Dodaj do ulubionych

pracujący emeryt...

11.09.17, 11:20
Jak to jest,że pracujący emeryt płaci składkę na ubezpieczenie rentowe,mimo,że nigdy renty nie otrzyma ? - czy tak powinno być ?
Edytor zaawansowany
  • 11.09.17, 14:34
    Nie wiem czy tak powinno być.

Jednakże: pracujący emeryt może wystąpić do ZUS-u o przeliczenie
    podstawy wymiaru emerytury, w każdym roku przepracowanym,
    i w którym odprowadzał składki. Emerytura wzrasta ... big_grin

• 11.09.17, 23:58

psi-arz napisał:

> Jak to jest,że pracujący emeryt płaci składkę na ubezpieczenie rentowe,
    mimo, że nigdy renty nie otrzyma ?

Czyzby rzeczywiscie musi placic? Cos mi sie to dziwne wydaje, skoro ukonczyl 65 lat ...
    moze tu chodzi o ubezpieczenie od wypadkow i rente w razie inwalidztwa?

.
    .
  • 12.09.17, 09:33
    @pia.ed
    wpadasz w pułapkę "skandynawskiego" myślenia a to inne realia!.

Myślisz zdroworozsądkowo, że jak chcesz pracować, bez względu na wiek, to pracujesz a otrzymywane wynagrodzenie
    (za ta pracę) będzie zawsze wyższe od każdej emerytury!.
    Są ludzie którzy realizują się w pracy: naukowcy, cześć przedstawicieli tzw.wolnych zawodów czy np.: artyści i Ci
    "o emeryturze" myślą (raczej) dopiero wtedy gdy objawy "zestarzenia" powodują niemożność wykonywania zawodu.
    Wiek metrykalny ma tu znaczenie drugorzędne.
    Po za tą grupą, zresztą nie tylko w Polsce, są tacy którzy będąc w wieku emerytalnym, dalej by chętnie pracowali lub pracować "muszą" bo wpływy z Ich emerytury nie pokrywają kosztów godziwej egzystencji.
    W "normalności" (państwa z którymi obecna Władza "nas-dumnych Polaków" nie chce mieć nic wspólnego!) takie przypadki obejmują specjalne programy socjalne wspomagające swiadczeniami uzupełniającymi te braki bo nikt nie może spać "pod mostem", marznąć zimą w mieszkaniu czy nie wykopywać leków decydujących "o przeżyciu".
    W tych Państwach, jak mimo wszystko, decydujesz się na bycie emerytem (a nie: dalej pracować "na etacie") i do tego podejmujesz dodatkową pracę przynoszącą Ci dochód to jesteś (w majestacie prawa!) "karana" obciążeniami "ekstra".
    Np. w Niemczech: od zarobionych pieniędzy też płacisz.... składkę emerytalna! (akurat w Niemczech ona ci nic nie daje bo inne jak w Polsce są zasady przydzielania emerytury, która jak raz dostałaś i się od decyzji o jej wysokości nie odwołałaś zostanie "na zawsze" w tej samej wysokości i będzie powiększana corocznie wyłącznie o kwoty refundacyjne wzrostu kosztów utrzymania).
    - Opodatkować (fiskusowi) musisz cały dochód - (zarobki + emerytura) choć Twoja renta jest już przecież opodatkowana!
    - Płacisz (od dochodów poza emerytalnych) składkę Ubezpieczenia Zdrowotnego! chociaż to ubezpieczenie już masz bo potrącane Ci jest z Twojej emerytury!.

Jak widzę podobne zasady są w Polsce gdzie w "pułapkę" niskiej emerytury wpada więcej osób i to (raczej) bez własnej winy bo często tu jedynym wyborem jest: "byle jaka" emerytura (zbyt niska by pokryć koszty egzystencjalne) albo.... żadne dochody bo nie ma miejsc pracy, w Regionie zamieszkania, dla chcących dalej pracować w wieku pow. 50-60 lat.
    Tragedia, ale ludzie są bezsilni bo.... nie maja innej alternatywy.

pzdr.,-
  • 12.09.17, 10:47

Mam raczej slabe pojecie o "pracujacych emerytach" w Szwecji ... tacy stanowia bardzo znikoma czesc i to sa wlasnie ludzie o specjalnych zawodach.
    Przecietny Szwed [u]chetnie[/i] odchodzi na emeryture (dla mezczyzn i kobiet 65 lat)
    i jest bardzo malo wyjatkow nizszego wieku (piloci, tancerze w balecie - po 40-ce).

Straz Pozarna ma granice 60 lat - ze wzgledu na bezpieczenstwo starszego pracownika,
    ale takze jego kolegow - jesli nie bedzie ich w stanie wlasciwie asekurowac w czasie pozaru.

Policjanci przechodza na emeryture majac co najmniej 60 lat, szczegolow nie znam.
    Dla czlowieka, ktory na ulicy nie jest w stanie dogonic 20-letniego rabusia,
    czeka tak samo potrzebna praca za biurkiem.

Chyba 8 lat temu wprowadzono w Szwecji mozliwosc pracy do 67-go roku,
    wtedy emerytura w przyszlosci rosnie w szybkim tempie, wiec oplaca sie
    pracowacrok czy dwa dluzej. W takim przypadku pobieranie emerytury zostalo wstrzymane.

Moja sasiadka, nauczycielka jezyka szwedzkiego, angielskiego i francuskiego w liceum
    skorzystala z takiej mozliwosci ... ale po ukonczeniu 67 lat musiala oddac swoj etat,
    co ja zmartwilo, bo czula sie na sile pracowac dalej.

.

• 12.09.17, 13:02
    pia.ed napisała:
    Mam raczej slabe pojecie o "pracujacych emerytach" w Szwecji ... tacy stanowia bardzo znikoma czesc i to sa wlasnie ludzie o specjalnych zawodach.
    Przecietny Szwed [u]chetnie
    odchodzi na emeryture (dla mezczyzn i kobiet 65 lat)
    i jest bardzo malo wyjatkow nizszego wieku (piloci, tancerze w balecie - po 40-ce).[/i]

Mamy wspólny problem "widzenia" polskich realiów z pozycji "oczywistości" innego Kraju.
    Tam to jest przez dziesięciolecia sprawdzone i uznane za "normalność", a w Polsce jak tutejsze rozwiązania oceniasz krytycznie będziesz odsądzona od czci i wiary i ostemplowana jako "polakożerca" bo My (Polacy) to .... Powstanie Warszawskie, rozbiory, i "rozkradziony"
    (przez Merkel, Tuska, PO i Unię - oczywiście!) potężny potencjał gospodarczy smile
    (Juz za Gierka, jak sobie przypominam bylismy 10-ta potęgą gospodarczą na Swiecie! smile ).
    Że te nieszczęścia to (w większości) "na własną prośbę" - nie ma znaczenia! bo w każdym naszym Rodaku siedzi odrobinka "filozofii kurdupla" (tego z Żoliborza) choć oficjalnie to jesteśmy
    przeciw PiS-owi i w ogóle wielcy demokraci tylko nas ciągle okradają i niszczą
    ci źli - oczywiście (= wszyscy co sobie historycznie lepiej dają radę!) smile

A w temacie to pięknie to napisałaś: "...Przeciętny Szwed chętnie odchodzi na emeryturę (dla mężczyzn i kobiet 65 lat) ...."

Dodaj tylko że ta emerytura plus ew. specjalne swiadczenia socjalne Państwa (na które Ci emeryci płacili cale życie podatki!) wystarcza na godne życie na starość!.
    I tyle!, - na tym polega ta "filozofia" w Kraju (jak Szwecja) gdzie nie "wyp......" się miliardów "za okno" dla ratowania konkurencyjnie nieopłacalnego górnictwa czy budowy Stoczni (Marynarki Wojennej) w.... Radomiu, tylko przeznacza się dochody (podatkowe) Państwa m.in. na godziwe emerytury.

pozdr.,-
  • 12.09.17, 18:02

Mam nadzieje, ze nie bede " odsądzona od czci i wiary" , bo podaje tylko czyste fakty ...
    a komentarze na temat sytuacji w Polsce zostawiam dla siebie tongue_out

.
  • 12.09.17, 19:28
    Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy sobie od podatku .Mamy potrącane chyba 9% a odpisujemy 7,5. O tym nigdy nikt nire pamieta?

--
    mieć w górze niebo a w sobie spokój...
  • 12.09.17, 21:58

iryska2604 napisała:

> Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy sobie od podatku .
    Mamy potrącane chyba 9% a odpisujemy 7,5. O tym nigdy nikt nie pamieta?

No widzisz, to macie lepiej niz ja ... bo odliczanie od podatku jest tu raczej rzadko spotykane,
    w kazdym razie ubezpieczenia zdrowotnego nie odlicza sie,
    nie odlicza sie tez od podatku 1% przy darowinie na szlachetne cele ...
    a Szwedzi sa bardzo hojni, kiedy trzeba pomoc przy swiatowych katastrofach
    czy ratowac wyzyskiwane dzieci w innej czesci swiata ... i dac im mozliwosc nauki.

Jako emerytka NIC nie moge sobie odliczyc, a podatek ktory place to 32 % ...
    .
  • 13.09.17, 10:39
    Nie zrozumieliście mnie ! - ja piszę o tym,że emeryt ,pracując ,i pobierając emeryturę,musi również płacić składkę na ubezpieczenie rentowe! Przecież wiadomo,że nie można pobierać emerytury,i równocześnie renty, i taki emeryt nigdy renty nie dostanie !
  • 13.09.17, 11:19

psi-arz napisał:
    > Nie zrozumieliście mnie! - ja piszę o tym,że emeryt ,pracując ,i pobierając
    > emeryturę, musi również płacić składkę na ubezpieczenie rentowe!

Ja Cie zrozumialam ... tylko nie znalam odpowiedzi na to pytanie,
    bo nie orientuje sie nawet jak to funkcjonuje w kraju w ktorym mieszkam,
    najprawdopodobniej inaczej ...
    Moze zadasz pytanie instytucji, ktora te skladke pobiera, oni powinni Ci wytlumaczyc ...

Zaczelam pisac na temat "emerytow i pracy" wylacznie po to, aby rozpoczac dyskusje...
    myslalam, ze w miedzyczasie ktos znajdzie odpowiedz na Twoje pytanie wink
    ale chyba bedzie ciezko na tym forum, bo o ile wiem sa tu wylacznie
    niepracujacy emeryci.

.
  • 13.09.17, 13:34
    Z emerytury nie pobiera się składki rentowej.

Poniższe wyliczenia oparto na przedstawionej w pytaniu kwocie podstawy opodatkowania, tj, 2002,00zł. W obliczeniach zastosowano:

- stawkę podatkową – 18%,

- wskaźnik wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 9% podstawy wymiaru składki – oraz

- kwotę zmniejszającą podatek – 556,02 zł.

W oparciu o powyższe wyliczono:

- wysokość składki ubezpieczenia zdrowotnego

2002,00 zł * 9,00% = 180,18 zł

- wysokość zaliczki na podatek dochodowy

2002,00 zł *18% - 556,02 zł/12 – 2002,00 zł *7,75% = 158,87 zł (159,00 zł po zaokrągleniu do pełnych złotych)

- wysokość emerytury netto = 2002,00 zł - 180,18 zł - 159,00 zł = 1.662,82 zł.

Jak wynika z powyższych obliczeń, opartych na podanej w pytaniu kwocie brutto, wysokość emerytury powinna wynosić 1.662,82 zł, a nie jak wskazano 1.662,48zł.

--
    Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów
    Stanisław Lem
  • 13.09.17, 15:22
    @psi-arz

sam użyłem, w jednym z moich wpisów, określenia renta jako ekwiwalentu dla pojęcia
    emerytury. Jeżeli to spowodowało jakieś nieporozumienia - sorry.
    Na "usprawiedliwienie" podam iż w Niemczech gdzie ja nabyłem praw emerytalnych
    emerytura zwana jest rentą starczą (Altesrente).
    Teraz widzę iż mój, w dobrym zamiarze podany ale typowy skrót myślowy może powodować pewne nieporozumienie bo w Polsce emeryturę oddziela się restrykcyjnie od innych świadczeń rentalnych choć w rzeczywistości również emerytura jest ewidentnie rodzajem renty .

pozdr.,-
  • 13.09.17, 18:46
    Wszytko dlatego ze i budzet emeryturalny i rentowy nie polega na tym ze dostajemy "swoje" pieniadze z powrotem ale na tym ze wszyscy pracujacy obecnie placa na biezace wydatki emerytalne i rentowe. Niepracujacy emeryt jest utrzymywany przez wszytkich pracujacych a wiec konsumentem. Pracujacy emeryt zdecydowal sie byc nie tylko konsumentem kasy ale rowniez producentem zasilajacym te kase i to jego decyzja.
  • 14.09.17, 07:40
    @engine8
    Masz racje, ale w przypadku kapitałowego systemu emerytalnego czy utrzymywania się z odsetek odłożonych ("na starość") środków finansowych w Banku, ich konsument zwie się rentierem a nie (prozaicznym) rencistą smile

pozdr.,-
  • 14.09.17, 14:21
    Pozdrawiam Ja Prozaiczna Pracująca Emerytka.

--
    To ja Baśka-Wodnik co leje czystą wodę
    http://s3.rimg.info/2aba65fdfa0fd7042bd7fbd3c6f396ec.gif
  • 14.09.17, 16:08

baska123 napisała:
    > Pozdrawiam Ja Prozaiczna Pracująca Emerytka.

Dopiero teraz sie ujawniasz wink A co bys odpisala temu, ktory zalozyl temat?

.
  • 14.09.17, 19:26
    Do pia.ed.
    Temu, który założył ten wątek poradziła bym, by zapoznał się z przepisami.
    Jestem Prozaiczną Pracującą Emerytką i nie mam nigdzie zobowiązania do płacenia takiej składki. Może jest gdzieś ukryta w składce ub. społ. jaką płacę z tytułu prowadzenia "działalności gospodarczej" ?
    Osobiście w rozliczeniu rocznym informacji o tej składce od ZUS nie otrzymuję.
    Zamiast pytać, lepiej wy-googlać i poczytać.
    mfiles.pl/pl/index.php/Ubezpieczenie_rentowe
    --
    To ja Baśka-Wodnik co leje czystą wodę
    http://s3.rimg.info/2aba65fdfa0fd7042bd7fbd3c6f396ec.gif
  • 15.09.17, 00:52
    Emerytowi, jak i pracodawcy, opłaca się pracować na umowę-zlecenie, umowę o dzieło, ale wtedy nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani płatnego urlopu, lub też na umowę o pracę - za to płacąc składkę ZUS podwyższa swoją podstawę kapitałową (może przeliczyć emeryturę), dostanie zasiłek chorobowy, jakby długo chorował i należy mu się płatny urlop. Coś za coś, nic za darmo. Przydało się na coś moje wyjaśnienie?

--
    od okazywania sympatii nie trzeba płacić podatku od darowizny

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.