Dodaj do ulubionych

Formalności

23.10.07, 19:37
Cześć dziewczyny,

piszę w imieniu siostry, która niedawno straciła męża w wypadku :(.
Proszę powiedzcie mi, jakie formalności teraz musi załatwić.
Mąż miał kilka niewielkich kredytów - ubezpieczonych (i tu chyba wiemy, jak
działać) oraz wspólnie z nią kredyt hipoteczny (nieubezpieczony).
Pierwsze pytanie - jak rozmawiać z bankiem? Na co można liczyć?

Drugie pytanie - jak to właściwie jest ze spadkiem? Czy jest jakaś sprawa
sądowa z automatu? Jak to się odbywa? Z czym się wiąże?
Czy wszystko wchodzi do spadku, np. jeśli samochód był na siostrę, ale kupiony
w trakcie trwania małżeństwa?
Siostra ma dwie córki, 7 m-cy i 3 lata.
Co z podatkiem od spadku?
A podatek dochodowy w związku z dochodami męża za bieżący rok? Czy trzeba
rozliczać?

Jaką można uzyskać pomoc finansową, gdzie szukać?

Do siostry zgłosił się też pan z "Europejskiego Centrum Odszkodowań"
proponując swoje usługi - wywalczenie odszkodowania i renty dla dzieci z OC -
za (bagatela) 30% od uzyskanej kwoty odszkodowania (nie wliczając w to renty).
Czy któraś z Was korzystała z usług takiej firmy? Czy warto?

Co jeszcze możecie poradzić? Chciałabym jak najwięcej jej pomóc, załatwić co
się da za nią, albo chociaż dowiedzieć się, co trzeba załatwić.

Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Dorota
Edytor zaawansowany
  • tomaszl35 23.10.07, 21:05
    jeżeli chcesz to mój nr gg 9799026 mogę ci odpowiedzieć na niektóre z tych pytań
  • manuskrypt 23.10.07, 21:40
    Witaj!
    Mogę odpowiedzieć na pytania związane ze spadkiem, jeśli Tomasz
    jeszcze nie wystarczająco udzielił informacji :-) Moje gg 4288973.
    Pozdrawiam.
    Anna
  • inseg 23.10.07, 22:42
    Z uzyskanych ubezpieczeń (ile się da) trzeba będzie pokryć kredyt hipoteczny
    albo go spłacać jak do tej pory jeśli była wspólność majątkowa.Bank niechętnie
    spojrzy na fakt o pomnniejszonych dochodach i trudności w spłacie kredytu. Wiem
    z własnego doświadczenia,że żąda zaktualizowania dochodów by sprawdzić
    możliwości jedynego kredytobiorcy. Jeśli raty są zbyt duże wtedy jest nieciekawie :(
    Spadek nie jest z automatu. Trzeba założyć sprawę. Czyli podanie( formularz) w
    biurze podawczym i czekać na termin ( dokumenty akt zgonu w orginałach, wypisy
    z ksiąg wieczystych gdzie małżonek figurował jako właściciel - zależy co jest
    przedmiotem spadku,do podziału będzie to co należało do męża siostry - jeśli są
    dzieci to podział ten, przypada również na dzieci po równej dla nich cześci)Sąd
    zapyta czy siosrta przyjmuje spadek ( bo może go odrzucić). W przypadku gdy
    cześć spadku będzie przedmiotem sprzedaży części należącej po zmarłym a
    przypadającej małoletnim czyli dzieciom ,siostra będzie musiała złożyć
    oświadczenie przed Sądem,że będzie działała na korzyść małoletnich.Chyba lepiej
    to załatwic za jednym zamachem na wypadek gdyby chciała kiedykolwiek sprzedawać
    to co wchodzi w skład spadku a zwłaszcza cześć należąca do dzieci zanim
    uzyskają pełnioletność)Będzie mogła wtedy w pełni zarządzać tą cześcią .Tu Sąd
    może przydzielić kuratora lub powołać kogoś z rodziny kto poświadczy taki
    zamiar( środki uzyskane ze sprzedaży będą w równej części wykorzystane na rzecz
    dzieci ).Jeśli Sąd przyzna spadek wraz z inwentarzem to trzeba będzie wycenić
    ewentualne dobra ( komornik z przydziału).
    Potem trzeba udać się do Urzędu Skarbowego i tam wypełnić odpowiedni formularz
    ,do 2 tyg powinni naliczyć wysokość podatku od spadku. Z chwilą rozliczania się
    z US za rok w którym zginął mąż rozliczenie następuje do jego śmierci ( jeśli
    siosrta rozlicza się wspólnie to i tak składa tylko ona podpis na formularzu z
    adnotacją o zgonie męża).
    Jeśli chodzi o uzyskanie renty przez Centra Odszkodowań to najpierw trzeba
    sprawdzić firmę ( bo to co proponuje to jej koncert życzeń ,są firmy które
    odzyskują dla klienta więcej ) Trzeba poszperać, agent wlicza sobie również to
    co uda się uzyskać z odszkodowania dla niego a zatem jakies 10 % a firma 15-20%
    reszta przypada siostrze.Zawsze w umowie czytać to co najmniejszym drukiem :) i
    ew.koszty dodatkowe .
    Zgłosić do Funduszu Emerytalnego ( II filar jaki wybrał małzonek) wraz z
    dokumentami o fakcie śmierci męża( czasem formularze można znaleść na stronach
    OFE gotowce i przesłać poleconym) Jego cześć zakład powinień zwrócić w połowie
    jeśli była wspólność majątkowa,druga cześć przeleje na konto emerytalne siostry
    ( zależy jeszcze kogo uposażył mąż we wniosku i w jakich procentach)
    Jedym słowem będzie potrzebowała dużo odpisów aktów zgonu, bo prawie do każdej
    insytucji.
    Trzeba się też uzbroić w cierliwość na formalności i wypełnianie dokumentów,
    mieć przygotowane NIPy ,numer dowodu,pesel,akty urodzenia dzieci ( składać w
    dwóch egzemlarzach albo kserować bo jedni chcą poświadczeń od drugich to tyle
    co mi się przypomniało...
    --
    K&M bez pascala:) czyliMężczyzni są z Marsa,a kobiety ze Snikersa
  • manuskrypt 23.10.07, 22:51
    Niestety inseg w wielu kwestiach dotyczących spadku, US i II filaru
    w OFE nie masz racji. Nie wiem kiedy załatwiałaś swoje formalności,
    ale wiele rzeczy się pozmieniało. Przepisy prawne w naszym kraju
    zmieniają się dość często i chyba nie śledzisz tych zmian zbyt
    dokładnie.
    Pozdrawiam.
    Anna
  • inseg 24.10.07, 00:27
    Aniu nie śledzę tu masz rację. Jeśli masz aktualne dane to je tu dawaj :)Nie
    chcę nikogo wprowadzać w błąd . Napisz zatem jaka jest procedura w sądzie ale
    podejrzewam, że diametralnie się nie zmieniło OFE załatwiałam w tym roku. Nie
    dotarły do mnie w tej kwestii jakieś nowelizacje. Aniu masz świeże dane napisz.
    --
    K&M bez pascala:) czyliMężczyzni są z Marsa,a kobiety ze Snikersa
  • aneri59 24.10.07, 07:54
    Dorota, piszesz, że mąż siostry zmarł niedawno czyli przypuszczam, że w tym roku, a więc od 1 stycznia nie ma podatków od spadków dla najbliższej rodziny . Trzeba tylko w sądzie przeprowadzić postępowanie w sprawie nabycia spadku po zmarłym. Warunkiem zwolnienia z podatku jest złożenie w Urzędzie Skarbowym w ciągu 1 miesiąca od daty uprawomocnienia się postanowienia zeznania o nabyciu spadku na druku SD-Z1. Wniosek do sądu siostra może napisać sama, nie musi korzystać z usług prawnika. Napisz na majla to wyślę ci jak ja napisałam.
    Nad powierzeniem załatwiania spraw pośrednikowi, radziłabym się dobrze zastanowić, ponieważ oni korzystają z naszego okresu smutku, a czasem załatwienie sprawy samemu wcale nie jest takie trudne.
    Jeśli chodzi o podatek dochodowy to siostra powinnna go rozliczyć dla własnej wiedzy, bo w razie nadpłaty dostanie zwrot podatku dochodowego na podstawie postanowienia o nabyciu spadku.

Co do samochodu to jeżeli był kupiony jako majątek dorobkowy w małżeństwie to nie ma znaczenia na kogo był zarejestrowany bo połowa należy do siostry, a druga połowa do męża, w związku z tym do masy spadkowej wchodzi tylko połowa męża czyli 1/2, która będzie podzielona na siostrę i dzieci, każde otrzyma z niej po po 1/3 czyli po 1/6 całego samochodu.
    Pozdrawiam
    Jadwiga
  • dusia75 24.10.07, 14:37
    Tak, ja mogę przestrzec przed błędem, który ja popełniłam. W
    momencie kiedy bedzie juz po rozprawie sądowej i po uprawomocnieniu
    sie wyroku czyli 21 dni od rozprawy, koniecznie zgłosić trzeba
    spadek do US. Mnie wprowadzono w błąd i zrobiłam to dopiero jak
    dostałam orzeczenie sadu na piśmie, wtedy było już za późno i
    zgłoszenie spadku odbywa się na innej zasadzie, mogą mi naliczyć
    jakiś podatek. Jeszcze nie wszystko mam wyjaśnione w tej kwestii,
    więc ostrzegam. Wszystkie czynności po śmierci bliskich są
    strasznie przykre, lecz mobilizują do działania, zwłaszcza jak ma
    się dzieci. Zyczę dużo cierpliwości i siły.
    Pozdrawiam Edyta
    --
    W życiu piękne są tylko chwile...
  • aneri59 24.10.07, 18:50
    dusia czy wystapiłaś z pismem do Urzędu Skarbowego o przywrócenie terminu? Z ważnych przyczyn np. rodzinnych naczelnik urzędu może uwzględnić taką prośbę.
    Na stronie Urzędu Skarbowego z Ząbkowic znajdziesz te tematy www.us.zabkowice.pl/index.php?id=104
    Jak załatwić w Urzędzie sprawy związane z nabyciem spadku i Jak załatwić w Urzędzie przywrócenie terminu
  • dusia75 24.10.07, 23:25
    Dziękuję Ci bardzo myślałam nad takim rozwiązaniem, lecz złożyłam już zgłoszenie
    na innych drukach. Czekam teraz na decyzję US czy zaakceptują podane przeze mnie
    wartości zgłoszonego spadku. Prawdopodobnie nie zapłacę nic lub jeżeli już to
    drobną kwotę. Na szczęście mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej, a reszta to już
    niewielka wartość. Długo czekam na odzew z US, liczę na to że będzie wszystko
    OK. Pozdrawiam Edyta
    --
  • aneri59 25.10.07, 12:40
    Druki SD-Z1 i SD-3 są o identycznej treści i bardzo do siebie podobne, różnią się tylko jednym słowem w nazwie SD-Z1 to Zgłoszenie o nabyciu własniości rzeczy lub praw majątkowych a SD-3 Zeznanie o nabyciu własniości rzeczy lub praw majątkowych nie rozumiem, że pracownik US nie zwrócił ci uwagę, że wypełniłaś nie ten druk przecież musiał skserować sobie postanowienie o nabyciu spadku.
    Po otrzymaniu decyzji naliczającej podatek będziesz mogła się odwołać i wyjaśnić przyczynę pomyłki.

Środki odwoławcze
    Od decyzji w sprawie ustalenia podatku od spadków i darowizn służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika twojego Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.
    www.us.zabkowice.pl/index.php?id=104
  • dusia75 25.10.07, 13:20
    Do US pojechałam najpierw z drukami SD-3, lecz pani w okienku
    powiedziała że jest już za poźno aby te druki składać, zresztą
    chodziła naradzać się z koleżanką i tamta też to potwierdziła.
    Wiedziałam że jest możliwość składania podania o przywrócenie
    terminu, lecz to wszystko o wiele dłużej by trwało, a chyba
    niewiele by zmieniło. Po analizie moich dokumentów w US, i u
    znajomej księgowej wyliczono mi ze raczej nie powinni naliczyc
    podatku, a jeżeli juz to drobną kwotę. Bałam sie o mieszkanie bo to
    najwieksza wartość, ale tu skorzystam z ulgi mieszkaniowej. Na
    resztę jest kwota wolna od opodatkowania i powinnam sie w tym
    zmieścić.
    Nienawidze chodzenia do tych urzędów i nosić sterty dokumentów.
    Koszmarem było wyszukiwanie wszelkich dokumentów potwierdzających
    własność zgłaszanego majątku. Dlatego nawet jeżeli naliczą
    niewielki podatek to zapłacę bez szemrania byle się odczepili.
    Pragnę mieć wreszcie to wszystko za sobą.
    Ale jak nie daj Boże cos nie bedzie po mojej myśli to znów odezwę
    sie do Ciebie o poradę. Pozdrawiam Edyta
    --
  • aneri59 26.10.07, 19:03
    Mam jeszcze uwagi do formalności związanych z samochodem i mieszkaniem.
    Jeżeli samochód był zarejestrowany na zmarłego małżonka to trzeba iść do Wydziału komunikacji z postanowieniem o nabyciu spadku i dokonać zmiany właściciela pojazdu. Należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne, bo trzeba będzie wymienić znaczek naklejany na tablicach. Wydział Komunikacji poinformuje też, że trzeba pójść do ubezpieczyciela i zrobić aneks do umowy OC, NW i AC samochodu.
    Podobnie jest z polisami na ubezpieczenie mieszkania trzeba zrobić aneks do umowy. Jeżeli mamy własną polisę, gdzie zmarły jest wpisany jako uposażony też należy zmienić uposażonego np. na dzieci.
  • dorotaq 29.10.07, 10:38
    Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi, bardzo mi pomogliście.

Odnośnie OFE, domyślam się, że dobrze by było wcześniej upewnić się, czy ZUS
    przekazał wszystkie środki do OFE. Ktoś z Was może to robił? Jak to załatwiać?
    Sama wiem, że ZUS często spóźnia się bądź w ogóle nie przekazuje składek.

Przy okazji - czy ktoś może polecić dobrego prawnika z Bydgoszczy? Chodzi o to
    odszkodowanie z OC (odradziłam siostrze to Centrum).

Pozdrawiam serdecznie,
    Dorota

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.