Dodaj do ulubionych

Sesja rady - opłaty za przedszkola gminne

25.07.11, 23:30
Aktualny Kurier raszyński zachęca do uczestnictwa w obradach rady w ten czwartek. Bowiem mieszkańcy powinni mieć realne prawo do współdecydowania o lokalnych sprawach.

I rzeczywiście punkt siódmy obrad to punkt istotny dla kilkuset rodzin w Raszynie.
Ustalenie wysokości opłat za świadczenia w gminnych przedszkolach.

Zgodnie z ustawą pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach potrzebnych do realizacji podstawy programowej jest bezpłatny, za to w pozostałych rodzice płacą za każdą godzinę spędzoną ponad to.
Podstawa prawna:
praca.gazetaprawna.pl/artykuly/441241,oplaty_za_przedszkola_samorzady_maja_rok_na_zmiane_zasad.html
Dotychczas płaciliśmy 150 złotych miesięcznie, teraz ustawodawca pozwala na max. stawekę 3,6 co oznacza dla rodziców pracujących podwyżkę do 360 złotych. Pozwala, ale nie nakazuje.

Na szczęście szereg samorządów (pomijam tu Warszawę zarządzaną przez flagową postać PO) nie decyduje się na tak drastyczne podwyżki:
Np. w Katowicach jest to tylko 1,3
www.mp99katowice.republika.pl/aktualnosci.htm
w Gnieznie 1,52
gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj/2682/wzrost_oplat_za_przedszkola.html
Mińsku Maz. ok. 1,66
www.minskmazowiecki.pl/Aktualnosci/informacja_ws__wysokosci_oplat_za_swiadczenia_udzielane_przez_przedszkole_prowadzone_przez_gmine_minsk_mazowiecki
Lesznowoli 2,22
www.lesznowola.eobip.pl/_gAllery/13/17/13177/64_uchwala_w_sprawie_oplat_za_przedszkola.doc
w naszym mieście powiatowym - 2,6
www.kurierpoludniowy.pl/?page=artykul&id=7416
a najdrożej w podmiejskiej okolicy w Grodzisku - 2,8
www.grodzisk-oswiata.pl/2011/05/05/oplaty-w-przedszkolach/
Brak projektu uchwaly, więc nie moge za bardzo wypowiadać się o wysokości naszych oplat, ale staramy się równać do najdroższychsmile

Może gmina zamieści jeszcze swoją propozycj ę to porozmawiamy. a jeśli nie tym bardziej czujmy się zachęceni do udziału w sesji rady. Zapewne będziemy mogli jedynie posłuchać, a przecież istnieją dobre przykłady.
W takim np. Biłgoraju proponowano 2,2, ale zobaczie co zrobili radni przed podjęciem ostatecznej decyzji
www.bilgorajska.pl/aktualnosc,2315,0,0,0,Nasze-drogie-przedszkolaki.html
A więc skorzystajmy z zaproszenia z KR, mówmy o tym też innym rodzicom, a naszym władzom zostawmy pod rozwagę historię z Biłgorajasmile

G.
Edytor zaawansowany
  • grocholica 27.07.11, 11:44
    www.raszyn.pl/download/projekty_uchwal_x/7.0uchwała-odpłatność%20za%20przedszkola.doc
    Podwyżka wynosi 100% - dotychczas dziecko mogło przebywać w przedszkolu w godz. 7-17 za 150 złotych, teraz 308.

A najbardziej bulwersująca jest godzina ponad czas zadeklarowany - 10 złotych. A więc wystarczy mały korek na Krakowskiej kilkakrotnie i mimo, że zadeklaruję np. 9 godzin zapłacę więcej niż za 10 godzin czyli jeszcze więcej niż 308 złotych.

A w Raszynie są przedszkola prywatne, w których czesne wynosi ok. 600-700 złotych czyli w zasadzie będą to kwoty porównywalne.
    Może by się jeszcze radni zastanowili zanim przegłosują tę podwyżkę...
    Rozumiem, że koszty utrzymania są wysokie, ale czy na pewno gmina robi wszystko, by te koszty obnizyć, a nie przerzucić po prostu na rodziców...
  • konradzubko 27.07.11, 18:28
    A mnie w tej Gazecie Biłgorajskiej najbardziej spodobał się link www.bilgorajska.pl/instrukcja.html, gdzie jest napisane jak współredagować tą gazetę.
    Ciekawy jest też podział tematów w górnym pasku na powiązane z czternastoma gminami, które gazeta obejmuje swym zasięgiem.
  • maw01 29.07.11, 10:45
    Faktycznie Panie Konradzie! Ciekawy pomysł. A mówi się że Podkarpacie takie biedne i zacofane.
    Jak widać, potrzeba tylko ludzi z pomysłem i zapałem no i oczywiście trochę kasy na ich wynagrodzenie.
  • grocholica 29.07.11, 15:36
    No dobrze, ale rozumiem, że radni grzecznie przegłosowali te 2,8 - co im tam, tak?
    Bo ja na na sesję nie dotarłam, a mój ulubiony sękacz opisuje jakieś niezwykłe awantury i podróże, a nad tym przechodzi do porządku dziennego.

A apropos Biłgoraja to jak oni to robią, że pieniądze mają i na gazetę i na przedszkole i jeszcze na konsultacje z ludźmi?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka