Dodaj do ulubionych

Przypomnę - jesteśmy biedni

06.11.18, 08:55
Po rozmowach z wieloma bliższymi i dalszymi znajomymi mogę stwierdzić że ponad połowa gminy zachowuje się mniej więcej tak:

image.ibb.co/mUtRyV/a3b0ec213458.jpg
;)

Ok, ale chciałbym żebyście pamiętali że cudów się tu nie stworzy. Jesteśmy i będziemy dalej biedną gminą ponieważ nie ma u nas absolutnie nic co generowało by jakiś większy dochód do budżetu gminy.
Chyba że rząd postawi nam gdzieś jakąś hutę czy inną elektrownię atomową która wspomoże nas płaconymi podatkami.

PS
Panie Konradzie, Panie Marku proszę nie obrażać się na wstawione przeze mnie zdjęcie, to tak tylko humorystycznie ;)

Pozdrawiam,

Miauj
Edytor zaawansowany
  • lucyfer326 06.11.18, 10:57
    Trzeba zwrócić się z jakimiś wnioskiem do rządu i zaoferować im tereny pod inwestycję
    😀 trzeba próbować żeby coś drgneło.
  • miauj 06.11.18, 11:23
    Nic tu nie drgnie - geografii nie oszukasz (historii i demografii również) ;D

Przez gminę nie przebiega żadna ważniejsza droga, nie ma linii kolejowych, linii przesyłowych czy to gazu czy ropy, nawet linie wysokiego napięcia nas omijają. Nie ma żadnego większego miasta, lepszej szkoły, szpitala, nic, pustka. Tylko pola i trochę lasu. Od roku 1995 ubyło prawie 700 osób (to tak jakby wymarła nagle cała wieś Topólka i Dębianki).

Rolnictwo, turystyka i powolne wymieranie.
    Takie świętokrzyskie w centrum Polski.

Chociaż jeden pomysł jest, jak tak nic nie ma to może właśnie u nas powinien powstać FORT TRUMP.
    Ściągnijmy sobie amerykanów, a obszar gminy przeróbmy na poligon.

Pozdrawiam,
    Miauj
  • miauj 06.11.18, 11:47
    Moim dzieciom już od dawna mówię że nie mają tu do czego wracać i w sumie po co.
    Jak się już pożenią itp to ojciec sprzedaje to co ma i wyprowadza się z matką na emeryturę do ciepłych krajów, a co najmniej pod Wrocław ;)

OCZYWIŚCIE JESZCZE ZDĄŻĘ ODBĘBNIĆ WAM ZA 5 LAT KADENCJĘ WÓJTA ;]
    KWW MIAUJ
    PAMIĘTAJCIE - GŁOSUJCIE!
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 20:11
    … a ja bym chciała zagłosować na jakoąś babę;p zmień płeć, będziesz miał mój głos....
    … skoro w Łodzi maja taką sprawną Pania Prezydent, to czemu nie możemy mieć Pani Wójt, za 5 lat?
    Panie do dzieła! macie chwile by pokazac na co Was stać, przygotować się do kolejnych wyborów;) macie prawie 5 lat by zaistnieć w świadomości ludzi...

… ja mam swój wiedzmiński biznes, wiec nie wezmę udziału... poza tym, byłby problem z miotłą.. do służbowego auta się nie zmieści (na limuzynę nie będę naciągać gminy)... a kto to widziałby, na miotle do roboty jezdzic. a wiedźma bez miotły, to nie wiedźma…

….trzymam kciuki za to by w kolejnych wyborach pojawiła nam się kandydatka na Wójta Gminy Topólka.. oczywiście trzymam kciuki też za Pana Konrada, bo może nie będzie trzeba znowu zastanawiać się nad tym na kogo głos oddać... bo będzie super wójtem…. powodzenia!

no to lecę:p fruuu….
  • hangri 07.11.18, 22:26
    A po co Ci byłoby potrzebne auto jak latasz miotla. Może niezbyt wygodnie i luksusowo, ale za to szybko i przynajmniej w korkach nigdzie nie utkniesz ;)
  • swojchlop8 06.11.18, 13:37
    Mamy piękne jeziora:) Ale to pole do popisu dla doświadczonych menadżerów , więc pewnie nic z tego nie będzie:/ Doświadczeni menadżerowie pracują poza nasza gminą, tutejsze zarobki nie spełniają oczekiwania ambitnych, doświadczonych i zaradnych.Prosze się nie obrażać ale taka prawda.
    W takich miejscowościach dobrze funkcjonują zakłady rodzinne, typowo rzemieślnicze i w tym obrębie ludzie zarabiają porządne pieniądze ( właściciele, nie pracownicy). Często to zakłady dziedziczone, które ktoś sprytny założył w rodzinie,gdy zmieniał się ustrój i był wspaniały czas na zapoczątkowanie rodzinnego majątku:)
  • miauj 06.11.18, 13:53
    Ale z pięknych jezior nie wyciągniesz tyle kasy by odczuli to jakoś mieszkańcy - patrz Mazury. Pięknych jezior pełno, infrastruktura turystyczna wszędzie, część jeszcze odziedziczona po Niemcach, a gminy i ludzie biedni.
  • lucyfer326 06.11.18, 14:40
    Tak turystyka to jakaś szansa na rozwój ale w mikro skali. Może jakieś sanatorium albo dom opieki społecznej? Sporo tu opuszczonych budynków po dawnych szkołach.
  • muzaa123 06.11.18, 15:26
    Może od razu wybudujemy stadion narodowy.. Nie wiem czego wymagacie od kazdego wójta. Sądząc po Waszych wypowiedziach i oczekiwaniach to cała 4 kandydatów nie ogarnęła by tego co chcecie. Topólka to mała wioska jak wiele innych takich. Mamy sklepy, bar, bank, gminę, kościół, nawet market zaraz będzie stacja kontroli pojazdów. Co jeszcze?
  • lucyfer326 06.11.18, 15:36
    Są inne małe gminy, które mają lepszych gospodarzy i powoli się rozwijają. Na początek może być Orlik
    😀
  • lucyfer326 06.11.18, 15:46
    Poza tym są różne programy rządowe i unijne by uzyskać środki na rozwój. Trzeba z tego korzystać a nie siedzieć i kawkę popijać.
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 19:36
    ...tia, popieram, nowy wójt musi poszukać sobie dobrego człowieka do zespołu. Potrzebny taki, który będzie wiedział jak pozyskiwać fundusze, i będzie wiedział jak doprowadzać projekt uczciwie do sukcesu... co by kasa się nie marnowała… i zła opinia o gminie nie powstawała... ciężkie zadanie przed Panem Konradem.... ale być może da radę, otoczony takim ludem... trzymam kciuki:D

• miauj 06.11.18, 15:53
    Orlik nie zwiększy Ci wpływów do budżetu a raczej je zmniejszy bo musisz wziąć na niego kredyt :P
    Poza tym tego programu już nie ma, ja bym się raczej skupił na poprawie infrastruktury sportowej przy szkołach.
    Jakaś sztuczna murawa i oświetlenie na boisku przy SP w Topólce by wystarczyło, plus jakaś mała szatnia.

Co do samego rozwoju to wspierałbym tylko mikro i małe przedsiębiorstwa które zakładają mieszkańcy gminy.
    Nic więcej tu nie zdziałamy. Ludzie sami powinni się rozwijać, gmina nie powinna przeszkadzać, a trochę wspierać.
  • lucyfer326 06.11.18, 16:43
    Obecnie jest program Sport dla wszystkich. Dotacje z ministerstwa sportu i turystyki na rozwój odnośnie powyższego. Gmina by zwiększyć wpływy w budżecie może wydzielić tereny pod inwestycje i wybudować np elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne.
  • miauj 06.11.18, 18:04
    Marzenia ściętej głowy ;)
  • lucyfer326 06.11.18, 18:46
    Nie od razu Kraków zbudowano 😁
  • niezlalipa 06.11.18, 20:19
    W pierwszej kolejności wymienionym ta ściółkę na placu zabaw koło przedszkola żeby dzieci nie musiały zadrapania do domu przynosić 😃🤔
  • niezlalipa 06.11.18, 20:28
    ....wymienionym....nie musiały zadr przynosić...
  • lucyfer326 06.11.18, 21:01
    To prawda z tą ściołką. Trzeba założyć płytki gumowe takie jak na innych placach zabaw.
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 20:01
    ….zgadzam się, przydało by się zamienić te budynki w coś co przynosi zysk i przyciąga ludzi...
    Twoje pomysły są fajne, stosunkowo blisko do wieńca, wiec można by zapewnić transport...a tu zaoferować opiekę i relaksacyjne spacery, w końcu naszym atutem jest to ze nie mamy fabryk które zniszczyły środowisko...
    … może którys z budynków dało by rade wygospodarować, na jakiś hotelik/pensjonacik, i zorganizować wokół tego jakąś infrastrukturę, która przyciągnie organizatorów wyjazdów integracyjnych, dla firm, albo dla szkół. ot surviwal - jak przetrwać w lesie:p i zaroślach zgłowiączki;), ... można też zorganizować teren na paintball (ha! jeszcze jak by ktoś połączył to jakoś z bunkrami)… wystarczyło by taki teren ogrodzić by nikomu się krzywda nie przydarzyła przypadkiem.... a po zabawie (jeśli ktoś przeżyje) mogliby skorzystać z miejsca grillowego czy na ognisko... a i mieszkańcy i turyści z nad jeziora mogliby na tym skorzystać...

… a teraz czas na mnie.. zadzieram kiece i lecę na pierniczki:p
    fruuu
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 06.11.18, 21:42
    no to fruu…i jestem;)
    ...latałam, latałam i po latałam nad fajnymi miejscami, skoro inni potrafią to czemu nie potarfią tego w gminie Topólka?;) jasnnnne tu ludzie lubią się kłocić i warczeć na siebie.. i narzekać ze wszystko nie tak.... i se ne da...
    … w gminie jest wszystko co trzeba, by zacząć.. fajne lasy, ciekawie ukształtowany teren, jeziora i inne bajorka oraz strumienie i rzeki, jest mało zanieczyszczone środowisko..
    Oby teraz Pan Konrad był dobrym włodarzem.. inni potrafią, zrobić coś z niczego.. a czy mieszańcy są mocni tylko w gębie...a szczególnie w narzekaniu i krytykowaniu:p
    ….widzę światło w tunelu, chociaż nie wiem czy to nie górnik z latarką.. ;)
    Ku inspiracji:)
    Wioska Fantastyczna - potrzeba owszem kaski i to nie mało..no, ale przecież można stworzyć Wioske Kujawską i poszukać w UE czy w urzędzie marszałkowskim... w końcu promujemy Kujawy i przy okazji ściągamy turystów do Topólki... pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274780-d13397173-Reviews-Wioska_Fantasy-Przemysl_Subcarpathian_Province_Southern_Poland.html
    FESTIWALE REGIONALNE
    ŚWIETO TRUSKAWKI
    zdunskawola.naszemiasto.pl/artykul/20-swieto-truskawki-w-buczku-drugi-dzien-wystepy-konkursy,4691540,artgal,t,id,tm.html
    buczek.ehost.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=39&Itemid=191
    odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-2919-Truskawkobranie_2016_na_Kaszubach.html
    SWIETO ZIEMIAKA /Pyry / Święto Młodego Ziemniaka - Słonów
    gazetalubuska.pl/jarmarki-festyny-dozynki-2016-kalendarz-imprez-w-lubuskiem/ar/12373520
    www.swietoziemniaka.pl/
    www.pniewy.wlkp.pl/aktualnosci/8882-swieto-pyry.html
    TURNIEJ ZRYWANIA KACZORA chociaż chyba już coś podobnego było już w Topolce- na pewno pod inną nazwą. Ale może warto odszukać organizatora i poprosić o powtórkę z rozrywki. wlkp24.info/kaczor/
    SWIETO PIECZONEGO KURCZAKA
    gazetalubuska.pl/swieto-pieczonego-kurczaka-2018-w-maszewie-gm-deszczno-i-powiatowe-swieto-plonow-gwiazda-wieczoru-bedzie-loona-program/ar/13452509
    SWIETO GESINY - już za momencik wiadomo gdzie będzie:) czasnagesine.pl/
    ŚWIETO MIODU (u nas co prawda gospodarze pryskają i za chwile pszczółek nie będziemy mieć.. ale może warto by zrobić święto pszczółek póki są... a może i rolnik dostrzeże w tym biznes by ustalić kiedy można ewentualnie pryskać by nie szkodziło to pszczółką i innym takim.. przemkow.pl/index.php/swieto-miodu-i-wina
    SWIETO DYNI gazetawroclawska.pl/tag/swieto-dyni-wroclaw
    sWIETO KWIATÓW Święto chwastów.. www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Swieto-Kwiatow-2018-Skierniewice-program-line-up-atrakcje-data
    śWIETO OBZARTUCHA: Święto Ciasta, Wypieków, i innych pyszności etc - myślę ze to święta okazja by pokazać Koło Gospodyń Wiejskich od najlepszej strony... w końcu przez żołądek do serca..
    www.kiwiportal.pl/wydarzenia/435386/podlaskie-swieto-chleba-ciechanowiec
    cakefestivalpoland.com/
    Można też mieć jaja:) bo Kosieczyn organizuje JARMIARK Z JAJEM
    Albo można się zaprzyjaźnić z KONIEM w Mierzecinie gazetalubuska.pl/zaplanuj-niedziele-moze-swieto-konia-w-mierzecinie/ar/12377438
    Oczywiście Festyny i Jarmarki nie zapewnią stałego dopływu gotówki, to jest cos co pozwoli zaistnieć w kalendarzach imprez i przyciągnąć turystów, zwrócić uwagę na te małe wioski na Kujawach. Nad jeziorem Głuszyńskim jest sporo domków, a w nich ludzi.. Ludzie siedzący w domach nie wydają pieniędzy za dużo (no poza spożywczakiem).. a siedzą w domach, bo co maja robić? gdzie iść? gdzie zostawić te ciężko zarobione pieniądze..
    Jak widać, można zrobić coś by przyciągnąć turystów i zacząć zarabiać - trzeba tylko chcieć
    ... przydała by nam się na początek porządna ścieżka rowerowa (greenvelo.PL), gdyby tak przez całą gminę dało radę przejechać rowerem... ścieżka wzdłuż Zgłowiączki, na początek chociaż by od Rypin aż po Lubraniec, czy Brześć (oczywiście w kooperacji z sąsiednimi miejscowościami) i Izbicę, Osięciny. Mamy sporo do pokazania... mile można jechać wzdłuż rzeki, zatrzymać przy jakieś budce czy knajpce by cos zjeść... potem można skoczyć do Sarnowa pooglądać groby, w między czasie obejrzeć wystawę o legendach i opowieściach Topóleckich.. a może pozwiedzać ładnie wyeksponowany ciąg pozostałości po II wojnie światowej (bunkry, cmentarz niemiecki... przyda się tez opowieść o tym czołgu co utonął w rzece, o działalności mieszkańców w czasie wojny, etc)..
    ….Szkoda ze rzeka jest taka zarośnięta, bo gdyby nie była i było by w niej nieco więcej wody, można było by zrobić spływy kajakowe.. z atrakcjami w postaci przenosek, gdy wody chwilowo gdzieś brak.. albo innymi... swoja drogą mogłabym z siostrami i kuzynkami wiedźmami organizować spacery nocne wzdłuż rzek i strumieni przy światle księżyca i jakimiś pochodniami... moglibyście mi wystawić jakąś chałupę dla gości;) chociaż nie wiem czy na koniec sezonu nie zorganizowalibyście dla mnie atrakcji w postaci "palenie wiedzmy na stosie"
    … przydałby nam się dobrze działające domy kultury, takie z atrakcyjna ofertą dla dzieciaków.. by im się bardziej chciało wejść i porobić cos wspólnie niż siedzieć przed tabletem i fejsie… trochę zainwestować w plac zabaw.. zorganizować fajne Lato /Zima na Wsi dla dzieciaków i naszych i turystów - tak by dzieciaki potem mówiły innym jak było extra na tej wsi...i ze one chcą wrócić.. pewnie parę osób potrafiło by wymyśleć jakieś atrakcyjne zajęcia...
    ….A może by tak zrobić turniej badmintona albo siatki plażowej albo piłki nożnej albo pokazy najładniejszego kundelka czy dachowca i co dwa tygodnie zapraszać turystów z nad jeziora by wyszli ze swoich działeczek? i mieszkańców by opuścili na chwilkę tv czy to forum;)
    ...pewnie bywacie tu i ówdzie.. Wasze dzieci i wnuki również, oglądają świat i dzielą się z Wami wrażeniami.. może wspólnie działając udało by się coś fajnego przeczepić na topólecki grunt?
    … a teraz lecę.. i czekam na falę hejtu i krytyki....ale żeby uniknąć spalenie na stosie.... robię fruuu...
  • hangri 06.11.18, 23:09
    Wiedźma wygrywasz wszystko :D zapominasz jeszcze o urzadzeniu święta/zlocie wszystkich wiedzm. To byłaby dopiero atrakcja, ilu gości... I oczywiście wyscigi na miotle...
  • wyborca_1 07.11.18, 12:51
    Chciałeś być złośliwy ale to wcale nie taki zły pomysł. Można by np. zorganizować w czerwcu noc Kupały z wiankami , czarownicami i innymi stworami z wierzeń słowiańskich [wodniki , utopki i inne]. Ogniska i zabawa przy ognisku. Tylko trzeba by zrobić porządek nad rzeczką.
  • miauj 07.11.18, 13:18
    Ale jak to, przecież to pogańskie święto!
    Księża nie wyrażą zgody! Zapomnijcie ;d
  • wyborca_1 07.11.18, 13:37
    W naszej kulturze wiele ze słowiańskich wierzeń i tradycji funkcjonuje przecież.
  • lucyfer326 07.11.18, 13:57
    Większość świąt chrześcijańskich została ustanowiona w miejsce pogańskich by je wyprzeć.
  • wyborca_1 07.11.18, 14:02
    Ale sporo tradycji udało się zachować.
  • miauj 07.11.18, 14:03
    Lucyfer326 Twój nick idealnie pasuje do dyskusji o świętach pogańskich i chrześcijańskich ;]
  • lucyfer326 07.11.18, 14:10
    A co księża mają do gadania na temat organizacji np nocy świętojanskiej, czy kupały? Nic. Nie żyjemy w średniowieczu. Dobry pomysł by zapoczatkować jakąś lokalną imprezę coroczną.
  • lucyfer326 07.11.18, 14:11
    Nie myślałem, że mój nick tak się wpasuje w tą dyskusję he he
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 19:10
    ...no ba!
    no i nie o każdy może być bohaterem takiej nostalgicznej piosnki
    www.youtube.com/watch?v=_sUrkn9ztAg

• miauj 07.11.18, 14:21
    Pomysł bardzo dobry i popieram, ale księża jej nie akceptują ponieważ to pogańskie święto -
    www.fronda.pl/a/bzdura-nocy-swietojanskiej,29032.html
    n
  • lucyfer326 07.11.18, 14:47
    Dobrze ale żyjemy w państwie świeckim na szczęście i skoro komuś się nie podoba to nie musi brać w takiej imprezie udziału.
    Lokalizacja nad rzeczką fajny pomysł. Przynajmniej by było posprzatane. Można by zrobić jakąś mini plażę w tamtym msc
    Szkoda tylko że nie ma oczyszczalni ścieków.
  • miauj 07.11.18, 14:52
    Oczyszczalnia oczyszczalnią, szkoda że mieszkańcy to kompletni idioci i wylewają te swoje szamba w stronę rzeki i do rzeki.
  • wyborca_1 07.11.18, 16:02
    Miauj a topimy Marzannę co roku...a to też pogański, słowiański obrzęd.
  • lucyfer326 07.11.18, 16:46
    Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie też zastapilo pogańskie święta. Wszak My Słowianie też wywodzimy się z poganstwa dopóki nie zaszczepiono nam nowej religii.
  • wyborca_1 07.11.18, 18:52
    My Słowianie powinniśmy być dumni ze swego dziedzictwa i pamiętać o swoich tradycjach bo są piękne. Pozdrawiam Lucyferze .
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 19:25
    … to zostaje nam wymyśleć, jaka imprezę coroczną można u nas zorganizować?
    idealnie było by wymyśleć, coś oryginalnego ale jak se ne da, to se ne da....i trzeba będzie podpiąć się pod inne imprezy...

...jakieś pomysły?

… a na razie cóz.. fruuu..
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 19:18
    ...no przecież już proponowałam swoje usługi.. przeczytaj moja propozycje jeszcze raz...

… ja tam nie mam nic przeciwko, organizacji świeta wszystkich wiedzm… trochę nas tu żyje;)… tyle ze nie mamy w gminie wystarczająco wysokiego pagórka by się spotykać
    ...wiec musimy na zloty latać "w Polskę"... jak mi go usypiesz i nieco zachwaścisz, bo jak pewnie wiesz, lubimy krzaczki, poza tym musisz gdzieś się ukrywać gdy będziemy swoje obrzędy odprawiać... bo przecież nie będziesz z nami latał nad ogniskiem i warzył różnych specyfików...

…. jak będę mieć gdzie zrobić zjazd, to ja skrzyknę inne wiedzminki i inne jedze i zrobimy festwial ze oko zbieleje;p ale potrzebuje Twojej pomocy:p
  • lucyfer326 07.11.18, 21:15
    Raczej zlot czarownic nie wchodzi w grę. Nie ma u nas żadnej jakiejś tradycji, czy historii związanej z czarownicami, czy wiedzmami hehe prędzej jakaś noc świętojańska. Można by zrobić coś na kształt Biskupina. Wszak w Chalnie są pozostałości grodziska średniowiecznego więc coś w tym kierunku. Tutejsze tereny mają bogatą historię sięgającą początków naszej państwowości.
  • to.ja.wiedzma.na.miotle 07.11.18, 22:22
    … zgadzam się i popieram.
    krótko i na temat można poczytać o Chalnie:
    radziejowkujawski.vgh.pl/print.php?type=N&item_id=71
    plus.pomorska.pl/chalno-stad-norbertanki-przeniosly-sie-do-strzelna/ar/11494879
    … ale wybudowanie grodziska średniowiecznego.. extra pomysł.. trzeba by poszukać finansowania:) ale atrakcja do rozbudowy, a ile osób by miało przy takim grodzisku prace...

.. fajnie było by zrobić szlak turystyczny rowerowy, ale też "samochodowy" po takich zapomnianych miejscach w gminie... pierwsze tabliczki informacyjne juz są, ale trzeba zrobić krok dalej. By ludzie widzieli na co patrzą... i co mają pod nosem... potrzeba zrobić dojazd i miejsce parkingowe, a obok miejsca piknikowe... (zobaczcie jak to jest zorganizowane w Sarnowie, a właściwie było, zanim ktoś część zdewastował).

...do grodziska w Chalnie szliśmy ostatnio przez pole, na szczęście właściciel był bardzo miły i uprzejmy:) tyle ze potrzebna formalna ścieżka i formalna zgoda, żeby udostępnić to wszystkim:)i nie możemy zostawić gospodarza ze śmieciami, które się pojawią... i brawo dla właściciela terenu ze dba o to co ma na swoim podwórku...
  • kermi8 08.11.18, 15:22
    serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1333924,wybory-samorzadowe-odprawa-i-ekwiwalent-za-urlop-dla-odchodzacego-wojta.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.