Dodaj do ulubionych

proszę o pomoc

17.10.10, 09:56
Moja mama prawie 2 miesiące temu trafiła do szpitala z padaczką. Okazało się, że nastąpiła on w skutek silnego uderzenia (mama nigdy wcześniej padaczki nie miała) jakby częśc mózgu odpowiedzialna za padaczkę została uszkodzona. Po tomografi okazało się, że ma obrzęk mózgu, ale niewielki. Po kolejnych atakach padaczki została przewieziona do szpitala w białymstoku. Straciła przytomność, tomografia wykonana w białymstoku wykazała, że obrzęk mózgu się powiększa. I że na mózgu znajduje się niewielki krwiak. Przez trzy dni leżała nieprzytomna pod respiratorem. W kroplówce dostawała leki na zmniejszenie obrzęku, ale nie pomagało. W końcu nerochirurg postanowił operować. Otworzył czaszkę i usunął rozpadającą się część mózgu, która mogła zarazić kolejne komórki. Obrzęk był ogromny, wieloogniskowy. Usunął jej ok 1/15 mózgu z częsci płata czołowego z lewej strony. niewiem dokładnie którą część. Przez kolejny tydzień mama była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej - bo tak się podobno lepiej goi. Następny tydzień probowano ją wybudzać - bezskutecznie. W końcu wrociła do rodzinnego miasta trafiła na OIOM, gdzie spędziła kolejny tydzień. W końcu odzyskała świadomość, powoli zaczęla się usmiechać, poruszać ręką, nogą, ale tylko tą z lewą stroną. prawą ma bezwładną.. była świadoma, ale po mimo to założyli jej Tracheostomię, aby ułatwić jej oddychanie. Rurkę z tchawicy i sondę wyjęto po kolejnych 2 tyg bo mama zaczęła jeść i pić normalnie. Od czasu, gdy wyjęto jej rurkę minęlo 1,5 tyg. po mimo t ona nie mowi nic dalej. Kilka razy uslyszalam tylko "nie". Natomiast dłuższe zdania probuje mowic, ale trudno ją zrozumieć. A zaczyna mowic dopiero jak się zdenerwuje.. niestety przypomina to bełkot. Wczoraj okazało się, że mama nie wie kim jest, a nawet nie pamięta nas - swoich dzieci.

Proszę o pomoc - czy pamięć może wrócić?? Wydaje mi się, że ma przebłyski pamięci, że czasem coś jej się przypomina. Częściej jednak nie pamięta nic. Czy to tylko tymczasowe?? Czy pamięć nie wroci w ogóle?
Edytor zaawansowany
  • yoka1 17.10.10, 11:50
    zabierz mamę do jakiegoś polecanego specjalisty, na forum nikt Ci nie pomoże
  • sandrvnia 17.10.10, 15:58
    Chciałam tylko się dowiedzieć, czy ktoś miał podobny przypadek i czy pamięć wróciła. jeśli chodzi o specjalistę to poki co to nie możliwe. przebywa na rehabilitacji.
  • fizjo01 17.10.10, 23:12
    Witaj, z tego co piszesz wynika ze Twoja mama ma uszkodzona lewa półkule mózgu a lewa półkula odpowiada za mowe i stad kłopoty z wymową. Praca z logopeda powinna tutaj dużo pomóc,na pewno nie bedzie idealnie jak dawniej ale bedzie lepiej. Tak samo z prawa strona (ręka, noga) jej niedowład również jest związany z uszkodzeniem lewej półkuli mózgu, tutaj zalecam intensywna rehabilitacje.Jeśli mama bedzie chetna do rehabilitację to jej stan na pewno sie poprawi, niestety jest to bardzo ciężka praca z i troche to potrwa no i zawsze jakis ubytek juz zostanie. Ale głowa do góry
  • pszczolkamaja 27.10.10, 15:40
    specjalistą nie jestem ale wydaje mi się, że rehabilitacja jest konieczna - zarówno fizjoterapia jak i praca z neurologopedą czy neuropsychologiem;
    to może być długi i żmudny proces, ale nie zrażajcie się, bo efekty przyjdą ale z czasem....
    Powodzenia!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.