gazy jelitowe - nadmierna ilosc... Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Od 3 lat mam problem z nadmierna iloscia gazow. Wszystko zaczelo sie
    na studiach... Czasem jak pojawila sie naturalna potrzeba, wiadomo
    wstrzymywalam sie. Od tego wstrzymywania zrobilo sie coraz gorzej,
    czesciej...
    Nie pije podczas jedzenie,
    nie spozywam produktow wzdymajacych,
    nie pije napojow gazowanych,
    staram sie nie mowic podczas jedzenie,
    jem pomalu,
    nie zuje gumy...
    nie wiem co mam robic, problem jak byl tak jest. Lekarze nie
    potrafia mi pomoc... bylam na usg jamy brzusznej dr stwierdzila, ze
    jak na moj moj maly brzuch gazow jest bardzo duzo w jelitach, za
    duzo ale stwierdzila ze niektorzy maja duzo enzymow i nic sie nie da
    zrobic... kolonoskopii nie warto bo nie pomoże... zreszta boje sie
    nawet...
    pomozcie prosze, moze kots ma podobny problem bo juz nie daje rady :(
    • Może należałoby zastosować dietę oczyszczającą, która oczyściłaby
      jelita z gnijących i produkujących gazy resztek pokarmowych oraz
      niewłaściwych bakterii i grzybów. Niektórym to pomaga.
    • Nie dawno pisałam, bo miałam podobny problem. Jem bardzo regularnie i dość często jadłam jabłka czasem i do 3dziennie. Postanowiłam odstawiać różne moje jedzonka- potrawy, owoce czy warzywa. Odkryłam że jabłka mi szkodzą, bo gdy ich nie jem to nie mam problemu z gazami. Może warto poświęcić trochę czasu i dokładnie przyjrzeć się temu co jesz.

Pozdrawiam
      --
      żyjemy co raz dłużej,
      ale bardziej płytko
      krótszymi zdaniami....
    • Spróbuj jeść zmielone nasiona kminku i popijaj wodą.
    • Piszesz ze nie spożywasz produktów wzdymających , a jednak nadyma
      ciebie .Moze nie wiesz co wzdyma ciebie . Ja postawiłbym na owoce ,
      zrezygnuj z wszelkich owocow na tydzien , dwa . Bez owoców mozna
      zyc . Ja jak jem owoce tez mam nadmierna ilosc gazow i do tego nie
      ladnie pachną , ale wypuszczam te gazy na swieze powietrze .
    • moja propozycja na podstawie wlasnych doswiadczen:))) i naszej
      fizjologii:
      poniewaz przewod pokarmowy pracuje najsprawniej rano a najslabiej
      wieczorem mozna sprobowac jesc najwiecej na sniadanie a najmniej
      albo wcale na kolacje.
      Od czasu, kiedy, wbrew powszechnie gloszonym dogmatom, jem dwa razy
      dziennie zamiast 5 czy 6, moje problemy praktycznie znikly....
      oczywiscie moje posilki sa tresciwe, z duza iloscia warzyw
      gotowanych, troche mieska lub ryby, troche brazowego ryzu, kaszy
      gryczanej,zup, i zadnego popijania w czasie posilku.
      na wypadek nadmiernego glodu w czasie dnia zawsze mam w kieszeni
      pare orzechow czy migdalow:))))
      polecam, pozdrawiam
      • To byłby dobry pomysł z tym, że chodzę do szkoły i między lekcjami muszę coś
        zjeść, bo bym nie wytrzymała 6 godzin bez niczego :/ zawsze jem normalnie
        śniadanie i obiad, kolacji raczej unikam, albo jem jakiegoś owoca... a czy
        zielona herbata może coś na to pomóc ? albo, czy jogurty i płatki musli mogą
        zaszkodzić?
    • Ja mam potwornie cuchnace gazy po brokulach :/ Bardzo je lubie i bede musiala
      sie z nimi pozegnac na zawsze. Rowniez po kiszonych ogorkach. Nawet po fasoli
      nie sa takie brzydkie, praktycznie ich nie czuc. Dlaczego wlasnie po brokulach i
      kiszonych ogorkach? Gazy nie pojawiaja sie po jajkach, cebuli, owocach - te moge
      jesc bez problemu. Czy ktos z was ma podobnie? Ze tylko z brokulami tak jest?
    • dziewczyny,

zrezygnujcie na dwa dni z weglowodanow - wszelkich, owocow, chleba,
      ryzu, kasz, nie mowiac juz o tych niezdrowych... zobaczycie ze to
      pomoze!!

tylko wiadomo, weglowodany sa niezbedne, ale wystarczy ich minimalna
      ilosc, i mozna tak manewrowac, zeby np. przed fajna randka jesc
      tylko bialko z warzywami.

mowie Wam, zrobicie dwudniowy eksperyment.
      • Istnieje wiele przyczyn nadmiernego gromadzenia się gazów. Istotne jest wykluczenie poważnych schorzeń przewodu pokarmowego, jednak w większości przypadków przyczyny dolegliwości albo pozostają niejasne, albo jest ona wynikiem nieprawidłowego sposobu odżywiania – w tym błędów w diecie, spożywania posiłków w pośpiechu, nerwowego stylu życia, napięcia psychicznego. W przypadku popularnego odbijania (czyli bekania) podstawową przyczyną fizjologiczną jest nadmierne połykanie powietrza u osób spożywających rzadkie, za to obfite, posiłki lub też jedzących w pośpiechu. Natomiast przyczyny chorobowe bekania to przede wszystkim refluks żołądkowo-przełykowy (popularna zgaga), ale także zwężenie odźwiernika (będącego dalszą częścią żołądka), leki zobojętniające treść żołądkową (także dostępne bez recepty). Nadmierne gromadzenie gazów może występować w tzw. chorobach czynnościowych przewodu pokarmowego. Jest ono przyczyną popularnego wzdęcia brzucha, czyli uczucia rozdymania, któremu czasem towarzyszy ból. Jednak tu trzeba szczególnie podkreślić, że związek pomiędzy nadmiernym gromadzeniem gazów a wzdęciami nie jest wcale jasny, a ich ilość jest w zasadzie taka sama jak u osób bez dolegliwości. Dosyć częstą przyczyną wzdęć brzucha jest nietolerancja laktozy – cukru mlecznego. Co 6 dorosła osoba źle toleruje produkty mleczne (niefermentowane – gdyż tolerancja kefirów / jogurtów jest u takich osób najczęściej bardzo dobra i nie należy z nich rezygnować). Inne chorobowe przyczyny mogą obejmować: schorzenia trzustki, pęcherzyka żółciowego, celiakię, choroby zapalne jelit i in.

Częstą przyczyną nadmiaru gazów jest nasilona fermentacja bakteryjna zachodząca w jelicie grubym, gdy przechodzi do niego duża ilość trudno poddających się trawieniu węglowodanów – tak dzieje się po spożyciu większych ilości roślin strączkowych, cebuli, warzyw kapustnych. Choć z pozoru wydaje się to szokujące, to w jelicie grubym znajduje się ok. 2 kg bakterii (ok. 500 rodzajów) – stanowią one także ok. 1/3 suchej masy wydalanego stolca. Natomiast szczególnie nieprzyjemna woń gazów występuje w przypadku spożywania dużych ilości białka. Flora bakteryjna wytwarza wówczas duże ilości związków siarkowych i lotnych kwasów organicznych. Co trzeci człowiek ma w jelicie grubym bardzo znaczną ilość bakterii produkujących metan – takie osoby mają stolce pływające w wodzie. Szczególnie przykrym problemem dla wielu osób jest nieprzyjemna woń gazów – jest ona związana z zawartością siarkowodoru, metanoetiolu, indoli i skatoli.

Autor: lek. Mirosław Kiedrowski
    • Fadette - skontaktuj sie ze mna - chetnie pomoge rozwiazac Ci ten problem.
      Mysle, ze warto byloby dokonac kilku zmian w Twojej diecie... Pozdrawiam, Iga.
      --
      Jedz, pij i badz piekna!

igawellness.blox.pl
    • A może chodzi o zespół jelita nadwrażliwego [irritable bowel syndrome]? Jest to
      o tyle prawdopodobne, że mam wrazenie, że ta jednostka chorobowa obejmuje
      wszystkie problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, ktorych nie da sie
      przypisać innym chorobom ;)

Z tego co wiem, nie ma leczenia likwidującego problem IBS, ale można zmniejszać
      objawy. Pierwszy krok to próba stwierdzenia co nasila problemy. Na pewno stres,
      zapewne kawa, herbata, sztuczne barwniki i słodziki. U niektórych udaje się
      odnaleźć produkty spożywcze, które bywają winne problemów, ale czasem wychodzi
      na to, ze brzuch może boleć i wzdymać po wszystkim...
      U mnie zawsze problemy sprawia kawa, sztuczne słodziki i piwo. Czesto: dania
      bardzo ostre, gorąca czekolada, sok marchewkowy, wszystkie truskawkowe
      jogurty/napoje [zapewne chodzi o truskawkowy barwnik czy aromat, bo same
      truskawki sa ok] i stres. Poza tym problemy mam wieksze w pracy niż w domu.
      Kiedyś, gdy bóle brzucha i wzdęcia pojawiały się częściej, próbowałam sporządzać
      listę produktów spożywczych nasilających problemy, ale szybko zorientowałam się,
      że umieszczaam na niej wszystko...

Pomagają mi pastylki, które poradził mi lekarz [Buscopan IBS Relief, nie mam
      pojęcia, czy w polskich aptekach jest cos podobnego], przez pewien czas
      regularnie 3 razy dziennie, 30 min przed posiłkiem łykałam kapsułki z mięta
      pieprzową, ale już nie pamiętam nazwy... Staram się dużo pić wody, częściej
      chodzić do toalety gdy brzuch robi się wzdęty [to jest ważne ...niestety] i
      masować brzuch. Jeżeli mam czas i pamiętam, przygotowuję sobie siemie lniane
      [można kupić w aptece].

Mam nadzieję, że udało mi się komuś pomóc, chociaż widziałam, ze ostatni wpis
      pojawił się w tym wątku w sierpniu.
      • może to dziwne,ale ja polecałabym wizytę u dietetyka.
        Miałam z tym problem, bywało to męczące i ze zdziwieniem zauważyłam będąc na
        diecie ( przyznam, udało się 4 tygodnie ;) tylko) pewnego dnia zauważyłam z
        wieeeelka radością, ze w ogóle nie mam gazów!!! naprawdę. Nic nie mówiłam
        dietetyczce o tym problemie.Polecam serdecznie.
        --
        paznokcie-piekne.blog.onet.pl/
        • Też mam ten problem, strasznie irytujacy. Próbowałam wielu rzeczy i jedyne co pomaga w moim wypadku to... nie jedzenie po godzinie 15.00 Ciekawe, że to musi być 15.00 Niejedzenie po 16.30 już nie spełnia tej roli. Zauważyłam tez, że problem się wzmaga po surowych warzywach i owocach, ale tych ostatnich nie mogę wyeliminowac z diety, za bardzo je lubię :) No i czasami zdarzają się błogosławione tygodnie bez tego problemu kiedy akurat jestem na dizecie i ogólnie mało jem. Tyle ode mnie. Powodzenia wszystkim zmagajacym sie.
          • Jedną z przyczyn dużej ilości gazów jest fermentacja bakterii.
            Nadmierną fermentację ograniczyć można spożywając przyprawy tj.: kminek,
            kolendra, bazylia te znam. Mam 24 lata i mam dużo za dużo gazów i właśnie jestem
            w trakcie sprawdzania tej metody. Codziennie zaparzam w szklance po łyżeczce
            każdego z ziółka i wypijam. Zobaczymy co z tego wyjdzie - dzisiaj 3 dzień kuracji.
            Dowiedziałem się jeszcze że stres może doprowadzić do takich problemów. W moim
            przypadku to by się zgadzało. Problem ten mnie dopadł na 2 roku studiów gdy
            "żyłem w strachu" teraz skończyłem je a gazy nie odeszły.:>
            Mam też 3 teorię. Normalnie każdy organizm radzi sobie bez problemów z
            pożywieniem. Niektórzy wymieniali owoce, napoje gazowane, gumy orbit, większość
            ludzi to je i ich nie dyma. W skład gazów wchodzi m.in. co2, normalnie jest on
            wchłaniany. Natomiast gdy jest miażdżyca naczyń jelita to wchłanianie jest
            zaburzone. Na to schorzenie w aptece można kupić preparaty z karczocha
            (zmniejszającego poziom cholesterolu, o działaniu przeciwdrobnoustrojowym),
            przeczytałem też kiedyś że cholesterol zmniejsza rzodkiewka, ale nie ma żadnych
            jej preparatów w aptece, tylko naturalnie można ją się opychać.
    • fadette, jeśli twierdzisz, że Twoja dieta nie zawiera szkodliwych w tym
      przypadku pokarmów warto zrobić badanie na obecność grzybów w kale. drożdżyca
      jest często pomijaną możliwością dolegliwości gazów; u wielu ludzi niekoniecznie
      pojawiają się dolegliwości skórne, może być to grzybica jelit, narządów
      płciowych bądź pęcherza. Jestem zwolenniczką teorii, że nic nie dzieje się bez
      przyczyny, jedynie można jej nie rozpoznać.
      W Twoim przypadku doradzam także kompleksową gastroskopie i kolonoskopie, nie
      jest to wbrew pozorom mocny ból, zapomina się o nim kilka minut po badaniu. Tym
      bardziej, że dolegliwości są tak dokuczliwe, warto się trochę pofatygować i
      znaleźć rozwiązanie, nie męczyć kolejne lata! przy negatywnym wyniku obecności
      grzybów polecam również dobrego gastrologa. Twoja przypadłość nie jest wrodzona,
      ale nabyta zatem musi być jakiś medyczny powód. pozdrawiam

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.