Re: Dziecko samo na rowerze a przepisy Dodaj do ulubionych

> Witam. Chciałabym zapytać w jaki sposób przepisy regulują samodzielne poruszani
> e się dziecka na rowerze po chodniku ( bez opieki). Bo że z opiekunem może i że
> opiekun wtedy też może to wiem.
> Ale czy taki np. 8-latek może sam pojechać chodnikiem np. do babci lub kolegi,
> a nawet do szkoły tą samą drogą którą co dzień pokonuje pieszo?
> Ja wiem, że dzieci jeżdżą szczególnie na wsiach i w małych miasteczkach ale ..
> . czy mogą?

Dziecko do 7 lat na drodze musi być pod opieką osoby starszej niż 10 lat.
Wniosek z tego że dziecko ponad 7 lat nie musi być pod opieką.
Przepisy nie regulują czy 8 latkowi wolno samemu jeździć po chodniku bo jak wiesz możę pod opieka osoby dorosłej.
Jeśli uznać, że kartę rowerową wyrobić może tylko osoba powyżej 10 lat to teoretycznie mógłby ejedzic po chodniku bo bez uprawnień po jezdni mu nie wolno.
Jednak literalnie traktując przepisy dziecko bez karty rowerowej nie może jeździć rowerem bo do tego uprawnia tylko karta rowerowa lub dowód.
Ale tak nie można sprawy traktować bo inaczej nawet pod opieką rodzica do 10 lat nie można by rowerem jeździć.
PoRD ma wiele luk.
Co innego odpowiedzialność rodzica ze pozostawia 8 latka bez opieki a co innego wykroczenie jakiego dopuści się dziecko.
Dopóki nie narobi szkód nikt się nie będzie czepiał ale jak np porysuje autko lub spowoduje zagrodzenie w ruchu to mogą się doszukiwać winy rodzica.

Jeszcze łatwiej jest na drogach wewnętrznych zamienionych w strefy zamieszkania gdzie nawet dziecko poniżej 7 lat może pozostawać bez opieki.
Przeczytaj całą dyskusję (1-100)
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
przejdź do: 1-100 101-134
(101-134)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.