Dodaj do ulubionych

UE nakaże sprzedaż pecetów bez Windows?

25.09.07, 14:22

Swietny pomysl - w sklepie niech kazdy kupi DVD z systemem jaki chce ...

I tak juz producenci (HP,toshiba) daja takie plytki co sie wklada i wszystko
instaluje sie samo ...
Edytor zaawansowany
  • Gość: kenny IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 25.09.07, 15:35
    W końcu! Ostatnio kupno komputera bez windowsa w UK graniczy z cudem.
  • Gość: :O) IP: 81.144.219.* 26.09.07, 13:26
    wyobracie sobie emeryta ktory kupuje swoj pierwszy komputer bez
    windowsa... bedzie sie musial zwrocic do takich pseudoinformatykow
    jak ty jeden z drugim na tym forum krzyczacych LINUX, LINUX... Cos
    pojdzie pozniej zle, znowu trzeba bedzie wolac o pomoc i potem znowu
    i tak w nieskonczonosc. Okaze sie pozniej ze ta i ta aplikacja nie
    jest kompatybilna z 'alternatywnym' OS a ludzie z np LINUXA maja w
    dup!e to ze cos siadlo na kompie.
    Komp nez Windowsa - super rozwiazanie, nie ma co!!!
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 13:57
    hehehe, wyobraz sobie emeryta ktory kupuje swoj pierwszy komputer z windowsem... bedzie sie musial zwrocic - no wlasnie gdzie? Do MS sie nie zwroci, bo skoro kupil kompa z winda to jest to wersja OEM, a do takich MS nie daje wsparcia technicznego. Do producenta sie zwroci? Juz widze jak firma ktora np. klepie w garazu skladaki (a nasz rynek jednaj jeszcze sie rozni od zachodniego, gdzie skladaka nie uswiadczysz) otwiera helpline dla produktow MS. Co mu tam powiedza? "Przeczytaj se pan instrukcje albo helpa w systemie". A to mozna tez w linuksie zrobic.

I gdzie to twoje super rozwiazanie?

A dla wyznawcow tezy ze Microsoft jest piewca wolnego rynku polecam:
    di.com.pl/archiwum/13258.html
  • Gość: manhu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.09.07, 13:02
    Ja uważam, że ten emeryt powinien też mieć możliwość wyboru procesora, a zatem kompy powinny być sprzedawane bez procesorów:)

W przypadku innych części to samo, niech se emeryt złoży kompa sam:)
    Aha nie zapominajmy, że układy w procesorze Intela też są zmonopolizowane, bo są Intela więc każdy emeryt powinien móc sobie sam zbudować procesor itd.

Ot kolejny socjalistyczny absurd, który lamerom utrudni życie (bo ogromna większość ludzi z instalką sobie nie poradzi, więc zabulą), a Microsoftowi drastycznie zwiększy skalę piractwa.
  • Gość: tbernard IP: *.wcss.wroc.pl 28.09.07, 08:14
    Czyżby do tej pory Windowsy za darmo rozdawano?
    Ten kto instalował, robił to charytatywnie?
    Tu nie chodzi o to, że klient sam ma instalować, bo przecież nikt mu nie zabroni
    zlecić tego pracownikowi sklepu. Chodzi o to, że bywały przypadki, że klient
    chciał komputer bez OSa a sklep mu takiego nie chciał/nie mógł sprzedać.

> Ot kolejny socjalistyczny absurd, który lamerom utrudni życie (bo ogromna więks
    > zość ludzi z instalką sobie nie poradzi, więc zabulą), a Microsoftowi drastyczn
    > ie zwiększy skalę piractwa.
    Dzisiaj są takie proste instalki nawet dla systemów alternatywnych, że nawet
    średnio rozgarnięta małpa nauczona przyciskać <naprzód>> da sobie radę. Jesli
    mimo wszystko ktoś sobie z taką instalką nie poradzi, to po prostu komuter nie
    jest dla niego ale jak się uprze to może to po prostu zlecić (zresztą zlecić
    może też nie dlatego, że nie umie, tylko nie chce czasu na to tracić).
    Co do skali piractwa, to przecież jest aktywacja. Być może jacyś krakerzy
    potrafią to obejść, ale my tu nie o takich specach gadamy.
  • manhu 28.09.07, 15:11
    Powtórzę jeszcze raz co pisałem niedawno, dla ogromnej większości ludzi wzięcie numerka na poczcie jest czynnością przerażająco trudną, nie umieją tego i się tego boją.
    Z instalacją windy jest tak samo, nie zainstalują bo się potwornie tego boją!!! Jakby spróbowali tak jak to robią na www (gdzie klikają wszystko jak popadnie ściągając i instalując wirusy itp.) to by się udało.

Ale ... chyba zapomniałeś o: sterownikach do płyty głównej, karty graficznej, muzycznej, itp itd. Jak kupujesz gotowca w firmie, którą polecam (szczerze!) lamerom czyli Vobisie, to masz wszystko cacy razem z kupą przydatnych programów, ot siadać i korzystać.
  • Gość: czytelnik IP: *.0.251.72.1dial.com 28.09.07, 15:49
    tak trzymac europejczycy, trzeba zatrzymac amerykanow przed
    calkowito dominacjo
  • Gość: kilo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.07, 17:46
    @manhu - ale solidnie do..eś z tym tekstem, niezły z ciebie lamer jest.

Ten emeryt bez problemu może wybrać procesor jaki chce mieć w kompie ty pajacu,
    właśnie po to są różne zestawy komputerowe. "Układy w procesorze intela są
    zmonopolizowane bo są intela" - co to ku.. w ogóle znaczy koleś ?! co ty
    pie..sz ?!

A ci którzy nie potrafią sobie z instalacją poradzić - albo się nauczą albo nie
    będą korzystać. Najwyższy czas czegoś się o tym świecie dowiedzieć, wszystkim to
    wyjdzie na dobre, ile można równać do tych najsłabszych ?

Ogólnie to jest znakomity pomysł ze strony tej komisji. Dlaczego chcąc kupić
    komputer miałbym przymusowo płacić za system operacyjny.
    To tak jakby kupując mieszkanie od razu płacić za meble, które wcale nie muszą
    ci się podobać.

• mageillusionist 28.09.07, 20:25
    Miałem koleżankę, która kupiła tańszego komputra i był tam linux. I co z tego
    wynikło? Teraz używa pirackiego Windowsa.
    Gdyby kupiła komputer z oryginalnym Windowsem miała by oryginalnego i tyle.
    Wg mnie zakaz preinstalowanego Windowsa to idiotyzm. Powinno dać się klientom
    wybór co chcą.
    Poza tym sam jestem użytkownikiem Slackware od ponad roku w pracy, wiele innych
    dystrybucji również przerabiałem. Jedno co mogę powiedzieć, to że ten system nie
    nadaje się do normalnego domowego użytkowania. W domu nadal mam windowsa xp, nie
    idąc za modą bo vista to niepotrzebny wydatek. Ale wbrew ślepym zapalencom
    otwartego oprogramowania potrafie powiedziec: Windows jest lepszy dla domowego
    usera, linux jest lepszy na serverach.
    --
    Fantasy MMORPG - lekka i przyjemna rozrywka
    online.
  • sniperslaststand 29.09.07, 20:26
    > Miałem koleżankę, która kupiła tańszego komputra i był tam linux.
    > I co z tego wynikło?
    > Teraz używa pirackiego Windowsa.

M$ nie preinstaluje okien za darmo. Cena tego samego komputera wzrosłaby -> nie byłoby ją na niego stać.

A jeśliby dozbierała i by było? To tak samo może dokupić windowsa
    teraz.

> Gdyby kupiła komputer z oryginalnym Windowsem miała by
    > oryginalnego i tyle.

Po zapłaceniu za niego. Czemu nie może zrobić tego teraz?

> Wg mnie zakaz preinstalowanego Windowsa to idiotyzm. Powinno dać
    > się klientom wybór co chcą.

Wybór dany dopiero będzie, ponieważ będzie można mieć to, co się
    chce, a nie mieć to, co mieć się musi.

> Poza tym sam jestem użytkownikiem Slackware od ponad roku w pracy,
    > wiele innych dystrybucji również przerabiałem. Jedno co mogę
    > powiedzieć, to że ten system nie nadaje się do normalnego domowego
    > użytkowania.

Slack? Nie wątpię. Ale na co komu niszowy linux, skoro jest ubuntu,
    w którzym wszystko działa, co domownik potrzebuje (przeglądanie
    sieci, poczta, muzyka, większość filmów, arkusz kalkulacyjny,
    programy do grafiki, zgrywanie muzyki z CD, etc. etc.).

Żeby zainstalować pakiet biurowy m$ office do komercyjnego użytku,
    trzeba zabulić ponad 1000 PLN, włozyć płytkę, 17354829263532829372
    razy kliknąć "dalej", wybrać ileś tam opcji, czekać aż to wszystko
    wejdzie i aktywować przez sieć.

W linuksach robisz 3x klik, paczki siągają się i instalują same i
    najstraszniejszy etap po drodze to hasło administratora.

Tak jest z prawie każdym oprogramowaniem domowego użytku.

Co jest prostsze?

PS. Żartowałem z tymi trzema kliknięciami :-) Ubuntu przychodzi z
    pakietem biurowym, graficznym i internetowym już skonfigurowane :)
  • manhu 29.09.07, 14:45
    Gość portalu: kilo napisał(a):
    > Ten emeryt bez problemu może wybrać procesor jaki chce mieć w kompie ty pajacu,
    > A ci którzy nie potrafią sobie z instalacją poradzić - albo się nauczą albo nie
    > będą korzystać.
    Na szczęście takie lamy jak ty nie mają NIC do powiedzenia w biznesie i to że ty masz w du*** większość ludzi (laików/lamerów) NIC nie znaczy, bo to rynek rządzi i ludzie swoimi zakupami powodują zapotrzebowanie na towar, a zapotrzebowanie na kompa z Windą jest, a na takie z linuxem nie ma. Wszyscy tu (czepiający się mnie) bredzicie jakby każdy komp musiał być z Windowsem, co nie jest prawdą.

Co do proca to już to pisałem, że emeryt nie może go sobie wybrać, bo on już jest zamontowany! A jeśli wg. ciebie może wybrać Intel czy AMD to tak samo może wybrać zestaw z windą albo z linuxem (o ile będą na niego chętni, a że nie ma to pozabijaj ich:)

A co do mebli, to nie ma nic "fajniejszego" jak ojciec kupi szafę do samodzielnego składania (malowania itp.) i się człowiek męczy godzinami!
  • wujekmik 28.09.07, 16:35
    No widzisz bo w linuxie nie musiasz takich rzeczy instalować Jestes starym
    pierdkiem który gdzieś kiedyś przeczytał o linuxie i powtarzasz stare kłamstwa.
    Obecnie w dystrybucjach takich jak ubuntu czy PcLinuxOS wystarczy kliknąc 6 razy
    Next aby zainstalować system I to system podczas instalacji instaluje wszystkie
    sterowniki Ale ty leszczu o tym nie wiesz Dokształć się nieuku zanim coś napiszesz
    --
    Internet Explorer służy do przeglądania zawartości internetu z Twojego komputera
    i vice-versa
    KŁAMCA
  • Gość: mamut IP: *.insurance.waw.pl 28.09.07, 16:49
    Jeśli ktoś będzie chciał mieć Windowsa to zadzwoni do firmy komputerowej i
    powie: "Dzień dobry, chciałbym kupić i zainstalować Windowsa". Wtedy przyjedzie
    studenciak, zainstaluje panu Windowsa, skasuje kaskę i pójdzie do domu. Jeśli
    ktoś nie chce mieć Windowsa to zainstaluje sobie co tam chce (ja np. w weekend
    rozparceluję Ubuntu, jak mi się uda) i wszystko jest git. Problemem jest
    ZMUSZANIE ludzi do zabulenia kupy kasy na Windę, a tak to jest obecnie.
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.07, 17:04
    Spróbuj zainstalować najnowsze kubuntu na moim compaqu, powodzenia... jak już
    pogrzebałem w biosie i instalator się łaskawie uruchomił, to się zwiesił przy
    końcu instalacji i już nie wstał... dziękuję, zostanę przy xp.
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 17:12
    żeby zainstalować xp też trzeba grzebać w BIOS-ie - to tak żeby kogoś kto jest
    ciekawy linuxa a sam dopowie że do instalacji windowsa nie trzeba grzebać w BIOSie
  • manhu 29.09.07, 14:23
    Zgadza się że ubuntu śmierdzi.
    Ci wszyscy maniacy linuxa nie mają do czynienia ze zwykłymi ludźmi. Ja mam z takimi do czynienia, co nie trudne, bo jest ich ogromna większość.
    Niech ci maniacy linuxa wyjdą do ludzi na dwór ze swej ciemnej nory i zobaczą, że ludzie mają inne problemy i nie mają ochoty użerać się z instalacją tego co fachowiec zrobi piorunem i niemal za darmo (o ile będzie to robił hurtowo, a nie na indywidualne zamówienie).
  • Gość: K IP: *.adsl.inetia.pl 29.09.07, 01:46
    manhu napisał:

Cacy to masz Maca, a jakąś obrzydliwą tandetę z Vobisu.
    Cena nie gra roli, bo różnice są minimalne.
    Tak jak wzięcie numerka na poczcie będzie trudne, to tak samo dbanie o system będzie awykonalne dla laików, dlatego zostaje im tylko Mac, do tego sprzęt o ładnym wyglądzie, a nie kanciaste obrzydliwe pudła, laptopy z dosyć drogiego Vobisu.
  • manhu 29.09.07, 14:11
    Nadal nie widzisz różnicy?!!!
    > Tak jak wzięcie numerka na poczcie będzie trudne, to tak samo dbanie o system b
    > ędzie awykonalne dla laików
    Owszem będzie, ale przynajmniej komp z Vobisu będzie im działał po kupieniu, ponadto mogą np. poprosić znajomą osobę (wnuczka:) nawet przez telefon.
    W przypadku kompa bez systemu lub z linuxem pomocy nie uzyskają przez telefon albo wnuczek ma przechlapane z ciągłymi wizytami...
  • Gość: Bouli Hacker IP: *.chello.pl 28.09.07, 18:05
    Naprawdę taki tępy jesteś, że nie zauważasz, iż kupując komputer możesz wybrać
    procesor, a tym samym Twoja analogia jest nic nie warta?

Myślenie nie boli.
  • manhu 29.09.07, 13:56
    Sam jesteś tępolem, kupując komputer nie można wybrać procesora, bo on już tam jest zamontowany!!!
    Idąc twoim tokiem rozumowania, to system operacyjny też możesz wybrać, bo nie każdy komp jest z Windows, więc mac wybór taki sam jak w przypadku procesorów.
  • manhu 29.09.07, 13:58
    Aha dodam (bo i tego pewnie nie zrozumiesz), że w przypadku windy masz nawet większy wybór, bo możesz sformatować dysk (i zainstalować np.linuxa) co potrafi niebotycznie więcej ludzi niż samodzielnie wymienić proca.
  • Gość: Fizyk IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.09.07, 22:29
    Gość portalu: manhu napisał(a):

> Ja uważam, że ten emeryt powinien też mieć możliwość wyboru procesora, a zatem
    > kompy powinny być sprzedawane bez procesorów:)
    >
    > W przypadku innych części to samo, niech se emeryt złoży kompa sam:)
    > Aha nie zapominajmy, że układy w procesorze Intela też są zmonopolizowane, bo s
    > ą Intela więc każdy emeryt powinien móc sobie sam zbudować procesor itd.

Idąc twoim tokiem rozumowania musiał by sobie sam napisać jakiś system
    operacyjny, najlepiej we własnym języku programowania

Skoro kupujący może sobie wybrać, który z DOSTĘPNYCH podzespołów ma wejść w
    skład jego komputera powinien też móc wybrać system operacyjny.

Nie można zmusić ludzi do pacenia za coś czego nie chcą. Jak ktoś bedzie chciał
    winshita to może sobie kupić w sklepie nikt mu nie zabroni.
  • manhu 29.09.07, 14:06
    "Skoro kupujący może sobie wybrać, który z DOSTĘPNYCH podzespołów ma wejść w skład jego komputera powinien też móc wybrać system operacyjny."
    Jak niby może sobie wybrać? Nie może, bo większość ludzi kupuje gotowe składaki/laptopy, a jak sądzisz że niby to jest pełny wybór to tak samo może kupić kompa w windą lub bez windy-uwierz to naprawdę łatwe. Kupienie kompa z linuxem jest trudniejsze nie z winy złośliwego MS, ale dlatego że się to sklepom nie opłaca (bo wbrew temu co myślą maniacy obsługa linuxa jest potwornie trudna dla 90% ludzi i np. wnuczka przez telefon nie powie babci co i jak zrobić, bo sama ma windę).
  • Gość: kaczoland atakuje IP: *.dhcp.embarqhsd.net 29.09.07, 20:32
    Bzdury! Na rynku sa oferowane komputery z roznymi procesorami.
    Zawsze masz jakis wybor!
  • Gość: manhu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.09.07, 13:09
    > Bzdury! Na rynku sa oferowane komputery z roznymi procesorami.
    > Zawsze masz jakis wybor!
    Bzdury! Na rynku sa oferowane komputery z roznymi systemami operacyjnymi. Zawsze masz jakis wybor!

(taki sam jak przy procesorach, no może mniejszy bo są chętni na AMD i jest ich dużo, a na kompa z linuxem chętnych brak, ale to nie powód by laików wpędzać w koszt lub wysiłek ponad ich możliwości/chęci)
  • Gość: kaczoland atakuje IP: *.dhcp.embarqhsd.net 29.09.07, 20:40
    Ja tez nie jestem juz bardzo mlody - pamietam maszyny dzialajace na
    tasme perforowana... I wciaz sadze, ze sprzedaz komputerow bez OS
    (Operating System) to bardzo dobra decyzja!
  • Gość: FreakyMisfit IP: *.lubin.dialog.net.pl 28.09.07, 22:27
    Zwróci się do swoich wnucząt.
  • robert.zimnicki 27.09.07, 17:45
    A cy gdzies napisano, ze nie bedzie wersji komputerow bez systemu MS? Bo
    jakosnie widze, wiec panowie przcownicy Billa Gatesa nie broncie swojego szefa!

Gość portalu: :O) napisał(a):

> wyobracie sobie emeryta ktory kupuje swoj pierwszy komputer bez
    > windowsa... bedzie sie musial zwrocic do takich pseudoinformatykow
    > jak ty jeden z drugim na tym forum krzyczacych LINUX, LINUX... Cos
    > pojdzie pozniej zle, znowu trzeba bedzie wolac o pomoc i potem znowu
    > i tak w nieskonczonosc. Okaze sie pozniej ze ta i ta aplikacja nie
    > jest kompatybilna z 'alternatywnym' OS a ludzie z np LINUXA maja w
    > dup!e to ze cos siadlo na kompie.
    > Komp nez Windowsa - super rozwiazanie, nie ma co!!!
  • lukibiker 15.10.07, 09:41
    To nie jest problem jak dla mnie, wiekszy problem to to, że teraz ciężko kupić latopa BEZ VISTY. A przynajmniej będzie ciężko to zrobić w najbliższej przyszłości :/
    --
    Przegląd prasy
    Przegląd sportowy
  • warmi2 25.09.07, 20:29
    O to juz widze tysiace ludzi dzwoniacych do sklepu , ze nowo kupiony
    komputer "nie dziala".

Albo radosc i szczescie sieci handlowej, ktora teraz bedzie musiala
    zajmowac sie instalacja i wspieraniem roznego rodzaju dziwactwa...

Oczywiscie, znajac rynek, EU dyrektywa nie zmienilaby nic.

95% ludzi i tak zyczyloby sobie instalacji Windows a serwisy by i
    tak nic innego nie wspieraly.
  • finqua 26.09.07, 09:42
    warmi2 napisał:

> O to juz widze tysiace ludzi dzwoniacych do sklepu , ze nowo kupiony
    > komputer "nie dziala".

dokladnie tak bylo jak moja znajoma kupila w sklepie nowego laptopa bez
    windowsa, nie bylo tam zadnego systemu, nic
    dzwonila pozniej do sklepu ze komputer nie dziala i chcialaby wymienic
  • Gość: swir IP: *.wireless.dtu.dk 26.09.07, 10:03
    A co jak mam już jedną licencję na Windowsa? Np. kupiłem system osobno, a stary
    komputer sprzedałem? Po jakiego diabła mam kupować drugi raz to samo? A dwa i
    tak zawsze instaluję Ubuntu razem z Win. Może nie jest to system najwyższych
    lotów ale działa w miarę sprawnie, jest w plug-n-play a instaluje się szybciej
    niż Win. Na standardowym sprzędcie nie ma najmniejszych problemów.
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 10:52
    Microsoft jeszcze niedawno ostro parl do tego, zeby zakazac sprzedazy komputerow BEZ systemu :/ Bo to woda na mlyn piratow itp.

Ciekawe czy gorliwi obroncy MS z tego watku przyklasneliby temu pomyslowi? Bo mam wrazenie ze czesc z nich (krewni, znajomi i pracownicy krolika) jak najbardziej.

Wolny rynek dziala super, ale jesli jest wolny. Monopol to nie jest wolny rynek. Wniosek jest prosty - zlamac monopol, to bedzie super. I tego sie trzymajmy, niezaleznie od krzykow o interwencjach, socjalizmie itp. KE jest bardziej prorynkowa niz to sie komukolwiek z krzykaczy wydaje.
  • Gość: k IP: 217.98.19.* 26.09.07, 13:18
    BINGO!!!!!!!
  • Gość: lol IP: 217.153.147.* 26.09.07, 13:31
    pomyśl sobie w drugą stronę: jesteś producentem systemu, który masowo jest
    kradziony - własnie przez kupno "gołego" komputera i instalowanie systemu "od
    kolegi". co robisz, aby chronić swoją firmę?

możesz nie lubić m$, ale nie możesz im zabronić dbania o własne interesy
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 14:14
    "pomyśl sobie w drugą stronę: jesteś producentem systemu, który masowo jest kradziony - własnie przez kupno "gołego" komputera i instalowanie systemu "od kolegi"."

Wytlumacz prosze jak fakt kupna golego komputera powoduje "kradziez" systemu? System jest "kradziony"*) TYLKO przez "instalowanie od kolegi"! Kropka! Nie "i kupno golego komputera"!

*) jezeli juz uzywamy tego zupelnie nie przystajacego slowa, jakim jest "kradziez", do nieuprawnionego skopiowania.

"możesz nie lubić m$, ale nie możesz im zabronić dbania o własne interesy"
    Alez oczywiscie, ze moge mu zabronic (np. poprzez bedace mym reprezentantem wybrane demokratycznie wladze - tu KE) jesli jego dbanie o interesy narusza normy spoleczne (wyrazane poprzez prawo). Agresywny monopol takowe narusza.
  • pi3141592 28.09.07, 09:49
    > Wytlumacz prosze jak fakt kupna golego komputera powoduje "kradziez" systemu?
    >
    Coz, to jedna z tych "rzeczy na niebie i wodzie, o ktorych nie snilo sie
    filozofom". Co zabawniejsze, jeszcze niedawno BSA tak wlasnie szacowalo poziom
    piractwa: liczba sprzedanych komputerow minus liczba sprzedanych Windows i Office...

Co zas do meritum... IMHO komisja teraz przegiela w druga strone. Powinna
    wymusic liberalizacje rynku - bo rynek nie jest w tej chwili sensu stricte wolny
    w skutek polityki licencyjnej MicroSoft - duze upusty dla firm tylko przy
    klauzuli nie sprzedawania komputerow innych niz z preinstalowanym Windowsem.
    Powinno sie zatem dazyc do tego aby tego typu regulacje w umowach byly
    niedozwolone, a nie przesadzac i w ogole zabraniac sprzedazy komputerow z
    preinstalowanym systemem. Optymalan sytuacja to taka, gdy klient moze wybrac:
    chce komputer z preinstalowanym OS (troche drozszy) czy bez systemu (troche
    tanszy).
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.09.07, 13:24
    Brawo, jedna z niewielu rozsadnych wypowiedzi w tym watku :)
  • tbernard 28.09.07, 08:42
    Gość portalu: lol napisał(a):

> pomyśl sobie w drugą stronę: jesteś producentem systemu, który masowo jest
    > kradziony - własnie przez kupno "gołego" komputera i instalowanie systemu "od
    > kolegi". co robisz, aby chronić swoją firmę?
    >
    > możesz nie lubić m$, ale nie możesz im zabronić dbania o własne interesy

To tylko nielegalna kopia i nie ma co zmieniać znaczenia słowa kraść.
    Istotą kradzieży czegoś jest niemożliwość dysponowania tym czymś przez
    właściciela, w szczególności sprzedaży tego czegoś komuś chętnemu do kupienia.
    Innymi słowy, gdy ukradnę panu X coś, to pan X nie sprzeda tego na przykład panu
    Y który by chciał to kupić. Natomiast gdy nieleganie skopiuję własność pana X,
    to nie pozbawiam go możliwość sprzedaży tego panu Y.
    Oczywiście kopiowanie nielegalne należy jak najbardziej potępiać i zwalczać ale
    bez sensu jest określać to jako kradzież.

No dobra, to teraz w drugą stronę. Jesteś klientem który nie chce MS_WIN ale
    MUSISZ go kupić aby potem zaorać i zainstalować to co bardziej Cię interesuje.
    Tu tylko chodzi o to aby wyeliminować to MUSI WINDOWS KUPIĆ razem z komputerem.
  • Gość: tyo IP: *.bethere.co.uk 28.09.07, 10:12
    "Istotą kradzieży czegoś jest niemożliwość dysponowania tym czymś przez
    właściciela,"
    --------------------------------
    no to nie przymierzajac ... tak jak ja i moje marnowane podatki ... chcesz więc
    powiedzieć, że państwo kradnie? ;)
  • Gość: janek IP: *.gemini.net.pl 28.09.07, 11:42
    Dokladnie tak! Panstwo nas okrada na kazdym kroku. Oczywiscie twierdzac, ze to
    dla naszego dobra. Znaczy, ze urzednicy wiedza lepiej ode mnie co jest dla mnie
    dobre.

Ale to OT jest wiec juz koncze :-)
  • Gość: xxx IP: *.toya.net.pl 28.09.07, 09:24
    Gość portalu: lol napisał(a):

> pomyśl sobie w drugą stronę: jesteś producentem systemu, który masowo jest
    > kradziony - własnie przez kupno "gołego" komputera i instalowanie systemu "od
    > kolegi". co robisz, aby chronić swoją firmę?

MS wcale nie chodzi o to że mógłbym sobie zainstalować pirackiego windowsa, bo
    wtedy i tak będę uzytkownikiem windowsa i prędzej czy później ale go kupię

MS panicznie się boi, że normalni ludzie wreszcie się zorientują, że ten
    straszny Linux to wcale nie czarne okienko w które klepie się tekst ale róznież
    bardzo ładny interfejs graficzny z masą dobrych programów, w dodatku za darmo,
    jeśli nowy użytkownik zacznie od linuxa to windowsa na pewno już nie kupi, i o
    to chodzi MS
  • Gość: Fizyk IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.09.07, 22:23
    To niech M$ składa własne komputery, na nich instaluje własne oprogramowanie i
    takie zestawy sprzedaje
  • Gość: WindowsUser IP: *.multicon.pl 27.09.07, 22:19
    Co to za wolny rynek, kiedy UE zakaże sprzedaży komputerów z
    Windowsami? Może tak samo wolny jak rynek ze znormalizowanymi
    bananami, kwadratowymi jajkami, samochodami z obowiązkowym ESP itp.
    Oczywiście wszystko dla dobra kupujących, bo urzędnicy UE wiedzą
    najlepiej, co jest potrzebne i najbardziej poszukiwane przez
    klientów.
    Nie widzicie do czego to prowadzi?
    A Wy się podniecacie, że ktoś dokopie Billowi!
  • Gość: telemach IP: *.pools.arcor-ip.net 28.09.07, 09:29
    Gość portalu: WindowsUser napisał(a):

> Co to za wolny rynek, kiedy UE zakaże sprzedaży komputerów z
    > Windowsami?

Blad myslowy, kolego. UE nie chce zakazac sprzedazy komputerow z Windowsami lecz
    komputerow z zainstalowanym uprzednio systemem operacyjnym. To jest duza
    roznica. Microsoft przy pomocy marketingowych kruczkow doprowadzil do tego ze
    zarabia na kliencie wielokrotnie pozostawiajac go bezradnym i bez alternatywy.
    Jesli sadzisz inaczej to sprobuj sam zainstalowac inny system. Albo przeniesc
    swa licencje OEM (za ktora zaplaciles i to slono mimo ze nie zdajesz sobie z
    tego sprawy) na inny komputer.

Może tak samo wolny jak rynek ze znormalizowanymi
    > bananami, kwadratowymi jajkami, samochodami z obowiązkowym ESP itp.

W tym przypadku wrecz przeciwnie. Nie bronie erurokratow - maja na sumieniu duzo
    bezsensu - ale w tym przypadku jest inaczej.

> Oczywiście wszystko dla dobra kupujących, bo urzędnicy UE wiedzą
    > najlepiej, co jest potrzebne i najbardziej poszukiwane przez
    > klientów.

Mylisz sie chyba. Urzednicy nie wiedza i chca stworzenia takiej sytuacji aby
    decyzja nalezala do klienta a nie do monopolisty.

> Nie widzicie do czego to prowadzi?

Widze do czego dprowadzil brak regulacji rynku. Dzisiaj zaplace rownowartosc
    ceny Laptopa gosciowi ktory wyrzuci z niego Viste i zainstaluje z powrotem nowo
    kupiony XPpro (lacznie z konfiguracja i nowym recznym instalowaniem calego
    oprogramowania) - tylko po to aby Laptop mogl dzialac z powrotem rowniez w sieci
    z XP. Moge naturalnie cala siec przestawic na Viste ale to bedzie mnie
    kosztowalo tyle co 5 Laptopow. Dlatego nie argumentuj prosze skoro Twoje
    doswiadczenia sa raczej ograniczone - wnosze z Twego postu ze nie spotkales sie
    jeszcze z zadnym z problemow z ktorymi borykaja sie administratorzy sieci.
  • Gość: Pri IP: 86.43.101.* 28.09.07, 12:37
    Ekhm. ALe nie mowisz chyba o sobie? Ktos kto nie potrafi
    skonfigurowac Visty do dzialania do wspoldzialania z laptopami z XP
    to raczej ma male pojecie o administracji sieca...czymkolwiek
    zreszta.
  • 1europejczyk 28.09.07, 16:38
    Gates & Bush wygrali kazdy swoje: George wybory dzieki hojnym dotacjom Billa na
    kampanie wyborcza, Bill gwarancje monopolu i jednosci firmy na dlugie lata oraz
    anulowanie kar (podobnie wysokich do tych europejskich) jakie nalozyl na Billa
    za czasow Clintona amerykanski straznik wolnego rynku za lamanie amerykanskiego
    prawa antytrustowego !
    Byla juz nawet decyzja zobowiazujaca Microsoft do podzialu na czesc zajmujaca
    sie OS i druga applicatiami !
    Bill zarobil dla Amerykanow setki mld $ (rowniez kosztem Europy) to nic
    dziwnego, ze Go oszczedzaja. Europie i nie tylko (Chinom na przyklad ) tajemnice
    handlowo techniczne Microsoftu wydaja sie wiecej niz podejrzane nie tylko z
    punktu widzenia rywalizacji handlowej!
  • viking2 28.09.07, 02:01
    warmi2 napisał:
    > Albo radosc i szczescie sieci handlowej, ktora teraz bedzie musiala
    > zajmowac sie instalacja i wspieraniem roznego rodzaju dziwactwa...

Radosc i szczescie moga pojawic sie w rzeczywistosci: jesli zjawisko bedzie
    wystarczajaco masowe, to wielkie sieci bez trudu najma do pracy personel IT,
    ktory zajmie sie instalowaniem i wsparciem. A jesli jestes pracodawca, to - w
    normalnej ekonomii - zarabiasz na tym, co kazdy pracownik wytwarza, czyli
    produkcie lub usludze. No i teraz masz okazje miec o, powiedzmy, 200 pracownikow
    (i o 200 razy zysk z jednego pracownika) wiecej. I nie bedziesz radosny i
    szczesliwy? Ja bylbym - przynajmniej w polowie, to znaczy radosny. A jesli
    bylbym nieszczesliwy, to jedynie dlatego, ze popyt na uslugi wystarczyl mi tylko
    na 200 nowych pracownikow, a nie na 2000...
    Pomijajac juz wszystko inne, wydaje mi sie, ze za ta inicjatywa PE stoja ludzie,
    ktorzy wlasnie na taki rozwoj sytuacji licza. Bo jak nie wiadomo, o co chodzi,
    to chodzi o... (juz wszyscy wiemy, prawda?)
  • Gość: Zygmunt IP: 72.21.50.* 28.09.07, 13:38
    Jak sprzedawca będzie przytomny i powie co i jak to dzwonić nie będą. Poza tym
    to będzie znacznie mniej niż 95%. Nie zapomnij że część ludzi posiada windowsa w
    wersji pudełkowej i co teraz? ma kupić drugiego do kolekcji?
  • Gość: santiago IP: *.range81-132.btcentralplus.com 25.09.07, 23:37
    Przeciez producenci sprzetu maja wybor, czy chca preinstalowane
    windowsy na komputerach czy tez nie. To jest troche tak jakby Nokii
    zakazac sprzedazy telefonow z systemem operacyjnym. Nikt nie bedzie
    wiedzial jak sobie Windowsy zainstalowac.
  • pe1 26.09.07, 09:44
    jaaasne, producenci mają wybór: czy zarobić dodatkową kasę minimalnym wysiłkiem
    czy nie zarabiać - co wybierają?
  • Gość: Basia IP: *.stat.gov.pl 26.09.07, 12:22
    Roznica jest diametralna i polega na tym, ze dla telefonow Nokii nikt oprocz
    Nokii nie produkuje innego systemu operacyjnego, a sam system dla telefonow jest
    przeznaczony tylko na te konkretne urzadzenia, nie zadziala na innych i nie jest
    sprzedawany wogole jako oddzielny soft.

W przypadku Windows mamy dwa zupelnie niezalezne produkty: komputer i system
    operacyjny. I jedno i drugie moze istniec od siebie niezaleznie i ma alternatywy
    dla drugiego elementu. Windows mozesz kupic oddzielnie za odrebna cene i
    zainstalowac na dowolnym kompie, a z kolei na kompie mozesz zainstalowac
    "dowolny" inny kompatybilny system operacyjny.

Odpowiednikiem dla oprogramowania komorek byloby porownanie do systemow
    operacyjnych wbudowanych.
  • Gość: assback IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 12:32
    Pięknie to ujęłaś :)

Spotkaliście się z laptopem który nawet razem z Windowsem od razu po
    uruchomieniu jest gotowy do pracy? Bo ja do tej pory (może mam szczęście ;p)
    musiałem tego niby preinstalowanego Windowsa wgrywać z ukrytej partycji
    odzyskiwania, do tego trwa to strasznie dłuuugo i instaluje mnóstwo
    niepotrzebnego oprogramowania którego użytkownicy nie będą chcieli.

A to samo jako opcja można zastosować z bootowalnej płytki (co pisałużytkownik w
    pierwszym poście), i klient nie musi później backupu partycji robić bo ma już
    wszystko zarchiwizowane. Do płytki dołączana naklejka z S/N i po sprawie.
  • Gość: lol IP: 217.153.147.* 26.09.07, 13:33
    tak samo jak z laptopami sprzedawanymi bez systemu, na których wszyscy instalują
    xp "od kolegi"
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 16:56
    > Roznica jest diametralna i polega na tym, ze dla telefonow Nokii nikt oprocz
    > Nokii nie produkuje innego systemu operacyjnego, a sam system dla telefonow jes
    > t
    > przeznaczony tylko na te konkretne urzadzenia, nie zadziala na innych i nie jes
    > t
    > sprzedawany wogole jako oddzielny soft.
    >
    > W przypadku Windows mamy dwa zupelnie niezalezne produkty: komputer i system
    > operacyjny. I jedno i drugie moze istniec od siebie niezaleznie i ma alternatyw
    > y
    > dla drugiego elementu. Windows mozesz kupic oddzielnie za odrebna cene i
    > zainstalowac na dowolnym kompie, a z kolei na kompie mozesz zainstalowac
    > "dowolny" inny kompatybilny system operacyjny.
    >
    > Odpowiednikiem dla oprogramowania komorek byloby porownanie do systemow
    > operacyjnych wbudowanych.

czyli BIOS
  • user0001 26.09.07, 07:07
    Mnie pomysł się podobna, wymusi to na MS zmiany w licencjonowaniu MOLPowych
    Windowsów. Nie będzie komputerów z preinstalowanym Home, to wycofają się z
    wymogu aktualizacji (czyli nagrania obrazu na komputer który ma już system).
  • Gość: kom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 09:40
    I jeszcze Nokii komisarze muszą zakazać instalowania tego
    badziewnego Symbiana. A i producenci samochodów powinni zaprzestać
    narzucania swojego oprogramowania, bo ja chcę sobie wgrać fajny soft
    z sieci.
  • Gość: kom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 09:41
    I jeszcze niech Apple zaprzestanie instalowania jego śmieci na
    PECETACH.
  • pe1 26.09.07, 09:49
    Gość portalu: kom napisał(a):

> I jeszcze Nokii komisarze muszą zakazać instalowania tego
    > badziewnego Symbiana. A i producenci samochodów powinni zaprzestać
    > narzucania swojego oprogramowania, bo ja chcę sobie wgrać fajny soft
    > z sieci.

piramidalna bzdura. po pierwsze w odróżnieniu od microsoftu nokia produkuje swój
    własny sprzęt a nie podczepia się pod cudzy produkt, a po drugie nie ma
    alternatywnego oprogramowania na te platformy sprzętowe
  • Gość: Val IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 10:19
    pe1 napisał:

> nie ma alternatywnego oprogramowania na te platformy sprzętowe

Nie ma? Straszne - toż to monopol! KE koniecznie powinna się tym
    zająć - to niedopuszczalne w tak dbającej o "pluralizm" Europie!
    ;)

A wracając do tematu: jest oczywiste, że taki zakaz utrudniłby życie
    wielu klientom. Zamiast zakazywać, powinno umożliwić się wybór (o
    ile go brak).

tomasz napisał(a):

> oby jak najszybciej wszedl w zycie! Cena laptopow i PCtow spadla
    by o 20%!!!!

Brednie. Preinstalowany Windows objęty jest ogromnymi zniżkami i
    kosztuje producentów sprzętu znacznie mniej niż wersja OEM (która i
    tak jest o wiele tańsza niż wersji Box).
  • Gość: aa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 12:47
    Nigdy w Polsce nie spotkałem się, że nie można kupić czegoś bez Windows. W
    supermarketach wszystko jest z FreeDOS-em lub Linuksem. Dotyczy to także
    laptopów sprzedawanych przez niezależnych sprzedawców, a produkowanych przez
    prawdziwych producentów (Asus, MSI, Acer itp.)
  • pamelus 26.09.07, 12:56
    Kosztuje o wiele mniej, ok. Ale jednak kosztuje, prawda? I ktos ten koszt ponosi?
    --
    www.autoflesz.pl - nowy
    magazyn motoryzacyjny on-line!
  • spiacy_z_otwartymi_oczami 28.09.07, 02:20
    Możesz sobie wybrać inną komórkę.
    A tu bez znaczenia czy masz laptopa Del czy HP to ci walą Windowsa i to to
    chodzi UE.
    --
    I close my eyes, only for a moment, and the moment's gone.
  • Gość: nauczyciel Michu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 09:43
    I bardzo dobrze. Kupuję komputery w Vobisie i jestem obecnie SKAZANY na Win
    Vista bo innych nie mają. Teraz kupię gołego kompa i dokupię Win XP ;-)
    Oczywiście jak zakaz wejdzie w życie ...
  • Gość: Wacuś IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 10:49
    Niech każdy ma wybór - Intel lub AMD?
    A byłes Ty kiedy w sklepie Vobisu? Czy tak sobie piszesz?
    Zapytaj w salonie samochodowym, czy mają nowe 126p albo Polonezy w
    ofercie.
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 17:03
    A czemu nie składać komputera samemu. To jest proste. Dokładnie składanie kompa
    można opisać na 2 stronach A4 a części można znaleźć np tu: http://www.komputronik.pl/konfigurator
  • nkab 26.09.07, 09:57
    Lubię standardy i to obowiązujące na całym świecie.

Jedynie nie popieram Gejtsa w zakresie przesadnej
    ochrony tego produktu przed producentami osprzętu.
    To rzeczywiście monopolizm, z którym trzeba walczyć.

W tym pomyśle dopatruję się czyjegoś interesu, ktoś
    chce na tej regulacji zarobić i to ja mam dać mu tą kasę.

Dziękuję. Nie mniej nie powinno być uszczęśliwiania na
    siłę.

Andrzej.
  • Gość: jan IP: *.c5425.msk.pl 28.09.07, 08:12
    technologiczny firm. Nie wiem skad takie wnioski UE wyciagnela. Przeciez
    wyobrazmy sobie nieduza firme, ktora produkuje automatyke sterowana komputerowo.
    Do swojego sprzętu musi pisac sterowniki, wystarczy ze zrobi je dla Windowsa i
    po sprawie. A tak bedzie musiala zatrudnic dodatkowe osoby do pisania
    sterownikow pod inne systemy. Moze bedzie w stanie poniesc dodatkowy koszt, a
    moze nie.
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 17:07
    Sterowniki piszę się zazwyczaj w assemblerze bo są najszybsze a w assamblerze
    wszystkie funkcje są takie same dla każdego systemu wystarczy w dopisać aby
    assemblowało pod linuxa lub windowsa a jedno polecenie nie jest problemem.
    Problemem jest brak przenośności ale nie z powodu systemu a procesora
  • Gość: jan IP: *.c5425.msk.pl 28.09.07, 19:10
    Bezposredni dostep do urzadzen wejscia / wyjscia jest niemozliwy w Windowsie i w
    Linuxie pewnie tez, tak ze jest akurat dokladnie odwrotnie: sterowniki sa
    zupelnie niezalezne od procesora, a zalezne od systemu operacyjnego. Sterowniki
    do roznych systemow to zupelnie inne bajka (te sterowniki po prostu robia rozne
    rzeczy).
    I tak cieszmy sie ze sa tylko 2 liczace sie systemu.
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 17:19
    Do tego nikt nie każe jej pisać sterów pod inny system. A jeżeli nie sprosta
    wymaganiom runku z tego powodu to nie z winy przepisów a że inne firmy są lepsze
    czytaj rozwinęły się. Idąc w kierunku rozwoju systemów wprowadzenie zakazu
    preinstalowania systemu wpłynie na system Windows tym że będzie lepszy to samo
    środowisko Open Source, Mac OS X jeżeli windows żeczywiście jest lepszy to nic
    nie musi poprawiać, nadal będzie na większości kompów a firma nie zbankrutuje
  • Gość: tomasz IP: *.fish.ar.szczecin.pl 26.09.07, 10:07
    oby jak najszybciej wszedl w zycie! Cena laptopow i PCtow spadla by o 20%!!!! ja
    kupilem laptopa bez systemu w Polsce zainstalowalem darmowego linuxa najnowsza
    wersje w j polskim i wszystko dziala super ! Open office , dvd, nagrywarka dvd i
    Cd takze kopiowanie wklejanie po prostu wszystko pieknie chodzi po cholere mi
    windows???? Oby szybko to weszlo w zycie a ceny spadna o 20%
  • gadery 26.09.07, 10:24
    Nie przesadziłeś z tymi 20%? Najtańszy Windows (zwykle to instalują) w wersji
    oem to coś koło 300zł.
  • Gość: Wacuś IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 10:41
    300 złotych w sklepie w indywidualnym pakiecie OEM. Linuks na płycie
    z supportem telefonicznym dodawany jest do komputerów oczywiście za
    darmo, bo wszystkie te infolinie techniczne obsługują i nośniki
    tłoczą świstaki-wolontariusze.
    Komisja jak zwykle skupia się na jednym aspekcie zagadnienia
    ignorując zupełnie inne sprawy. Jak ktoś tu słusznie zauważył - musi
    chodzić o kasę, bo nie wiadomo o co chodzi. Każdy komputer powinien
    być sprzedawany bez jakiegokolwiek systemu a kupujący powinien mieć
    do wyboru kilka opcji. Zakaz preinstalowania Windows jest po prostu
    głupi.
    Skoro komisarz chce nas chronić przed monopolem, niech też zajmie
    się na przykład procesorami oraz faktem, że w każdym komputerze jest
    nagrywarka, którą trzeba mieć bez względu czy się jej potrzebuje czy
    nie.
  • Gość: lukasz IP: 82.139.47.* 28.09.07, 17:22
    > Skoro komisarz chce nas chronić przed monopolem, niech też zajmie
    > się na przykład procesorami oraz faktem, że w każdym komputerze jest
    > nagrywarka, którą trzeba mieć bez względu czy się jej potrzebuje czy
    > nie.

jak ktoś za darmo chce oddać nagrywarkę dvd pisać na smart31 malpa o2.pl
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 10:43
    Jesli przesadzil, to niewiele - za 1500zl moze jeszcze sie laptopa nie kupi, ale za 1700-1900 juz sa.
  • Gość: Renia IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 10:51
    I to najgorszego sortu lub przecenione stare modele. Z Windows i bez
    Windows. W tej samej cenie.
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 11:07
    Czemu masz do mnie nieuzasadnione pretensje?

"I to najgorszego sortu lub przecenione stare modele."
    Czy tomasz lub gadery pisali cos o "sorcie" lub wieku?

"Z Windows i bez Windows. W tej samej cenie."
    Czy ja nawiazywalem cokolwiek do cen sprzetu z/bez Windows?

- tomasz napisal ze wg niego cena laptopa spadlaby o 20%
    - gadery napisal, ze tomasz przesadza z tym procentem i ze najtanszy Win OEM to ~300zl
    - ja napisalem, NIE ODNOSZAC SIE W OGOLE do trafnosci ich tez, ze jesli przyjmujemy cene 300zl jako koszt systemu (wg gaderego) i ze spadek bylby 20% (wg tomasza), to oznacza to ze caly laptop mialby kosztowac 1500zl. Napisalem, ze jeszcze za taka cene sie laptopa nie znajdzie, ale za 1700-1900 juz sa, WIEC PODANE 20% NIE JEST TAK BARDZO PRZESADZONE - i to bylo sedno mojej wypowiedzi.

Dlaczego wiec czepiasz sie mnie na sile, znajdujac w moim poscie jakies wydumane tezy, ktorych w ogole w nim nie bylo? Politykiem jestes? Polecam stara programistyczna zasade, ktora w innych dziedzinach zycia tez sie sprawdza: najpierw pomysl, potem pisz - a nie odwrotnie.
  • Gość: Renia IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 11:40
    Nie czepiam sie lecz uzupelniam Twoja wypowiedz. Wiecej luzu w
    nadgarstkach... .
    Ze tez chcialo Ci sie taki dlugi wywod przeprowadzic... podziwiam :-)
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 14:24
    "Nie czepiam sie lecz uzupelniam Twoja wypowiedz."
    ...o korekty rzeczy, ktorych w ogole w niej nie bylo. Zbytek laski, poprosze mniej uzupelnien, ale bardziej na temat.

"Wiecej luzu w nadgarstkach..."
    Niektorzy maja z kolei za duzo.

"Ze tez chcialo Ci sie taki dlugi wywod przeprowadzic... podziwiam :-)"
    Jak widac 2 posty wyzej, jesli napisze sie krotko i bez dokladnych do bolu "wywodow", to zaraz sie ktos doczepi (przepraszam, "uzupelni") do czegos, czego sie w ogole nie napisalo. Czesto to widze na forach, wiec moze zareagowalem zbyt mocno, ale to ostatnio jakas plaga.
  • Gość: Pałąk IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 10:26
    W życiu nie sprzedałem w mojej firmie komputera z preinstalowanym
    Windows. Żeby było jasne - notebooka też nie. Sporo maszyn z NTT
    jest natomiast dostarczanych z Linux Madriva. Wszyscy klienci
    biznesowi zamawiają od razu Windows i domagają się dostarczenia
    maszyn z zainstalowanym systemem Microsoftu mimo, że nie są w żaden
    sposób nakłaniani do tego. Mogą wyjąć komputer z pudełka i od razu
    pracować.
    Nośniki z Linuksem zwykle lądują w szufladzie albo w kuble (u
    klienta). W ten sposób mam "linuksowy karton" z kilkudziesięcioma CD
    i DVD.
    Kupuję sprzęt u róznych dostawców i zawsze istnieje wybór między
    maszynami z Windows i bez (wtedy najczęściej preinstalowany jest
    Linux albo PC-DOS). Kolega komisarz plecie durnoty.
    W sprzedaży detalicznej oferowane są zaś konfiguracje, o które
    najczęściej pytają klienci. Gdyby nie pytali np. o notebooki z
    Windows - sprzedawcy nie zamawialiby takich zestawów. Proste.
    W ciągu ostatnich kilku lat żaden (zero, null, nicziewo) klient
    indywidualny nie zamówił z własnej woli peceta z Linuksem mimo, że o
    możliwości wyboru (bez systemu, z Linuksem, z Windows) był wyraźnie
    informowany. Ba! Najnowsze makówki często zamawiane są z dodatkową
    Windą. Tylko raz zamawiający spytał o Maca z Linuksem ale
    zrezygnował kiedy dowiedział się, że trzeba zapłacić.
  • Gość: wtajemniczony IP: *.polatom.pl 26.09.07, 12:42
    Gość portalu: Pałąk napisał(a):
    > W sprzedaży detalicznej oferowane są zaś konfiguracje, o które
    > najczęściej pytają klienci. Gdyby nie pytali np. o notebooki z
    > Windows - sprzedawcy nie zamawialiby takich zestawów. Proste.
    -------------------------------------------
    Wyjaśnij mi proszę, dlaczego nie mogę kupić laptopa z winXP tylko
    wciska mi się ten syf Vistę - która zresztą przy wielu sprzedawanych
    konfiguracjach (głownie sprawa pamięci) jest co najmniej
    nieporozumieniem?
    daruj tez sobie porównania systemu do malucha czy tam poloneza, bo
    to jest żałosne
  • Gość: aa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 12:57
    A po co ci XP? Linux nie wystarczy? Microsoft nie ma obowiązku sprzedawać ci
    czegokolwiek np. Windows 3.1.
  • Gość: Miki IP: *.123.129.22.dyn.user.ono.com 28.09.07, 18:34
    Bezwartościowego śmiecia nadającego się jedynie do instalowania w zabawkach nie
    ma co nawet dotykać. Gdyby komputery były sprzedawane z przeinstalowanych
    Leniuchsem byłby to jego koniec.
  • Gość: smutas IP: *.dsl.bell.ca 28.09.07, 04:40
    tak troch off-topic'owo

Jak dobrze znasz Linuxa, czy bylbys wstanie napisac z glowy powiedzmy 20 stron
    A4 na jego temat podajac podstawowe polecenia, sposoby instalowania paczek z
    uwzglednieniem programow typu Oracle, SAP, MySQL i inne tam badziewia potrzebne
    biznesom? Czy moglbys opisac sprawy bezpieczenistwa w formie "za i przeciw" oraz
    zaoferowac szkolenie obslugi podsawowych programow dzialajacych pod Linuxem?

Domyslam sie, ze masz to wszystko w "malym palcu" odnosnie Widowsa a Linuxa
    znasz z okladek tych wyrzuconych DVD...
  • Gość: StaniD IP: *.dietrichs.com 28.09.07, 09:00
    I wlasnie o to chodzi. Linuks jest znany tylko nielicznym sprzedawcom i
    technikom. A jak nie jest znany to gdzie kupujacy otrzyma pomoc??
  • Gość: zenek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.07, 10:02
    > Kupuję sprzęt u róznych dostawców i zawsze istnieje wybór między
    > maszynami z Windows i bez (wtedy najczęściej preinstalowany jest
    > Linux albo PC-DOS).

nie wierze , ale ok

ja ostatnio kupowalem laptopy dla zarzadu i okazało sie ze sa do wyboru z Vistą
    Home Basic i Vistą Home Premium.

Zadne "Home" nie jest jednak rozwiazaniem dla firmy która ma siec oparta o
    domene. wiec oprócz laptopów z Windowsem Home musiałem zapłacic za windowsa
    buisness(wersja pudelkowa) i wgrac sobie we własnym zakresie.

Jedynym rozwiazaniem było

• Gość: zzx IP: 62.181.169.* 26.09.07, 10:30
    kompa + Win za pół ceny jeżeli będzie kupowany w pakiecie. albo
    znajdą inne wyjście. urzędasy precz od rynku!!!
  • Gość: revolver IP: 62.181.169.* 26.09.07, 10:31
    ;-)
  • Gość: dobromir IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 10:44
    powinno uznać sie ze windows jest częścia pceta .wszystkie
    windowsy "luzem" byłyby tylko kopiami zapasowymi,na wypdek awarii-
    zniknelyby te paranoiczne warunki licencji i inne ograniczenia
    wymyslone dla klienta i stojace w sprzecznosci z regulami obrotu
    towarami a tzw.piractwo zostalo by pozbawione sensu.klient kupujac
    sobie odpowiedni komputer wiedzialby na jaki sie decyduje program.
    tak jest w innych urzadzeniach elektronicznych w którytch systemy sa
    wmontowane na stale.np systemy pal ,secam w tiwi.w komputerach tez
    juz teraz jest tak ze ze macintosche maja swoje oprogramowanie
  • Gość: adam_it IP: *.novartis.com 26.09.07, 10:51
    Windows, jest pozbawiony takiej możliwości, tymbardziej, że system w wersji OEM jest 3 x tańszy od wersji BOX. Efekt tego będzie taki, że osoba chcąca kupić komputer z windows, będzie musiała we własnym zakresie nabyć wersję BOX, bo jakiś komisarz z UE pogniewał się Microsoft i w głupi sposób próbuje walczyć z monopolem. Nie tędy droga !
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 11:11
    Gadasz, a sie nie znasz. Oczywiscie ze mozesz kupic OEM w sklepie.
  • Gość: adam it IP: *.novartis.com 26.09.07, 12:40
    sam dostrzeżesz kto się nie zna i gada głupoty.
  • Gość: aqq IP: *.chello.pl 26.09.07, 13:34
    Ty się nie znasz i gadasz głupoty, niestety. Można oczywiście kupić OEMa w
    sklepie i nie potrzeba do tego nowego komputera - już od jakiegoś czasu, gdzieś
    z rok będzie? Może więcej.
  • Gość: adam it IP: *.novartis.com 26.09.07, 13:51
  • Gość: atx IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 14:36
    Co do tego, czy da sie bezproblemowo kupic OEM:
    www.proline.pl/shop.php?kat=Systemy+Operacyjne
    (a raczej - patrzac na powyzsza oferte jednej z najwiekszych firm we Wroclawiu - czy w ogole sprzedaja sie BOXy)

Co do warunkow licencji: jezeli ktokolwiek ja lamie, to sprzedawca OEM'a (jego dotyczy wymog "przekazania tylko innemu producentowi systemów"), a nie kupujacy.

Ponadto: "Producent systemów" (wg MS ktos, komu mozna sprzedac OEM) "oznacza (...) podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych."

EOT.
  • Gość: zenek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.07, 10:10
    > Ponadto: "Producent systemów" (wg MS ktos, komu mozna sprzedac OEM) "oznacza (.
    > ..) podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych."
    >

na stronie Microsoftu jest szczególowo wyjasnione że "podmiotem instalujący
    oprogramowanie w systemach komputerowych" moze byc też bez problemu koncowy klient.
  • Gość: poleautor IP: *.bremultibank.com.pl 28.09.07, 14:40
    No i masz w pytaniach i odpowiedziach:
    "Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie
    montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za
    producenta systemów w rozumieniu licencji producenta systemów OEM Microsoft."

Czyli do stacjonarnego PCeta składanego z części użytkownik może sobie kupić
    OEMa, natomiast do gotowego, złożonego PCeta, lub tym bardziej laptopa już nie.
  • Gość: adam it IP: *.novartis.com 26.09.07, 14:00
    się, że większość czytelników tego forum ma kłopoty ze zrozumieniem togo co przyczytało. Jeśli ktoś sam składa komputer i zainstaluje na nim OEM to nie łamie umowy licencyjnej bo jest uznany za "producenta systemu" ale gdy kupi sobie gotowy komputer wyprodukowany np. przez Della to po zainstalowaniu legalnie nabytego OEM łamie umowę licencyjną na OEM bo nie jest "producentem" sytemu, więc nie ma legalnej kopi systemu, w takim przypadku aby nie łamać prawa musi kupić wersję BOX, wtedy może ją sobie instalować gdzie mu się podoba z tym tylko limitem że ilość posiadanych licencji jest mniejsza lub równa ilości deploymentów na stacjach roboczych.
  • Gość: DX7 IP: *.acn.waw.pl 26.09.07, 22:41
    > ale gdy kupi sobie gotowy komputer wyprodukowany np. przez Della to
    > po zainstalowaniu legalnie nabyte go OEM łamie umowę licencyjną na
    > OEM bo nie jest "producentem" sytemu, więc nie ma legalnej kopi
    > systemu

Mylisz sie. Cytat ze strony MS: "Termin „Producent systemów” oznacza wytwórcę
    oryginalnego sprzętu, podmiot montujący lub przemontowujący komputery, lub
    podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych." Jak widac - mozna
    zainstalowac bez problemu nieuzywany OEM na dowolnym komputerze (nawet
    wyprodukowanym przez wspomnianego Della).

www.microsoft.com/poland/licencje/pytania/default.mspx

, w takim przypadku aby nie łamać prawa musi kupić wer
    > sję BOX, wtedy może ją sobie instalować gdzie mu się podoba z tym tylko limitem
    > że ilość posiadanych licencji jest mniejsza lub równa ilości deploymentów na s
    > tacjach roboczych.
  • and_nowak 26.09.07, 12:41
    Sztuczka M$ właśnie na tym polega, że BOX jest trzykrotnie droższy. DLACZEGO ?
    Koszt pudełka ? Co stoi na przeszkodzie, bym sam sobie dokupił "wersję OEM" ?

Otóż jest to element akcji zmuszającej klientów i sprzedawców komputerów do
    Windowsów. Obecnie NIE DA SIĘ kupić np. notebooka Dell, czy peceta HP bez
    preinstalowanych Windowsów. Jest "w komplecie" i już. Mogę wyrzucić Windows,
    ale zwrotu kasy nie dostanę. Z kolei firmy podpisują umowy, gdzie płacą
    Microsoftowi od każdej sprzedanej sztuki. Nie od sztuki z Windowsami, tylko od
    każdej.

W/w nie dotyczy firm garażowych, gdzie sprzedawane są komputery do gier itp.
  • Gość: assback IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 12:51
    chwileczke... sa modele HP bez Windows, mozna tez (na razie w USA) zamowic w
    necie laptopika z ubuntu (fajny kreatorek konfiguracji nawet jest).

Nie spotkalem sie za to z zadnym notkiem Toshiby ktory mialby inny niz jedynie
    "sluszny" system Windows Vista

Co do licencji OEM/BOX to ta pierwsza juz jakis czas temu sie zmienila i klient
    moze kupic sobie gola wersje OEM ez dodatkowego podzespolu czy tez calego komputera.
  • Gość: aa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.09.07, 12:54
    Wersja BOX jest droga, ponieważ zapewnia wsparcie techniczne Microsoftu. W
    przypadku wersji OEM wsparcie techniczne dowolnej jakości zapewnia "producent"
    sprzętu. To wsparcie może przybrać różne formy - np. pan Józek może cię olać i
    nie odpowiadać na telefony.

> Otóż jest to element akcji zmuszającej klientów i sprzedawców komputerów do
    > Windowsów. Obecnie NIE DA SIĘ kupić np. notebooka Dell, czy peceta HP bez
    > preinstalowanych Windowsów.

Da się. Np. od niedawna Dell sprzedaje laptopy w USA z Ubuntu. To samo dotyczy
    HP. Ale nie wiem dlaczego chcesz kupować sprzęt od tych pośredników?

> W/w nie dotyczy firm garażowych, gdzie sprzedawane są komputery do gier itp.

OEM/ODM-y takie jak Asus, MSI, Compal, Twinhead itp. to firmy garażowe? W
    Polsce bez problemu mogę kupić sprzęt tych firm bez Windows.
  • and_nowak 26.09.07, 13:55
    Gość portalu: aa napisał(a):
    > Wersja BOX jest droga, ponieważ zapewnia
    > wsparcie techniczne Microsoftu.
    Od kilkunastu lat pracuję w firmach, które mają prawo do takiego wsparcia. To
    wsparcie i jego koszt to kolejna fikcja. Można wykupić dodatkowe BARDZO DROGIE
    wsparcie - wtedy zajmą się tobą fachowcy, ale też nie należy oczekiwać cudów.

Da się. Np. od niedawna Dell sprzedaje laptopy w USA z Ubuntu.
    No właśnie. Od niedawna i NISZOWO.

> Ale nie wiem dlaczego chcesz kupować sprzęt od tych pośredników?
    Firmy chcą.

> OEM/ODM-y takie jak Asus, MSI, Compal, Twinhead itp.
    > to firmy garażowe?
    Nie. "Komputronik-bis" z Legionowa to jest firma garażowa. I nie ma znaczenia,
    że używa płyt Asusa, procesorów Intela itd.

• trv 26.09.07, 14:30
    I tak i nie.
    Np w chwili obecnej producenci noteboków często oferują wsparcie (czyli
    sterowniki itd) tylko w przypadku win vista. Tutaj jest problem - bo najczęściej
    do konkretnego modelu najlepsze i najbardziej optymalne sterowniki to te które
    dostarczą producent sprzętu - a teraz znajdź sobie optymalne sterowniki pod XP -
    życzę szczęścia.
  • metall 26.09.07, 11:26
    To tak w ramach szerzenia wolnosci obywatelskich w UE.
  • Gość: Wacuś IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.09.07, 11:44
    ;-)
    Niech żyją wszelkie komisje!
  • Gość: StaniD IP: *.dietrichs.com 26.09.07, 11:50
    Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało kiedy Kowalski w Polsce czy Schmidt w
    Niemczech będzie sam instalował system operacyjny. Po zakupie nowiutkiego compa
    kupi sobie nowiutki najlepszy system operacyjny i co? Nagle okazuje się, że to
    nie działa razem (patrz Vista). Kto odda mu pieniądze (pozostaje Ebay ). Kupi
    coś czego nie zrobiło Microsoft dopiero rozpoczną się schody.
    A w ostatecznym wypadku i tak komputer+system operacyjny+podstawowe programy
    będą droższe niż teraz (od 21 lat pracuję jako technik komputerowy w Niemczech).
  • Gość: Pio IP: *.plock.mm.pl 26.09.07, 11:54
    ,
  • Gość: tomasz IP: *.fish.ar.szczecin.pl 26.09.07, 12:14
    zakupiony laptop sony nowy z Vistą na fakturze cena visty 1200zl!!! i co wy na
    to?? bez windowsa i to visty cena taniej o 1200zl a koszt byl 5tys zł a tak by
    byla cena 3,800zł i co wy na to? to są fakty!
  • Gość: oban IP: *.dsl.siol.net 26.09.07, 12:21
    Dla mnie to jasne jak nic że cena całościkomp+program wzrośnie.
    Nawet nie wiem czy MS nie podwyższy czen na oddzielnego windowsa.

I nic to że konkurencja nawet może obniżyć swoje programy ale kto je
    kupi ? Trzeba to po pierwsze zainstalować, po drugie nauczyć się
    uzywać, a jaka część społeczeństwa (komputer to już mebel powszedni
    więc o społeczeństwie możemy mówić) "wykształcona" w windowsach
    będzie chciała zmienać cokolwiek : 3% ?

• and_nowak 26.09.07, 12:51
    Cena już spada! IBM wypuścił darmowy soft typu "MS Office" i Microsoft rzutem na
    taśmę ubiegł IBMa wprowadzając Office za 199 PLN do domowego użytku itd itp.
    Ruch Unii - nie wiem czy jest to właściwy sposób - ale na pewno ma na celu
    spowodowanie, by zamiast 3% było zdecydowanie więcej userów korzystających z
    alternatyw. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne. Wystarzy spróbować. Dla
    części ludzi będą to ich pierwsze kontakty z komputerem, więc nie będą narzekać,
    że działa "inaczej".
  • Gość: asdf IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 16:20
    Wcale nie musi chodzić o zmiany - używałem do tej pory Windows'a XP i dalej chcę
    go używać więc chciałbym kupić nowego laptopa z Windowsem XP ale jest to
    praktycznie niemożliwe (lub trudne i znacznie ogranicza wybór) bo na wszędzie
    siłę wciskają Vistę. I właśnie nie chcę żadnych zmian (bo uważam, że Vista to
    kiepski jakościowo produkt, przynajmniej na razie).
  • wesoly_siewca_pesymizmu 26.09.07, 12:26
    Preinstalowany na HP windows- instalacja kilka minut (ze 2 może)
    Instalowanie z płyt- dobra godzina.
    Dziękujemy Ci EU.

• wesoly_siewca_pesymizmu 26.09.07, 12:28
    Zapomniałem dodać, preinstalowany ma już wszystkie stery, instalując z płyt
    musimy jeszcze powalczyć ze wszystkimi sterownikami.
  • tw.zenek 26.09.07, 13:04
    Tymczasem jest jeszcze spora grupa ludzi, którzy kupują komputer jak telewizor.
    Chcą go przynieść do domu i chcą żeby działał. Nie interesują ich jakieś tam
    Oemy i stery. Teraz przynajmniej dostają komputer gotowy do działania. A potem
    co? Za dodatkową opłatą instalacja? A i tak wybiorą Windows bo innych nie znają.
  • Gość: assback IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 13:17
    > Za dodatkową opłatą instalacja? A i tak wybiorą Windows bo innych nie znają

bo widzisz... niewiedza kosztuje. Poza tym co za problem w momencie kupowania
    poprosić sprzedawce o wgranie systemu. Ci szanujący się na pewno nie policzą za
    to kasy. I tak na większości laptopów niby z Windowsem trzeba jeszcze
    zainstalować system z ukrytej partycji co też trwa trochę czasu choć fakt -
    skomplikowane nie jest.
  • tw.zenek 26.09.07, 13:20
    Telewizor bez kineskopu? Samochód bez silnika? Do samodzielnego montażu - a jak
    nie umiesz to: "niewiedza kosztuje" - tak?
  • Gość: assback IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 13:29
    LOL a moze nie? ;p Ehhh te towarzysze z choinki sie urywaja ;p
  • Gość: michal z UK IP: *.actix.com 28.09.07, 15:19
    Jak kupujesz samochod to jakos naturalne sie wszystkim wydaje zeby go
    zatankowac, a z komputerem to chyba jakas magia jest kliknac 30x przycisk "Next"....

Tak, niewiedza kosztuje!
  • Gość: KG IP: 212.160.204.* 28.09.07, 07:38
    > Ci szanujący się na pewno nie policzą za to kasy

a niby dlaczego nie ???
    Ile czasu trwa postawienie GOLEGO XP ? 30 minut ?

a jeśli mamy laptoka to ile trwa wgranie sterowników od producenta sprzeta do
    kamerki internetowej, dzwiękówki,grafiki, ...
    wychodzi prawie godzina
    Dlaczego mój pracownik ma siedziec przed kompem klient ai klikac NEXT, NEXT co
    kilka minmut i ma to być za darmochę ?
    Instalacja OS to usługa taka sama jak wymiana kół na zimowe w warsztacie i
    kosztuje - od 50 zł w górę.
    Nie bawię się w instalowanie systemów u ludzi bo jeśli ma to być zrobione
    porządnie czyli z aktywacją telefoniczną, Windows update, instalacją i
    konfiguracja podstawowego oprogramownia (nawet gdyby miał to byc tylko firefox i
    open office)to taka czynność trwa kupe czasu. Dlaczego to ma byc free ? a czas
    też kosztuje. To bedzie kosztowało, tylko, ze bedzie po cichu wliczone w cenę
    sprzetu, w prowizję sklepu.

>I tak na większości laptopów niby z Windowsem trzeba jeszcze
    > zainstalować system z ukrytej partycji co też trwa trochę czasu choć fakt -
    > skomplikowane nie jest.

jak sam zauważyłeś skomplikowane nie jest :)
    i dostajemy system działający, ze sprawdzonymi sterownikami.
    taki, ze pani Jadzia przyniesie do domu, wsadzi kabel od sieciówki albo wepnie
    modem od neostrady i ma DZIAŁAJĄCY komputer.

• ffamousffatman 28.09.07, 17:23
    zgadzam sie: i ma dzialajacy komputer
    nie wie tylko ze:
    biuro trial,
    antywirus trial,
    programy dvd, ripper, kodeki trial,
    antywirus za ktory placi abonament (od dostarczyciela sieci) to nie ten sam, ktory mu juz nie chodzi (od sprzedawcy kompa),

i tak musisz jeszcze raz instalowac winde - we Francji np sprzedaja kommpy z preinstalowana wista - problem, ze takze kompy z 512MB
    --
    Każdy Polak ma prawo do posiadania ciężkiej samobieżnej haubicy polowej, niechaj zwycięży lepszy!
    Bip is *=):-!
  • Gość: gbg IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.09.07, 16:25
    Racja. Dlatego to nie jest rozwiązanie. Ale z drugiej strony wciskanie klientowi
    tego czego nie potrzebuje nie jest w porządku. Wystarczyłoby więc nakazanie
    sprzedawanie komputerów w wersji z systemem lub bez (do wyboru) i problem z
    głowy, nie?
  • ffamousffatman 28.09.07, 17:50
    "Wystarczyłoby więc nakazanie sprzedawanie komputerów w wersji z systemem lub bez (do wyboru) i problem z głowy, nie?"

Szczerze? Nie. Jezeli nakazesz sprzedaz z lub bez beda sprzedawane wyl. bez.

Malo ze uwazam, ze jest najwyzszy czas oddzielic osobista infosfere (d. OS) od maszyny (web 4.0?). Uwazam tez, ze powinny istniec otwarte standarty (podobnie jak POSIX w UNIXach) dotyczace biura czy interfejsu sieciowego. Inaczej za 5-10 lat nie bedzie internetu.
    --
    Każdy Polak ma prawo do posiadania ciężkiej samobieżnej haubicy polowej, niechaj zwycięży lepszy!
    Opera 9.50 Ubuntu 7.04 OpenOffice.org 2.2.0-1ubuntu4 pl
  • and_nowak 28.09.07, 14:25
    tw.zenek napisał:
    > Tymczasem jest jeszcze spora grupa ludzi, którzy
    > kupują komputer jak telewizor.

Pełna zgoda. Powiem więcej: nie "jeszcze", tylko coraz częściej tacy kupują.
    Komputery trafiają pod strzechy.

> Chcą go przynieść do domu i chcą żeby działał. Nie interesują
    > ich jakieś tam Oemy i stery.

Fakt. Inna rzecz, że całkiem sporo osób dostaje mniej lub bardziej świadomie
    system piracki, tzn. bez wykupionej licencji. Praktycznie każdy sklepik
    komputerowy umieszcza taki system "na rozruch". Czasami wręcze nie informują
    klienta, że za te okienka to się płaci.

> Teraz przynajmniej dostają komputer gotowy do działania. A
    > potem co? Za dodatkową opłatą instalacja?
    To prawda. Dlatego pomysł gościa z UE niespecjalnie mi się podoba. Cel tak,
    środek nie.

> A i tak wybiorą Windows bo innych nie znają.
    Niezupełnie. Wybiorą Windows jak im się wciśnie. Microsoft robi wszystko, by tak
    właśnie było. Robi skutecznie.
    Dzieciaki wybiorą Windows, jak chcą grać.
    Natomiast to biura preinstalowany Linux+OpenOffice
    w zupełności wystarcza. UE nie mogąc wymusić WYBORU "chce pan Windows, czy
    Linuxa ?" postanowiła zakazać czegokolwiek.
  • jarro69 26.09.07, 13:28
    proponuję debilnym socjalistom z UE zakazać sprzedaży:
    1. telewizorów z wbudowaną telegazetą - każdy może sobie iść do
    serwisu i mu tam zamontują taką jaką będzie chciał
    2. mleka w kartonie - najlepeiej luzem, bo w kartonie to jest
    zmuszanie nas do kupna określonego opakowania
    3. wszystkich urządzeń do których dołaczone są baterie - wiadomo,
    każdy może sobie wybrać jakie chce
    4. zeszytów w kratkę - nie wszyscy chcą mieć kratki co 5 mm
    5. długopisów z dołaczonym wkładem
    6. prezerwatyw z kremem nawilżającym - może ktoś chce posmarować np
    miodem
    itd, idt ....
    debilnych pomysłów jest jeszcze sporo i przed eurosocjalistami
    jeszcze wiele odkryć
  • Gość: init.d IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.09.07, 09:39
    gdyby nie regulacje rynkowe,
    miałbyś np jedną sieć telefoniczną, w której za minutę rozmowy płaciłbyś 10 zł.
    Skąd taka miłość do monopoli u debilnych kultystów kapitalizmu?
  • ffamousffatman 28.09.07, 18:03
    init.d: alez masz taka syt. w telefonii, siec nalezy do jednego z operatorow i musisz silami calego panstwa i obywateli wyrywac wolnosc dostepu kawalek po kawalku
    w telefonii kom doszlo do takiego absurdu ze 4 operatorow ma FIZYCZNIE 4 sieci na tym samym obszarze!!!!!
    --
    Opera 9.50 Ubuntu 7.04 OpenOffice.org 2.2.0-1ubuntu4 pl
  • 1europejczyk 28.09.07, 16:47
    zywcem z tego co bylo juz przygotowane w Stanach zanim Bill nie kupil kampani
    wyborczej Georga, ktory po wygraniu wyborow odwdzieczyl sie hojnemu sponsorowi i
    wszystko anulowal!
    Re: UE nakaże sprzedaż pecetów bez Windows?
  • Gość: mkwapisz IP: *.zsk.p.lodz.pl 26.09.07, 13:52
    Czytam ten wątek i większości się chyba wydaje że system trzeba
    instalować z płyty dostarczonej przez MS. Otóż tak nie jest.
    Większość komputerów (firmowych) ma płytę z której instaluje się już
    prekonfigurowany system operacyjny (bez jakiejkolwiek ingerencji
    użytkownika), ze wszystkim sterownikami. Np. do mojego notebooka
    została dołączona płyta rescue - wkładam i po chwili (jakieś 5 min)
    mam czystą instalkę. Co za różnica czy będzie to WIN czy Linux,
    tylko nie wszyscy producenci sprzętu dają taką alternatywę. Mnie np
    strsznie wkurzyło że musiałem kupić nową licencję na WinXP mimo że
    już takową posiadałem.
    Pozdrawiam
  • user0001 26.09.07, 15:18
    Nie do końca tak jest,

W przypadku Fujitsu-Siemens, są to dwie płyty, jedna na której jest Windows ze
    sterownikami SATA oraz druga na której są sterowniki do danego modelu komputera.

W przypadku FS, gdy instalator wykryje komputer FS to nie pyta o klucz windowsa.

Gdy miałem problem z zainstalowaniem windowsa na laptopach Fujitsu-Siemens
    zakupionych bez systemu (XP SP2 OEM nie miał sterowników do tego chipsetu),
    ratunkiem okazało się użycie płyty ratunkowej od innego komputera FS.

Druga płyta do komputerów FS zawiera sterowniki, wystarczyło włożyć ją,
    uruchomić automatyczną instalację i po kilkunastu minutach miałem laptopa prawie
    gotowego do pracy (to prawie to instalacja ~200 MB aktualizacji).
  • gobi03 27.09.07, 09:27
    Producenci staną na głowie, żeby ich sprzęt działał
    pod Windosem, bo to jeszcze długo będzie najbardziej
    pożądany system na PC. Może tylko będzie trudniej M$
    zniechęcać ich do Linuksa.
    Uważam, że Unia Europejska powinna żądać udostępniania
    uwolnionych sterowników dla wszelkich podzespołów,
    montowanych w Europie.
    W tej chwili zdarzają się np. karty telewizyjne, których
    uruchamianie w Linuksie to droga przez mękę. Pamiętam
    też przejścia z tabletem graficznym (pen-padem).
    To nie wina producenta (składacza) komputera, że
    pewne jego urządzenia mają dostępne tylko sterowniki
    dla Windows. M$ wymusza sobie uprzywilejowaną pozycję
    i to powoduje strumień pieniędzy płynących z Europy do
    Stanów za coś, co spokojnie można mieć za darmo.
    Brawo Rosja za konkretną decyzję:
    www.idg.pl/news/124702/100.html

--
    Szanujmy się sami, bo jeśli nie, to któż nas będzie szanował?
  • Gość: Elflord IP: 57.66.197.* 27.09.07, 13:04
    A mi sie to jak najbardziej podoba, jakis czas temu przerzucilem sie na
    notebooki. Trudno jest obecnie kupic dobry komputer bez Windy. Ja nie mam
    zamiaru placic ponownie za system operacyjny (WinXP Box), a niestety jak juz
    wspomnialem wyzej zakup lapka z gornej polki lub podobnych bez Windy jest
    niemozliwy, na dodatek wciskaja mi jeszcze na sile Viste ktorej nie mam zamiaru
    uzywac.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka