10.03.13, 13:49
Witam!
Wczoraj otrzymałem zawiadomienie o zebraniu właścicieli. Przedstawione uchwały ,
a zwłaszcza dotycząca wzrostu opłat budzi mój niepokój. Koszty utrzymania części wspólnej w przeliczeniu na 1m2 wzrastają. Podobnie z innymi mediami. Opłaty za ścieki ustala Gmina, ale pozostałe opłaty już my sami. Prosze porównac z zeszłym rokiem wzrosty opłat.
Może warto by obniżyc pewne koszty lub zrezygnować z pewnych usług?
W przybliżeniu u mnie wzrost procentowy to w przybliżeniu: 20-25 %.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • cola7up Re: Podwyżki 10.03.13, 14:38
      witam
      mnie tez sie juz od dluszego czasu nie podoba to ze wiecej place (tak jak w warszawie) ,
      jeszcze nie mam informacji o zebraniu ale proponuje aby zrobic sciagawke do glosowania (o obnizeniee wydatkow)
      wrzucic kazdemu do skrzynki, bo wiemy jaka jest frekfencja na zebraniach
      pozdro
    • pioora Re: Podwyżki 14.03.13, 09:19
      DLA PORÓWNANIA OSIEDLE LEŚNA CZYNSZE PRAWIE O 150 ZL MNIEJSZE NIŻ U NAS (ZNAJOMA ZA 54M-CZYNSZ 312ZŁ+100 W SEZONIE GRZEWCZYM)-MOŻNA? !!!!U NAS 37M 390 ZŁ!!!!!!!!!!!!!!!I JESZCZE PODWYŻKI!!!!!!!
      • adam.adam27 Re: Podwyżki 14.03.13, 19:41
        PIOORA!
        Masz absolutną rację. Ja nie podpisze tej uchwały zatwierdzjącej plan na 2013r. Wydatki i koszty w naszym osiedlu są super wysokie!!!!!!!!!!!! Mnie nie jest potrzebny trawnik pielęgnowany codziennie, oświetlenie wewnętrznych placów/gdy oświetlenie przed klatkowe jest wystarczające, gdy płacimy za place zabaw-wysoki, czy klatki muszą byc sprzątane codziennnie, czy..... itd/ Warto spojrzeć na koszty częsci wspólnej. Ja to zrobiłem i polecam innym. Chyba , że wielu nie zależy to płacimy dalej. Chyba warto się zastanowić zeby obniżyc koszty jak w osiedlu Lesna? Tam płacą o wiele mniej a też mają kredyty na zakup.
        Jeśli jednak większośc podpisze to płacimy więcej i już.
        • leszek.siena Re: Podwyżki 15.03.13, 10:07
          Niestety obecny Zarząd zgłoszone wnioski i uwagi nie rozpatruje - chociażby podgrzanie wody , centralnego ogrzewania - - osobny piec do podgrzania wody, osobny do CO, nieprawidłowóśc jest od 8 lat i nie chcą prawidłowo rozliczyć tylko koszty rozbijają na procenty na poszczególne nośniki.Niestety nie chcą aby firma administrująca się przepracowała prawidłowo rozliczyła.Nie wspomnę o oświetleniu - nie widzą problemu oszczędznia energii -przegląd oświetlenia - lampy ustawione co 5m po jednej i po drugiej stronie ulicy.Dalej radujcie się z działania Zarządu.
        • rajska_mama Re: Podwyżki 15.03.13, 14:11
          Różne podwyżki dotyczące czynszu są co roku, bo co roku podobno większość mieszkańców głosuje za tym - przynajmniej tak twierdzi administracja. Ale czy ktoś niezależny spośród mieszkańców zliczył te głosy i sprawdził, jaka to była "większość"?
          • rajski_man Re: Podwyżki 15.03.13, 14:57
            Witam!
            Z tego co pamiętam, uchwała w sprawie zatwierdzenia planowanych kosztów na rok 2012 przeszła niewielka liczbą głosów /trzydzieści parę procent "za" , a dwadzięsia parę procent "nie"/.
            Administracja przesyłała w zeszłym roku takie powiadomienia. Warto zwrócic uwagę, że duża liczba osób nie głosowała/drogą "obiegową"/. Inną sprawą jest, że uchwały mogą być zatwierdzane lub nie , nawet przy niewielkiej liczbie uczestniczących w głosowaniu.
            • assessander Re: Podwyżki 16.03.13, 10:06
              po mojemu to zarzad utracił zdolność do zarządzania, chyba czas na zmiany

--
              My Rycerze Okrągłego Stołu straszymy sami lub pospołu.

www.warszawiak.eu
    • kamar_13 do Wszystkich 18.03.13, 15:17
      Oczywiście płacimy sporo-i nie podlega żadnej dyskusji.Warto "coś" zrobić-Jabłonna to nie Warszawa.
      Natomiast,warto zastanowić się na nad faktem:
      *na klatce schodowej malują kredkami ,piszą,niszczą (podpalają)tablice dzieciaki-a potem prosimy o malowanie klatek,
      *grająca młodzież w piłkę,która non stop wali w garaże,i w budynki,a potem trzeba poprawić tynki,schody itp.....(sadowa 14/16 -przy palcu zabaw),
      *osoby jeżdżące samochodami i parkujące przed klatkami-ah jednej Pani się trafiło ze skrzywiła-położyła "Lampę"-cyt."ojej dobrze ze to tylko lampa a nie samochód",
      *dziecko szkolne które wyrywa krzaki,.....itd.
      Mieszkamy tu ponad 6 lat i można byłoby pisać i pisać- a zwrócić delikatnie uwagę Osobie .....jaka pretensja,oburzenie.....
      Czepiam się?

• adam.adam27 Re: do Wszystkich 18.03.13, 17:56
        Hej!
        ASSESSANDER- nie czepiasz się. Wszystko to prawda. Brak opieki nad dziećmi sad
        Taka osoba co zniszczyła powinna sama zapłacic , a nie obciążać kosztami naprawy innych!
        Niestety koszty czesci wspólnej są bardzo wysokie /j.w./, Do tego stawka b.wysoka na fundusz remontowy ,a bloki są nowe, jak w starych kamienicach!
        Pozdrawiam i polecam lekturę naszych uchwał /dot. zwłaszcza kosztów/. To my decydujemy i warto o tym pamiętac.
        smile
        • rajski_sadownik Re: do Wszystkich 20.03.13, 09:36
          W sumie to tak naprawdę nie ma z czego zrezygnować bo tak: sprzątanie jest potrzebne, nie bardzo widzę kto miałby to robić?, odśnieżanie również, nie raz widziałem jak b.wcześnie rano odnieżali, wymiana piasku w piaskownicy również, więc szczerze nie za bardzo jest z czego rezygnować.
          • assessander Re: do Wszystkich 20.03.13, 12:36
            Hej
            odbyłem wczoraj wycieczkę na Zebranie Wspólnoty ( btw Trudno było znaleźć wolne miejsce wink na sali) , niestety Zarząd jeszcze bardziej mnie zniechęcił do swoich działań a oto powody
            - Na pytanie o wzrost kosztów administrowania ( tj Obsługa Lidara + wynagrodzenie Zarządu ) ( RJ II wzrost o ok 5 T PLN pa) usłyszałem że nie ma w planie wzrostu kosztów,
            - Na pytanie o sens utrzymywania 7 osobowego zarządu ( niejeden bank ma mniejszy) - odpowiedź że na tak duże wspólnoty to nie jest duży zarząd. Zatem po przemyśleniu może należałoby włączyć do zarządu osoby z wszystkich bloków ( reprezentantów). Dlaczego bloki G1 G3 K2 nie mają swojego przedstawiciela
            - Na pytanie o poziom opłat za fundusz Remontowy 1,20 zł, otrzymałem mgliste wyjaśnienie ( nota bene błędne), że jest to niska stawka ( na bemowie ludzie płacą po 1 zł od metra przy 20 letnim bloku), a poziom Funduszu ( >500 tys zł ) jest niewystarczający. Albowiem w przypadku wielkiej awarii np. instalacji należałoby zaciągnąć kredyt. Moim zdaniem bzdura, bloki 6 letnie, materia budynku w miarę nowa, wysoka wartość depozytów, winniśmy zwolnic z tymi opłatami, z drugiej strony jakie jest prawdopodobieństwo awarii całej instalacji w nowym bloku. Pani z Zarządu ( niestety nie poznałem nazwiska bowiem nie było prezentaty ), uważa że bedzie git jak uzbieramy banieczkę na FR ( dlaczego od razu nie 3 ) .
            - pytanie o przychody finansowe i bank w którym mamy lokaty. Obsługuje nas od początku BZ WBK, opłata za konto 150 zł / miesiąc, pozostałe opłaty bankowe podobno preferencyjne. Zrobiłem mały research w ING oferowany jest pakiet dla wspólnot za 0 zł , koszt przelewu ok 90 gr zatem Wspólnota musiałby zrobić 150 przelewów aby wyjść na swoje. Podobno dostaliśmy mega ofertę z BZ , na multikonta ( tj. każdy lokal ma swoje konto), pytam się jaki to sens. Jeśli przy obecnej skali działalności Lidar nie jest w stanie obsłużyć prawidłowo księgowości to o co chodzi.
            - temat pomieszczeń gospodarczych. na przykładzie bloku G3 mamy ok 6 pomieszczeń gospodarczych w bloku, licząc że w 3 blokach mamy 18 pomieszczeń. Nie uzyskałem jasnej odpowiedzi co się dzieje z pomieszczeniami. ( Ja chcę drugiej suszarni na G3 kl 2 ) . Argumenty zarządu, każda firma która z nami współpracuje musi mieć swój kantorek. Firm naliczyliśmy 5 na wszystkie wspólnoty. W sprawozdaniu brak przychodów z najmu powierzchni, które w mojej opinii winny być. Co zatem jest w naszych PG ?
            - Zieleń - jak co roku temat zieleni jest poruszany głównie w związku z blokami G3 i K2 ( gdzie green servce nie istnieje), czyli tam gdzie w Zarządzie nie ma przedstawicieli. Jeden z członków Zarządu ( taki starszy Pan ) zaproponował by informować Zarząd bo oni nie wszystko widzą. Co prawda to prawda, ale gdyby 5 minut wcześniej nie mówił że ma widok z okna na "boisko" to bym nawet nie zająknął się o tym
            Podsumowując proponuję zagłosować przeciw uchwałom 1,2,3, i zaakceptować uchwałę o windykacji dłużników. W mojej opinii działania Zarządu są pasywne, nie ma wizji na dalsze funkcjonowanie osiedla ( choć + jest plan organizacji ruchu drogowego tutaj jest postęp).
            Nalezy też zastanowić się nad sensem tak wielkiej reprezentacji Wspólnoty lub kadencyjnością wyboru. Dobrze byłoby też alokować skład zarządu bardziej równomiernie na osiedlu, albowiem obecnie większość chyba stanowią mieszkańcy z najstarszej częsci osiedla.

pozdrawiam
            Krzysiek Letkiewicz
            --

www.warszawiak.eu
            • adam.adam27 Re: do Wszystkich 20.03.13, 13:53
              Witam!
              Assessanderbig_grinziękuje za obszerne sprawozdanie z wczorajszego zebrania. Niestety nie mogłem byc- wizyta u stomatologa /leczenie kanałowe/.
              Faktycznie , te koszty są potęzne. Odpowiedzi nie ma jak czytam. U mojego brata w sródmieściu / wybudowane w końcu lat 60 -tych/- czyli ponad 40 letnie, stawka na fundusz remontowy wynosi 40gr./m2 , a koszty utrzymania częsci wspólnej /teren ogrodzony-3 budynki, spory parking/ 1zł/m2. Ponieważ, mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe, w tym jest opłata podatku.
              My przeciez oprócz kosztów za tzw. cześc wspólną i fudusz remontowy płacimy jeszcz opłatę za wieczystą dzierzawę i podatek!
              A dlaczego Zarząd i administracja nie rozwiązała sprawy obniżenia cen za podgrzanie wody i ceny za c.o.? Dlaczego my mamy finansowac przez cały rok naliczenia z zeszłego roku?
              We wspomnianej spółdzielni są nowe naliczenia za c.w. i c.o.. Jak sądzicie , jakie?
              Oczywiście, że niższe. Czynsz jest niższy o ok.50zł/mies. A u nas- nikt nic nie wie.
              Ja oczywiście , że też nie zagłosuje za uchwała 3/koszty, fudusz remontowy/ a nad pozstałymi się zastanowię, ale raczej na nie! Nie będę sam sobie zaciskał pętli na szyi .
              I jeszcze jedno: ja też uważam, ze wiele wydatków można ograniczyć /niekoniecznie likwidować całkowicie/.
              Pozdrawiam.
          • adam.adam27 Re: do Wszystkich 21.03.13, 00:14
            rajski_sadownik napisał:

> W sumie to tak naprawdę nie ma z czego zrezygnować bo tak: sprzątanie jest potr
            > zebne, nie bardzo widzę kto miałby to robić?, odśnieżanie również, nie raz widz
            > iałem jak b.wcześnie rano odnieżali, wymiana piasku w piaskownicy również, więc
            > szczerze nie za bardzo jest z czego rezygnować.

No tak do końca nie jest.
            Sprzątanie{ nie trzeba sprzątac codziennie. Wielu moich znajomych mi mówiło, że sprząta się raz w tygodniu, a jeśli ktoś chce to sprząta przed swoimi drzwiami. Odśnieżanie , fakt jest potrzebne , ale płacimy tak samo czy zima da czy nie da nam "popalic", wymiana piasku-może sztuczna trawa będzie lepszym rozwiązaniem- sanepid się wtedy nie przyczepi , a i koszty się zmnijszą. Oświetlenie - może warto sie zastanowic nad jego ograniczeniem. W domu własnym tez nie robimy iluminacji.
            Trawniki i zieleń pielęgnowane wyjątkowo starannie itd. .....
            Może jednak warto się zastanowic , ze większość czasu wolnego w tygodniu spędzamy w naszych mieszkaniach, a nie na zewnątrz, zwłaszcza wieczorami.
            Warto pomyślec nad naszym otoczeniem ,tak jak o własnym mieszkaniu- co chcemy i za ile?
            To nasze pieniądze! I chyba warto zwracac uwagę na koszty , które już sami generujemy poprzez trochę beztroskę, niefrasobliwość/wnoszenie mebli- uszkadzanie ścian, niszczenie elewacji, rynien-m.inn. gra w piłke/, parkowanie pod klatkami , często nie na swojej wspólnocie, ale koszty przełozenia kostki już obciązą daną wspólnote, a nie daną osobę źle parkującą.
            Jednak sądzę, że te koszty generowane przez nas są niewielkie w stosunku do kosztów ogólnych utrzymania wspólnej nieruchomości i tzw. funduszu remontowego, naszych leciwych kamienic, sypiących się, wymagających wymiany instalacji wodnej, c.o., może dodac elektrycznej , aby było pokrycie w planach finasowych na lata nastepne - wymagających b.dużych nakładów pienieznychwink
            Trochę sarkazmu, ale ku dobremu ......
            • rajska_mama Re: do Wszystkich 21.03.13, 10:58
              Nie czepiałabym się zbyt częstego sprzątania, dbania o roślinność - bo to miłe, jak się wyjdzie, a wokół czysto i przyjemnie. To akurat jest ogromnym plusem naszego osiedla. Nie jest typowym blokowiskiem, ale miłym, rodzinnym osiedlem.
              Natomiast na pewno warto walczyć o zmniejszenie stawek za fundusz remontowy i za ogrzewanie. Niby-ochrona też nie jest warta tych 30 zł, bo żeby sobie szlaban otworzyć, to mogę użyć pilota. A i tak szlaban zazwyczaj jest otwarty i wjeżdża/wchodzi tu kto tylko zechce, a jak szlaban otwarty nie jest, to ochrona wpuści każdego i nawet nie spojrzy, czy ma przepustkę.
    • adam.adam27 Re: Podwyżki 20.03.13, 14:38
      uzupełnienie...
      Mam też pytanie. Jeśli uchwała w sprawie:" przyjęcia planu gospodarczego, zaliczek na pokrycie kosztów ..." chyba nr3 nie zostanie przegłosowana, co wtedy? Przecież nie można bezprawnie od nas pobierac dalej takich zaliczek : na fundusz remontowy nowych bloków , na koszty utrzymania wspólnej nieruchomosci, czy pobierac wyższych opłat za podgrzanie wody i centralne ogrzewanie.
      • assessander Re: Podwyżki 20.03.13, 16:25
        Adaś
        wtedy obowiązuje ostatnia przegłosowana uchwała w tej sprawie.

Odrzucenie sprawozdania zarządu niesie za sobą
        1. Wybory nowego zarządu
        2. W przypadku fiaska pkt 1 możemy mieć komisarza
        Generalnie zmiana zarządu to nic złego

--

www.warszawiak.eu
        • adam.adam27 Re: Podwyżki 20.03.13, 17:52
          Dziękuje za wyjaśnienie Assessander!
          Czyli praktycznie nic się nie zmieni bo będziemy płacili takie same opłaty/prawie/, a miałem nadzieje, że koszty wspólnego utrzymania nieruchomości i fundusz remontowy
          się obniżą /koszty absurdalne/. Rozmawiałem , jak pewnie wielu, ze znajomymi z innych osiedli i mają znacznie niższe opłaty. Udział funduszu remontowego i opłat za cz. wspólną są na poziomie ok.5% wszystkich opłat miesięcznych. U nas sięga ok.30%. Teraz jest tak, że kazdy przegląda wydatki by zaoszczedzić i z pewnych wydatków rezygnuje lub je ogranicza.
          Oczywiście , ze są pewne koszty niezbędne, ale trzeba sprawdzic: które !
          Jest też uchwała w sprawie przyjęcia wyniku finansowegoi przeznaczeniu na fundusz remontowy. Dlaczego nie zwrócić go mieszkańcom? Zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego też zapłacono podatek? Nasze pieniądze już opodatkowane zostały znowu opodatkowane. Przecież to nie jest działalność gospodarcza gdzie osiąga się zyski.
          Sądzę , że jesli jednak jest taki obowiązek /wynikający z prawa/ to lepiej uznac wynik finansowy na minusie/czyli obniżyc koszty-żeby "nie starczyło-co można wyliczyc/ i nie płacic podatku.
          Czyli też jestem na nie.
          Pozdrawiam.
            • miesz_kancy Re: Podwyżki 20.03.13, 20:03
              Drodzy sąsiedzi ten sam temat mnie ostatnio męczy. Przede wszystkim zastanawia mnie koszt CO. U znajomych mieszkających na Bemowie, którzy mają CO z miasta cena to niecałe 30 zł za GJ a u nas to już 85 zł. Jak to możliwe skoro podobno sami podgrzewamy sobie wodę????

Co do funduszu remontowego to cena 80 tyś zł za malowanie RJ IV (to chyba są 3 albo 4 bloki, prawda?) jest chora. Prowadzimy z mężem firmę zajmującą się remontami i bez dokładnego wyliczania podejrzewam, że cena nie powinna przekroczyć połowy tej kwoty. Nie mam pojęcia na jakiej podstawie ta firma i ten kosztorys został wybrany ale cena jest bardzo mocno przeszacowana.
              • assessander Re: Podwyżki 20.03.13, 20:17
                Właśnie dlatego konieczne jest zweryfikowanie działań Zarządu wspólnoty. Sprawozdanie było sporządzone sztampowo bez szczegółów. ja nie mogę zaakceptować takiej uchwały na podstawie słów członka Zarządu cyt Proszę mi wierzyć sprawdzamy oferty.
                \W dobie kryzysu 80 TPLN za malowanie ścian, faktycznie wydaje się bajońsko
                --

www.warszawiak.eu
                  • adam.adam27 Re: Podwyżki 20.03.13, 21:26
                    Też jestem zdania , aby Państwo złozyli kosztorys. Jednak się zastanawiam czy naprawde jest koniczny remont. Nikt w mieszkaniu tak często, jak u nas na osiedlu, nie wykonuje remontów.
                    Stąd biorą się tak wysokie koszty.
                    Czy ktos orientował się jak u innych znajomych kształtują się koszty?
                    Czy w dniu wczorajszym wszystkie wspólnoty miały zebranie w tym samym czasie?
                    Budynki nowe, a płacimy jak za kamienice sprzed pół wieku!!!! Tragiczne sad
                    • leszek.siena Re: Podwyżki 20.03.13, 22:58
                      Zarząd pracuje dla Lidaru , a nie dla mieszkańców.Wszystkie sprawy -na nie należyte rozliczenie podgrzanie wody, ciepła - najprościej udział procentowy /prawo energetyczne w tej wspólnocie nie obowiązuje /.
                      • bond_kraselki Re: Podwyżki 21.03.13, 15:32
                        Zgadzam się z przedmówcami i uważam, że osoby z zarządu wspólnoty są skorumpowane i nie jest to pierwszy taki przypadek w którym oczekują odstępnego od danego przetargu.
                        Nabijają nas wszystkich w butelkę na każdym kroku jak chcą w dodatku za nasze pieniądze.
                        Przykre ale prawdziwe, czy zwyciężymy w tej walce ze złem ?, to czas pokaże i zależy tylko i wyłącznie od nas samych.
                        Trzeba zewrzeć szeregi i skończyć z korupcją i żerowaniu na nas.
                        Pozdrawiam.
                        • adam.adam27 Re: Podwyżki 21.03.13, 21:37
                          Masz rację. Niestety tak chyba jest bo wiele kosztów jest nieuzasadnionych. A my płacimy....
                          Rajska mama napisała , że fajnie wyjść do takiego ogrodu zapilęgnowanego , ale my żyjemy w swiecie realnym , gdzie każdy oszczędza, oszczędza na wszystkim!!!!!!!!!! Jeśli jednak większość uzna , ze trzeba dbać o kwiaty, o roślinnośc, o nasze otoczenie, o czystośc naszych klatek schodowych, o oświetlenie super jasne , jak jest teraz, to płaćmy więcej, jasteśmy zamożnymi ludźmi wszak, nie braliśmy kredytów, mamy stabilną pracę i niechaj tak będzie. Albo pomyślimy co można zmienić by było jak na podobnych innych osiedlach
                          • assessander Re: Podwyżki 22.03.13, 09:25
                            Kochani
                            Raczej nie pisałbym że zarząd jest skorumpowany bo takiej pewności nie ma, w mojej opinii są po prostu słabi nie dają rady z tak wielką wspólnotą. Z drugiej strony chyba czas zrobić coś na miarę komisji rewizyjnej, która może sprawdziłaby wszyskie umowy i zlecenia.
                            Ja po tym spotkaniu nie wierzę Zarządowi, jego tłumaczenia były mgliste
                            --

www.warszawiak.eu
                            • iwus-1982 Re: Podwyżki 22.03.13, 10:43
                              adam_adam

Ale jak za nic nie bedziemy płacic to tez bedziemy narzekac ze osiedle zaniedbane.
                              Ja sie zgodze z rajska_mama, żeby nie rezygnowac z pielegnacji zieleni i sprzatania.
                              Ja takze wole zielona trawke niz zeschnieta czy sztuczna (???).
                              Sprzatanie klatek - zima, wiadomo dlaczego trzeba, a latem nosi sie piach...
                              Mi taka czestotliwosc jak jest teraz pasuje.
                              Rozumiem oszednosci ale kosztem czego?

Oswietlenie - tez nie rezygnujmy z ilosci lamp.
                              Owszem zima spedzamy wiekszosc czasu w domu, ale wychodzimy z tego domu i wracamy również i chce widziec chodnik.
                              Ja bym sie zastanowiła nad np Ledami (nie wiem czy istanieja takowe do takich lamp, ale w czyms takim szukałabym oszednosci)
                              Elektryk doradca potrzebny ..

Zastanowił mnie jednak fakt, ktos tu napisał ze za CO ktos na Bemowie płaci 30 zł, a my ponad 80 zł ..
                              Skad takie różnice??

Fundusz remontowy. Uwazam ze ok 50 zł miesiecznie nie jest to wygórowana kwota, ale moze przy obecnej zebranej kwocie mozna ja zmniejszyc.
                              Czy rzeczywiscie jest potrzebna wieksza kwota na w razie co?? Czy sa takie awarie które az tyle kosztuja???

Kwestia malowania klatek.
                              Dla mnie powinno sie to odbywac mniej wiecej co 4, 5 lat.
                              Tylko tak gruntownie a nie na zasadzie łatania .. tak jak to zrobiono ostatnio - bezsensu!
                              Raz a dobrze.

Ochrona - tez bym wolała lepsza, ale lepsza to koszt rzędu ok 60 - 80 zyla miesiecznie.
                              Wiec juz niech tak dla nie poznaki sobie siedzą i tyle.

Pozdrawiam, Iwona
                              • assessander Re: Podwyżki 22.03.13, 12:01
                                Dodałbym że starsze bloki mają chyba tańszy Gj niż te nie objęte opieką Zarządu ( tj tam gdzie nie ma żadnego przedstawiciela ) hehe

--

www.warszawiak.eu
                              • adam.adam27 Re: Podwyżki 22.03.13, 14:12
                                Pani Iwono!
                                Warto poczytac wpisy innych osób by dowiedzieć się z czego można zrezygnować, ograniczyć, zmniejszyć wydatki. , Jeśli jednak uważa się , że powinno być po "staremu" to w swojej wspólnocie głosuj "za". Nie miej jednak pretensji, że wiele osób może nie mieć pieniędzy na pokrycie wydatków utrzymania części wspólnej i funduszu remontowego. Już teraz nie płaci podobno 8 osób.
                                Pozdrawiam.
                                Ciężkie czasy ....
                                • rajska_mama Re: Podwyżki 22.03.13, 17:01
                                  Ja i iwus chcemy redukcji kosztów, tylko czemu od razu rezygnować z tak istotnych dla tego osiedla rzeczy? Sądzę, że już samo zmniejszenie stawki za ogrzewanie i fundusz remontowy wystarczy, że każdy z nas odczuje obniżkę w czynszu.
                                  Co do mycia klatek - raz na tydzień to zdecydowanie za mało, zwłaszcza zimą. Myślę, że 3 x tyg byłoby ok. Może też warto rozważyć, żeby w nocy świeciła się co druga latarnia.
                                  Należy też dokładnie przyjrzeć się dotychczasowym wydatkom, czy tam nie ma nieprawidłowości i czy nasze wspólne pieniądze były rozsądnie i odpowiednio wydawane, czy przetargi były rozpisywane i przeprowadzane jak należy itp.
                                  • leszek.siena Re: Podwyżki 23.03.13, 08:28
                                    Jest takie powiedzenie '' wyłącz światło - włącz myślenie '' było to na Rajskiej 1 ,ale niektórym przeszkadzało - bo można skręcić nogę szczególnie w lecie lub utytłać się w błocie i jest bardzo niepsyjemnie szczególnie nocą jak się wraca z imprezki.
                                  • bond_kraselki Re: Podwyżki 24.03.13, 19:54
                                    rajska_mama napisała:

> Należy też dokładnie przyjrzeć się dotychczasowym wydatkom, czy tam nie ma nieprawidłowości i czy nasze wspólne pieniądze były rozsądnie i odpowiednio wydawane, czy przetargi były rozpisywane i przeprowadzane jak należy itp.

Też jestem tego samego zdania że należy koniecznie skontrolować poczynania zarządu..
                                    Poszedłem do wujka GOOGLE i znalazłem bez większego trudu informację ile płacą za koszty zarządu nieruchomością wspólną w Warszawie.
                                    Efekty dają dużo do myślenia, ponieważ średnia stawka z trzydziestu wspólnot to 1,83PLN, my płacimy w Rajskiej :
                                    1 - 2,74 PLN
                                    4 - 2,62 PLN
                                    a mieszkamy na wsi nie w stolicy.
                                    Zestawienie do wglądu poniżej poniżej.

STAWKI ZALICZKI NA KOSZTY ZARZĄDU NIERUCHOMOŚCIĄ WSPÓLNĄ - ROK 2012 Okres 01.04.2012 - 31.12.2012 zł/m2/m-c
                                    Beethovena 2-4 3/ll 2.04
                                    Biblioteczna 13-15 52/ll 2.30
                                    Biblioteczna 30-34 40/ll 2.48
                                    Biskupa Burschego 2-4 39/ll 1.43
                                    Norwida 2 1.94
                                    Biskupa Burschego 6-10 39/ll 1.59
                                    Bocheńskiego 2-4 31/ll 1.66
                                    Bohaterów Warszawy 5-7 20/ll 1.46
                                    Bohaterów Warszawy 8-10 21/ll 2.15
                                    Braterska 1-5, Budowlanych 68-72 22/ll 1.68
                                    Braterska 2-6, Budowlanych 58-62 23/ll 2.19
                                    Brzozowa 12-16a 42/ll 1.10
                                    Brzozowa 15, Boh. Warszawy 34 26/ll 1.32
                                    Brzozowa 17-21 27/ll 1.85
                                    Brzozowa 27-29 55/ll 2.06
                                    Brzozowa 3-5 24/ll 1.82
                                    Budowlanych 110-114 38/ll 1.92
                                    Budowlanych 38 32/ll 2.24
                                    Budowlanych 48-52 48/ll 2.15
                                    Budowlanych 74-76 36/ll 1.60
                                    Budowlanych 78-82 43/ll 1.98
                                    Budowlanych 96-100 37/ll 1.84
                                    Kardynała Hlonda 69-71 1/ll 1.42
                                    Kardynała Hlonda 75-77 2/ll 2.69
                                    Ojca Bocheńskiego 12 45/ll 2.21
                                    Ojca Bocheńskiego 15-19 46/ll 1.60
                                    Ojca Bocheńskiego 23-29 34/ll 1.73
                                    Stefana Batorego 18 41/ll 1.65
                                    Stefana Batorego 22-28 44/ll 1.38
                                    Stefana Batorego 72-82 19/ll 1.47
                                    średnia 1.83

• adam.adam27 Re: Podwyżki 24.03.13, 20:05
                                      Bond....Kawał dobrej roboty, dziękujemy smile
                                      Nic dodac nic ująć! Tak jest! A do tego wydumany fundusz remontowy!
                                      To jest chore i nabijanie nas w przysłowiową butel....
                                      Pozdrawiam.
                                    • leszek.siena Re: Podwyżki 24.03.13, 22:40
                                      Te poniesione opłaty będą duże,gdyż same koszty enegii elektrycznej w częściach wspólnych dla Rajskiej 1 to 15 % poniesionych wydatków - proponuję zbojkotować przyjęte uchwały uchwały na 2013 r.
                                        • adam.adam27 Re: Podwyżki 25.03.13, 13:31
                                          Hej!
                                          Assessander- ja też tak myślę by te uchwały ODRZUCIĆ. Ta zastanawiałęm sie nad ostatnią uchwałą dot. wdrozenia postę powania sądowego. Myślę, że jest to zbyt rygorystyczne, by po niezapłaceniu 2 krotnych opłat miesięcznych wdrazac postępowanie sądowe. Jeśli ktoś stracił pracę/ lub inne okolicznosci/ to nie znajdzie dzisiaj jej w dwa miesiące. Może 3-4 krotnośc jest lepszym rozwiązaniem , niż pogrązenie kogoś w całości
                                          Ja na dzisiaj- wszystkie uchwały na : NIE.
                                          Pozdrawiam smile
                                          Dobrą robotę wykonał BOND /powyżej/. Ja to mogę potwierdzic, gdyż wielu znajomych sie pytałem i każdy był zdziwiony tak wysokimi kosztami utrzymania/zarządu częścią wspólną
                                          i wysokim funduszem remontowym, zwłaszcza na nowym osiedlu. sad
                                          • assessander Re: Podwyżki 25.03.13, 14:48
                                            4 Uchwała,
                                            W przypadkach losowych jest proponowana ugoda, zatem 2 miesiące jest ok. Z doświadczenia (od strony sciągania długów) wiem że lepiej się ugadać z dłużnikiem wcześniej niż później. Z drugiej strony to trochę nie Fair wobec płacących takie wakacje czynszowe. Po 2 miesiącach jest kontakt z zadłużonym jak nic się nie dzieje to dopiero idzie sąd.
                                            Ta Uchwała jest w miarę ok. ale każdy może mieć swoje zdanie .

--

www.warszawiak.eu
                                            • adam.adam27 Re: Podwyżki 25.03.13, 15:26
                                              Assessander wezmę pod uwagę Twoje argumenty. Jeśli będą rozmowy z dłuznikiem w celu uzyskania kompromisu to ok. Fakt , że pozostali muszą płacic i finansować poniekąd niepłacących opłat. Trudne to sprawy i zarazem smutne. Mam nadzieje, że moja firma dalej sie bedzie rozwijać i mnie nic nie grozi, ale nigdy nic nie wiadomo wink
                                              Pozdrawiam.
                                              • iwus1982 Re: Podwyżki 25.03.13, 18:38
                                                Ja takze jestem zdania, ze 2 miesiace i sad to przegiecie.

Jestem za wszczynaniem takiego postępowania po pół roku.
                                                Bo tak jak sasiad wspomniał, ze jesli ktos traci prace to 2 miesiace na znalezienie dobrej pracy to zbyt krótki okres czasu.
                                                Kazdy przypadek zadłuzenia powinien byc rozpatrywany indywidualnie - jesli podane argumenty sa uzasadnione Wspolnota ma srodki zeby przez jakis czas finansowac media zadłużonego.
                                                A ja sama tez nie bede sie źle czuła, ze ja płacę a sasiad obok nie. Tak czy tak będzie musiał te zaległosc uregulowac a sama sytuacja w której sie znalazł nie jest powodem do szczęscia.

PS. 8 zadłuzonych na tak duze osiedle to wcale nie najgorszy wynik, ja sie ździwiłam, ze w zasadzie tak mało.
    • rajska_mama Re: Podwyżki 26.03.13, 09:26
      Dyskusja trwa trochę, a ja się właśnie zorientowałam,że żadnych kart do głosowania nadal nie dostałam. Jak zatem mogę zagłosować przeciw tym uchwałom? Dostałam tylko info o rocznym zebraniu i projekty uchwał.
    • adam.adam27 Re: Podwyżki 27.03.13, 14:33
      Hejka!
      Warto tez wyjasnic jedną sprawe co do głosowania uchwał.
      Rozmawiałem z sąsiadem , który nie zgadza sie z nimi i wogóle nie chce uczestniczyć w głosowaniu /obiegowym/. Wyjasniłem mu , ze poniekąd będzie głosował "za". Warto by pamiętac, że należy oddac swój głos i nie martwić się. Głosujemy udziałami /he, to juz sie dowiedziałem wink/ . Jeśli nie pamiętamy jaki mamy udział w części wspólnej, to uzupełni to administracja /jest też zapis w akcie notarialnym/.
      Nie wiem kiedy jest jest ważna uchwała, a konkretnie przy jakiej minimalnej liczbie uprawnionych do głosowania. Gdzie można "zdobyc" regulamin/statut działania wspólnoty.
      Nareczka smile
    • k_jablonna Re: Podwyżki 27.03.13, 15:25
      Drodzy sąsiedzi, jak już wspominałem mieszkam na Leśnej i płacę dużo niższy czynsz, mieszkanie 58m z garażem pod blokiem -257zł. Was okradają!!!
      Proszę podzielcie się ile płacicie za czynsz przeliczając na jeden metr kwadratowy i w którym bloku, ja podsyłam Wam ile płaci się na innych osiedlach w Jabłonnie i okolicach:

Bukowy Dworek (Jabłonna ul. Szkolna 79 bloki a,b,c,d,e,f,h) średnio 6-7zł/metr bez ogrzewania (piecyki jak u nas)

Sosnowy Zakątek (Jabłonna, ul. szkolna 79g-nowy blok) 6zł/metr , już z ogrzewaniem (piec centralny w piwnicy)

Leśna 17 (Jabłonna) bloki od "a" do "d" średnio 6zł/metr, bez ogrzewania, piecyki w mieszkaniach

Leśna 17e (Jabłonna) 5zł/metr , bez ogrzewania, piecyki w mieszkaniach.

Leśna 17 F i G (Jabłonna) 4,40zł/metr, piecyk w mieszkaniu.

Leśna 21a (Jabłonna) około 6,5zł/metr, już z ogrzewaniem centralnym

Jabłonna Słoneczna Polana 7,7zł/metr, już z ogrzewaniem

Jabłonna osiedle spółdzielcze przy obwodnicy (ul.Akademijna i Przylesie) 9zł/metr, już z ogrzewaniem.

Legionowo, stare bloki wielka płyta, 9zł/metr, już z ogrzewaniem.

Legionowo osiedle "NOWY BUKOWIEC" nowe bloki jak nasze 9zł/metr, już z ogrzewaniem.

Warszawa osiedla na Białołęce w zależności które, ale ceny za metr to od 7 do 10zł, już z ogrzewaniem.

Na wszystkich osiedlach gdzie jest ogrzewanie centralne wspólnoty liczą sobie za ogrzewanie około 3zł/metr mieszkania, płatne w czynszu przez cały rok, czy to zima czy środek lipca...

Jeśli ktoś myśli, że ogrzewanie własnym piecykiem jest drogie, to już mówię jak jest u mnie, mam w mieszkaniu ustawione 22,5 stopni, płacę za gaz 130zł/miesięcznie (gaz do ogrzewania, podgrzania wody w kranie i gotowania)

Krzychu
            • adam.adam27 Re: Podwyżki 28.03.13, 22:09
              U mnie wychodzi : opłaty/fundusz, koszt zarządu cz. wspólną, ogrzew, opł. za wodę itd/ podzielone przez metraz mieskania: 13,5zł. /m2
              Dlaczego takie róznice w koszcie utrzymania 1m2 pow.mieszkania?
              U Was :7,60 i 8,10 zł/m2. Duza dysproporcja. sad
              Smutek zagląda mi w portfel
              • fotoszymi Re: Podwyżki 29.03.13, 08:40
                u mnie wychodzi dokładnie 8,09 i również zamierzam głosować na nie przy każdej uchwale.

Swoją drogą dopuszcza się możliwość wysłania karty do głosowania mailem więc to spore ułatwienie. Jak ktoś nie ma czasu czy chęci to zdjęcie, do maila i po sprawie.
                Miłego głosowania.
                --
                Szymuś
                • k_jablonna Re: Podwyżki 29.03.13, 14:06
                  Ale Was kroją.....
                  To dla tego uciekłem z rajskiej, powinniście coś z tym zrobić...masakra.
                  13,5 za metr.... brak słów..
                  Różnice na rajskiej są ogromne porównując starą i nową część osiedla. Na starej są w kotłowniach kilkunastoletnie już piece, pożerające ogromną ilość gazu, koszty ogrzania mieszkań i podgrzania wody są dwa razy większe.. Ale za to konstrukcja bloku jest lepsza, stare bloki są lepiej zrobione.
                  No i jak piszecie, że jest 7 osób w zarządzie... PO CO????
                  U mnie są trzy, a i tak się nie przepracowują..
                  Mam wujka z licencją zarządcy, SAM zarządza 11 blokami w niedużej miejscowości na mazurach i daje radę.
                  Zmieńcie administrację i to szybko, jak chcecie to mogę Wam polecić firmę, która zarządza moim blokiem, przypomnę, ja płacę 4,4zł/metr.....
                  • adam.adam27 Re: Podwyżki 29.03.13, 14:22
                    Panie Krzysztofie!
                    Dziękujemy za pomoc. Myślę, że czas na wielkie zmiany. Ja obliczyłem stawkę za 1m2 w odniesieniu do jednej osoby /aby łatwiej porównac koszt jednostkowy/. Czyli jak mieszkają trzy osoby to od wpłat odjąłem zaliczki dwóch osób / na media, wywóz śmieci itd/. Ten koszt podzieliłem przez metraz mieszkania i wynik 13,5zł !
                    Wiele kosztów jest niepotrzebnych lub ich koszt wynika z braku ograniczeń świadczonych usług / byc może są też zawyzone niektóre koszty/.
                    Zwracam się więc do miszkańców , aby przeprowadzic z zewnątrz
                    AUDYT/ Kontrole/ naszego osiedla, przeprowadzonego zwłaszcza pod kątem kosztów ponoszonych usług, ich zakresu i koniecznosci .
                    Absolutnie to trzeba zrobić. Mieszkamy w nowym osiedlu a płacimy jak w komfortowych osiedlach z basenem i kortami tenisowymi i innymi luksusami.
                    • iwus1982 Re: Podwyżki 29.03.13, 17:31
                      W RJ II karty do głosowania zostały wrzucone do skrzynek w Wielki Czwartek (czyli wczoraj).

Powiedzcie mi tylko sasiedzi co mi daje nie zaakceptowanie uchwały nr I, czyli tej odnosnie przyjecia sprawozdania finans. za 2012 rok?
                      Poniesione wydatki stały sie wydatkami i co da moj głos na nie?
                      Ktos mi to rozjasni? Bo nie kumam tego.

Pozdrawiam, Iwona
                      • adam.adam27 Re: Podwyżki 29.03.13, 20:01
                        Iwus!
                        Da to , że nie akceptujemy tego stanu rzeczy i obowiązuje dotychczasowa uchwała z zeszłego roku lub porzedniego, tak mi wyjaśnili na tym forum, ale teraz chyba juz chodzi by obniżyć znacząco koszty tak jak w innych wspólnotach na terenie naszej gminy! Niestety trzeba zebrac większośc udziałów by zmienic dotychczasowa polityke bezsensownych wydatków i ich udział w kosztach utrzymania mieszkania, które to wydatki na częśc wspólną są w prawie 40%.
                        Wiele osób sie wypowiedziało w tej sprawie. Sądzę, ze taka zewnętrzna kontrola/audyt byłby
                        wskazany i nawet chętnie za to ja zapłacę, bym wiedział za co płacę w przyszłości.
                        Pozdrawiam, P. Iwus i innych czyt. oczywiście też.
    • adam.adam27 Re: Podwyżki 30.04.13, 21:19
      Rajski_...
      Masz rację. Coś jest chyba nie tak, z naszymi kosztami płacenie za nasze M.
      Umknął mi ten wątek, ale jest ważny , gdyż koszty rosną utrzymania mieszkania, a nie odnosi się to do rzeczywistych kosztów. Jeśli jednak większosć uzna, że jest dobrze... to cóż. Zgodzić sie trzeba i płacic dalej. Ja tak nawiasem, rzec ujmując , nie chcę sie wypowiadać , bo mam cenzora : mmmmmieszkaniec. Oczywiście , żartuję, takim niktosim się nikt nie przejmuje.
      Pozdrawiam smile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka