Dodaj do ulubionych

Orzeczenie, opinia, zasiłki, dodatki....

10.12.12, 20:43
Myślę, że warto stworzyć takie kompendium wiedzy.

Tutaj krok po kroku znajdziesz jak zmierzyć się z biurokracją.
Obserwuj wątek
  • ujutno Orzeczenie o niepełnosprawności. 10.12.12, 20:53
   Orzeczenie o niepełnosprawności załatwia się w placówce za to odpowidzialnej (po wygooglowaniu każdy znajdzie potrzebe informacje).
   Warto wydrukować sobie potrzebne dokumenty i przy okazji wizyty u lekarza prowadzące leczenie uzupełnić druk.
   Po złożeniu kompletu dokumentów czeka się zwykle około miesiąca na spotkanie z komisją, które jest farsą.
   Warto mieć orzeczenie o niepelnosprawności potrzebne między innymi do złożenie wniosku o dodatek pielęgnacyjny, czy ze względu na chęć przynależenia do Polskiego Związku Niewidomych (w Poznaniu przy PZN działa prężnie klub rodziców, spotykają się co miesiąc, rozmawiają o problemach), którego statut określa zakres działalności mi. organizują turnusy rahabilitacyjne, za ich pośrednictwem można starać się o dodatki finansowe na pomoce do nauki czy na remont przystosowujący przestrzeń mieszkalną do potrzeb dzieci niewidomych, słabowidzących.
   • tata_gabrysi Re: Orzeczenie o niepełnosprawności. 10.12.12, 21:26
    W naszym przypadku dla podwarszawskiej prowincji był to "Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Piasecznie" www.mazowieckie.pl/wai/pl/775/782/Piaseczno.htm

    Warto jest jak najszybciej poprosić lekarza okulistę o wypełnienie stosownego załącznika do wniosku i jak najszybciej złożyć dokumenty. My czekaliśmy trzy miesiące gdyż na komisjach w naszej placówce okulista pojawia się średnio raz na kwartał.

    Sama komisja, totalna farsa, panie w niej zasiadające z okulistką w podeszłym wieku na czele z wielką uwagą posłuchały sobie o zaćmie, soczewkach gazoprzepuszczlanych czy rehabilitacji, którą prowadzimy cały czas patrząc na nas i Gabrysię jakbyśmy właśnie przybyli z Marsa czy innej planety...
  • ujutno Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 10.12.12, 21:01
   O opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju stara się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
   Jeśli chodzi o Poznań to jest to Poradnia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. www.ppp-s.poznan.pl/index2.php

   Trzeba skontaktować się z zespołem diagnostyczno terapeutycznym dla osób niewidomych i słabowidzących. Umówić się na spotkanie. Przemiłe panie diagnozują czy opinia jest zasadna czy nie.
   Na decyzję czeka się około 2 tygodni (w Poznaniu).

   Jest to placówka oświatowa rzecz jasna i z tą opinią możemy udać się do placówek rehabilitacyjnych oświatowych tj. Owińska pod Poznaniem, czy Tęcza w Warszawie.
   • tata_gabrysi Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 10.12.12, 21:15
    dla Warszawy i okolic jest to Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Top" www.poradnia-top.pl/

    kontakt w zakresie opinii WWRD (wczesne wspomagania rozwoju dziecka) dla dzieci z problemami wzrokowymi, p. Anna Baszniak www.poradnia-top.pl/?idl=1&idp=26

    My wyrabialiśmy tę opinię trochę od drugiej strony bo byliśmy już po wizytach na zasadach komercyjnych w Tęczy więc do wniosku o wyrobienie WWRD załączyliśmy opinię psychologa dziecięcego z Tęczy i wysłaliśmy komplet dokumentów pocztą. Następnie po kilkunastu dniach pojechaliśmy odebrać gotową opinie, która była potrzebne nam do zakwalifikowania się do niepłatnego programu konsultacji w... Tęczy :)

   • red.aneta Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 13.02.13, 10:34
    Właśnie staramy się o opinię o wczesnym wspomaganiu. Byłam w poradni psychologiczno- pedagogicznej dopytać o potrzebne papiery. I tu moje zdziwienie - dowiedziałam się, że aby dostać opinię wczesnego wspomagania, muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Owszem, chce złożyć wniosek o orzeczenie niepełnosprawności, ale najpierw chciałam dostać się na terapię!
    Czy naprawdę muszę mieć najpierw orzeczenie?
    Jak to było u was?
    Chcę, aby moja córka poszła na terapię jak najszybciej, a jeśli będzie trzeba mieć orzeczenie to potrwa to dość długo!
    Terapeuta w Krakowskim ośrodku dla dzieci słabowidzących powiedział, że niestety muszą mieć opinię wczesnego wspomagania aby dziecko przyjąć.
    Bardzo proszę o pomoc.
    • tata_gabrysi Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 13.02.13, 10:47
     Moim zdaniem bez sensu, ale zapytam znajomej, która pracuje w poradni, zna obowiązujące procedury i dam znać. My faktycznie jako pierwsze mieliśmy orzeczenie, ale czy przedkładaliśmy je do wystawienia opinii nie pamiętam. U nas sytuacja wyglądała tak, że uczestniczyliśmy w terapii w "Tęczy" na zasadach komercyjnych, a opinia, która kwalifikowała nas to przystąpienia do refundowanego programu została wystawiona na podstawie... opinii psychologa z "Tęczy" - taki mały galimatias.

     Pozdr.,
     T.
     • red.aneta Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 13.02.13, 12:11
      Byłabym wdzięczna za informacje.
      Rozmawialam dosłownie przed chwilą z panią z ośrodka rehabilitacyjnego. Powiedziała, że to niedorzeczne żeby mieć orzeczenie, ponieważ opinia wczesnego wspomagania nie powinna mieć nic wspólnego z orzeczeniem. Na terapię wczesnego wspomagania chodzą dzieci nawet z małymi dysfunkcjami wzroku, które nie kwalifikują się do niepełnosprawnych. Wiec po co im to orzeczenie?
    • ujutno Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 13.02.13, 13:00
     A my wrecz przeciwnie, zalatwialismy najpierw opinie, a pozniej orzeczenie o niepelnosprawnosci. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego. To dwie oddzielne instytucje, dwie oddzielne komisje oceniaja dziecko. W zadnym wypadku nie powinna wam byc potrzebne orzeczenie o niepelnosprawnosci. Nawet patrzac na to z perspektywy statustu orzeczenia o niepelnosprawnosci nie uprawnia ono do starania sie o opinie. Panstwo w panstwie?
     • red.aneta Re: Opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju. 13.02.13, 17:33
      Dlatego właśnie mnie to zdziwiło. Nawet dzisiaj dzwoniłam znowu do poradni i powiedziałam o tym, to pani, która odebrała nie miała pojęcia co mi odpowiedzieć. Na koniec kazała mi zadzwonić jutro rano, bo musi to skonsultować z panią tyflopsycholog...
      Niesamowite, że pracują tam i zajmują się osoby, które nic o swojej pracy nie wiedzą..
      Dziękuję Wam bardzo za informacje.
      Pozdrawiam
  • ujutno Rehabilitacja z NFZ. 10.12.12, 21:05
   Żeby korzystać z pomocy NFZ musimy mieć skierowanie. Skierowanie musi być od lekarza który ma podpisany kontrakt z NFZ. Zatem niekoniecznie jest to lekarz prowadzący nasze dziecko.

   Skierowanie jest klasyfikujące na rok kalendarzowy. Zatem od każdego stycznia należy postarać się o nowe.

   W Poznaniu jest Poradnia Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących. rnis.republika.pl/poradnia/
  • ujutno Dodatek pielęgnacyjny. 10.12.12, 21:13
   Ten dodatek należy się każdemu niepełnosprawnego bez względu na status materialny.
   Po wgooglowaniu każdy znajdzie placówkę odpowiedzialną za jego przyznawanie.
   bip.poznan.pl/bip/sprawy/zasilek-pielegnacyjny,105782/
   Jest to 153zł.

   Do jego przyznania niezbędne jest orzeczenia o niepełnosprawności. Co istotne, jeśli złożymy podanie o dodatek w ciągu trzech miesięcy od orzeczenia niepełnosprawności, dodatek należy nam się od daty orzeczenia niepełnosprawności.
  • tata_gabrysi Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochodu 10.12.12, 22:02
   rozliczając PIT posiadając orzeczenie o niepełnosprawności możemy odliczyć od dochodu:

   1. wydatki na samochód z tytułu dowożenia dziecka na rehabilitację - dokładnie 2280 zł dla 2012 roku
   2. soczewki RGP, okulary (w części nierefundowanej przez NFZ)

   dla (2) potrzebne są faktury wystawione na dziecko z datą następującą po dacie wystawienia orzeczenia.

   my zbieraliśmy też faktury na środki pielęgnacyjne dot. RGP - płyny, tabletki odbiałczające - czy można to odliczać? - musimy jeszcze doczytać
   • malysiun Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 31.01.13, 12:44
    Mamy już orzeczenie i zaczynam zbierać faktury. Czy już dowiedzieliście się jak to jest z środkami odbiałczającymi, płynami do soczewek itp.? myślę jeszcze o kroplach do oczu lekach itp. My mamy jeszcze plastry i to nie mało niestety nam tego schodzi bo młody jest zbój i często się "uwalnia" od plastra... a to raczej jest rehabilitacyjna sprawa w naszym przypadku.
    a te faktury na kogo mają być wystawione? Myślałam że na opiekuna prawnego który się rozlicza z fiskusem. czy jak zamawiam plastry to mam też podać dane syna do faktury? Czy wystarczy wpisać "soczewka specjalistyczna" bo kiedyś coś pisałeś o tym jak nazywać soczewkę w fakturze coś mi się kojarzy... sorki za nawał myśli... ;) pozdrawiam
    • tata_gabrysi Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 31.01.13, 21:06
     Cześć,

     My prosimy o wystawianie faktur na dziecko (choć w informatorze Ministerstwa Finansów nie ma takiego wymagania). W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć tzw. wydatki limitowane i nielimitowane.

     Nielimitowane to m.in. "zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego", do której grupy możemy zaliczyć soczewki kontaktowe, co musi być dokładnie na fakturze to myślę zależy od interpretacji US, moim zdaniem soczewka kontaktowa powinno wystarczyć.

     Wydatki limitowane to m.in. "leki, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. W tym przypadku odliczeniu podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł" więc można odliczyć wszystkie koszta poniesione na leki ponad 100zł miesięcznie - w przypadku kropelek nie ma dla nas zastosowania bo nie kosztują więcej niż 100zł miesięcznie.

     Jak podejść do tabletek odbiałczających, płynu kondycjonującego czy plasterków? - nie wiem, to pytanie do rodziców, którzy już się rozliczali korzystając z ulgi?

     Informator MF nt. odliczeń za rok 2012 w ramach ulgi rehabilitacyjnej: www.e-pity.pl/epnewcms/att/broszury%202013/ulga_rehabilitacyjna_za_2012.pdf

     Pozdr.,
     T.
     • malysiun Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 31.01.13, 21:22
      Dzięki wielkie. jaki pięęęękny obrazek w tym pdfie ;) Mam właśnie fakturę za soczewkę (data już po orzeczeniu) tylko jest na męża, dlatego pytałam... co do plastrów to kurcze chyba jest to niezbędny sprzęt do rehabilitacji w naszym przypadku... tu u nas są duże koszty bo młody jak ma dobry okres to jest waleczny i po 20 plastrów dziennie potrafi zużyć zanim na chwilę nie odpuści stwierdzając że nie ma sensu bo i tak mama przyklei...a bez zaklejania oka to możemy sobie soczewkę schować głęboko... 20 plastrów w taniej wersji to jest jakieś 10 złotych - miesięcznie to niemało wychodzi... może ktoś z weteranów mi powie jak robi z plastrami i fiskusem..??
      pzdr
      Marysia
     • tata_gabrysi Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 01.02.13, 08:05
      Wobec zapisów z informatora:

      "Odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, które zostały wymienione w ustawie
      o podatku dochodowym od osób fizycznych1, jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych."

      faktury mogą być więc na rodziców bądź dziecko.

      jeśli chodzi o płyny to jedyne co znalazłem to: "NIE MOŻNA odliczyć płynu do soczewek – (Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach, 06-005/40/ 20D5/PDII/415-5/05, 11 marca 2005)"

      źródło: www.nie-pelnosprawni.pl/index.php/prawo/53-prawo-wiadczenia/1019-czas-rozlicze-pit-za-2010-rok

      pozdr.,
      T.
   • malgogosiaczek Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 25.02.13, 22:27
    witam
    na forum jako zarejestrowany użytkownik jestem od dzisiaj ale przeglądam je od bardzo dawna. Mam bliźniaki w wieku 3 lat u jednego stwierdzono zaćmę wrodzoną jednooczną w wieku 1 miesiąca podczas rutynowego badania po naświetlaniu lampami w szpitalu. Operacje miał w wieku 6 miesięcy. Chciałabym tylko powiedzieć że jak byłam w urzędzie skarbowym w celu uzyskania informacji na temat odliczania od podatku soczewek to pani powiedziała że jeżeli jest to wada wrodzona to nieważne kiedy było wydane orzeczenie o niepełnosprawności, moża je odliczać od początku. Niestety wiązało się to ze składaniem korekty pita więc zrezygnowaliśmy, ale może komuś przyda się ta informacja. Pozdrawwiam
    • mamawladzia Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 04.03.13, 12:40
     ja dowiedziałam się w US, że mam prawo odliczyć 2280 wydatków na paliwo- powiedziano mi, że urząd nie sprawdza ile się jeździło ale dla pewności mogę uzyskać np. zaświadczenie od pediatry, że dziecko wymaga zabiegów rehabilitacyjnych,
     na podstawie faktur mogę odliczyć wydatek na okulary i wymianę soczewek w nich (mnie akurat NFZ nic nie zrefundował bo mijało się z celem załatwianie tego bo koszt refundacji wyniósłby niecałe 30 zł), czy muszę te 30 zł, które mogłabym dostać odliczyć od wartości faktury?????
     co do plasterków do ćwiczeń to dowiedziałam się, że powinnam je traktować jak leki - czyli wydatki powyżej 100 zł/miesiąc są do odliczenia - choć dla mnie to akurat dziwne, bo plaster służy raczej stricte rehabilitacji i lekiem bym go nie nazwała bo to nie farmakologia
     czy ktoś uzyskał może inne informacje? jak wiemy urząd urzędowi nie równy ;-)
    • tata_gabrysi Rozliczenie z fiskusem - data odliczenia wydatków 22.03.13, 13:38
     Witam,

     Czy znacie podstawę prawną dającą możliwość do odliczenia wydatków poniesionych z tytułu niepełnosprawności będącej następstwem wady wrodzonej gdzie data zakupu jest wcześniejsza niż data wydania orzeczenia o niepełnosprawności?

     Informację, że tak można uzyskała jedna z mam w swoim US, chciałbym jednak mieć ku temu podstawę w postaci rozporządzenia czy też wyroku NSA żeby nie było w przyszłości problemu z US.

     Pozdrawiam,
     Tata Gabrysi
     • tata_gabrysi Re: Rozliczenie z fiskusem - data odliczenia wyda 25.03.13, 19:47
      Rozmawiałem z urzędnikiem US i można odliczyć wydatki poniesione przed datą wydania orzeczenia jeśli orzeczenie zawiera informacje nt. faktycznej daty powstania niepełnosprawności (w przypadku wad wrodzonych od urodzenia). Sprawdziłem i faktycznie na orzeczeniu jest stosowna o tym informacja.

      Pozdr.,
      T.
   • tata_gabrysi Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 27.02.14, 08:02
    Cześć,

    Broszura informacyjna dot. ulgi rehabilitacyjnej dot. rozliczenia roku 2013: www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/7103126/Broszura-ulga_rehabilitac_za+2013.pdf

    Jak podchodzicie (a właściwie Wasze US) do kwestii odliczenia plastrów okluzyjnych w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
    Czy plastry traktujecie jako wydatki nielimitowane i odliczacie pełny ich koszt w roku podatkowym?
    Czy może (jak pisała mamawladzia: forum.gazeta.pl/forum/w,37296,141048905,142951372,Re_Rozliczenie_z_fiskusem_odliczenia_od_dochod.html) jako wydatki limitowane (jak leki) i odliczacie różnicę pomiędzy ich kosztem w konkretnym miesiącu, a kwotą 100zł?
    Czy macie może jakieś nowe opinie US ponad te znane, "że nie można" ws. odliczania płynów pielęgnacyjnych do soczewek kontaktowych czy też tabletek odbiałczających?

    Pozdr.,
    Tata Gabrysi
    • tata_gabrysi Re: Rozliczenie z fiskusem - odliczenia od dochod 13.04.15, 10:31
     Kolejny rok rozliczenia z fiskusem kiedy wracają dokładnie te same pytania. Konsultowałem temat w naszym Urzędzie Skarbowym i dalej w Krajowej Informacji Podatkowej. Oto informacje, które otrzymałem:

     W ramach ulgi rehabilitacyjnej:

     1. NIE MOŻNA odliczać plastrów okluzyjnych w żadnym trybie (wydatki limitowane/nielimitowane)

     2. NIE MOŻNA odliczać płynów pielęgnacyjnych do soczewek kontaktowych w żadnym trybie (wydatki limitowane/nielimitowane)

     Można mieć zastrzeżenia, że taka interpretacja nie leży w duchu ustawowdawcy. Literalnie jednak plastry i płyny nie są ani lekiem, ani urządzeniem i w świetle zapisów ustawy odliczać ich NIE można.

     Pozdr.,
     T.
   • tata_gabrysi Re: Orzeczenie, opinia, zasiłki, dodatki.... 01.02.13, 08:22
    Trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności, a więc problemy wzrokowe muszą być takie, które kwalifikują dziecko do przyznania takiego orzeczenia przez komisję. Nie słyszałem, aby wartości, o które pytasz były podane wprost. Myślę, że kryterium jest stopień niedowidzenia, wiek dziecka, ograniczenia jakie to niedowidzenie powoduje, konieczność prowadzenia rehabilitacji, etc.

    Wada sama w sobie jeśli po korekcji optycznej nie powoduje niedowidzenia nie jest natomiast z pewnością wystarczającym powodem do otrzymania orzeczenia.

    Pozdr.,
    T.
    • mamaweroniki2 Re: Orzeczenie, opinia, zasiłki, dodatki.... 24.02.13, 18:46
     Też mam pytanie.Córka 5lat ma astygmatyzm, zez i w tym momencie szkła +2,5 OP i +1,5OL
     Jezdzimy na ćwiczenia ortoptyczne.Czy przy takiej wadzie jest szansa na jakiś zasiłek?nie ukrywam że sam dojazd na cwiczenia ponad 30km jest dosc kosztowny, do tego szkła i oprawki które niestety dośc często ulegają "wypadkom".
     • stopi69 Re: Orzeczenie, opinia, zasiłki, dodatki.... 12.03.13, 15:14
      Moja córka z hypoplazja nerwu wzrokowego oka prawego nie dostała orzeczenia ze wzgledu na niedowidzenie (wg. badan lekarskich brak widzenia w tym oku) . Powód: lewe oko zdrowe, rewelacyjnie sobie radzi... No cóz nie wazne, z ejest jednooczna, nie ma obuocznosci... Dodam, że opinie taka wydała psycholog podczas komisji, która pracowała wiele lat w Laskach z osobami niewidzacymi. Mamy orzeczenie o niepełnosprawnosci ze wzgledu na problemy endokrynologiczne (tu endokrynolodzy byli pewni, że nie otrzymamy tego orzeczenia ze wzgledu na problemy endokrynologiczne... a jednak dostalismy :-)) Warto probowac.. wszystko zalezy od komisji....
  • red.aneta Re: Orzeczenie, opinia, zasiłki, dodatki.... 06.04.13, 12:22
   Dostalismy orzeczenie o niepelnosprawnosci. Mamy tez opinie o wczesnym wspomaganiu oraz orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
   Po otrzymaniu orzeczenia bylam bardzo zdziwiona bo dostalismy je az do 2024 roku! Czyli do 16 roku zycia corki.
   Nie bylo by w tym nic zlego, gdyby nie fakt, ze pkt 7 (koniecznosc stalej opieki od osob trzecich) jest na NIE WYMAGA.
   Mysle o odwolaniu sie, ale nie wiem czy warto. Jesli tak, to jak wyglada odwolanie sie? Czy musze pisac uzasadnienie odwolania? Jesli tak, to co napisac w takim uzasadnieniu?
   Sama wychowuje corke i nie jest latwo podjac prace skoro jestem na kazde zawolanie przedszkola. Zawsze musze byc w poblizu corki gdyby cos sie dzialo z soczewka.
   Nie wiem jak to sie ma do tego punktu, ktory mowi o osobach trzecich, poniewaz mi nikt nie pomaga...
   Prosze o pomoc w podjeciu decyzji doswiadczonych rodzicow, ktorzy juz sie odwolywali.
   Mam jeszcze tydzien na podjecie decyzji.
   Dla przypomnienia; corka po usunieciu PHPV oka lewego i ze znacznym niedowidzeniem oka prawego.
   Dodatkowo mamy prowadzic rehabilitacje ruchowa (przekrzywianie glowki i kregoslupa) oraz logopedyczna. Gdybym podjela prace, to osoby trzecie napewno byly by potrzebne, chocby po to, zeby pojechac na ktoras z rehabilitacji, gdy ja bede w pracy...
   Jak myslicie?
   Dziekuje za wszelka pomoc w podjeciu decyzji
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka