Dodaj do ulubionych

krwotok podpajęczynówkowy

28.11.11, 15:00
Witam

w piątek wieczorem mama(62l) doznała nagłego bólu w tylnej części głowy, drętwienia karku, wymiotów oraz ogólnego osłabienia. Pogotowiem została zabrana do szpitala w mojej miejscowości, gdzie lekarz ordynator oddziału wewnętrznego podawał jej środki na zbicie ciśnienia, ketonal dożylni -z powodu bólu głowy oraz chlorek sodu- sól fiz w kroplówce. W sobotę objawy nie ustawały, więc zainterweniowałam u tegoż ordynatora wytykając mu zaniedbanie. 2h później pogotowiem wieziono mamę do szpitala w mieście wojewódzkim na tomograf.

W pierwszym szpitalu tomograf wyszedł niejednoznacznie. Lekarz analizujący jego wynik stwierdził, że przy takim leczeniu jakim była poddawana przez dobę w miejskim szpitalu, to cud ze nie jest roślinką. Dla potwierdzenia diagnozy przewieziono ją do szpitala wojskowego znów na TK, a następnie położono na oddział. Diagnoza: krwotok podpajęczynówkowy oraz podejrzenie drugiego tętniaka( gdzieś w miejscu trudno dostępnym) - obraz z TK niejednoznaczny.

Angiografia mózgu po 4 dniach pobytu w szpitalu z kontrastem wykluczyła malformacje oraz tętniaki. Naczynie które pękło podobno samo się zasklepia. Podają jej zastrzyki przeciwzakrzepowe i leki 4x dziennie

Przeniesiono mamę na normalną salę. Nadal odczuwa bóle głowy, z czasem słabnące, wieczorem ma temp ponad 37st C, jest ogólnie słaba.

Jutro wypisują ją ze szpitala. Co dalej? Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia w jej stanie ponownego krwawienia w domu, gdzie nie będzie miała opieki ?
Jak postępować z nią w pierwszych dniach po wyjściu ze szpitala?
Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia w jej przypadku powikłań typu wodogłowie, krwiak itp?
Czy wymaga rehabilitacji?

Błagam o pomoc, jestem pierwszy raz w takiej sytuacji, zostawiają nas samym sobie i co ja mam robić?

Jako córka jestem przerażona tym, co się dzieje w mamy głowie. I tym co moze się stać
Edytor zaawansowany
  • matahari.1 29.11.11, 07:36
    podnoszę
  • tigerness 29.11.11, 13:05
    "Jutro wypisują ją ze szpitala. Co dalej? Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia w jej stanie ponownego krwawienia w domu, gdzie nie będzie miała opieki ?
    Jak postępować z nią w pierwszych dniach po wyjściu ze szpitala?
    Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia w jej przypadku powikłań typu wodogłowie, krwiak itp? "

Owszem, opieki szpitalnej nie będzie miała, ale będzie pod stałą, 24-godzinną opieką rodziny, prawda??? Bo jeśli nie, taką pielęgniarską opiekę 24-godzinną na co najmniej 2 tygodnie po wyjściu ze szpitala trzeba Mamie zapewnić.
    Jak postępować z Mamą? Obserwować, monitorować, rozmawiać, często pytać się (czy nie ma zawrotów głowy, czy nie odczuwa bólów głowy, czy nie odczuwa drętwień karku, jak wodzi wzrokiem, czy nie mdłości), często (4-5 razy dziennie) mierzyć ciśnienie, sprawdzać poziom elektrolitów - zwłaszcza sodu (pielęgniarka z przychodni może przyjść i pobrać krew do badania), nawadniać.
    Trudno przewidzieć, jakie mogą być powikłania: wodogłowie, krwiak - nie; ale zaniki pamięci na tle zmian naczyniopochodnych - jak najbardziej tak.
  • matahari.1 29.11.11, 15:58
    przepisano jej lek nimotop S którego nigdzie nie ma
  • matahari.1 29.11.11, 16:08
    Dziękuję Ci za odpowiedź

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka