Dodaj do ulubionych

Kontrast - skutki uboczne

30.10.08, 18:55
Witam,

Siostra dzisiaj miała badanie kontrolne głowy. Przed badaniem podano siostrze
kontrast. Po około 3 godzinach przyszły jakieś dziwne dolegliwości typu: ból
głowy, wymioty, osłabienie organizmu. Nigdy wczesniej siostra nie miała tego
typu objawów bo badaniu.
Czy podanie innego/niewłaściwego kontrastu przed badaniem może powodować
jakieś skutki uboczne, podobne do tych wymienionych wyżej?


Daniel
Edytor zaawansowany
  • 30.10.08, 20:08
    nie-nie może tak być, ze kontrast podano niewłaściwy-
    -ja wiem, że gdy mi podano cos zeby wszystko przewietlić-to czulam
    niepokój- obawy-o wyniki- do tego stopnia ze wszystko mi sie
    rozedrgało- wszystko- taki stres poczulam w oczekiwaniu- po podaniu
    dożylnego kontrastu-mialam trwajacym leczeniem oslabiony jeszcze
    organizm- a kolejna dawka podami mi została- poprostu moj organizm
    stresem zareagowal kolejnym-a to co pojawilo u siostry- to
    prawdopodobnie objawy przezyc- oczekiwan, rozmyslan- przeszlam to-
    wrocilam do telefonu mojego lekarza- po 1,1/2-- uspakajal mnie-.. a
    ja kolejny dzien i znow telefon- .. po otrzymaniu wynikow- mimo ze
    lekarze miejscowi mnie uspokajali- ja nadal zwracalam do mego
    chirurga od operacjii
    i... okazalo ze byl za granica na sympozjum- no ladnie- ladnie-
    mowi,, ja w niemczech i konczy mi sie karta.. a rodzina? moja- ?
    objawy ratowania i walki o zycie- czasem przybieraja rozne
    nieobliczalne .. ale wybaczyl mi- wcale nie gniewa sie..
    trzymajcie sie razem z siostra- wszystko unormuje- naprawde!
  • 30.10.08, 23:16
    Podanie jakiegokolwiek kontrastu może powodować różne reakcje organizmu, ale te konkretne dolegliwości należałoby zgłosić lekarzowi, żeby w przyszłości wykluczyć podobne sytuacje (jeśli oczywiście mają związek z podaniem środka cieniującego). Na kontrast każdy może zareagować inaczej. Ja po podaniu kontastu straciłam przytomność, ale to nie znaczy, że kontrast był niewłaściwy, tylko że dla mnie akurat okazał się niewłaściwy;)
  • 31.10.08, 10:27
    Jakie badanie? tk? rm? przed tk podpisuje się zgode na podanie
    kontrastu. Nieprzypadkowo. Zdarzają się różne dolegliwości po
    podaniu kontrastu. Rzadko ale jednak. Zdarzają się omdlenia,
    wysypki, biegunki, wymioty. Pani pielęgniarka robi mały wywiad przed
    badaniem, pyta pacjenta czy jest na coś uczulony, czy ma jakieś
    przewlekłe choroby, czy miał już takie badanie w przeszłości itd.
    Wiadomo, jak już panie wcześniej wspomniały, stres, osłabienie
    organizmu podczas leczenia itp. mogą przyczynic się do powstania
    niepożądanej reakcji. Miałem już wiele badań tk i za pierwszym razem
    zabrudziłem tomograf. Było to dawno, 8 lat temu. Potem już nigdy nie
    przytrafiła mi się taka nierzęczna sytuacja. Podobno w międzyczasie
    zmienili kontrast. Albo tylko mi tak mówili abym się nie spinał :D
    Niemmniej niedawno, po rm miałem wiadomy odruch. Taki sam jak na tk
    8 lat temu tyle że bez przykrego finału :) Teraz wysyłają mnie na
    tk. Bo kto lubi sprzątać po wiadomej reakcji :P
    Pozdrawiam. Zapewne to nic takiego ale lekarzowi trzeba by jednak
    powiedzieć o tej niemiłej przygodzie.
  • 31.10.08, 10:35
    Był to rm. Siostra ma w karcie napisane, że jest na jakiś uczulona. Wczoraj było
    dużo pacjentów i niezłe opóźnienie. Dzięki za wszystkie informacje.
  • 31.10.08, 12:26

    w zeszłym roku miałam tk głowy, już w momencie podawania kontrastu poczułam
    koszmarne mdłości, ledwo uleżałam do końca, a pielęgniarka ledwo zdążyła z miednicą







    --
    UPOMINKI DLA KAŻDEGO

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.