Dodaj do ulubionych

jak zacząć

14.07.15, 22:29
Witam,
nie wiem co mam zrobić. Mąż jest z Rosji, mieszkamy w Polsce. Córką ma ponad 2 lata, mówimy do niej wylacznie po polsku. Już sporo mówi. I teraz nie wiem, czy ma to sens, żeby teraz maz zaczął mówić do niej po rosyjsku, czy nie zrobimy jej mętlik w głowie. Może ktoś się spotka z taką sytuacją i coś może poradzic
Edytor zaawansowany
  • 15.07.15, 23:24
    lepiej pozno niz wcale wink
  • 16.07.15, 09:30
    Jezeli oboje macie motywacje to na pewno nie jest za późno .Moze początki bedą trudne ale warto.
  • 16.07.15, 09:38
    karkam, są teorie wielojęzyczności, które twierdzą, że to nawet lepszy wariant, żeby dać dziecku w pierwszym 2-3 latach życia szansę na opanowanie jednego systemu językowego i dopiero później wprowadzać drugi, chociaż raczej preferuje się wariant, że tym pierwszym językiem jest język mniejszościowy, a dopiero od momentu pójścia np. do przedszkola pojawia się język otoczenia. Moim zdaniem jeszcze niczego nie straciliście, po prostu zacznijcie, tym bardziej, że języki są na tyle podobne, że dziecko będzie mogło pomagać sobie polskim. W jakim języku rozmawiacie z mężem? Jeżeli dobrze znasz rosyjski, to dobrą opcją byłoby również, aby mąż przy dziecku rozmawiał z Tobą po rosyjsku, a Ty dalej po polsku i do dziecka i do męża. Trzymam kciuki za szczególnie trudne początki - i dla Was, bo trzeba niezłego zaparcia, żeby poustawiać języki i nabyć przyzwyczajenia w używaniu ich - i dla dziecka. I jeszcze tylko serdeczna prośba - pisz proszę od czasu, do czasu, jak Wam idzie - bardzo mnie Wasza historia ciekawi a i pewnie niejdnemu mogłaby pomóc. Pozdrawiam serdecznie
    --
    Forum Domowe przedszkole - polskie mamy na emigracji i ich pomysły na zabawy rozwijające znajomość języka polskiego u dzieci

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.