Dodaj do ulubionych

Czego mi brakuje w Nowej Iwicznej?

02.11.10, 21:16
sklepy:
- apteka
- piekarnia
- warzywniak
rekreacja:
- park, zieleń
- ścieżki rowerowe
usługi:
- przychodnia
- kawiarnia

a Wam?
Edytor zaawansowany
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 09:44
    nowoiwiczanka napisała:

> sklepy:
    > - apteka
    Apteki masz na Raszyńskiej i na Łabędziej. Na tyle blisko, że nie ma co przesadzać. Poza tym jest wolny rynek. Gdyby to było opłacalne to już by była.

> - piekarnia
    Zbyt mała aglomeracja chyba. W sklepach jest dostateczny wybór pieczywa. Mogło by być lepiej. Każdy chyba lubi zapach świeżego, ciepłego chleba.

> - warzywniak
    To fakt! Najbliższy na Mysiadle.

> rekreacja:
    > - park, zieleń
    Niby gdzie? W ostatnim roku i tak posadzono kilka drzewek koło szkoły i ławeczki są więc można sobie usiąść... Niby można, ale kto tam siada? Można zgadnąć po butelkach zostawionych pod ławkami i szkłach na chodniku.

> - ścieżki rowerowe
    Niby gdzie? Rowerzyści jadący obok siebie i to w dodatku chodnikiem to prawdziwe utrapienie. Zwłaszcza jak idzie się z wózkiem i małym dzieckiem.

> usługi:
    > - przychodnia
    Oj by się przydała. Niby jest EdMed ale nie przekonał mnie jakością usług. Zwłaszcza dostępnością lekarzy różnych specjalności. Dojazd fatalny, parkingu brak.

> - kawiarnia
    Bardzo brak. Zwłaszcza cukiernio-kawiarni. Gdyby tam jeszcze był zasięg WiFi... ;-)

>
    > a Wam?
    Wiaty chroniącej przed deszczem i wiatrem na stacji kolejowej. Obecna nie jest wstanie pomieścić nawet drobnej części osób czekających na pociągi po 7 i 8 oraz 9 w kierunku Warszawy.

Kiosku z dużym wyborem gazet.

Logicznych i normalnych przystanków autobusu L4. Na ul. Szkolnej przystanki są na trawniku. Ciekaw jestem kto tam wejdzie w zimie?!

Policji! A zwłaszcza drogówki w godzinach rannych w okolicach szkoły. To co się tam dzieje to masakra. Gdyby zaczęły się tam sypać mandaty za nieprawidłowe parkowanie z całkowitym zajęciem chodnika dla wysiadających, parkowanie na przejściu dla pieszych, trąbienie na pieszych na przejściu, parkowanie na ul szkolnej w miejscu gdzie obowiązuje zakaz...

Poczty! Niby jest na Łabędziej, ale kolejki spore i jak się chce paczkę odebrać lub wysłać to ciężko i daleko. Zwłaszcza dla osób z zachodniej części Iwicznej.

Zakazu wjazdu dla TIR-ów na ul. Krasickiego.

Instalacji burzowej odbierającej wodę z ul. Krasickiego. Można by wtedy chodnik zrobić po południowej stronie ulicy.

Wprowadzenia opłat za korzystanie z parkingów przy szkole i przy stacji (bezpłatnych dla mieszkańców Nowej Iwicznej). To by dało zatrudnienie ludziom a może i jakiś dochód. O bezpieczeństwie pozostawianych tam samochodów już nie wspomnę.

Normalnego wyjazdu na ul Puławską w kierunku Piaseczna. Choćby pasa umożliwiającego włączenie się do ruchu.

Normalnego zjazdu ze ślimaka z Auchan tak by nie trzeba było na 10 metrów wciskać się na lewy pas bu skręcić w prawo na Raszyńską.
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 10:10
    I jeszcze jeden ale bardzo dotkliwy brak!
    LICEUM! Nie ma go ani w Iwicznej ani Mysiadle ani Lesznowoli.
    W każdej z tych miejscowości jest gimnazjum więc robi się ciężko ze znalezieniem miejsca w Piasecznie czy w warszawie. Za chore pieniądze buduje się jakiś wykwit edukacji sportowej na ul. Kwiatowej (cholera wie po co) a nie ma normalnego liceum.
  • ordyl 03.11.10, 11:01
    Czemu tak nie lubisz Mysiadła. Przecież ten parking jest robiony z podatków wszystkich podatników czyli również mieszkańców Mysiadła.
    Do szkoły w Mysiadle będą chodzić również dzieci z Nowej Iwicznej tak jak teraz chodzą do jedynego u nas gminnego przedszkola, które jest w Mysiadle dzieci z Nowej Iwicznej, jak korzystają mieszkańcy Nowej Iwicznej z domu kultury w Mysiadle.

Mysiadło i Nowa Iwiczna to jeden organizm to co dla Mysiadła w jakimś sesnie jest również dla Nowej Iwicznej i odwrotnie.

Zajęcia sportowe dla młodzieży z Nowej Iwicznej prowadzi klub sportowy z Mysiadła w Lesznowoli. Czy mamy im zabronić uprawiania sportu bo są z Nowej Iwicznej i muszą to robić w Nowej Iwicznej?

A co do szkoły średniej jest ona przewidziana w programie rozwoju gminy podobnie jak przedszkola, najwyższy czas wybrać takich ludzi, którzy zaczną merytorycznie sprawować swój urząd i którzy zaczną dbać o nas mieszkańców a nie o swój wizerunek, dobre samopoczucie czy pozycję.

Zdrówka
    --
    nowy serwis informacyjny www.mysiadlo.eu
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 11:56
    ordyl napisał:

> Czemu tak nie lubisz Mysiadła. Przecież ten parking jest robiony z podatków wsz
    > ystkich podatników czyli również mieszkańców Mysiadła.
    Równie dobrze możesz powiedzieć, że parkingi w Kielcach budowane są z podatków mieszkańców Kielc a tam jeżdżą ludzie z Nowej Iwicznej i parkują. I płacą za to! I to jest moim zdaniem OK.

> Do szkoły w Mysiadle będą chodzić również dzieci z Nowej Iwicznej tak jak teraz
    > chodzą do jedynego u nas gminnego przedszkola, które jest w Mysiadle dzieci z
    > Nowej Iwicznej, jak korzystają mieszkańcy Nowej Iwicznej z domu kultury w Mysia
    > dle.
    Ale co to ma wspólnego z moją wypowiedzią? Napisałem, że liceum jest nam konieczne a ten wykwit architektoniczny na Kwiatowej jest kosztowną fanaberią nie mającą uzasadnienia w priorytetowych potrzebach mieszkańców. Takich inwestycji nie robi się gdy nie są zaspokojone pilniejsze potrzeby. Co z tego, że kupisz dobry samochód jak nie masz gdzie go zaprakować?
    Co z tego, że w gminie jest wiele gimnazjów jak nie ma ani jednego liceum? Budować kolejne gimnazjum? To chore jest!
    >
    > Mysiadło i Nowa Iwiczna to jeden organizm to co dla Mysiadła w jakimś sesnie je
    > st również dla Nowej Iwicznej i odwrotnie.
    To Twoje zdanie. Nie zgadzam się z nim.
    >
    > A co do szkoły średniej jest ona przewidziana w programie rozwoju gminy podobni
    > e jak przedszkola,
    To tak jak obiecaną przebudową ul Mleczarskiej! Lata słyszymy o tym, że już prawie, momencik... i co? Czekaj tatka latka! Marnuje się kasę na spełnienie czyichś fantazji a nie ma zaspokojonych elementarnych potrzeb.
  • ordyl 03.11.10, 12:50
    zbyszek.czapnik napisał:

> Ale co to ma wspólnego z moją wypowiedzią? Napisałem, że liceum jest nam koniec
    > zne a ten wykwit architektoniczny na Kwiatowej jest kosztowną fanaberią nie maj
    > ącą uzasadnienia w priorytetowych potrzebach mieszkańców. Takich inwestycji nie
    > robi się gdy nie są zaspokojone pilniejsze potrzeby. Co z tego, że kupisz dobr
    > y samochód jak nie masz gdzie go zaprakować?
    więc co według Ciebie jest pilniejszą potrzebą ?

> > Mysiadło i Nowa Iwiczna to jeden organizm to co dla Mysiadła w jakimś ses
    > nie je
    > > st również dla Nowej Iwicznej i odwrotnie.
    > To Twoje zdanie. Nie zgadzam się z nim.
    Na kłotniach między NI i Mysiadłem korzystali inni, kiedy nasi radni kiedyś nie potrafili się dogadać. Czy teraz my być podobnie?

> >
    > > A co do szkoły średniej jest ona przewidziana w programie rozwoju gminy p
    > odobni
    > > e jak przedszkola,
    > To tak jak obiecaną przebudową ul Mleczarskiej! Lata słyszymy o tym, że już pra
    > wie, momencik... i co? Czekaj tatka latka! Marnuje się kasę na spełnienie czyic
    > hś fantazji a nie ma zaspokojonych elementarnych potrzeb.
    jakich elementarnych potrzeb co według Ciebie jest elementarną potrzebą i które powinniśmy najpierw zaspokajać?

--
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 13:22
    ordyl napisał:

> więc co według Ciebie jest pilniejszą potrzebą ?
    > jakich elementarnych potrzeb co według Ciebie jest elementarną potrzebą i które
    > powinniśmy najpierw zaspokajać?

Budowa kolejnego gimnazjum mogłaby zaczekać (skoro ich jest już kilka) a Liceum powinno być jak najszybciej. Jakby w przyszłym roku (bo w tym to nierealne) radni ruszyli z tematem to za jakieś 5-6 lat powstało by pierwsze liceum w gminie. Pytanie tylko jak zdobyć fundusze na to skoro tyle utopiono w inwestycji na Kwiatowej?

Czy myślisz, że ta ekstrawagancja architektoniczna jest uzasadniona ekonomiczne? Czy na pewno stać nas na to? Czy nie dało by się tego centrum wybudować taniej (choć mniej okazale)?? Wiem, że teraz to płacz nad rozlanym mlekiem. Pytanie tylko czy warto ufać ludziom którzy tak łatwo decydują o wydatkach na jedne cele zapominając o innych potrzebach.
  • ordyl 03.11.10, 13:55
    Budowa nowej szkoły to lokalizacja więc rozumiesz że taką lokalizację już masz?
    Druga sprawa czy aby na pewno to jest nasza najpilniejsza potrzeba. Moje dziecko chodzi (jak większość jego kolegów) do liceum do w-wy dojeżdza pociągiem. Część jest wożona przez rodziców, część jeździ autobusem ale nie znam nikogo kto by samodzielnie jeździł tam samochodem. Szkoła średnia to też marka, trudno o nią będzie w pierwszych latach, więc nie sądzę żeby nasza młodzież zaczęła wybierać nasze liceum mając do wyboru właśnie warszawskie licea oraz liceum w Piasecznie.
    Poza tym chyba nie znasz sytuacji w obecnych szkołach gdzie obie pracują na dwie zmiany, ta w Mysiadle nie jest przystosowaną do bycia szkoła (obiady są przywożone, nie ma świetlicy, lekcje wf prowadzone są na kortach w NI). Obie szkoły są przeładowane mają problem ze świetlicą, zajęciami dodatkowymi. W Mysiadle zajęcia kończą się koło 18 w NI są nawet prowadzone po 20.

Te porównania same narzucają się co jest priorytetem (która szkoła), przed liceum jest jeszcze przedszkole oraz ewentualnie żłobek. to jeśli chodzi o oświatę.
    Ale rozumiem że są jeszcze inne priorytety przed szkoła w Mysiadle?

Szkoła w Mysiadle była pomysłem poprzedniej kadencji rady (otwarcie CEiS połączone z głośną fetą) odbyło się już w 2006 roku gdzieś koło września, października. Było jednym wielkim festynem wyborczym. Minęły 4 lata i mamy płot. Prawda jest taka że jeśli zanegujemy ówczesny wybór to mamy 5 lat do tyłu, dlatego jest to najważniejsza inwestycja w gminie na której skorzystają prawie wszyscy a przede wszystkim NI Mysiadło, ale również Stara Iwiczna Zgorzała Zamienie Nowa Wola oraz Lesznowola.

czekam na bardziej realne propozycje.

Zdrówka
    --
  • soltysiak2012 03.11.10, 14:06
    ordyl napisał:
    > Szkoła w Mysiadle była pomysłem poprzedniej kadencji rady
    > jeśli zanegujemy ówczesny wybór to mamy 5 lat do tyłu, dlatego jest
    > to najważniejsza inwestycja w gminie na której skorzystają prawie wszyscy a prz
    > ede

Czy przypadkiem ordyl nie prowadzi zajęć sportowych? Nowa szkoła = większy biznes dla szkoleniowca? Tylko czemu się z tym tak afiszować?
  • ordyl 03.11.10, 14:18
    Jeszcze większy biznes bym zrobił idąc do innego klubu, który nie ma takich problemów finansowych. W zeszłym roku prowadziłem 4 grupy teraz prowadzę dwie. W tym roku jest nowych trzech trenerów, ale co ty możesz o tym wiedzieć lepiej pomawiać i insynuować.

przebijasz moczypsa a myślałem że niżej już spaść nie można.
    --
  • soltysiak2012 03.11.10, 14:26
    Żem sobie przeczytał wątki i chyba troszkę Iwiczna zazdrości Mysiadle: wyjazd na Puławską, cukiernio-kawiarnie, pizzerie, warzywniak, zieleń wokół stawu, poczta, więcej sklepików ze świeżym pieczywkiem, itd. Dodatkowo zauważyłem ostatnio w Mysiadle kamery monitoringu. Iwiczna ma natomiast kościół, idealny na niedzielny spacer z Mysiadła, oraz bliżej do stacji. Marzenia wiernych z Mysiadła krążą wokół budowy swojego kościoła, ale sprawa chyba daleka.

basiunia1981 napisała:
    > Tym razem już nie zagłosuje na starych wyjadaczy z NI, którzy nic kompletnie ni
    > e robią.

zbyszek.czapnik napisał:
    > jakby zmienić radę sołecką (która obecnie jest jak rada starców) na ludzi młod
    > szych i aktywniejszych to może coś by się ruszyło.

W gronie przyjaciół i rodziny prowadziliśmy rozważania w czasie minionego weekendu w tym temacie i kryterium wieku, ambicji oraz aktywności uznaliśmy za najważniejsze elementy oddania głosu. Może świeża krew zacznie budować coś nowego.
  • rowojtek 03.11.10, 17:51
    Mysiadłu zazdrościliśmy Sołtysiaka, ale już nie musimy :)
    ...wyjazd na Puławską... przyznam, że mniej trafionego przejawu "patriotyzmu" nie słyszałem tu jeszcze. Rozumiem, że mieszkańcy Mysiadła z dumą wbijają się w zakorkowaną Puławską bo wyjechali własnym wyjazdem, a Ci z NI, Nowej Woli, Starej Iwicznej i Piaseczna (które leży przecież przy tym samym wyjeździe) robią to ze wstydem i z zazdrością.
    I w ogóle mówienie o zazdrości... Przyznam że jest mi totalnie obojętnie gdzie administracyjnie znajduje się pizzeria, dopóki daje daje dobrą pizzę.

Chętnie na oddzielnym wątku poczytam jakie są kryteria przynależności do "świeżej krwi", ten zostawmy dla ciekawej wymiany poglądów.

P.S.
    o która cukiernio-kawiarnię chodzi? Z racji że mało w okolicy takich to chętnie i bez zazdrości odwiedzę niezależnie od tego gdzie się mieści.
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 14:17
    ordyl napisał:
    > Budowa nowej szkoły to lokalizacja więc rozumiesz że taką lokalizację już masz?
    Tylko przy ul Krasickiego ze trzy lokalizacje by się znalazły! ;-)

> Druga sprawa czy aby na pewno to jest nasza najpilniejsza potrzeba. Moje dzieck
    > o chodzi (jak większość jego kolegów) do liceum do w-wy dojeżdza pociągiem.
    Ale Ty nie jesteś nawet zameldowany w Nowej Iwicznej! ;-) Może dlatego masz inne spojrzenie na priorytety. Nie każdy myśli tylko o bieganiu z piłeczką po boisku.
    Niektórzy z mieszkańców mają dzieci dopiero w planach. ;-) Dla Twojego dziecka takiego liceum nie da się już wybudować to znaczy, że jest już niepotrzebne?

> Szkoła średnia to też marka, trudno o ni
    > ą będzie w pierwszych latach, więc nie sądzę żeby nasza młodzież zaczęła wybier
    > ać nasze liceum mając do wyboru właśnie warszawskie licea oraz liceum w Piasecz
    > nie.
    Na studiach ciągle są egzaminy a nie ranking marek liceów. ;-)
    Poza tym "marka" nie trwa wiecznie.

> Ale rozumiem że są jeszcze inne priorytety przed szkoła w Mysiadle?
    Moim zdaniem to nie jest wybór pomiędzy szkołą w Mysiadle a liceum tylko zastanowienie dlaczego topi się taką kasę na Kwiatowej nie bacząc na realne potrzeby społeczności.
  • owrank 04.11.10, 09:52
    a ja mam wrażenie w zakresie KOMERCYJNYCH obiektów , że to co naprawdę jest potrzebne (czytaj: na co jest realny pobyt uzasadniający funkcjonowanie) to jest...
    historia "upadków" knajpy czy świetlicy OKO (tzn się przeniosła do mniejszego obiektu) czy np. inicjatywy dostawy pieczywa "bułka na kółkach" pokazuje, że nie ma wystarczającego popytu na takie usługi.

może to nie jest przypadek że w okolicy najlepiej prosperują prywatne przedszkola, dla których istotną częścia przychodu są "dotacje" gminne

W zakresie nowych punktów handlowych typu piekarnia czy warzywniak czy np. sklep mięsny to pytanie czy jest na nie miejsce pośród kliku istniejących sklepów, bliskości Auchan czu Lidla, wg mnie takie punkty nie zarobia na siebie

natomiast jeżeli chodzi o obiekty publiczne i infrastrukturę to komentować chyba nie trzeba ... ale podsumować moąna przy urnach za 3 tygodnie :)
  • basiunia1981 03.11.10, 10:57
    Masz rację.Mi również brakuje:
    piekarni, aż dziw, że jej nie ma, pieczywo jest b średnie w tych małych sklepikach,
    ścieżki rowerowe to podstawa w tych czasach,
    drogi to jakaś masakra, główna ulica Krasickiego to wspaniała wizytówka, dziura na dziurze,

Tym razem już nie zagłosuje na starych wyjadaczy z NI, którzy nic kompletnie nie robią.
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 11:43
    basiunia1981 napisała:
    > ścieżki rowerowe to podstawa w tych czasach,
    A znasz jakąś miejscowość o podobnej strukturze geograficznej gdzie nie ma jakichkolwiek atrakcji turystycznych ze ścieżkami rowerowymi?

> drogi to jakaś masakra, główna ulica Krasickiego to wspaniała wizytówka, dziura
    > na dziurze,
    Tyle, że akurat ul. Krasickiego nie jest drogą należącą do gminy i radni Gminy Lesznowola mogą co najwyżej wysłać pisma do składu makulatury (tzn. do powiatu Piaseczno). Powiat Piaseczno ignoruje nawet Gminę Piaseczno. Zobacz stan ul. Raszyńskiej.
    >
    > Tym razem już nie zagłosuje na starych wyjadaczy z NI, którzy nic kompletnie ni
    > e robią.
    Ja tam widzę, że coś robią. Może nie do końca tak jak chcieli by mieszkańcy ale jakby zmienić radę sołecką (która obecnie jest jak rada starców) na ludzi młodszych i aktywniejszych to może coś by się ruszyło. Choćby traktowanie naszej miejscowości jak "sypialnię" przez większość mieszkańców. Albo drogę przejazdową.
  • rowojtek 03.11.10, 11:47
    Ja bym jeszcze dorzucił kino, warsztat samochodowy z prawdziwego zdarzenia, pub z muzyką na żywo. Tylko patrząc na to realnie to małe są na to szanse. Poczta, gdy jest już w Mysiadle, to w NI raczej nie powstanie. Na liceum też bym nie liczył, skąd wziąć setkę dzieci chcących do niego chodzić. Jestem przekonany że większość woli licea warszawskie, mimo niewygód jakie się z tym wiążą.
    Podzielam też pogląd, że nie ma co sztucznie tworzyć bytów tylko dlatego by były one w NI jeśli są już w Mysiadle, i na odwrót. Większość sklepów przy granicznej leży akurat w NI, a chyba nikt z Mysiadła na to nie narzeka.
    Nie da się też na siłę wymusić istnienia rzeczy które nie mają racji ekonomicznej. Kawiarnie w NI były lecz splajtowały. Jest też "kluboksięgarnia za rogiem" (ogłaszająca się często na tym forum), w której można wypić kawę i zjeść ciastko w miłej atmosferze (sprawdziłem), a która świeci pustkami. Tak samo niestety byłoby pewnie z pubem. Pizzeria w Mysiadle wiąże koniec z końcem wyłącznie dlatego że dostarcza do domów, bez tego też by dawno padła jak kilka poprzednich inicjatyw w tym miejscu.
    Nieszczęśliwie się składa, że Krasickiego to droga powiatowa, a dodatkowo dziury o których się tu pisze znajdują się głównie na odcinku piaseczyńskim (a więc na Raszyńskiej).
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 12:27
    rowojtek napisał:

> Ja bym jeszcze dorzucił kino,
    Splajtowało nawet w Piasecznie.

> warsztat samochodowy z prawdziwego zdarzenia,
    Na Raszyńskiej są cztery, na Krasickiego ze 4, na Granicznej też jest.

> pub z muzyką na żywo. Tylko patrząc na to realnie to małe są na to szanse.
    To nie zawsze wypala nawet w miastach a co dopiero na wsi.

> Poczta, gdy jest już w Mysiadle, to w NI raczej nie powstanie.
    Racja! Choć szkoda! :-(

> Na liceum też bym nie liczył, skąd wziąć setkę dzieci chcących do niego chodzić. Jestem przekonany że większość woli licea warszawskie, mimo niewygód jakie się z tym wiążą.
    A wiesz ilu jest obecnie gimnazjalistów w naszym rejonie? A wiesz ilu będzie za 5-10 lat?
    Stworzenie Liceum to wiele profitów. Miedzy innymi ograniczenie ruchu na drogach dojazdowych do Piaseczna i Warszawy. To miejsca pracy, integracja mieszkańców i wiele innych aspektów.

> Nie da się też na siłę wymusić istnienia rzeczy które nie mają racji ekonomiczn
    > ej. Kawiarnie w NI były lecz splajtowały. Jest też "kluboksięgarnia za rogiem"
    > (ogłaszająca się często na tym forum), w której można wypić kawę i zjeść ciastk
    > o w miłej atmosferze (sprawdziłem), a która świeci pustkami. Tak samo niestety
    > byłoby pewnie z pubem.
    Pewnie tak! Tylko Kluboksięgarnia ma większe szanse na przetrwanie dzięki bardzo aktywnym działaniom właścicieli.

> Pizzeria w Mysiadle wiąże koniec z końcem wyłącznie dlat
    > ego że dostarcza do domów, bez tego też by dawno padła jak kilka poprzednich in
    > icjatyw w tym miejscu.
    Nie wpadłbym na to by zamówić tam cokolwiek. Jak myślisz dlaczego nawet mający tę pizzerię niedaleko zamawiają dostawę z Pizza Hut?

> Nieszczęśliwie się składa, że Krasickiego to droga powiatowa, a dodatkowo dziur
    > y o których się tu pisze znajdują się głównie na odcinku piaseczyńskim (a więc
    > na Raszyńskiej).
    Racja!
  • rowojtek 03.11.10, 13:27
    Zameldowanych dzieciaków 13-15 jest w NI niewiele ponad setka. W Mysiadle pewnie drugie tyle. Na rocznik daje to jakieś 60 osób, wciąż chyba za mało na liceum. Może właśnie za owe 5-10 lat "uzbieramy" na liceum.
  • zbyszek.czapnik 03.11.10, 13:41
    A ile niezameldowanych?
    A bierzesz pod Uwagę Lesznowolę gdzie chodzą dzieci z Nowej Woli, Lesznowoli i części Starej Iwicznej oraz części Starej Iwicznej gdzie dzieci chodzą do Piaseczna?
    A ilu rodziców wozi swoje dzieci do gimnazjów w Warszawie?
    A wiesz ile nowych domów powstanie w okolicy w ciągu najbliższych 5 lat?
    Wiesz ile jest miejsc w Liceum w Piasecznie?

Trzeba to niestety przewidywać.
  • owrank 04.11.10, 09:54
    a wiecie może kto w ogóle finansuje licea ? gmina ? powiat ? czy może ministerstwo ?
  • mariuszsocha 04.11.10, 10:27
    Zasadniczo, szkoły podstawowe i gimnazjalne są prowadzone przez gminy, a
    szkoły średnie – przez powiaty lub – w niektórych przypadkach – przez województwa.
    Wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie są jednostkami
    budżetowymi, co oznacza, że są to jednostki bez osobowości prawnej, finansowane
    bezpośrednio z budżetu odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego. Głównym źródłem finansowania zadań edukacyjnych wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego jest część oświatowa subwencji ogólnej.Zasady podziału pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego łącznej kwoty ustalonej w budżecie państwa na subwencję oświatową określa
    rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej

Pozdrawiam MS

--
    Strona mojego sołectwa www.nowaiwiczna.info
  • rowojtek 04.11.10, 11:17
    Piękny cytat z internetu, ale nieco odstający od rzeczywistości.
    W zeszłym roku wydatki bieżące w oświacie (bez inwestycji) w naszej gminie wyniosły 35mln. Cytowana subwencja to tylko 12,5mln, a więc ledwie 1/3. Dodatkowo gmina zainwestowała w oświatę 22mln, na co pozyskała 13mln z różnych źródeł.
    Zatem zeszłoroczny bilans oświatowy to ponad 30mln na minusie. Owe miliony muszą być pokryte z dochodów własnych, np. podatków od osób fizycznych - 36mln.
    Można się spodziewać że uruchomienie szkoły w Mysiadle zwiększy wydatki bieżące o kolejne miliony powiększając tym samym dziurę pomiędzy wydatkami a subwencją. Więc klimat do budowy liceum w najbliższych latach nie wygląda różowo.
  • mariuszsocha 04.11.10, 12:21
    Szanowny Panie,
    Owrank zapytał o system finansowania szkolnictwa wiec posiadaną wiedzą się z nim podzieliłem. Wiedza ta jest wiedzą wynikającą ze stosownych zapisów ustawy (czasem wiedzę można znaleźć też w Internecie) nie wiem co według Pana odstaje od rzeczywistości. Pana wypowiedz (nawiasem mówiąc bardzo pełna i prawdziwa jak na męża Pani Radnej przystało) na pewno odstaje od tematu pytania bo Owrank nie pytał jak to jest w naszej gminie tylko kto finansuje liceum . A zatem :
    Ustawa z dnia 7 września 1991 z późniejszymi zmianami ((Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292, z 2008 r. Nr 70, poz. 416, Nr 145, poz. 917, Nr 216, poz. 1370 i Nr 235, poz. 1618, z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 31, poz. 206, Nr 56, poz. 458, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1705 oraz z 2010 r. Nr 44, poz. 250, Nr 54, poz. 320, Nr 127, poz. 857 i Nr 148, poz. 991))

(Art. 5)
    Zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 14a ust. 1a, szkół podstawowych oraz gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, należy do zadań własnych gmin.

Zakładanie i prowadzenie publicznych szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół sportowych i mistrzostwa sportowego oraz placówek wymienionych w art. 2 pkt 3-5 i 7, z wyjątkiem szkół i placówek o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, należy do zadań własnych powiatu, z zastrzeżeniem ust. 3c.

(I rozdział 7 art. 79 tej ustawy )
    Szkoła publiczna, przedszkole publiczne i placówka publiczna prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego, będące zakładem budżetowym, pokrywają koszty swojej działalności z przychodów własnych oraz z dotacji przewidzianej w budżecie tej jednostki na zadania oświatowe, o których mowa w art. 5a ust. 2.

Nawiasem mówiąc zgadzam się całkowicie że liceum to nie jest coś czego nam teraz najbardziej potrzeba, jak najszybciej należy dokończyć budowy szkoły w Mysiadle

--
  • rowojtek 04.11.10, 12:59
    od rzeczywistości, przynajmniej tej w naszej gminie, odstaje stwierdzenie, że "głównym źródłem finansowania zadań edukacyjnych wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego jest część oświatowa subwencji ogólnej". Chciałem pokazać że część oświatowa nie pokrywa nawet połowy potrzeb i każde zwiększanie ilości szkół pociąga za sobą konkretne nakłady finansowe w każdym roku. Nie znaczy to że trzeba oszczędzać na szkołach, ale liceum...chyba jeszcze nie teraz.
    Informacje które podałem nie są tajemnicą, a znalazłem je również w internecie, choć wymagało to nieco więcej zachodu niż zwykłe googlowanie i wklejenie tekstu (źródło BiP lesznowola.pl)
  • mariuszsocha 04.11.10, 13:38
    > od rzeczywistości, przynajmniej tej w naszej gminie, odstaje stwierdzenie, że "
    > głównym źródłem finansowania zadań edukacyjnych wykonywanych przez jednostki sa
    > morządu terytorialnego jest część oświatowa subwencji ogólnej"

To prawda, w przypadku jednak powiatu, który finansuje takie liceum obawiam się, że byłoby to właśnie główne źródło finansowania. Można zatem przypuszczać że poziom takiej placówki skutecznie odstraszałby każde dziecko z ambicjami na studia. Zatem zdecydowanie jeszcze nie teraz….

> Informacje które podałem nie są tajemnicą, a znalazłem je również w internecie,

No właśnie Internet to bardzo ważne źródło informacji i warto z niego korzystać
    --
  • zbyszek.czapnik 04.11.10, 14:16
    mariuszsocha napisał:

> To prawda, w przypadku jednak powiatu, który finansuje takie liceum obawiam się
    > , że byłoby to właśnie główne źródło finansowania. Można zatem przypuszczać że
    > poziom takiej placówki skutecznie odstraszałby każde dziecko z ambicjami na stu
    > dia. Zatem zdecydowanie jeszcze nie teraz….
    W takim razie rodzą się kolejne pytania.
    Czy w związku stać nas na rozrzutność jak budowa centrum na Kwiatowej?
    Czy jeśli znamy realne czasy realizacji takich inwestycji, to czy zabierzemy się za to teraz nie pozwoli otworzyć szkoły za 5-6 lat.
    Dlaczego od razu zakładasz niski poziom nauczania w takiej szkole? Uważasz, że szkoły molochy w centrach miast kształcą lepiej?
    Czy budowa licem poza Piasecznem nie wzmogła by urbanizacji terenów peryferyjnych?
  • mariuszsocha 04.11.10, 15:06
    No ale liceum my nie wybudujemy tylko ewentualnie powiat, pełna zgoda że trzeba o tym mówić, przekonywać i lobbować. W nadchodzących wyborach z Iwicznej sporo osób kandyduje do rady powiatu może to jest jeden z postulatów do nich. Niski poziom kształcenia zakładam na podstawie możliwości finansowych powiatu, czego dobrym obrazem jest ulica Raszyńska i Krasickiego albo rowy po południowej stronie Krasickiego
    Centrum na Kwiatowej uważam za priorytet, teraz już nie czas mówić czy stać nas czy nie bo budowa ruszyła, wiec co przerwać ? Szkoła w Nowej Iwicznej pęka w szwach jest katastrofalnie przepełniona, w jaki inny sposób chcesz to rozwiązać jeśli nie przez budowę nowej szkoły? Według mnie bardzo niedobre jest to że połączone jest gimnazjum i szkoła podstawowa. Gimnazjaliści i malutkie dzieci na jednym korytarzu to nie jest dobre rozwiązanie.
    Nie rozumiem co masz na myśli pisząc (…)Czy budowa licem poza Piasecznem nie wzmogła by urbanizacji terenów peryferyjnych (…) Czy chcesz przez to powiedzieć że konieczna jest większa urbanizacja Iwicznej ????

--
  • zbyszek.czapnik 04.11.10, 16:58
    mariuszsocha napisał:
    > Nie rozumiem co masz na myśli pisząc (…)Czy budowa licem poza Piasecznem
    > nie wzmogła by urbanizacji terenów peryferyjnych (…) Czy chcesz przez to
    > powiedzieć że konieczna jest większa urbanizacja Iwicznej ????
    Tak! Chyba, że Nowa Iwiczna ma pozostać "sypialnią" dla Warszawy i Piaseczna.
  • rowojtek 04.11.10, 17:23
    pogrzebałem jeszcze trochę i w przypadku powiatu sprawa wygląda dokładnie tak samo, subwencja pokrywa 1/3 kosztów. No ale to już problem powiatu.
    W sumie jedno liceum nie wychodzi aż tak drogo, jakieś 3-4mln rocznie, nie liczą kosztów jego wybudowania rzecz jasna.
    Dobry temat dla radnych powiatowych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka