Dodaj do ulubionych

Litery "pisane"

10.11.15, 11:47
Moje dziecko w norweskiej szkole uczy sie liter pisanych/laczonych. Dopiero teraz rozumiem, dlaczego czasem jest mi tak trudno odczytac norweskie pismo odreczne - wiele liter pisza calkiem inaczej, maja mnostwo zawijasow i udziwnien. Tak chcialam spytac pogladowo: czy w waszych krajach pismo odreczne jest takie jak polskie, czy sie rozni? To norweskie mi sie nie podoba zupelnie, ale dziecku tego nie mowie wink A male "f" podnioslo mi wszystkie wlosy na glowie!
--
Elunia 01.07.2009
Martin 04.01.2011
Edytor zaawansowany
  • 10.11.15, 19:03
    We Wloszech zauwazylam roznice w pisaniu "r", ktore wedlug mnie wyglada znowu jak "v" smile
    Poza tym, we wloskim alfabecie nie figuruje "k" i "y" i w zwiazku z tym kiedy pisza np slowa pochodzenia obcego z tymi literami wygladaja one koslawie bo wstawiaja je w formie zapisu drukowanego np. MoniKa smile
  • 12.11.15, 09:04
    Ja zawsze myślałam, że szczyt kaligrafowania ma miejsce w Polsce, dopóki nie zobaczyłam francuskich liter łączonych, których się właśnie uczy córka w szkole... Właściwie każda litera sie różni od polskiej, nawet proste l, k, d itd piszą z takimi zawijasami że hej, a małe o, a itp. z pętelkami, f to rzeczywiście rekord smile Ale w sumie podoba mi się, wygląda niesamowicie. Najbardzie zadziwia mnie, że mój maluch który nie ma jeszcze nawet 6 lat pisze te wszystkie zakretasy bez problemu...
  • 23.11.15, 16:52
    Moj wnuk w Irlandii pisze "druczkowanym". odeszli od pisma łaczonego, bo malo czytelne. Ale pisze sie w rezultacie wolniej.
  • 23.11.15, 21:00
    Tu w pierwszej klasie tez nie lacza, dopiero w drugiej, co dla mnie samo w sobie jest dziwne, bo po co dwa razy sie uczyc pisac? Lae coz, najwyrazniej co kraj, to obyczaj. Ale norweska ilosc pentelek mnie obezwladnila wink
    --
    Elunia 01.07.2009
    Martin 04.01.2011
  • 24.11.15, 16:49
    W UK zalezy od regionu - w szkole mojej corki ucza liter laczonych od poczatku. dla mnie masakryczna strata czasu i glupota, ale nic nie mowie wink
    Kroj inny niz w Polsce.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • 01.12.15, 22:16
    Ale to chyba dobrze, ze od razu? U nas wlasnie nie od razu, w pierwszej klasie ucza takich, jak male drukowane, a laczone beda w drugiej klasie. To dopiero strata czasu wink A kroj w GB Ci sie podoba? Bo mi tak smutno w mojej duszy estetki, jak widze te nieestetyczne petle wszedzie...
    --
    Elunia 01.07.2009
    Martin 04.01.2011
  • 02.12.15, 09:50
    Dla mnie uczenie tej kaligrafii w ogole to strata czasu. Wole ten drugi krój, bez zawijasów i bezsensownych petelek.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • 11.12.15, 22:35
    Ale pismo laczone jest bardzo praktyczne, duzo szybciej sie pisze, niz takie pojedyncze. Ogolnie wolalabym, zeby od razu tak uczyli, bo po co najpierw takie male pol-drukowane, pol-pisane, a potem od nowa te same, tylko troche inne, bo laczone. Mylse, ze w Polsce dobrze ucza od poczatku laczenia liter. Nikt w Norwegii nie potrafi tak szybko pisac jak ja, notatki z wykladu to zaden problem. Tu nikt nie notuje, chyba, ze powiem cos waznego i zaczekam, az laskawie zapisza wink

Niezadowolona jestem z ilosci petelek wszedzie, trudno sie to dla mnie czyta, pisze i dziwacznie wyglada. Ale coz, trzeba sie przyzwyczaic.

--
    Elunia 01.07.2009
    Martin 04.01.2011
  • 07.12.15, 18:32
    W Niemczech zależy od landu. W Berlinie mają kaligrafii i faktycznie cześć liter wygląda inaczej niż w pl.
    Już się nauczyłem odczytywać pismo mlodego.
  • 12.12.15, 21:45
    W Polsce (30 lat temu) tez najpierw w zerowce uczylismy sie pisac literami drukowanymi i dopiero w pierwszej klasie uczylismy sie liter pisanych.

--
    Millitta: "uważam iż przy dobrej organizacji spokojnie można te 12 dań zrobić, ciasta upiec a jeszcze zdążyć wszystko udekorować. Po prostu trzeba sobie przygotowania rozłożyć na 2 tygodnie"
  • 24.12.15, 22:27
    Tak, duzymi drukowanymi, bo latwiejsze (kreska do kreski), ale nie malymi, takimi jak widzimy w ksiazkach. A takich ucza sie w szkole mojej corki...
    --
    Elunia 01.07.2009
    Martin 04.01.2011

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.