Dodaj do ulubionych

Nasz Dimitris Mitropanos na zawsze...

17.04.12, 21:54
Dimitris Mitropanos ( Δημήτρης Μητροπάνος ) to bez żadnej wątpliwości najwybitniejszy piosenkarz grecki jakiego żegnamy w historii tego Forum. Myślę, że nie naruszymy etykiety jeśli poświęcimy mu tu oddzielny wątek.

Słynny kompozytor grecki Thanos Mikrutsikos ( Θάνος Μικρούτσικος ), poruszony dzisiejszą śmiercią piosenkarza, powiedział: "Dimitris był i jest jednym z moich nielicznych przyjaciół. Był najwybitniejszym z obecnych piosenkarzy greckich."

Śmierć Dimitrisa poruszyła dziś calutką Grecję i setki tysięcy serc w Grecji i poza nią. Do wczoraj mówiliśmy o nim "żywa legenda" piosenki Hellady. Jeszcze do wczoraj...Dziś Dimitris przeszedł do współczesnej helleńskiej mitologii. Wzniosłe to słowa ale Dimitris należał i należeć będzie do Olimpu greckiej piosenki.

Jest wtorek 17 kwietnia. Dwudziesta pierwsza z minutami. Od dwóch godzin, odkąd włączyłem greckie radio, słyszę wyłącznie jego piosenki. Te radosne i te smutne. Zeibekika i chasapika. Ballady. Dimitris był bliski wszystkim, bo był blisko ludzi. Znał Grecję cierpienia, Grecję pracy w pocie czoła i Grecję sławy. Urodzony w 1948 roku pod tesalskim miastem Trikala, chował się jako sierota. Jego rodzina była przekonana, że ojciec zginął w zawierusze wojny domowej. Po latach nadszedł list z zagranicy... List od ojca...Ojca, który, jak się okazało, zdołał przedostać się do Rumunii gdzie udało mu się namierzyć rodzinę w Grecji. Dimitris poznał go dopiero w wieku 29 lat. Zanim zasłynął jako piosenkarz, pracował ciężko by pomóc rodzinie w utrzymaniu. Wielki piosenkarz lat 50., 60. i 70., Grigoris Bithikotsis, przekonał go by zgłosił się do jednej z wytwórni fonograficznych. I tak to się zaczęło...

Od lat 60. niemal do wczoraj jego głos wybrzmiewał na tysiącach koncertów. Jeszcze w zeszłym roku Dimitris objechał Grecję na wielkiej trasie koncertowej z Janisem Kotsirasem i Dimitrisem Basisem. W ogarniętym kryzysem Grecji była to jedna z nielicznych zeszłorocznych tras koncertowych, które osiągnęły olbrzymi sukces. Na koncerty przybywały nieprzebrane tłumy i nie da się ukryć,że to Mitropanos przyciągał najbardziej. Charyzmatyczny i niezłomny. Kochany i uwielbiany przez wszystkie pokolenia. Człowiek, który kilkanaście lat przeżył w ciężkiej chorobie a mimo to nie poddał się do samego końca...

Był gorący wieczór września 2009 roku gdy usłyszałem go na żywo po raz pierwszy. I jak się okazuje, ostatni. W najgodniejszym miejscu w Atenach, które mogło go ugościć - w antycznym Odeonie Herodesa Attykusa. Nigdy nie zapomnę tego wieczoru...
Powracają wspomnienia, obrazy, emocje. Opisałem je kiedyś tu na naszym Forum -
forum.gazeta.pl/forum/w,37196,100487408,103369335,Koncert_Mitropanosa_w_Irodio.html
W początkach mojej miłości do muzyki greckiej Dimitris Mitropanos był pierwszym. Pierwszym, którego pokochałem kilkanaście lat temu. Jeszcze przed odkryciem wielu innych wspaniałych gwiazd.

Jego pożegnanie jest dla mnie szczególnym wzruszeniem. Jest powrotem do niezapomnianych chwil pierwszego "zachłyśnięcia się" Grecją, tych chwil gdy piosenki Dimitrisa w uniesieniu wychwytywało się spośród szumu radia zza siedmiu gór. Gdy nagrane na nędznej taśmie kasety odsłuchiwało się potem z ciarkami na plecach...

Jego pożegnanie jest wielkim i trudnym przeżyciem dla nas, bo co namniej dla kilku osób z naszego Forum był artystą niezwykle ale to niezwykle ważnym. Artystą, którego piosenki wpisały się na zawsze we wspomnienia naszych różnych małych wielkich chwil...

Δημήτρη, καλό ταξίδι!
[']

Edytor zaawansowany
  • matheos2 17.04.12, 22:05
    Bardzo, bardzo wielka strata. O bardzo mi przykro...
  • tomaszkozlowski1 17.04.12, 23:10
    17 kwietnia stanie się ponurą datą dla greckiej piosenki. Dokładnie tego dnia rok temu zmarł też inny wielce zasłużony dla piosenki Hellady artysta- Nikos Papazoglu...

W ostatnim roku Grecja straciła już tak wiele niezwykłych postaci- Mitropanos, Angielopulos, Vengos, Kakojanis, Papazoglu, Samiju, Kambanelis, Rasulis, Rikaki ... Mnóstwo smutnych pożegnań z Wielkimi...
  • bebiak 18.04.12, 20:02
    Bardzo dziękuję, Tomkusad

Δημητρη, ζωη σε σας
  • jarek_n24 18.04.12, 21:57
    Wielki Mitropanos "prawdziwy głos " muzyki Greckiej według mnie czołowe miejsce na greckiej scenie muzycznej. Dla kogoś kto chciałby poznać Grecję poprzez jej muzykę, poleciłbym właśnie Dimitrisa bo to Grecja właśnie.......
    --
    Jarek
  • eridan 21.04.12, 22:23
    Ale, żeby mieć jakąś ocenę stylu tego wielkiego artysty, trzeba zapoznać się z jego twórczością. Tutaj znaleźć można próbkę jego wielkiego talentu:
    www.allaboutsingers.gr/songs/Mitropanos_Dimitris/
    Pzdr
    --
    Z klasyki myśli ekonomicznej:
    "Bieda podzielona na większą liczbę osób nie zmniejsza się"
  • tomaszkozlowski1 19.04.12, 14:42
    Na Pierwszym Cmentarzu Ateńskim kończy się uroczysta ceremonia pożegnania jednego z największych piosenkarzy Hellady.
    Od godziny 10 rano trumnę wystawiono do tzw. "laiko proskinima" czyli oddania ostatniego hołdu przez wszystkich zainteresowanych, co czyni się w przypadku bardzo znaczących osobistości. I już od rana na najważniejszą nekropolię Aten przybywały tysiące przyjaciół i miłośników Dimitrisa. Przy trumnie czuwała żona Venia (małżeństwo Mitropanosów było ze sobą przez ostatnie 20 lat, Dimitris wielokrotnie powtarzał jak wielkie wsparcie ma w swej żonie) oraz córki Mirsini i Anastasija.

O godzinie 14-ej rozpoczęła się uroczystość pochówku. Na cmentarzu zgromadziły się ponad 4 tysiące osób - mnóstwo osób chciało po raz ostatni dotknąć trumny i położyć kwiat. Krótka droga z kaplicy (gdzie wystawiono trumnę) do cmentarnego kościoła (gdzie rozpoczęło się nabożeństwo) trwała w związku z tym aż kwadrans.

Na cmentarz przybyło też wielu artystów. Wzruszający transparent rozwiesili członkowie stowarzyszenia miłośników Steliosa Kazandzidisa (uważanego za najwybitniejszego piosenkarza laiko w historii muzyki Grecji, zmarłego w 2001 r.) z wyspy Evia - napisali:
    "Dobrej ostatniej drogi Mitropanosie i przekaż pozdrowienia gdy uściskasz się tam u góry ze Steliosem"...
  • bebiak 19.04.12, 14:49
    To bardzo przygnębiający dzień, bardzo..
    Tutaj można obejrzeć zdjęcie tego transparentu, o którym Tomek wspomniał wyżej - to chyba o ten chodzi (mój grecki taki kulawy):
    www.tsantiri.gr/ellada/foto-chiliades-polites-sto-telefteo-taxidi-tou-dimitri-mitropanou.html
  • tomaszkozlowski1 19.04.12, 22:50
    W youtubie pojawiły się już materiały z dzisiejszej uroczystości:

-na tym filmie ludzie krzyczą "Athanatos" (nieśmiertelny). W Grecji na pogrzebach jako wyraz czci dla odchodzącego bije się brawo.
    www.youtube.com/watch?v=5SpjHJspyU0
    -piękny, wzruszający materiał z telewizji Skai- z godzin gdy odbywało się "laiko proskinima" (oddawanie ostatniego hołdu trumnie wystawionej w kaplicy) - z poruszającym łamiącym się głosem młodej dziennikarki, która jak słychać także wielbiła Dimitrisa- na końcu materiału "Alimono"- jeden z największych i najbardziej przejmujących przebojów artysty-
    www.youtube.com/watch?v=aZMDzfS8koQ
    -materiał z telewizji NET- dziennikarka przekazuje nam, m.in. że na pogrzeb przyjechali też mieszkańcy rodzinnej wsi Dimitrisa pod Trikala (Ajia Moni), rzucając do grobu garście ziemi z jego rodzinnych stron (spod jego domu, kościoła i szkoły, do której chodził). Na pogrzebie obok żony i córek była też oczywiście jego siostra, która w 2008 roku ofiarowała mu jedną nerkę. Mitropanosa pochowano obok wielkich Nikosa Ksilurisa ("słowika Krety", "archanioła Krety") oraz Vasilisa Tsitsanisa (jednego z najsłynniejszych muzyków i kompozytorów muzyki rembetiko), którego Dimitris nazywał nauczycielem i drugim ojcem. Dowiadujemy się też którzy z wielkich muzyków i piosenkarzy Grecji stawili się dziś by pożegnać piosenkarza- a byli to, m.in. Thanos Mikrutsikos, Dimitra Galani, Marinela, Paschalis Terzis (kumbaros Dimitrisa), Christos Nikolopulos, Janis Kotsiras, Dimitris Basis, Dimitris Papadimitriju, Jorgos Katsaros, Jorgos Chadzinasios, Lavrendis Machieritsas, Pitsa Papadopulu i inni.
    Przybyły tysiące ludzi...Z całej Hellady.
    Podczas pogrzebu ludzie zaśpiewali na cmentarzu parę piosenek Mitropanosa- "S'anazito sti Saloniki" i "Alimono".
    www.youtube.com/watch?v=g_5OJHOiKso
    Na zakończenie tego materiału piękne wykonanie "Kapu nichtoni" (Gdzieś zapada zmrok) do muzyki Stavrosa Kujumdzisa. Jeszcze kilka dni temu Mitropanos, Kotsiras i Basis śpiewali razem w znanym ateńskim klubie muzycznym...

Καλό ταξίδι Δημήτρη...
  • tomaszkozlowski1 20.04.12, 10:27
    Wśród innych wielkich greckich artystów, którzy uczestniczyli wczoraj w ostatnim pożegnaniu Mitropanosa byli także piosenkarze Vasilis Papakonstandinu, Eleftherija Arvanitaki, Dionisis Tsaknis, Lakis Papadopulos i Andonis Remos oraz aktorzy- Katiana Balanika, Mirka Papakonstandinu, Eleni Randu czy Vasia Trifili.

Przybyli także znani politycy, przede wszystkim lewicowi (Spiros Chalvatzis, Fotis Kuvelis czy Panajotis Lafazanis). Dimitris Mitropanos nigdy nie krył swych silnie lewicowych przekonań politycznych, wielokrotnie jednak krytykował także lewicę w kwestiach, w których uważał, że zmierza ona złą drogą. W zeszłym roku Mitropanos zasłynął też jako jeden z piosenkarzy, którzy czynnie włączyli się do ruchu "Oburzonych", śpiewając, m.in. piosenkę "Katsarola" (Garnek) do muzyki Stamatisa Kraunakisa.

Żegnając wczoraj swego przyjaciela znany piosenkarz Lakis Papadopulos powiedział : "Jak widzicie, ludzie dzisiejsi uwielbiali go i uwielbiają. Niestety odszedł młodo a był szczęśliwym człowiekiem. Znałeś go, nie znałeś - kochałeś"...

Mitropanos spoczął w kwartale, w którym leży wielki pieśniarz Nikos Ksiluris a bardzo blisko leżą także jego wielki przyjaciel i autor wielu jego piosenek- kompozytor Marios Tokas oraz słynna piosenkarka laiko lat 70. i 80.- Rita Sakielariju (Dimitris i Rita śpiewali razem wiele razy).
    Rodzina piosenkarza sama sfinansowała pogrzeb artysty, odmawiając państwowej dotacji od ministerstwa kultury.
  • bebiak 22.04.12, 00:38
    tomaszkozlowski1 napisał:

> Mitropanos spoczął w kwartale, w którym leży wielki pieśniarz Nikos Ksiluris a
    > bardzo blisko leżą także jego wielki przyjaciel i autor wielu jego piosenek- ko
    > mpozytor Marios Tokas oraz słynna piosenkarka laiko lat 70. i 80.- Rita Sakiela
    > riju (Dimitris i Rita śpiewali razem wiele razy).

Byliśmy tam we wrześniu - na pewno pamiętasz.
    Czy przyszło nam wówczas do głowy, że kiedy pójdziemy następnym razem - staniemy przy grobie naszego Mitropanosa?

To odejście tąpnęło mną tak, jak już dawno nic - nie liczę odejścia mojego pieska w grudniusad
    Nie byłam na Jego koncercie a zawsze chciałam, nie byłam bo ciągle coś... Ja w Atenach - On w Salonikach, On w Atenach wieczorem - ja w dzień powrót do Warszawy, On w Atenach - ja na wyspach... Ostatnio byłam blisko: koncert z jakąś młodą artystką, nie pamiętam w tej chwili nazwiska i nie będę szukać bo szczegół dla kwestii... Nie, nie pójdę - poszukam samego Mitropanosa...
    Ale też zaczęłam już od chyba 2 lat mówić, jakby coś przeczuwając, że się boję, że nie zdążę, że się coś wydarzy - toż wiedziałam nie od dziś, że był chory...

Nie odkładajcie na później niczego, na czym Wam bardzo zależy, nie odkładajcie, bo później może nigdy nie nadejść...

Dimitris Mitropanos - tak ważna postać dla mnie, jedna z najważniejszych: obok Haris Alexiou i nieobecnej już boskiej Meliny Merkouri, towarzyszący memu codziennemu życiu od blisko trzydziestu lat....
    Panteon greckiej kultury.
    Dziś już tylko w pozostałych mi w domu 19-tu płytach, 2 dvd i i ślicznie wydanej książce - biografii ...
    Nic więcej: nie będzie koncertu a mógł przecież być...
    Nie będzie już żadnych zdjęć, a przecież mogłyby być...

Pierwszą osobę, która będzie w Atenach z zamiarem wybrania się na Pierwszy Cmentarz - proszę o kupienie przy wejściu na cmentarz białej róży (koszt 2-3 euro) i położenie jej w miejscu wiecznego spoczynku wielkiego Dimitrisa Mitropanosa.
    Dziękuję!
    R.I.P.
  • grzechudwr 04.05.12, 13:33
    Beata - biała róża została położona.
  • bebiak 04.05.12, 21:19
    grzechudwr napisał:

> Beata - biała róża została położona.

Ochhh Grześ... nie wiem co napisać: zaskoczyłeś mnie kompletnie!
    Bardzo pięknie dziękuję!
    Wzruszyłam sięsmile

Tomek obiecał, że wstąpi: nawet dostał ode mnie pieniądze na ten cel. Nie dlatego, żeby Go nie było na różę stać ale chciałam, żeby była tak prawdziwie ode mnie - będą dwiesmile

Z Tobą też się rozliczę - z przyczyn jak wyżej.

Mocno wzruszona - serdecznie dziękuję!
    Ściski weekendowe. B.
  • tomaszkozlowski1 02.06.12, 18:37
    Ja też położyłem białe róże a grób Mitropanosa zaskoczył mnie swoim niewielkim rozmiarem. Znajduje się rzeczywiście tuż obok grobu Nikosa Ksilurisa. Nawet nie było jeszcze tabliczki, tylko mnóstwo kwiatów...

Na początku maja w Pireusie na fieście piłkarskiego klubu Olimbiakos (którego wielkim fanem był Dimitris) uczczono pamięć wielkiego piosenkarza, odtwarzając słynną piosenkę "Roza" oraz odtańczono taniec zeibekiko, który zawsze publicznie tańczył do tej piosenki Mitropanos. Powstrzymam się od skomentowania tej stadionowej choreografii wink ale inicjatywa niewątpliwie piękna!
    www.youtube.com/watch?v=qwZ1rNOA7QA&feature=related
  • gacek9595 02.06.12, 19:55
    Wzruszyłam się bardzo! (staruch, (czy jak mu tam) nasz "kibic", powinien w ramach resocjalizacji oglądać to video 1500 godzin aż coś zrozumie.
    --
    Nigdy nie poganiaj dobrego czasu...
  • tomaszkozlowski1 26.01.13, 19:11
    Wydanie "Choris epilogo"/ Bez epilogu ( Χωρίς επίλογο ), które ukazało się niedawno w Grecji, zawiera kilka ostatnich piosenek jakie - na krótko przed nagłą śmiercią - nagrał Dimitris Mitropanos. Dimitris przygotowywał wówczas nową płytę we współpracy z Minosem Matsasem, kompozytorem, m.in. ścieżki dźwiękowej do znanego serialu "Wyspa" (na podstawie powieści Victorii Hislop - na tamtej płycie jedną piosenkę zaśpiewał też zresztą Mitropanos- i w tym nowym wydawnictwie też ona jest). Wydawnictwu towarzyszy książeczka napisana przez wybitnego tekściarza Odiseasa Ioanu, poświęcona życiu i twórczości Mitropanosa.

Jedna z ostatnich piosenek to "Vasilisa tis nichtas"/ Królowa nocy - piękne zeibekiko, które słychać teraz w greckich radiach.
    www.youtube.com/watch?v=GnZk58VfKos
  • bebiak 27.09.13, 21:42
    forum.gazeta.pl/forum/w,37196,138580591,138989968,_z_Aten_grob_Dimitrisa_Mitropanosa.html
  • bebiak 18.04.17, 23:33
    Tak trudno w to uwierzyć, ale Dimitrisa Mitropanosa nie ma już z nami od 5 lat: wczoraj była rocznica sad
    Ponieważ już wiem , że przychodzą tutaj ci, których nie ma na facebook-u napiszę, że musiałam na mojej stronie wywnętrzyć się w temacie, po prostu musiałam:

betaki.pl/blog/Dimitris_Mitropanos.html

Jeśli komuś Dimitris Mitropanos był bliski - zapraszam do poczytania ....

--
    betaki.pl
    bebiak=bbebiak=bebiakk

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.