• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Nadmierna ilość gazów jelitowych

• 03.04.12, 22:48
    Od ubiegłych wakacji pojawiły mi się problemy z nadmierną ilością gazów. Myślałam, że gdy zmienię swoją dietę, to powróci wszystko do normalności. Lecz nic z tego pozytywnego nie wynikło. Często jak pojawia się naturalna potrzeba w miejscach publicznych, wstrzymuję się. Od tego mam wrażenie, że sytuacja się dosyć pogorszyła. Często burczy mi w brzuchu, chodzę wzdęta i do tego nieregularna defekacja. Sytuacja ta jest bardzo niekomfortowa. Nie mam pojęcia co powinnam zrobić w tej sprawie. Nie polecajcie mi febrisanu i innych tego typu preparatów, bo jest pic na wodę z tego co słyszałam..
    Miał ktoś z was podobny problem? Jak to zwalczyć?
    Edytor zaawansowany
    • 06.04.12, 15:06
      Dzień dobry,

Przyczyny produkcji nadmiernej ilości gazów mogą być różne. W większości przypadków jest to spowodowane szybkim trybem życia, stresem, jedzeniem posiłków w pośpiechu (połyka się przy tym dużo powietrza) i nieprawidłowo skomponowaną dietą. Nadmierna ilość gazów może być czasem objawem choroby układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego, celiakia).

Aby zminimalizować te przykre dolegliwości warto pamiętać o podstawowych zasadach:
      -jeść lekkostrawne, nieduże objętościowo posiłki w regularnych odstępach (co 2,5-4 h),
      -jeść powoli, dokładnie przeżuwać każdy kęs,
      -pić powoli niegazowane płyny (najlepiej wodę lub herbatę bez cukru),
      -unikać picia napojów gazowanych (słodkich kolorowych napojów, piwa, szampana),
      -unikać bogatobiałkowych i bogatotłuszczowych posiłków (np. tłustych smażonych mięs),
      -unikać typowych potraw wzdymających (fasoli, grochu i innych roślin strączkowych, grzybów, kapusty, brukselki, kalafiora, brokułów, cebuli),
      -unikać nadmiernej ilości warzyw i owoców,
      -unikać nadmiernej ilości jaj,
      -unikać żucia gumy,
      -stosować odpowiednie techniki kulinarne (pieczenie, gotowanie na parze),
      -wprowadzić do diety jogurty naturalne, kefiry, maślanki, otręby pszenne – te produkty mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości gazów w przewodzie pokarmowym.

Nadmierne połykanie powietrza zdarza się również w czasie prowadzenia rozmowy w trakcie spożywania posiłków, a także przy paleniu papierosów czy ssaniu cukierków.

Pozdrawiam,
      życząc wszystkim czytelnikom Forum przyjemnych i radosnych Świąt Wielkanocnych (bez wzdęć :-))

--
      Ewa Bieniak
      Doradca żywieniowy SetPoint
      www.setpoint.pl
    • 10.06.12, 18:10
      Febrisan z paracetamolem na wzdęcia??
      Jedynie espumisan dorażnie jak Ci już skóra nie wytrzymuje tego rozdęcia.
      Jogurty itp to za malo . Zbyt mala dawka bakterii probiotycznych. Trilac lub inny preparat z kilkoma szczepami bakterii . 1 tabletka po najbardziej obfitym posiłku dziennie. I jedna miedzy posilkami. Sprawdź pracę trzustki i wątroby - w wyniku złej pracy tych narządow pokarm jest źle trawiony i sprzyja rozwojowi gnilnych bakterii . Jednocześnie zahamowany jest rozwój bakterii symbiotycznych co przekłada się na złą pracę jelita , powoduje uszkodzenie jego śluzówki i efekcie daje objawy , ktore tak Ci utrudniaja życie .Chyba ,że wędrowalaś po tropikalnym świecie i obecny stan jest wynikiem kolonizacji jelita przez bakterie spoza Europy. W tym wypadku wystarczy kuracja Trilaciem by przywrócić rownowage flory bakteryjnej.
    • 08.07.12, 06:15
      Pytanie takie ogólne, do wszystkich. Czy ktoś mógłby mi wskazać jakieś forum albo jakiś portal, na którym można by się umówić na randkę z osobą mającą problemy z gazami jelitowymi? Bo umawiać się z osobą zdrową trochę się wstydzę.
    • 02.08.12, 23:21
      lamblioza
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.