Dodaj do ulubionych

Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego

03.06.06, 16:09
Witam , Gracjanek skończył 3 latka i od wrzesnia chcialabym aby poszedl do
przedszkola. Zglosilam go do poradni psych. ped na badania mimo tego , że nie
ma w niej specjalisty od dzieci słabowidzących. Panie były bardzo miłe,
poradnia jest po sasiedzku z moja szkola, wiec myslalam , że wszystko bedzie
ok. Gracjanek byl 2 razy u Pani badanie trwaly moze 15 20 minut. i podczasw
mojej ostatniej rozmowy z pania stwierdzila, zebym nie przejmowala sie tym co
bedzie napisane w opini, a mianowicie "znaczne opoźnienie w rozwoju" bo one
musza tak napisac aby dziecko dostalo sie do przedszkola integracyjnego.
Dzisiaj byla pani od rehabilitacji wzroku i powiedziala mi , żebym absolitnie
sie nie godzila na takie orzeczenie bo Gracjanek mimo swoich problemow wcale
nie jest opozniony i taka opinia juz bedzie sie za nim ciagnela. Przedszkole
do ktorego idzie ma specjalistow tylko w zqkresie oligofrenopedagogiki, moze
to ma cos wspolnego? A jak jest u Was czy mialyście już wystawiną taką opinię
i jakie bylo w niej uzasadnienie? Nie wiem co robic? prosze o rade?
--
Mariola mama Gracjanka ur. 05.05.2003, niedosłuch 45 db aparaty otikon atlas
bte, retinopatia V, IV stopnia i Dominiki 9 lat.
Obserwuj wątek
    • tolka11 Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 04.06.06, 18:15
      nie zgadzaj się na taką opinię. ja mam na codzień do czynienia z opiniami
      poradni i takie stwierdzenie jest jednoznaczne z opóźnieniem umysłowym.
      Wystarczy, że napiszą, że jest to orzeczenie do kształcenia specjalnego, a w
      treści jakie Gracjan ma schorzenie [na podstawie diagnozy specjalisty] i jakie
      są zalecenia do pracy z dzieckiem. znaczne opóźnienie w rozwoju to oóźnienie
      psychoruchowe sugerujące w późniejszym okresie badanie pod kątem upośledzenia
      umysłowego. Z tego, co pisałaś na forum twój syn rozwija się normalnie [o niebo
      lepiej od mojego, a są w tym samym wieku Miłosz-04.07.2003] i taka opinia może
      mu zaszkodzić. Prawdę mówiąc lepiej dmuchać na zimne. A panie z poradni wcale
      nie muszą tak napisać. wada wzroku ewidentnie kwalifikuje Gracjanka do
      kształcenia specjalnego. Ja mam w szkole dzieci z orzeczeniem z dużo mniejszymi
      problemami z oczami i u żadnego nie ma tak durnego zapisu jaki tobie proponują.
      • tolka11 Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 04.06.06, 18:19
        zapomniałam: Miłosz ma orzeczenie o kształceniu specjalnym ze względu na wzrok.
        Nie ma tam bzdur o opóźnieniu, jest tylko to, co napisałam wyżej. Niestety
        neurologopeda nie zgodził się, żeby młody w tym roku poszedł do przedszkola.
        czekamy jeszcze rok.
        • magracka Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 06.06.06, 12:30
          Witam, z tymi badaniami to sama na siebie ukręciłam bicz, nie chciałam jechać
          do Szczecina i teraz mam. CZego się dowiedzialam , że jedyna poradnia w woj.
          zachodniopomorskim jest poradnia w Szczecinie na ul . Łabędziej, dziecko bada
          psycholog i tyfloped. i jest orzeczenie takie jak pisałaś Tolka ze wzgledu na
          wzrok. P. psycholog jest bardzo mila i moze chce dla Gracka dobrze, ale ona nie
          moze wydac innej opinii, niz opożnienie rozwoju psycho motrycznego gdyż nie
          maja do niego prawa tak ja sadze, sprawdzilam w ustawie, i dlatego tak chca
          napisac. A tak to jezeli Gracjanek naprawde jest opoźniony w rozwoju to niech
          to bedzie stwierdzone na podstawie gruntownych badań a nie tylko zabawy z
          ilustracjami, chyba pojade do szczecina, mam przez to wielki stres pozdrawiam
          serdecznie
          --
    • wolanka1 Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 06.06.06, 12:52
      Cześć,ja swoje dzieci(Jarek 13 i Anita 8) też kilka razy zgłaszałam do badania w
      poradni.Składałam wniosek o dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych
      potrzeb psychofizycznych ucznia z uwagi na stan zdrowia.Nasze dzieci mają
      genetyczną wadę wzroku achromatopsję.Poradnia w wydanej opini stwierdziła u
      Anity przeciętny, a u Jarka wyższy niż przeciętny rozwój intelektualny.Jarek
      oprócz opini ma też orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na
      genetyczną wadę wzroku.Anicie też złożyliśmy wniosek o wydanie takiego
      orzeczenia.Zespół w diagnozie stwierdził że wszystkie ograniczenia(niższa
      koordynacja wzrokowo-ruchowa i sprawność grafomotoryczna)jest uwarunkowana
      schorzeniem podstawowym- czli wadą wzroku.Myślę że nie powinnaś zgodzić się na
      proponowany zapis jezeli Gracjanek nie jest opóźniony.Poradnia moze zaznaczyć
      tak jak w naszym przypadku że wszystkie problemy są związane z wadą
      wzroku.Gracjanek jest jeszcze mały, więc czeka Go w przyszłości jeszcze kilka
      takich badań gdy rozpocznie naukę w szkole.Jarek ma już wyznaczony następny
      termin badania na koniec miesiąca-bo zaczyna od wrzesnia nastepny etap nauki
      gimnazjum.Pozdrawiam Agata.
      • kobietazwyczajna Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 07.06.06, 22:52
        Witam, popieram moje przedmówczynie :-)
        Pod koniec czerwca również idę z córką do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w
        związku z określeniem konieczności lub braku takowej, specjalnych wymagań
        edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofiz. ze względu na jej stan
        zdrowia, czyli wadę wzroku. Jak do tej pory w szkole radzi sobie dobrze, ale to
        jeszcze nic nie znaczy.
            • tolka11 Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 24.06.06, 13:22
              Nauczycielka nie powinna domagać się orzeczenia, bo to dokument lekarski czyli
              niejawny. Nam w szkole wystarczy opinia poradni [a tam zapoznają się z
              orzeczeniem] jakie są zalecenia do pracy z dzieckiem. Może szkoła chce stworzyć
              twojej córce dodatkowe udogodnienia lub mieć pewność, że niczego nie
              zaniechała. Ja uczę w gimnazjum integracyjnym i my mamy obowiązek dostosowywać
              się do opinii poradni i ułatwiać dzieciom pracę. Np: słabowidzące dostają
              lampkę do oświetlania podręczników, teksty są dla nich drukowane odpowiednią
              czcionką, mogą mieć czytane przez nauczyciela asystenta teksty na
              sprawdzianach, zawsze siedzą z przodu, mają zajęcia dodatkowe z tyflopedagogiem.
    • magracka Re: Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 24.06.06, 21:51
      Witam, wydaje mi się , że tu chodzi o wyższy dodatek za pracę z dzieckiem
      niepełnosprawnym a dostaje się go na podstawie orzeczenia.
      A my jestemy po komisji, wywalczylam na razie orzeczenie obniżenie sprawności
      intelektualnej ze względu na wade wzroku i słuchu, bedziemy tez umawiac sie do
      innej poradni, gdzie jest tyflopedagog i ciekawa jestem tatej opini na temat
      Gracjanka. Terminy sa tam odlegle i nie zdazylibysmy do wrzesnia. A tak to
      lekarz u Gracka stwierdził, że on już chyba nie ma soczewki w tym lewym oku, to
      co widac to jest pozostałość torbki. pozd5rawiam serdecznie

--
    • kobietazwyczajna Orzeczenie do ksztalcenia specjalnego 05.07.06, 23:33
      Wizytę w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej już zaliczyłam. Pierwszą, bo
      będzie ich kilka.
      Przemiła pani tyflopedagog wszystko mi wyjaśniła, wytłumaczyła. Drogi są dwie;
      opinia lub orzeczenie. Większą moc sprawczą ma orzeczenie z Poradni i o takie
      właśnie będę się starać. Musimy przejśc kilka wizyt w Poradni, córka zrobi
      trochę testów, zadań, będzie trochę rozmów i potem Komisja w Poradni zbierze się
      i orzeknie. Kwit zaniosę do szkoły i na jego podstawie szkoła będzie miała
      wytyczne dla córki, w jej edukacji.
      Już na początku córka ustaliła sobie rozmiar czcionki, ktory najlepiej jej się
      czyta i jest to pogrubiona 16 - wszelkie testy i sprawdziany powinny być
      przygotowane dla niej taką właśnie czcionką. Będzie miała wydłużony czas pracy
      na sprawdzianach. No, całe mnóstwo udogodnień.
      Jeżeli w jakimkolwiek momencie zaczną się problemy z nauką będę mogła wystąpić
      do dyrekcji szkoły o dodatkowe indywidualne lekcje. I dyrekcja dostanie
      pieniądze na te dodatkowe lekcje właśnie na podstawie tego orzeczenia.
      Córka na podstawie tegoż orzeczenia będzie mogła starać się dostać potem, jeżeli
      zajdzie takowa potrzeba, do gimnazjum integracyjnego, gdzie w klasie jest 20
      uczniów i dwie nauczycielki. Ale to kwestia przyszłości.
      Pani była przemiła i córka już ją bardzo polubiła.
      W sierpniu spotkanie z psychologiem. We wrześniu kolejne z tyflopedagogiem.

Wytłumaczyła mi również, że jeżeli szkoła wykazuje że ma dzieci niepełnosprawne
      to może starać się o jakieś dodatkowe pieniądze na przykład na farbę do tablicy.
      więc przyniesienie tego orzeczenia (z Poradni Psych-Pedag) jest dla szkoły
      korzystne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka