Kontrast - skutki uboczne Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam,

    Siostra dzisiaj miała badanie kontrolne głowy. Przed badaniem podano siostrze
    kontrast. Po około 3 godzinach przyszły jakieś dziwne dolegliwości typu: ból
    głowy, wymioty, osłabienie organizmu. Nigdy wczesniej siostra nie miała tego
    typu objawów bo badaniu.
    Czy podanie innego/niewłaściwego kontrastu przed badaniem może powodować
    jakieś skutki uboczne, podobne do tych wymienionych wyżej?


    Daniel
    • nie-nie może tak być, ze kontrast podano niewłaściwy-
      -ja wiem, że gdy mi podano cos zeby wszystko przewietlić-to czulam
      niepokój- obawy-o wyniki- do tego stopnia ze wszystko mi sie
      rozedrgało- wszystko- taki stres poczulam w oczekiwaniu- po podaniu
      dożylnego kontrastu-mialam trwajacym leczeniem oslabiony jeszcze
      organizm- a kolejna dawka podami mi została- poprostu moj organizm
      stresem zareagowal kolejnym-a to co pojawilo u siostry- to
      prawdopodobnie objawy przezyc- oczekiwan, rozmyslan- przeszlam to-
      wrocilam do telefonu mojego lekarza- po 1,1/2-- uspakajal mnie-.. a
      ja kolejny dzien i znow telefon- .. po otrzymaniu wynikow- mimo ze
      lekarze miejscowi mnie uspokajali- ja nadal zwracalam do mego
      chirurga od operacjii
      i... okazalo ze byl za granica na sympozjum- no ladnie- ladnie-
      mowi,, ja w niemczech i konczy mi sie karta.. a rodzina? moja- ?
      objawy ratowania i walki o zycie- czasem przybieraja rozne
      nieobliczalne .. ale wybaczyl mi- wcale nie gniewa sie..
      trzymajcie sie razem z siostra- wszystko unormuje- naprawde!
    • Podanie jakiegokolwiek kontrastu może powodować różne reakcje organizmu, ale te konkretne dolegliwości należałoby zgłosić lekarzowi, żeby w przyszłości wykluczyć podobne sytuacje (jeśli oczywiście mają związek z podaniem środka cieniującego). Na kontrast każdy może zareagować inaczej. Ja po podaniu kontastu straciłam przytomność, ale to nie znaczy, że kontrast był niewłaściwy, tylko że dla mnie akurat okazał się niewłaściwy;)
      • Jakie badanie? tk? rm? przed tk podpisuje się zgode na podanie
        kontrastu. Nieprzypadkowo. Zdarzają się różne dolegliwości po
        podaniu kontrastu. Rzadko ale jednak. Zdarzają się omdlenia,
        wysypki, biegunki, wymioty. Pani pielęgniarka robi mały wywiad przed
        badaniem, pyta pacjenta czy jest na coś uczulony, czy ma jakieś
        przewlekłe choroby, czy miał już takie badanie w przeszłości itd.
        Wiadomo, jak już panie wcześniej wspomniały, stres, osłabienie
        organizmu podczas leczenia itp. mogą przyczynic się do powstania
        niepożądanej reakcji. Miałem już wiele badań tk i za pierwszym razem
        zabrudziłem tomograf. Było to dawno, 8 lat temu. Potem już nigdy nie
        przytrafiła mi się taka nierzęczna sytuacja. Podobno w międzyczasie
        zmienili kontrast. Albo tylko mi tak mówili abym się nie spinał :D
        Niemmniej niedawno, po rm miałem wiadomy odruch. Taki sam jak na tk
        8 lat temu tyle że bez przykrego finału :) Teraz wysyłają mnie na
        tk. Bo kto lubi sprzątać po wiadomej reakcji :P
        Pozdrawiam. Zapewne to nic takiego ale lekarzowi trzeba by jednak
        powiedzieć o tej niemiłej przygodzie.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.