Dodaj do ulubionych

jaka poprawna forma?

24.06.06, 23:44
Jaka jest poprawna forma "mi" czy "mnie" ?
np. Ona mi/mnie powiedziała, że...
Kawior już mnie/mi się przejadł?

Bo każdy inaczej mówi i się ostatnio zastanawiałam jak to jest:)
z góry dziękuję za odpowiedź:)
Edytor zaawansowany
  • klinika_pediatryczna 25.06.06, 00:19
    jeżeli stoi przed czasownikiem to forma dłuższa (Mnie z całą pewnością nie
    zainteresuje ten temat)
    jeżeli po czasowniku to forma krótsza (Joanna zaproponowała mi wyjście do
    restauracji)
  • ilmatar 25.06.06, 17:54
    Mnie boli brzuch (ze śmiechu).
    Mdli mi (z rozpaczy).
    Mnie spójrz w oczy (jeśli śmiesz ;-)
  • panisiusia 26.06.06, 14:36
    W pierwszym i trzecim przykładzie takie zastosowanie sprawia, że "mnie" staje
    się zaimkiem akcentowanym - normalne zjawisko, jeśli chce się wywołać taki efekt.
  • hetman4 25.06.06, 22:05
    jaka_to_melodia:
    > Jaka jest poprawna forma "mi" czy "mnie" ?
    > np. Ona mi/mnie powiedziała, że...
    > Kawior już mnie/mi się przejadł?

Wątpliwości zapewne budzi fakt, że w celowniku mamy dwie formy zaimka "ja": "mi" i "mnie" (wolę używać określeń: forma słaba i mocna, choć pewnie równie dobrze jest powiedzieć: forma krótka i długa, jak we wpisie poniżej). Moim zdaniem formy mocnej używamy, gdy wypowiedź ma na celu podkreślenie, że chodzi tu o mnie, a nie o inną osobę. Gdy inne treści w wypowiedzi są ważniejsze, używamy formy słabej. Zatem w obu przykładach można powiedzieć zarówno "mi", jak i "mnie", zależnie od intencji mówiącego, choć w drugim przykładzie użycie "mnie", poza rozpoczęciem zdania od "mnie",jest raczej sztuczne.

... Ona mi powiedziała, że... (akcent znaczeniowy na "ona")
    ... Ona powiedziała mi, że... (akcent znaczeniowy na "powiedziała")
    ... Kawior już mi się przejadł. (akcent znaczeniowy na "kawior")
    ... Kawior przejadł mi się już. (akcent znaczeniowy na "przejadł")
    Z powyższych przykładów można wyczytać i inne subtelności, lecz raczej nie te, że moja osoba była najważniejsza. Gdybym chciał podkreślić właśnie ten aspekt, użłbym formy mocniejszej:
    ... Ona mnie powiedziała, że... (w znaczeniu: powiedziała to mnie, a nie komuś innemu, że...)
    ... Ona powiedziała mnie, że... (w znaczeniu jak wyżej, lecz trochę mniej zgrabnie)
    ... Mnie kawior już się przejadł. (w znaczeniu: jeśli chodzi o mnie, to kawioru już mam dość)

klinika_pediatryczna:
    > jeżeli stoi przed czasownikiem to forma dłuższa (Mnie z całą pewnością nie zainteresuje ten temat)
    Tu nie może wystąpić "mi", bo powinien być użyty dopełniacz, a ten ma zawsze formę "mnie", zatem ten przykład został dobrany niedokładnie.

> jeżeli po czasowniku to forma krótsza (Joanna zaproponowała mi wyjście do restauracji)
    Tak jak zaproponowała Klinika zapewne powiemy, jeśli główną treścią przekazu jest fakt, że to Joanna zaproponowała mi wyjście. Lecz gdy chcemy podkreślić, że to właśnie mnie wybrała, mógłbym powiedzieć: Joanna zaproponowała wyjście do restauracji mnie, a Jankowi figę z makiem.

Pozycja zaimka względem czasownika nie ma tu większego znaczenia. Gdyby tak było, mówilibyśmy: Boli mi głowa, bo choć nie było mi tam długo, mnie lali do pełna, a sobie po połowie.
    --
    Pozdrawiam, Hetman
  • tumry72 21.04.19, 21:51
    juz mi sie przejadl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka