Dodaj do ulubionych

Dwujęzyczność, ORM i problemy z drugim językiem

02.08.18, 14:29
Na wstępie powiem, że to dla mnie ironia losu, że piszę na tym forum, ponieważ wiele lat temu byłam studentką i przeprowadzałam wywiady z niektórymi członkami tej grupy, a potem ich przypadki opisywałam w mojej pracy badawczej.

Dziś sama jestem "przypadkiem" big_grin

Ale do brzegu. Moja córka, 2,5 roku od urodzenia mieszka w Berlinie, w wieku 13 miesięcy poszła do przedszkola tylko z niemieckim, został u niej stwierdzony opóźniony rozwój mowy przez logopedę (którym przejęłam się możliwie mało, ponieważ ja go miałam i mój tata też - oboje nie mamy żadnych problemów z mową, jesteśmy dwujęzyczni), nie gaworzyła, nie mówiła, nie śpiewała, nie powtarzała sylab. Jednak w ciągu ostatnich 6 miesięcy zrobiła ogromny postęp, dużo z nią ćwiczyłam (ale tylko przez zabawę), ona to bardzo lubi, sama prosi, żeby z nią ćwiczyć. Ja jestem dwujęzyczna, ale ze względu na ORM logopeda zasugerowała, abym w domenie domowej (prywatnej) mówiła jedynie po polsku i widzę, że to bardzo dużo dało.

Niestety widzę, że problemem zaczyna być niemiecki. Różne rzeczy wskazują na to, że L. nie chce, nie lubi i nie mówi po niemiecku. Do tego stopnia, że wczoraj popłakała się, powiedziała, że jest za malutka, żeby rozmawiać, było to krótko po mojej rozmowie z kolegą, która odbyła się po niemiecku. Właśnie to wydarzenie przelało u mnie czarę goryczy i postanowiłam szukać u was rady. Bardzo mi zależy, aby zostać z nią jedynie przy polskim, ale serce mi się kraje, jak czasem chciałabym jej coś "przetłumaczyć" albo podpowiedzieć, co powinna powiedzieć w danej sytuacji po niemiecku. Czy aby nie przesadzam? Mam niestety bagaż swoich doświadczeń, dodatkowo wykształcenie, które teoretycznie daje mi wiedzę, ale czasem bez nie byłoby lepiej.

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę i wasze doświadczenia.

--
inaczej o ślubie slubbezbezy.blogspot.com/
berlińskie 'conieco' dziewczynabezmatury.blogspot.com/
Edytor zaawansowany
  • tawananna 14.08.18, 12:05
    Forum niestety jakiś czas temu przeszło w stan mocnego uśpienia... Zajrzyj na grupę FB "Dwujęzyczność dziecięca", bez porównania więskzy ruch i część tutejszych forumowiczów się tam udziela.
  • konstancja16 28.08.18, 22:44
    2.5 to jeszcze maluch, musi sobie poukladac w glowie te wszystkie jezyki. Czy ta diagnoza z opoznieniem mowy uwzglednia dwujezycznosc czy zostala wydana przez logopede, ktory ma glownie do czynienia z monojezycznymi dziecmi?

Jesli mloda rozumie oba jezyki (reaguje na polecenia) i tylko nie mowi po niemiecku, a przy tym mowi po polsku to w ogole bym sie nie przejmowala tylko dalabym jej czas na uporzadkowanie jezykow w glowie. Jesli mowa w ogole lezy (rowniez po polsku) to drazylabym temat. Ale kluczowe jjest chyba czy rozumie i reaguje, mowa moze przyjsc pozniej, nie martw sie na zapas. Zakladam, ze sluch badany, bo czesto problem ze sluchem moze byc przyczyna opoznionego rozwoju mowy.

A jesli to tylko antyniemieckie opoznienie mowy to moze wiaze sie z jakims przykrym wydarzeniem / skojarzeniem?

--
    Enjoy yourself. It's later than you think.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.