razem czy osobno Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • nie zrzeszony czy niezrzeszony ?
    • No, właśnie. Nie było mnie przez kilka lat w Polsce i tylko dotarły do mnie
      słuchy o zmianach w ortografii, o których nie wiem nic pewnego. Wiem, że
      dotyczyła ujednolicenia pisowni "nie" z imiesłowami. Przedtem zasada była
      jasna, a teraz nie wiem, co sie zmieniło i czy ta zmiana jest obowiązkowa czy
      tylko dowolna (czyli stara i nowa pisownia są dopuszczalne). Czyli "nie" z
      imiesłowami razem czy nie?
      • Hmm, jasne to jest dopiero teraz.

Obecnie "nie" z imiesłowami pisze się łącznie, ale przez jakiś czas (do końca
        br. ? przyszłego roku ?), o ile ktoś potrafi, może - jak dotychczas - pisać
        łacznie z imiesłowami odprzymiotnikowymi, a rozdzielnie z i. odczasownikowymi.
    • migo napisał(a):

> nie zrzeszony czy niezrzeszony ?

Niezrzeszony - łącznie.
      O pisowni łącznej i rozdzielnej „nie” z imiesłowami dyskutowaliśmy już
      wielokrotnie, więc pozwalam sobie skopiować odpowiedź: partykułę nie (jako
      wykładnik zaprzeczenia) od 1997 roku piszemy łącznie także
      ze wszystkimi imiesłowami przymiotnikowymi (czynnymi i biernymi), niezależnie
      od tego, czy użyte są w znaczeniu przymiotnikowym, czy czasownikowym.
      Słowniki dopuszczają jeszcze pisownię rozdzielną, kiedy imiesłów użyty jest w
      znaczeniu czasownikowym, jeśli piszący potrafi to bezbłędnie rozróżnić.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.