Dodaj do ulubionych

Rak prostaty,jaka dieta?

11.03.09, 16:04
Witam ponownie!(krótkie przypomnienie-tato choruje na raka prostaty od około dwóch lat,wyjściowe PSA ponad 100,obecnie 5 z kawałkiem)Przez ponad rok dostawał Zoladex,od dwóch miesięcy dodatkowo Casodex.W ubiegły, tyg.scyntygrafia ,która wykazała m.in. dwa podejrzane miejsca na żebrach (prawd.meta).Onkolog w WCO zakomunikował ,że najprawdopodobniej zostaną włączone naświetlania(czyli może nie jest tak żle..:)
Lekarz prowadzący tatę zalecił dietę niskobiałkową ,zakazał czerwonego mięsa,ograniczenie cukru,ogólnie bogato resztkową.Proszę o szerszy wykaz produktów zalecanych i zakazanych w tym schorzeniu.Czy ubogo białkowa dieta nie spowoduje ucieczki wapnia z kości ,w momencie gdy już teraz podejrzewa się przerzut do kości(dok.żeber)?Czy wapń zawarty w wielu warzywach i owocach wystarczy,tym bardziej ,że całkiem możliwa staje się w niedługim czasie radioterapia,która trochę bałaganu może w organizmie narobić..Proszę o wszelkie bardzo potrzebne mi informacje dot. właściwej diety.Nie chce tacie w żaden sposób zaszkodzić..
Edytor zaawansowany
  • dunol 11.03.09, 23:23
    "Zakazane" jest czerwone mięso i nabiał, niestety.

Można jeść drób, należy - dużo warzyw i owoców. Szczególnie - brokuły,
    pomidory (również gotowane), pomarańcze, grejpfruty, granaty.
    Do picia zielona herbata.

Uważać z preparatami witaminowymi, lepiej nic nie brać na własną rękę,
    aczkolwiek polecany jest selen.

Przy radioterapii obowiązuje specjalna dieta. Lekarz powie, czego nie wolno jeść.

Na osteoporozę tata powinien dostać specjalne leki.
  • gorgi112 12.03.09, 18:51
    Dzięki po raz kolejny!Pisałam na pocztę (pryw.dunol)Proszę napisz mi jak samopoczucie Twojego męża.Te informacje są dla mnie bardzo ważne.Trzymam kciuki za waszą walkę!Pozdrawiam!
  • floema 13.03.09, 20:48
    > aczkolwiek polecany jest selen.
    Selen powoduje "wymywanie" cynku a to nie najlepsze dla prostaty.To tylko tak na
    marginesie.
  • dunol 13.03.09, 22:04
    Jeszcze jedno - jako źródło białka i niezbędnych minerałów bardzo polecane są ryby morskie, najlepiej gotowane lub pieczone w ziołach.
    Tuńczyk raczej w sosie własnym, niż w oleju.

Powyższe zalecenia dietetyczne otrzymują pacjenci amerykańscy. Potem tak samo jak my dzielą się nimi na forach - stąd je znam.
    Nasi lekarze rzadko udzielają rad w tej materii. Na forum Pro Salute przeczytałam jednak,że kogoś lekarz ostrzegał przed witaminą b.

Selen jak widać też jest kontrowersyjny, a przecież często polecany; na nim opiera się selol, niby lek na raka prostaty.

Wiadomo,że dieta nie wyleczy z raka, ale może opóźniać jego rozwój.
    Jeśli nowotwór jest i będzie wrażliwy na hormony, tata może być w dobrej kondycji całe lata.

Przypuszczam,że planowane naświetlania mają być skierowane na ewentualne przerzuty na kości, aby je zmniejszyć i zniwelować ewentualny ból.

Gorgi, dzięki za pamięć. Mąż jest 4 m-ce po prostatektomii, czuje się dobrze.
    Pooperacyjne wyniki PSA nie są idealne - 0,05, potem 0,08 i 0,07.
    Trzymamy , jak to się mówi, rękę na pulsie, by w razie czego wkroczyć z dalszą terapią.

• gorgi112 14.03.09, 22:14
    Witam!
    Dzięki za odzew!Cieszę się ,że u Was wszystko toczy się powoli i przede wszystkim pozytywnie!Mój tato czeka na poniedziałkowy tomograf,który ma potwierdzić ew.ogniska przerzutów na żebra.Wiem ,że sposób odżywiania nie wyleczy tak ciężkiego choróbska ale zapewne poprawia komfort życia i ogólne samopoczucie.Po dobrym i fajnie przyrządzonym jedzonku każdemu buźka się uśmiecha,są nowe siły do dalszej walki...
    ... życie w chorobie nowotworowej zmienia diametralnie bieg całej rodziny,kiedy zaczynają dominować wartości wyższe,wiele trywialnych spraw wędruje na margines,a my -teoretycznie zdrowi(bynajmniej nie czujący się jak trafiony zatopiony...)uczymy się życia.Dociera do nas fakt,że do tej pory tak naprawdę żyliśmy po omacku.Choroba uczy jak czerpać radość z każdego dnia.Może to banał ale mnie oświecił .Dobrej nocy życzę!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka