Dodaj do ulubionych

Czy po "Zapraszamy do kontaktu" stawiamy kropkę?

08.03.19, 14:41
Zapraszamy do kontaktu
Zapraszamy do współpracy
Edytor zaawansowany
 • dar61 09.03.19, 12:27
  Moim zdaniem to zależy, gdzie jest taki wpis.
  Wszędzie tam, gdzie byłby on w formie odpowiadającej tytułowi/ nagłówkowi: na plakacie, wywieszce przy sklepie, na karteluszku z np. wizytówką - nawet na witrynie w Necie, musiałby (moim zdaniem) mieć cechę właśnie tytułu: nie powinien się kończyć znakami typu kropka/ przecinek/ średnik.
  Wyjątkiem byłby wykrzyknik, znak emfazy i entuzjazmu. Byle pojedynczy!(!!!) No, góra dualny (?!).
  Zapis tak wolny od interpunktatorów byłby odrębną całością, godną bytu niezależnego.

  Wpisem analogicznym (moim zdaniem) jest forma Witam - też rodzaj nagłówka zapraszającego, po którym przecinki bywają często wpisywane (moim zdaniem) niewłaściwie i może kopiujące jakieś wzory obcojęzyczne, obce nam.

  Czy taki zapis bez dolepek interpunkcyjnych może być zdaniem początkowym/ ostatnim dłuższego tekstu? Mógłby, byle nie był samotnym, bez konsekwencji z niego wynikającej/ uzasadniającej jego zaistnienie - typu: To, tamto i siamto [więc] zapraszamy do kooperacji ||| Zapraszamy do kolaboracji, uchylających się będziemy chłostać listą słów obelżywych i przesiedlać na Oślą Ławkę.

  Wtedy miałby taki zapis być początkiem ciągu znaków w zdaniu - po nim następującego, z niego wynikającego - dla którego zaproszenie jest pretekstem, miałby cechy zwykłego zdania oznajmującego. Miałby placet kończenia go czymkolwiek, nawet pytajnikiem, jeśli miałby być zwątpieniem, kpinką, pretekstem do rozważań. Lub myślnikiem - dla rozpoczęcia ciągu dalszego zdania. Albo dwukropkiem, np. dla wyliczanki, na co zapraszamy, dlaczego zapraszamy, kiedy, w jaką pogodę, z jakim wpisowym zapraszamy.

  Albo dlaczego nie zapraszamy kogoś tam:
  Zapraszamy do kontaktu, ale polskojęzycznych kontaktowiczów, kontaktujących do polskiego taktu. Emigrantom wstęp wzbroniony, bo przecież Okopy Świętej... etc. - pardon: itd.
 • dar61 09.03.19, 12:30
  Auć:
  ...Czy taki zapis bez dolepek interpunkcyjnych może być...
  >>>
  ...Czy taki zapis z dolepką interpunkcyjną może być...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka