• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

pląta się, czy plącze? wepchać czy wepchnąć? Dodaj do ulubionych

• 03.09.04, 16:49
    jak jest poprawnie? Mnie drazni Makłowicz, ktory mowi "teraz musze wepchać
    farsz do flaka (kiełbasę przyrządzał), a ktos na innym forum, zarzucajac
    prezenterowi telewizyjnemu, ze czyta z kartki, mówi, ze bez kartki ten
    prezenter sie pląta. Czuję, żeładniej jest użyc formy "wepchnać" i "plącze",
    ale nie umiem uzasadnić. A może obie formy są poprawne?
    --
    Kochanka trzeba mi takiego jak imperium
    co by mnie brał tak jak ja daję - całą pełnią !
    Edytor zaawansowany
    • 03.09.04, 17:06
      reniatoja napisała:

> jak jest poprawnie? Mnie drazni Makłowicz, ktory mowi "teraz musze wepchać
      > farsz do flaka (kiełbasę przyrządzał), a ktos na innym forum, zarzucajac
      > prezenterowi telewizyjnemu, ze czyta z kartki, mówi, ze bez kartki ten
      > prezenter sie pląta. Czuję, żeładniej jest użyc formy "wepchnać" i "plącze",
      > ale nie umiem uzasadnić. A może obie formy są poprawne?

A flak Cię nie razi? Ja bym wolała kiszkę. A
    • 03.09.04, 18:02
      reniatoja napisała:

> farsz do flaka (kiełbasę przyrządzał),

Po namyśle doszłam do wniosku, że flaka też bym darowała, byleby tylko gotował.
      Ala
      • 03.09.04, 18:04
        Tym bardziej, że ogonki (w nosówkach) to ma wzorowe!

J22
        • 03.09.04, 18:07
          ja22ek napisał:

> Tym bardziej, że ogonki (w nosówkach) to ma wzorowe!
          >
          > J22

Ja tak w ogolności o rodzaju męskim. Może być bez nosówek, byleby gotowal. A
    • 03.09.04, 18:15
      Co do wpychania - wydaje mi sie, ze mozna tak i tak, natomiast z tym plataniem
      jest dziwna sprawa.
      Poprawnie jest "placze". Ale platac i sprzatac powinno sie odmieniac tak samo.
      Tymczasem pamietam, jak smieszyla mnie moja babcia, kiedy mowila "sprzacze".
      Pytalam ja wtedy, dlaczego mowi "sprzataczka", a nie "sprzaczka".
      pzdr,
      e.
      • 07.09.04, 09:30
        > Ale platac i sprzatac powinno sie odmieniac tak samo.

Niby czemu? może ten odkrywczy wniosek rozszerzyć na piec i biec? być i myć?
        giąć i wziąć?

J22
    • 04.09.04, 12:52
      reniatoja napisała:

> farsz do flaka (kiełbasę przyrządzał

Przepraszam bardzo, ale zarówno czasownik 'wepchać', jak i rzeczowniki 'flak'
      oraz 'kiełbasa' są wyrazami nieprzyzwoitymi i proszę mi tu takich nie używać na
      tem yntelygenckiem forumie, bo każę skasować ten wątek.

Strażnik dobrych obytchajuff
      ardjuna
      • 04.09.04, 17:09
        ardjuna napisał:

> Przepraszam bardzo, ale zarówno czasownik 'wepchać', jak i rzeczowniki 'flak'
        > oraz 'kiełbasa' są wyrazami nieprzyzwoitymi i proszę mi tu takich nie używać
        na
        >
        > tem yntelygenckiem forumie, bo każę skasować ten wątek.
        >
        > Strażnik dobrych obytchajuff
        > ardjuna

Wam, Ardjuno, rzeczywiście sie wszystko z jednym kojarzy!

Nie ręczę za towarzeszki Efedrę i Renię, ale ja jestem niewinna. Czy któraś
        (jakas?) przy zdrowych zmysłach tak by o flaku napisała? No pomyślcież
        przecież! Ala
        • 04.09.04, 20:26
          ala100 napisała:

> Nie ręczę za towarzeszki Efedrę i Renię, ale ja jestem niewinna. Czy któraś
          > (jakas?) przy zdrowych zmysłach tak by o flaku napisała? No pomyślcież
          > przecież! Ala

Ja bym nie napisala, ale mysle, ze to zalezy od tzw. personal experience.
          pzdr,
          e.
          • 06.09.04, 17:11
            efedra napisała:

> ala100 napisała:
            >
            >
            > > Nie ręczę za towarzeszki Efedrę i Renię, ale ja jestem niewinna. Czy któr
            > aś
            > > (jakas?) przy zdrowych zmysłach tak by o flaku napisała? No pomyślcież
            > > przecież! Ala
            >
            > Ja bym nie napisala, ale mysle, ze to zalezy od tzw. personal experience.
            > pzdr,
            > e.

Miałam do czynienia, owszem Z liczbą mnogą. Nie smakowało mi, ale to tradycyjna
            potrawa weselna i czasami trudno uniknąć. A
        • 06.09.04, 18:54
          ala100 napisała:

> Wam, Ardjuno, rzeczywiście sie wszystko z jednym kojarzy!

Ależ Alu, tu młodzież niewinna przychodzi, ona się uczy! A Wy o wpychaniu
          kiełbasy we flak... A fe!
          • 06.09.04, 23:08
            ardjuna napisał:

> ala100 napisała:
            >
            > > Wam, Ardjuno, rzeczywiście sie wszystko z jednym kojarzy!
            >
            > Ależ Alu, tu młodzież niewinna przychodzi, ona się uczy! A Wy o wpychaniu
            > kiełbasy we flak... A fe!

I niech sie uczy, jak się robi kiełbasę. Ty tez nie wiesz. Nie kiełbasę się
            wpycha we flak, tylko przyprawione surowe mięso i dopiero po uwędzeniu będzie
            kiełbasa. Ja bym zamiast flaka wolała kiszkę, oficjalnie (w sklepie) jelito. W
            sklepie jeśli poproszę o kiszkę to nie dostanę jelit, tylko kiszkę, a to nie to
            samo. A
            • 06.09.04, 23:26
              A 'kiełbasa' podobno z tureckiego pochodzi. A 'Flak' to skrótowiec
              od 'Fliegerabwehrkanone' (działo przeciwlotnicze). A 'Jelita' to taki herb.
              A 'kiszka'... Aaaaaaaaaaaa... przepraszam. Dobranoc. A.
      • 07.09.04, 10:02
        ardjuna napisał:

>Przepraszam bardzo, ale zarówno czasownik 'wepchać', jak i rzeczowniki 'flak'
        >oraz 'kiełbasa' są wyrazami nieprzyzwoitymi i proszę mi tu takich nie używać na
        >tem yntelygenckiem forumie, bo każę skasować ten wątek.

Co się strażnik flaka czepia. Niech popatrzy na autoreklamę Reniatoji, co to
        imperium sobie szuka!

J22
        • 07.09.04, 14:45
          ja22ek napisał:

> Co się strażnik flaka czepia. Niech popatrzy na autoreklamę Reniatoji, co to
          > imperium sobie szuka!

Se popatrzyłem. To zapewne tylko rozbuchana autoreklama, a pewnie i Andorra by
          wystarczyła, niekoniecznie aż imperium... Heh.
    • 07.09.04, 10:16
      Witajcie. Po paru dniach dopiero wrociłam na to forum, żeby przecytać Wasz
      odpowiedzi, bo... se zapomłam, że wysłałam pytanie. Przyznam szczerze, ze
      odpowiedzi na pierwotnie zadane pytanie nie znajduję (czy Pani Ekspert mogłaby
      rozstrzygnąć spór?) ale rozbawiliscie mnie do łez. Dodaję to forum do
      ulubionych Pozdrawiam, R (kochanka nadal szukam, prosze zgłaszać się na @ ;))))
      --
      Kochanka trzeba mi takiego jak imperium
      co by mnie brał tak jak ja daję - całą pełnią !
      • 07.09.04, 14:49
        reniatoja napisała:

> Witajcie. Po paru dniach dopiero wrociłam na to forum, żeby przecytać Wasz
        > odpowiedzi, bo... se zapomłam, że wysłałam pytanie. Przyznam szczerze, ze
        > odpowiedzi na pierwotnie zadane pytanie nie znajduję (czy Pani Ekspert
        mogłaby
        > rozstrzygnąć spór?)

Z pewnością rozstrzygnie około północy. A odpowiedzi nie znalazłaś, bo nam już
        trochę głupio tak odbierać chleb Pani Ekspertce... :)

> ale rozbawiliscie mnie do łez. Dodaję to forum do
        > ulubionych

Chyba robimy dobrą robotę na konto GW... I to za frajer. Ech, ta pasja
        społecznikowska...
        • 17.09.04, 00:25
          Staranną formą jest "plączę się", choć słowniki poprawnościowe rejestrują także
          (jako rzadką) formę "plątam się". Radziłabym jednak, zwłaszcza w kontaktach
          oficjalnych, a do takich zaliczamy m.in. wystąpienia publiczne, używanie form
          starannych. Podobnie "wepchać" - występuje w słownikach, ale z kwalifikatorem
          "rzadko". Formą staranną jest "wepchnąć".
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.