• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Odkurzacz Miele

• 13.07.11, 17:11
    Kilka z Was pisalo, ze uzywa Miele Cat and Dog i ze to super odkurzacz.
    Tak sie nad nim zastanawiam, ale wyczytalam, ze w nim czesto silnik pada.

Czy mialyscie taki problem?
    Edytor zaawansowany
    • 13.07.11, 17:32
      Mam ten odkurzacz od okolo roku i nie mialam zadnych problemow.Wielu znajomych ma odkurzacze tej firmy,niektorzy juz dlugie lata i rowniez sobie chwala.Dla mnie to jedna z lepszych marek jesli chodzi o sprzet(nie tylko odkurzacze).
      --
      http://dl7.glitter-graphics.net/pub/476/476937ugmwxt4aio.gif
      • 13.07.11, 17:37
        Corka ma i baaardzo sobie chwali, chociaz nie odkurza codziennie. Jedyny mankament to skromna dlugosc kabla wiec pomiedzy wysokimi pietrami potrzebne sa czeste gniazdka.
        • 13.07.11, 17:52
          Bardzo ma dobre wyniki na Which ten Miele.
          Wlasnie sie czaje na kupno nowego odkurzacza i po lekturze Which zdecyduje sie chyba na Boscha
          www.amazon.co.uk/Bosch-Energy-Performance-Cleaner-Bsgl5126gb/dp/B003ZDNKL0/ref=sr_1_1?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1310572182&sr=1-1
          Ma o 1% nizsza ocene, a cena nizsza. Sprobuje wkleic z Which wyniki testow.

• 13.07.11, 17:52
            The Miele Cat & Dog TT 5000 (S5261) cylinder vacuum cleaner has a reach of almost 10 metres and a large 2.6-litre capacity. We tested it to see how effectively it vacuumed up dust, pet hair and other spillages, and to see how it compares to other cylinder vacuum cleaners.

The Miele Cat and Dog cylinder vacuum cleaner lives up to its name and is excellent at removing pet hair. And, like most Miele vacs, this Best Buy is much more than just a one-hit wonder, giving a great performance right across the board.

Impressive cleaning
            The Turbo 5000 removes impressive amounts of dirt from hard floors, reaching deep into crevices so there's nowhere for dust to hide.

It's good on carpets, and the head gets close to the skirting boards so you can clean right up to the edges of your rooms.

Cylinder cleaners often struggle to remove pet hair, but this model's turbo brush head picks up plenty.

Great choice for pet owners
            The filter works really well, trapping dust and allergens inside the machine. This model is therefore a great choice for pet lovers and those with allergies.

The vacuum has a reach of almost 10 metres and a large 2.6-litre capacity, so you won't have to stop to change plug sockets or empty the bag too often.

Easy to clean and empty
            The disposable bags are very easy to remove, so it's quick and hygienic to empty the vacuum when the time comes. The filter and nozzle are easy to clean too.

The cable rewinds automatically, and the whole unit stores away neatly when you've finished cleaning.

It's quieter than many cylinder cleaners.

Energy consumption is a little on the high side.

Pros: Excellent on hard floors, excellent at removing pet hair, excellent allergen and dust retention, good on carpet, quiet, compact storage, very easy to empty

Cons: Higher than average energy consumption
            • 13.07.11, 17:53
              A to ten Bosch jakby Cie interesowal:

The hose on Bosch's BSGL5126GB cylinder vacuum is attached by a 360-degree Ball Connection, designed to improve manoeuvrability. Other features include a protective strip for furniture and walls and a compressor motor that uses 50% less energy than a standard motor, according to Bosch. We put the BSGL5126GB's features through our rigorous tests to see whether it lives up to the hype - read on to find out how it fared.

The quiet Best Buy BSGL5126GB bagged cylinder vac would be a great choice for any home with lots of different floor types, as it gives carpets, laminate floors and wooden floors a five-star treatment.

The BSGL5126GB has a telescopic (extendable) tube and a regular nozzle, as well as an extra upholstery nozzle and gap nozzle that can be stored on the vac.

Consistent suction
              The standard nozzle sucks most of the dust out of carpets, and suction doesn't drop by much as the bag fills up. Unfortunately, this vac can hold only around 1.8 litres of dust, which is less than the 4.5 litre capacity claimed by the manufacturer.

Pick-up is excellent on hard floors. The BSGL5126GB is particularly efficient with floorboards, so dust that has fallen down the cracks and crevices is lifted out in no time. You'll also get good results in tighter spots as the BSGL5126GB is impressive at shifting dust and dirt from walls and corners.

Great allergen retention
              The BSGL5126GB isn't just great at getting dust into the bag - it's extremely efficient at keeping it trapped inside, and scored five stars for dust retention.

Allergens are kept locked inside thanks to an effective fleece dust bag, HEPA filter (designed to trap lots of small particles) and fleece exhaust filter, so this vac would be a good choice for anyone with allergies. Filters and bags are easy to change and clean when necessary.

This vac's also a great option if you've got pets. The standard nozzle is quick to suck up pet hair, and the brushes don't take long to clean afterwards.

Easy to use
              The BSGL5126GB has four soft-coated swivel wheels, designed to protect hard floors and improve manoeuvrability. We found it generally easy to use - it's simple to control and move around, particularly on hard surfaces, and makes light work of vacuuming upholstery.

We found this vac uses an average amount of electricity: 267 watt-hours (Wh) for cleaning 10 square metres of carpet. The best vacuums we've tested use under 100Wh for cleaning the same surface area.

Pros: Great results on all floor types, excellent with pet hair and allergens

Cons: Half the dust capacity claimed on the packaging
              • 13.07.11, 18:00
                My mamy Miele Hepa. Jest naprawde dobry - ciagnie jak smok, worki wymienia sie bez problemu i brudzenia rak, czy czegokolwiek wkolo. Wystarczaja na baardzo dlugo.
                Dlugo szukalam odkurzacza i gdzies przeczytalam opinie, ze miele prowadzi sie jak mercedes, tyle, ze wsrod odkurzaczy. Jestem szczesliwa posiadaczka jednego i drugiego, wiec potwierdzam!
                --
                pozdrawiam serdecznie

MamaSzymka
                • 13.07.11, 22:07
                  Mam ten odkurzacz od stycznia i go uwielbiam,jest doskonaly. Nie posiadam zadnych zwierzat ale zdecydowalam sie na ten model bo ma doskonale recenzje. Udalo mi sie go kupic w argosie za 169f,wiec cena przystepna.Jest wart kazdego wydanego funta,polecam.
          • 13.07.11, 23:34
            No wlasnie na Which? jest mnostwo opinii i w wielu z nich powtarza sie problem silnika, ktory wysiada po dwoch/trzech latach.

I sama juz nie wiem, co robic.

Dzieki za tego linka do Boscha. Przyjrze sie.
    • 14.07.11, 00:11
      niee, nic takiego!
      pierwszy miele kupilam uzywany -chyba 6 letni, sluzyl nam 3 lata jeszcze, a teraz jako zapasowy w garazu nocuje, calkiem sprawny nadal.
      cat&dog,nowy ma sie super juz ze 3 lata. jak dla mnie lepszego odkurzacza nie spotkalam!

--
      www.muslin-squares.com
    • 14.07.11, 00:59
      Kupiłam własnie taki na Amazonie, mam go już prawie rok i jest super. Polecam. Zresztą na Amazonie są opinie użytkowników, więc też możesz sobie poczytać.
      www.amazon.co.uk/Miele-S5261-Cylinder-Vacuum-Cleaner/dp/B000UTN8U0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1310597829&sr=8-1
      --
      Jeśli chcesz coś osiągnąć, szukasz sposobu,
      jeśli nie chcesz, szukasz wytłumaczenia.
    • 14.07.11, 09:12
      Mojego Miele Cat&Dog mam jakies poltorej roku albo 2,5 (nie pamietam, wiem, ze na poczatku roku kupowany ;)) i sprawdza sie rewelacyjnie, czysci bardzo dokladnie, no i jest cichy ( ma duza skale mocy, wiec moze byc super cichy, albo ciut glosniejszy, ale mocny). Mamy psa, z ktorego sierscia wczesniejszy odkurzacz nie dawal rady, teraz jest super.
      • 14.07.11, 10:39
        Ja mam inny model,ale Miele jest naprawdę dobrą firmą,nie sądzę żeby silnik padał tak szybko,w każdym razie mój odkurzacz uwielbiam ,:)
        --
        Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.