Dodaj do ulubionych

Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii.

16.12.12, 14:37
Witam. Jak już napisałam jestem w 15 tc mój facet zostawił mnie zaraz po tym jak się o niej dowiedział. W Polsce zbytnio nie mam na co i kogo liczyć. Nadarzyła się okazja żeby wyjechać do Anglii i tu moje obawy.. Czy będę mogla prowadzić tam ciąże nie ponosząc kosztów czy jednak trzeba będzie płacić. Czy muszę mieć tamtejsze ubezpieczenie itd. Jeszcze jestem w Polsce zamierzam wyjechać w lutym. Jeżeli któraś z Was była w takiej sytuacji lub mieszka w Anglii i orientuje się w takim temacie to bardzo proszę o jakieś wskazówki, rady. Z góry dziękuję.

Obserwuj wątek
    • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 14:43
      webarchive.nationalarchives.gov.uk/+/www.dh.gov.uk/en/Healthcare/Entitlementsandcharges/OverseasVisitors/Browsable/DH_074374
      webarchive.nationalarchives.gov.uk/+/www.dh.gov.uk/en/Healthcare/Entitlementsandcharges/OverseasVisitors/Browsable/DH_074376
      --
      Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
      • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 14:48
        ja bym usunela i nie komplikowala sobie zycia - niezaleznie od tego czy przyjezdzasz do anglii czy nie. chyba ze strasznie jestes zakochana w tym gosciu i chcesz jego dziecko.
        --
        А в конце концов все будет хорошо. Если не хорошо, значит, это ещё не конец
          • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:11
            glasscraft napisała:

> Bez zlosliwosci, ale nie za bardzo mowisz po angielsku i masz zamiar przyjechac
            > do Anglii i zyc tutaj z dzieckiem... troche sie to chyba kupy nie trzyma?

Wiem ze to troche dziwne ale jade tam do brata i przez jakis czas on bedzie sie mna opiekowal, a ja jego dzieckiem jak bedzie pracowal. z czasem przypomne sobie jezyk bo dawno nie mialam stycznosci z angielskim. chce poprostu dowiedziec sie co z lekarzem bo nie chce naduzywac jego hojnosci.
            • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:16
              Siedzac w domu i opiekujac sie dzieckiem przypomnisz sobie jezyk bez kontaktu z jezykiem? Ja bym zaczela od "przypominania" sobie juz teraz.
              Z lekarzem bedzie tak, ze jezeli nie udowodnisz, ze masz zamiar na stale mieszkac w UK (a jak to udowodnisz nie znajac jezyka na tyle, zeby sie dogadac, nie majac pracy i tylko zaczepienie u brata - to juz nie wiem), to NHS bedzie Cie traktowac jako goscia w UK i o ile w naglych wypadkach pokryje to ubezpieczenie europejskie, to ciazy i porodu za darmo Ci prowadzic nie beda.
              --
              Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
              • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:35
                glasscraft napisała:

> Siedzac w domu i opiekujac sie dzieckiem przypomnisz sobie jezyk bez kontaktu z
                > jezykiem? Ja bym zaczela od "przypominania" sobie juz teraz.
                > Z lekarzem bedzie tak, ze jezeli nie udowodnisz, ze masz zamiar na stale mieszk
                > ac w UK (a jak to udowodnisz nie znajac jezyka na tyle, zeby sie dogadac, nie m
                > ajac pracy i tylko zaczepienie u brata - to juz nie wiem), to NHS bedzie Cie tr
                > aktowac jako goscia w UK i o ile w naglych wypadkach pokryje to ubezpieczenie e
                > uropejskie, to ciazy i porodu za darmo Ci prowadzic nie beda.

Mimo tego ze o mozliwosci wyjazdu dowiedzialam sie dopiero wczoraj od kilku tygodni chodze na lekcje do sasiada ktory uczy angielskiego wiec nie myslcie sobie ze chciala bym miec cos za nic. rozumiem jak to wyglada z Waszej perspektywy. Ale ja poprostu pytam, chyba mi wolno? Jak bedzie trzeba to bede oplacac lekarza chcialam sie tylko czegos dowiedziec.
                  • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:48
                    glasscraft napisała:

> To dobrze w takim razie. Lap najwiecej jezyka ile mozesz, bo inaczej bedziesz "
                    > uwieziona" w domu.
                    > A co z alimentami na dziecko? Czy pomyslalas o tym?

Tak jak najbardziej. zamierzam przyjechac do Polski jak urodze i podac o alimenty i pozbawienie praw. do tego zwrot polowy kosztów poniesionych w czasie ciazy. moze sie uda sprobowac nie zaszkodzi.
                    • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:50
                      A moze mu sie zmieni, jak malucha zobaczy? Nie chce Ci wlazic butami w prywatne sprawy, ale nie ma naprawde szans na to, ze bedzie chcial byc ojcem, a nie tylko takim na papierze?
                      --
                      • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 16:15
                        glasscraft napisała:

> A moze mu sie zmieni, jak malucha zobaczy? Nie chce Ci wlazic butami w prywatne
                        > sprawy, ale nie ma naprawde szans na to, ze bedzie chcial byc ojcem, a nie tyl
                        > ko takim na papierze?

Wiesz nie wiem tego. bo to bylo planowane dziecko i bylam w szoku jak powiedzial ze odchodzi najpierw sie cieszyl wiec nie mówie ze nie nie moze i teraz mu sie odmienic...
                        ale jak narazie mi nie pomaga nawet do lekarza nie zawiezie musze obcych ludzi prosic.. i wiem ze nie dam rady w Polsce sama. musze myslec o dziecku.
              • szczur.w.sosie Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 17:56
                Glasscraft - nie do końca chyba tak jest. Moja mama przyjechała do UK i od razu otrzymała leczenie (nie emergency), leki (za darmo, bo ma powyżej 65 lat), wizyty u GP, itp. Po prostu zarejestrowałam ją w przychodni, ale jest dopisana do tenency agreement, council tax. Wyjechała w lecie na pół roku do Pl, własnie wróciła, a przychodnia mi powiedziała, na moją informację, że ponad 3 m-ce była poza UK, że nie musi się wcale ponownie rejestrować.
    • plain-vanilla Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:34
      Tu masz to dobrze opisane. Popros brata, zeby przetlumaczyl, bo na Google Translate to belkot wychodzi, chyba ze uda ci sie cos z tego belkotu zrozumiec. Jak juz pojedziesz, to od razu zapisz sie do collegu na ESOL, dzieki temu bedziesz mogla sie uczyc jezyka, kiedy jeszcze masz mozliwosc bez dziecka pod opieka. Kursy sa dzienne, wieczorowe albo weekendowe.

www.maternityaction.org.uk/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/entitlementtonhscareinfo.pdf
      No i fajnego masz brata, ze chce ci pomoc.
      • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:42
        plain-vanilla napisała:

> Tu masz to dobrze opisane. Popros brata, zeby przetlumaczyl, bo na Google Trans
        > late to belkot wychodzi, chyba ze uda ci sie cos z tego belkotu zrozumiec. Jak
        > juz pojedziesz, to od razu zapisz sie do collegu na ESOL, dzieki temu bedziesz
        > mogla sie uczyc jezyka, kiedy jeszcze masz mozliwosc bez dziecka pod opieka. Ku
        > rsy sa dzienne, wieczorowe albo weekendowe.
        >
        > www.maternityaction.org.uk/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/entitlementtonhscareinfo.pdf
        > No i fajnego masz brata, ze chce ci pomoc.

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam:)
    • carmita80 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:34
      Jesli mozesz zatrzymac sie u brata to dobrze. Zeby zarejestrowac sie do przychodni poprosza cie o proof of adress, popros wiec brata aby dopisal cie do council tax, przepisal na twoje nazwisko jakis rachunek np. elektrycznosc, gas albo tv license (nakszybciej) przy zapisywaniu sie do przychodni bedziesz miala spotkanie z pielegniarka wiec o ciazy jej powiesz, przydziela ci midwife. Za nic nie bedziesz musiala placic. Umow tez spotkanie o nadanie NIN oraz pozniek omow sie do job centre o przyznanie ci zasilku dla bezrobotnych (tak mozesz go dostac) Polacy maja takie prawo. O tym powinien powiedziec co brat skoro tu mieszka. Oczywiscie ucz sie czy przypominaj jezyk i to wlasciwie powinno byc twoje najwazniejsze zajecie teraz.
      • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 15:44
        carmita80 napisała:

> Jesli mozesz zatrzymac sie u brata to dobrze. Zeby zarejestrowac sie do przycho
        > dni poprosza cie o proof of adress, popros wiec brata aby dopisal cie do counci
        > l tax, przepisal na twoje nazwisko jakis rachunek np. elektrycznosc, gas albo t
        > v license (nakszybciej) przy zapisywaniu sie do przychodni bedziesz miala spotk
        > anie z pielegniarka wiec o ciazy jej powiesz, przydziela ci midwife. Za nic nie
        > bedziesz musiala placic. Umow tez spotkanie o nadanie NIN oraz pozniek omow si
        > e do job centre o przyznanie ci zasilku dla bezrobotnych (tak mozesz go dostac)
        > Polacy maja takie prawo. O tym powinien powiedziec co brat skoro tu mieszka. O
        > czywiscie ucz sie czy przypominaj jezyk i to wlasciwie powinno byc twoje najwaz
        > niejsze zajecie teraz.

Super dziękuje za odpowiedz. w końcu konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam:)
    • izabelski Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 16:39
      www.adviceguide.org.uk/england/healthcare_e/healthcare_help_with_health_costs_e/nhs_charges_for_people_from_abroad.htm
      moze sie myle, ale najprawdopodobniej ci sie nie nalezy

have been living legally in the UK for at least 12 months when you start treatment, and did not come to the UK for private medical treatment. Temporary absences from the UK of up to three months (in England, up to 182 days) are ignored

tzn jesli szpital sie wezmie za kontrolowanie, to moga ci przyslac rachunek za porod
      --
      ‎"I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed." Michael Jordan virg.in/mj
      • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 18:32
        apropo pozbawiania praw rodzicielskich - z tego co pamietam to chyba jak sie pozbawi praw to sie juz nie mozna domagac alimentow?? - bo albo jedno albo drugie - czy sie myle??

a nastepnym razem jak nie masz bogatego goscia uwiazanego za szyje i w klatce a na koncie troche kasy to wez uzywaj prezerwatyw bo mnie normalnie dobijaja takie posty. w anglii gumki za darmo chyba rozdaja w klinikach - czy mi sie cos znowu myli?
        --
            • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 18:46
              Poniewaz ani robak, ani Ty, ani ja w sypialni im w momencie prokreacji nie siedzielismy, to cycat z zalozycielki watku: "bo to bylo planowane dziecko i bylam w szoku jak powiedzial ze odchodzi najpierw sie cieszyl wiec nie mówie ze nie nie moze i teraz mu sie odmienic... "
              Wierzyc nie musimy, ale tekst o gumkach za gumkach za friko w UK akurat nie ma sie chyba nijak to sytuacji kogos, kto jest w PL i w ciazy... Gdzie widzisz wyrachowanie?
              --
          • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:16
            nie, daje prosto brzmiaca porade ktorej jak widac nikt wczesniej nie udzielil i teraz w zwiazku z tym kolezanka jest po uszy w kupie.
            a bajka stara i ograna do znudzenia - kobiety bez jakiegokolwiek zaplecza finansowego - na wypadek wlasnie np zmiany uczuc taty - robia sobie dzieci a potem sie okazuje ze od poczatku nie daja rady i trzeba im doplacac.

dziecko to nie choroba albo kalectwo, ktore sie przytrafia bez udzialu osoby zainteresowanej - natomiast bardziej poszkodowana jest zawsze kobieta jak tatus sie wykreci - to jak widac elitarna wiedza rodem z harvardu bo jak widac nie kazdy ja posiada.

glasscraft napisała:

> Czasami chamstwo z Ciebie takie wychodzi, ze az sie strach bac.

--
            • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:25
              robak.rawback napisała:

> nie, daje prosto brzmiaca porade ktorej jak widac nikt wczesniej nie udzielil i
              > teraz w zwiazku z tym kolezanka jest po uszy w kupie.
              > a bajka stara i ograna do znudzenia - kobiety bez jakiegokolwiek zaplecza finan
              > sowego - na wypadek wlasnie np zmiany uczuc taty - robia sobie dzieci a potem s
              > ie okazuje ze od poczatku nie daja rady i trzeba im doplacac.
              >
              > dziecko to nie choroba albo kalectwo, ktore sie przytrafia bez udzialu osoby za
              > interesowanej - natomiast bardziej poszkodowana jest zawsze kobieta jak tatus s
              > ie wykreci - to jak widac elitarna wiedza rodem z harvardu bo jak widac nie kaz
              > dy ja posiada.
              >
              >
              > glasscraft napisała:
              >
              > > Czasami chamstwo z Ciebie takie wychodzi, ze az sie strach bac.
              >
              >
              Hallo a czy ja napisalam ze ciąza to dla mnie klopot. Po za tym mam odłozone oszczednosci nie duze ale na podstawowe zeczy dla dziecka i lekarzy mi starczy. chce wyjechac bo wiem ze brat moze mi pomoc. mysle na przyszlosc. a Ty piszesz tak jak bym miala tam za twoje pieniadze zyć.
        • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:03
          robak.rawback napisała:

> apropo pozbawiania praw rodzicielskich - z tego co pamietam to chyba jak sie po
          > zbawi praw to sie juz nie mozna domagac alimentow?? - bo albo jedno albo drugie
          > - czy sie myle??
          >
          > a nastepnym razem jak nie masz bogatego goscia uwiazanego za szyje i w klatce a
          > na koncie troche kasy to wez uzywaj prezerwatyw bo mnie normalnie dobijaja tak
          > ie posty. w anglii gumki za darmo chyba rozdaja w klinikach - czy mi sie cos zn
          > owu myli?

słuchaj to Ty nie oceniaj innych skoro nie znasz bo nie wiesz jak bylo i nie znasz mojej sytuacji. to nie byla wpadka..i nie zamierzam Ci sie tłumaczyc. i jeslichodzi o towoje pytanie co do alimentow to bardzo sie mylisz!
          • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:24

tym bardziej jak sie planuje - to pierwsze pytanie jakie sobie kobieta stawia to jest - bede w stanie ta akcje przeprowadzic jak zostane sama czy nie??
            podejrzewam ze jak masz troche rozumu to przy nastepnym sie juz nad tym zastanowisz - w ogolnym rozrachunku - to jest bardzo dobra rada nawet jak ci sie nie podoba.

3samotna napisał(a):

> słuchaj to Ty nie oceniaj innych skoro nie znasz bo nie wiesz jak bylo i nie zn
            > asz mojej sytuacji. to nie byla wpadka..i nie zamierzam Ci sie tłumaczyc. i jes
            > lichodzi o towoje pytanie co do alimentow to bardzo sie mylisz!

--
    • steph13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 18:42
      glasscraft, dobra kobieta jestes ale to chyba jakas podpucha.
      Najwyrazniej powstal w Polsce nowy trend - zaplodnione i porzucone ofiary wybieraja Anglie jako scene gdzie skrzydla rozwina, dzieki ..., ach juz gadac sie nie chce.
      No chyba ze tutejszy klimat tak porzyciaga.
      • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 18:49
        :-)
        Tylko, ze przeciez tak latwo to nie ma, zeby na dzien dobry tutaj dostac manne z nieba (aka benefity). Jezeli podpucha, to akurat jestem w takim miodowym nastroju, ze mi to nie przeszkadza. Jezeli nie - to powodzenia, bo nie sadze zeby latwo bylo.
        --
        • steph13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 18:58
          glasscraft napisała:

> :-)
          > Tylko, ze przeciez tak latwo to nie ma, zeby na dzien dobry tutaj dostac manne
          > z nieba (aka benefity). Jezeli podpucha, to akurat jestem w takim miodowym nast
          > roju, ze mi to nie przeszkadza. Jezeli nie - to powodzenia, bo nie sadze zeby l
          > atwo bylo.
          Oh well, mnie jeszcze 'season of good will' nie zaatakowal stad patrze na takie historie nieco cynicznie. Nieslychane historie musza krazyc w Polsce o dobrobycie w UK, nawet wsrod tych niegramotnych, bez perspektyw na prace i bez srodkow do zycia.
          • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:18
            Wiecie co żałośni jesteście nie wszyscy ale większość. Myślcie sobie co chcecie. Napisałam w jakiej sytuacji jestem i nie ma w tym ani deka kłamstwa. nie liczę na to ze wyjadę i życie mi się ułoży chcę wyjechać bo nie mam innego wyjścia. Rodzice nie są w stanie mi pomóc za to brat się zaoferował i gdybym miała brata w innym kraju wyjechałabym gdzie indziej. Co do ciąży możecie nie wierzyć, ale była planowana staraliśmy się od stycznia tego roku, a w święta mieliśmy wziąć ślub. O ciąży wiedziałam już od 5 tygodnia bo trafiłam do szpitala z bólami brzucha, a sama zostałam w 12tc więc wiedział o ciąży i cieszył się nią prawie dwa miesiące. Naprawdę nie wiem dlaczego nas zostawił dodam że byliśmy ze sobą ponad 4 lata. Do tej pory takie sytuacje widziałam tylko w tv i nie wyobrażałam sobie że mnie to może spotkać. Więcej nie ma co pisać bo i tak nie wierzycie - nie musicie.
              • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:38
                steph13 napisała:

> OK wiec, jesli twoj brat ma mozliwosci mieszkaniowe i finansowe aby utrzymywac
                > ciebie oraz twoje dziecko to wszystko jest cacy i nikomu nic do tego.

Dokładnie więc nie rozumiem ludzi, którzy wchodzą tutaj i piszą nie na temat. co to kogo obchodzi za czyje pieniądze ja wychowam dziecko.

Nie jestem z tych co czekają na gotowe. Brat mnie zatrudni jako opiekunkę do jego synka będę go prowadzała do szkoły i odbierała. w zamian będę miała dach nad głowa bo u mnie w Polsce od maja zaczyna się remont całego domu. Stad tez rodziców nie chce naciągać bo wzięli na remont duży kredyt. A ja nie tylko będę tam korzystać z pomocy ale i pomogę dla brat. Dlatego chce dowiedzieć się jak jest z opieką medyczna, a wy mi piszecie o mojej nieodpowiedzialności.. nie wierze ze każdy z was jest tak odpowiedzialny i nie popełnił nigdy żadnego błędu jeśli tak to gratuluję.
                • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:44
                  speedy_gonzo napisała:

> mi tutaj cos brzydko pachnie...
                  > Na Polki w UK zalozyla taki sam watek (tam jedzie do znajomych..)

tak zalozylam i jedna pani polecila mi zebym zalozyla watek tutaj, a na poczatku pomyslalam ze jakbym napisala ze jade do brata to pisaliby zebym pytala o to brata skoro tam mieszka. Czemu we wszystki weszycie jakies klamstwa i oszustwa. przeciez i tak za wasze pieniadze nie bede sie utrzymywac..?
                    • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:51
                      glasscraft napisała:

> Akurat tutaj nie masz racji. Jezeli dostaniesz pomoc od panstwa, to bedziesz do
                      > stawac ja z tego, co wszyscy inni (takze my) placimy.
                      >
                      to tak, ale mialam na mysli pieniadze brata bo dopoki nie znajde pracy on bedzie mnie utrzymywal bo jeszcze dokladnie nie wiem jak bedzie z ta opieka nad jego dzieckiem. Musi sie dowiedziec. A po za tym jesli nawet kiedys dostane pomoc z panstwa to wam sie oplaty zwieksza czy jak bo nie rozumiem..
                  • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:49
                    3samotna napisał(a):

> speedy_gonzo napisała:
                    >
                    > > mi tutaj cos brzydko pachnie...
                    > > Na Polki w UK zalozyla taki sam watek (tam jedzie do znajomych..)
                    >
                    > tak zalozylam i jedna pani polecila mi zebym zalozyla watek tutaj, a na poczatk
                    > u pomyslalam ze jakbym napisala ze jade do brata to pisaliby zebym pytala o to
                    > brata skoro tam mieszka. Czemu we wszystki weszycie jakies klamstwa i oszustwa.
                    > przeciez i tak za wasze pieniadze nie bede sie utrzymywac..?

Zreszta co bym nie napisala to i tak nikomu nie pasuje.. Ciekawa jestem co wy byscie zrobili w mojej sytuacji. Bo ja nie chce dogodzic sobie tylko mysle o swoim dziecku.
                    • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:52
                      Ja bym zostala w kraju, ktorego jezyk znam (bez przypominania), gdzie ojciec dziecka mieszka (bo moze mu sie zmieni, a jak nie, to sprawy o alimenty beda sie wlasnie tam odbywac, wiec na bilety lotnicze nie bede musiala wydac), gdzie mam zapewniona opieke medyczna bez zastanawiania sie, czy bede za nia musiala placic. Gdzie mam rodzicow, bo bez wzgledu na kredyty beda na miejscu, zeby mnie wspierac. To bym wlasnie zrobila z mysla z dziecku.
                      --
                      • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:58
                        glasscraft napisała:

> Ja bym zostala w kraju, ktorego jezyk znam (bez przypominania), gdzie ojciec dz
                        > iecka mieszka (bo moze mu sie zmieni, a jak nie, to sprawy o alimenty beda sie
                        > wlasnie tam odbywac, wiec na bilety lotnicze nie bede musiala wydac), gdzie mam
                        > zapewniona opieke medyczna bez zastanawiania sie, czy bede za nia musiala plac
                        > ic. Gdzie mam rodzicow, bo bez wzgledu na kredyty beda na miejscu, zeby mnie ws
                        > pierac. To bym wlasnie zrobila z mysla z dziecku.

Nie zamierzam wyjechac jesli nie bede pewna ze podroz mu nie zaszkodzi i jezeli nie bede pewna ze bede miala tam opieke czy darmowa czy platna. Bylam juz w anglii kilka razy i podoba mi sie tam jesli cos pojdzie nie tak zawsze moge wrocic. a co do rodzicow to oni namawiaja mnie wlasnie na to zebym wyjechala.
                  • speedy_gonzo Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:49
                    Cos sciemiasz moja droga....
                    Twoja wypowiedz z tamtego forum:
                    -------------------------------
                    Botu bardzo dziekuję za odp. Tak zamierzam pracowac tylko nie wiem kiedy czy juz teraz czy po urodzeniu (troche zle sie jeszcze czuje) będe mieszkala u znajomych, ale chyba nie bedzie problemu z tym zeby mnie zameldowali.
                    Zobacze jeszcze to drugie forum. Pozdrawiam:)
                    ------------------------------
                    Przeciez mialas u brata pracowac, ZAPOMNIALAS?
                    • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:55
                      speedy_gonzo napisała:

> Cos sciemiasz moja droga....
                      > Twoja wypowiedz z tamtego forum:
                      > -------------------------------
                      > Botu bardzo dziekuję za odp. Tak zamierzam pracowac tylko nie wiem kiedy czy ju
                      > z teraz czy po urodzeniu (troche zle sie jeszcze czuje) będe mieszkala u znajom
                      > ych, ale chyba nie bedzie problemu z tym zeby mnie zameldowali.
                      > Zobacze jeszcze to drugie forum. Pozdrawiam:)
                      > ------------------------------
                      > Przeciez mialas u brata pracowac, ZAPOMNIALAS?

nie nie zapomnialam tylko jak pisalam w ktoryms poscie o wyjezdzie dowiedzialam sie wczoraj. dzisiaj zalozylam watek i od tamtej pory kontaktowalam sie z bratem juz 5 razy i za kazdym telefonem mowil mi nowe informacje wiec wczesniej jeszcze nie wiedzialam. On tez sie wypytuje znajomych i kogo tylko moze. mozliwe ze jutro dowiem sie o jeszcze innych mozliwosciach. Narazie wiem ze bede miala opieke jesli on wynajmie mi pokuj u siebie i bede miala na to dokument wtedy tez bede miala darmowa opieke.
                      • steph13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:00
                        > nie nie zapomnialam tylko jak pisalam w ktoryms poscie o wyjezdzie dowiedzialam
                        > sie wczoraj. dzisiaj zalozylam watek i od tamtej pory kontaktowalam sie z brat
                        > em juz 5 razy i za kazdym telefonem mowil mi nowe informacje wiec wczesniej jes
                        > zcze nie wiedzialam. On tez sie wypytuje znajomych i kogo tylko moze. mozliwe z
                        > e jutro dowiem sie o jeszcze innych mozliwosciach. Narazie wiem ze bede miala o
                        > pieke jesli on wynajmie mi pokuj u siebie i bede miala na to dokument wtedy tez
                        > bede miala darmowa opieke.

Przestan juz wreszcie gmatwac sie w tych klamstwach bo slabo sie robi czytac te kolejne bzdury. Sprawa wyglada prosoto: jestes w ciazy, chcianej lub nie, nasluchalas sie opowiesci o tym jak to w Anglii opiekuja sie kretaczami znad Wisly, brat/znajomi (kto wie) cos tam niby pomoc maja tylko musza sie dowiedziec (czego?), brat zamelduje cie u siebie (?) i bedzie ciebie zatrudnial do opieki nad dzieckiem, tylko jeszcze musi zalatwic (co?). W skrocie, wybierasz sie do Anglii w charakterze kolejnego pasozyta. Nie masz wyjscia? Masz. Siedziec w Polsce gdzie przynajmniej jezyk wydajesz sie znac i nie zawacac d... innym.
                  • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 19:52
                    przykro mi ze cie gosciu zostawil i sama bym tego nie chciala - ale mnie strzela pioron jak widze co chwila dokladnie takie same posty - jestem w ciazy a on mnie zostawil - a teraz sie nie czepiajcie bo musze myslec o dziecku...
                    o dziecku to trzeba bylo myslec zanim sie zrobilo - czy bede wstanie je wychowac jak mnie gosciu zostawi czy nie - a tu jakby przebudzenie i logiczne myslenie nastepuje dopiero po fakcie jak sie pali ziemia pod nogami.

3samotna napisał(a):

>
                    > tak zalozylam i jedna pani polecila mi zebym zalozyla watek tutaj, a na poczatk
                    > u pomyslalam ze jakbym napisala ze jade do brata to pisaliby zebym pytala o to
                    > brata skoro tam mieszka. Czemu we wszystki weszycie jakies klamstwa i oszustwa.
                    > przeciez i tak za wasze pieniadze nie bede sie utrzymywac..?

--
                      • tinkerbell84 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 20:19
                        Samotna, ja do UK, a dokładnie do Szkocji przyjechałam do mojego męża w sierpniu razem z córką. Aby zarejestrować się do przychodni, potrzebny Ci numer NIN, który wyrobisz bez problemu oraz jak dziewczyny wyżej napisały proof of adress. To może być nawet list z numerem NIN, czy też list z banku do Ciebie na adres brata. Nikt nie musi na Ciebie przepisywać, żadnych rachunków.
                        Opieka będzie Ci się należeć jak każdemu obywatelowi UK.
                        W ciąży jestem od października. Nie pracowałam tutaj - i nikt mi nigdy nie kazał za nic zapłacić.

Nie słuchaj się ludzi którzy będą gnębić Cię za benefity. Po pierwsze i tak one od razu się nikomu nie należą. Po drugie Polacy są nadal mniejszością w UK i to nie z ich podatków ewentualnie dostaniesz te benefity.
                        Wiem tylko, że po urodzeniu dziecka każdemu należy się Benefit Child, w wysokości 80 funtów. Więcej nie wiem, bo mój mąż odprowadza takie wysokie podatki jak niejedna wypłata pieklącego się Polaka w UK na temat benefitów dla innych. Nikomu też ich nie żałuję nawet jeśli mi się nie należą.

Na ojca dziecka zbytnio bym się nie oglądała. Jak urodzisz tutaj to i tak zbyt szybko do PL nie wyjedziesz. Wyrobienie paszportu w konsulacie też trochę trwa, no i jak będziesz pilnować dziecko brata to też jakoś będziesz musiała się dostosować.

W końcu to Ty głównie będziesz nosić odpowiedzialność za dziecko i oglądanie się na pseudotatę, który jak widać nie dorósł do sytuacji może nie przynieść Ci żadnych korzyści.

Powodzenia!
                        --
                        Mam ciało osiemnastolatki!
                        Trzymam je ukryte w szafie;)

zasiedmiogorogrodem.blogspot.co.uk/
                          • agazat Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 20:43
                            Pracuje w szpitalu polozniczym w biurze, do ktorego splywaja skierowania od GP dla kobiet w ciazy. U nas wyglada to tak - jesli rejestrujemy nowa pacjetke sprawdzamy jak dlugo jest w UK (wlasciwie od kiedy jest zarejesterowana u GP). Jesli mniej niz rok (wlaczajac obywatelki Unii Europejskiej) informujemy Overseas Patient Coordinator, ktora wysyla pacjetce papiery do wypelnienia i prosbe o przedstawienie kopii dokumentow, ktore przekonaja ja, ze rzeczona pacjentka nie przebywa w UK turystycznie/czasowo, tylko ma zamiar zostac na stale. Wazne sa takie rzeczy jak meldunek (np.kontrakt z landlordem/agencja), konto bankowe na wlasne nazwisko, telefon na abonament (nie na karte), rachunki na wlasne nazwisko, nazwisko na liscie wyborczej, payslip itp.
                            Pewnie latwiej jest, jesli przyjechalo sie do partnera, z bratem moze nie byc tak latwo ...
                            Wiem ze sa Polki, ktore musza placic za badania w czasie ciazy (kazda wizyta u poloznej, badania krwi, USG, GTT, AntiD, wizyty w Day Unit, u konsultanta etc), wiec nie zawsze jest to takie proste.
                            Warto o tym wiedziec ...

--
                            www.euwelcome.org
                        • yumemi Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 23:03
                          > Wiem tylko, że po urodzeniu dziecka każdemu należy się Benefit Child, w wysokoś
                          > ci 80 funtów. Więcej nie wiem, bo mój mąż odprowadza takie wysokie podatki jak
                          > niejedna wypłata pieklącego się Polaka w UK na temat benefitów dla innych

Strasznie jestem ciekawa jakie to sa te 'wysokie podatki':))) Wystarczy zarabiac 50k rocznie zeby juz placic 1,200 podatku miesiecznie, tyle ile niektorzy zarabiaja.

--
                          -----------------------------------------
                      • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:41
                        bardzo sie lubie udzielac w watkach ludzi ktorzy sami sie wpedzaja w klopoty a pozniej oczekuja od wszystkich pomocy - taka pomoc i te wszystkie benefity powinny isc na ludzi kalekich, chorych, po wypadkach, po tragediach zyciowych, na jakies przekwalifikowanie ludzi po masowych zwolnieniach etc a nie na takie numery wyprodukowane na wlasne zyczenie.

3samotna napisał(a):

> robak.rawback to moze poprostu sie nie udzielaj szkoda twoich nerwów i moich i
                        > tak nie piszesz na temat. bez urazy.

--
                        • rosapulchra-0 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 26.12.12, 18:46
                          robak, albo jesteś straszną trollicą, albo swoim chamstwem na forum próbujesz rekompensować swoje osobiste życie. Tak, czy siak - twoje zachowanie jest obrzydliwe.
                          --
                          Miałam męża, od groma chłopaków, ale byłam też z kobietą, czego nigdy nie ukrywałam, w związku z tym jestem lesbą, to chyba oczywiste by morgen_stern
                          anielska.blog.pl/
                          • robak.rawback Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 27.12.12, 00:42
                            od dlugiego czasu przygladalam sie na te rozne historie dziecieco-benefitowe i nie wlaczalam sie za mocno;
                            teraz zmienilam zdanie i mialam ochote sie wypowiedziec... zupelnie tak jak ty

rosapulchra-0 napisała:

> robak, albo jesteś straszną trollicą, albo swoim chamstwem na forum próbujesz r
                            > ekompensować swoje osobiste życie. Tak, czy siak - twoje zachowanie jest obrzyd
                            > liwe.

--
                          • steph13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 27.12.12, 09:43
                            rosapulchra-0 napisała:

> robak, albo jesteś straszną trollicą, albo swoim chamstwem na forum próbujesz r
                            > ekompensować swoje osobiste życie. Tak, czy siak - twoje zachowanie jest obrzyd
                            > liwe.

Odczepcie sie wreszcie od Robaka. Nie znam dziewczyny osobiscie ale wkurza mnie ta nagonka na nia, dlatego ze osmiela sie mowic to co mysli. Jesli ktos wywleka swoje prywatne zycie na poublicznym forum to musi byc przygotowany nie tylko na 'yes people' czy 'fence sitters' ale rowniez na tych, ktorzy mysla i wyrazaja swoje opinie bez obwijania w bawelne. Robak nie poderznela nikomu gardla tylko przekazala swoje spojrzenie na pewne sprawy. Nie wylewa wiadra wspolczucia, nie rysuje drogowskazow do zasilkow, nie rozczula sie niepotrzebnie nad czyjas 'half-baked story', i co w tym zlego widzicie?
                            • annika13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 27.12.12, 10:30

> rosapulchra-0 napisała:
                              >
                              > > robak, albo jesteś straszną trollicą, albo swoim chamstwem na forum próbu
                              > jesz r
                              > > ekompensować swoje osobiste życie. Tak, czy siak - twoje zachowanie jest
                              > obrzyd
                              > > liwe.

Moze nie zgadzam sie z opinia robaka ale nazywanie ja straszna trollica jest nie fair, jak stpeh napisala ma inna opinie niz wiekszosc na tym forum, ale obrazajac ja kazdy z was jest trollem. Dziewczyna konkretnie pisze nie rzuca chamstwem a to ze nie podoba sie innym to inna sprawa.

--
                              www.youtube.com/watch?v=5lLyr76L5Ic&feature=relmfu
          • porzeczka666 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:58
            no kryzysu to tu na pewno nie ma, co to jest 7 % bezrobocia w porównaniu do np Wrocka gdzie bywało >17%? Tu po prostu przeludnienie jest, ot co. Niedługo wyspa zacznie tonąć...a likwidacja benefitów już za chwileczkę, już za momencik, więc ja tam bym się w tej chwili nie pchała do uk-miodowe lata się kończą. A ci co tu już są nienawistnie patrzą na nowoprzybywających, niedługo zaczną prosić o dobrowolne opuszczanie wyspy tych co bez odpowiednich papierów a potem już nie tylko prosić..wiem skądinąd
        • rosapulchra-0 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 25.12.12, 03:10

Tylko, ze przeciez tak latwo to nie ma, zeby na dzien dobry tutaj dostac manne z nieba (aka benefity).

I tu się mylisz. Jesteśmy pełnoprawnymi członkami UE, okres karencji dawno minął, przyjeżdżasz do UK, składasz wniosek o benefity i maksymalnie w ciągu miesiąca je dostajesz.
          --
          Miałam męża, od groma chłopaków, ale byłam też z kobietą, czego nigdy nie ukrywałam, w związku z tym jestem lesbą, to chyba oczywiste by morgen_stern
          anielska.blog.pl/
      • izabelski Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:01
        rozwaz rowniez, to, ze jak wpiszesz ojca do aktu urodzenia dziecka to przy kazdym wyrobieniu paszportu (nawet tego pierwszego) bedziesz musiala go prosic o zgode na wyrobienie
        --
        ‎"I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed." Michael Jordan virg.in/mj
        • gabez1 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:28
          Jezeli Twoja historia jest prawdziwa, to powiem, ze bardzo Ci wspolczuje.
          Znalazlas sie naprawde w bardzo trudnej sytuacji.
          Byc moze wyjazd do UK to dobry pomysl, poniewaz Ty bedziesz miala dach nad glowa i co jesc, a Twoj brat bedzie mial opieke dla dziecka - bedziesz taka aupair.
          Rozwaz, czy podolasz opiece na 2-ojka dzieci - na poczatku bywa trudno z jednym nawet maluchem. Chociaz nie wspominasz w jakim wieku jest dziecko brata - moze jest w szkole?
          Wtedy byloby zdecydowanie latwiej.
          Co do kosztow medycznych - niestety nie pomoge.
          Tak, czy inaczej- zycze Ci powodzenia z calego serca!
          --
          pozdrawiam serdecznie

MamaSzymka
          • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:44
            Dziecko urodzone z polskiej matki i polskiego ojca podlega pod polskie prawo. Wiec jezeli zgodnie z prawem PL ojcie musi wydac zgode/byc obecny przy wydawaniu paszportu to tego nie ominiesz. Czy dziecko jest urodzone w PL, UK czy na Marsie. Bo gdyby Ci sie wydawalo, ze dziecko dostanie brytyjski paszport z racji urodzenia w UK, to sie mylisz - tak na wszelki wypadek, gdyby to nastepne pytanie bylo.
            --
              • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:57
                Samotna, pardon - chcesz tutaj zyc - zajrzyj na strony konsulatu polskiego w UK. Po polsku i dowiesz sie z pierwszej reki. Znalezienie konsulatu polskiego w UK w necie strosunkowo latwe. Jezeli naprawde istniejesz, Twoja historia jest prawdziwa i chcesz dziecku zapewnic najlepszy start w zyciu (chociaz chcialabym wiedziec dlaczego to ma byc z daleka od ojca i dlaczego Twoi rodzice Cie tak chetnie wysylaja zagranice zamiast probowac Ciebie i ojca dziecka zblizyc) to zacznij sie brac za siebie i brac odpowiedzialnosc za swoje decyzje. Dziecku sie pupe podciera, dorosla osoba podejmuje decyzje i sama za te decyzje odpowiada.
                --
        • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 22:30
          izabelski napisała:

> rozwaz rowniez, to, ze jak wpiszesz ojca do aktu urodzenia dziecka to przy kazd
          > ym wyrobieniu paszportu (nawet tego pierwszego) bedziesz musiala go prosic o zg
          > ode na wyrobienie

co do paszportu to mysle ze sie zgodzi a jak nie to wystarcz sprawe do polkiego sadu zlozyc za posrednictwem kogos z rodzny.
    • 3samotna Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 21:37
      Tak naprawde jestem w takiej sytuacji.
      Teraz rozmawialam długo z bratem i powiedzial to co kilka forumowiczek musze udowodnic ze przyjechalam na stale. a dowiedziec sie musial jak to zrobie. Mam zalozyc taka jakby wlasna dzialalnosc jako opiekunka i odprowadzac podatek od dochodow o ile dobrze zrozumialam. Alan w marcu skonczy 7 lat wiekszosc dnia spedza w szkole a ja mialabym go prowadzac do szkoly i z niej odbierac a to pol kilometra od ich domu mysle ze to nic ciezkiego..
      mam tylkoteraz pytanie czy zeby zostac niania musze miec jakies szkolenie kwalifikacje?>
      • kobylczusia Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 22:40
        ja tu przyjechalam w 3 mc ciazy, nie mialam umowy o mieszkanie ani nic, tylko poszlam do banku i zalozylam konto a pozniej z listem od nich poszlam sie zapisac do lekarza. wprawdzie przyjechalam razem z mezem ktory znalal prace ale nie kojarze zebym to gdziekolwiek, komukolwiek przedstawiala.
        --
        http://www.suwaczki.com/tickers/o148p07wu0widv7n.png
        http://www.suwaczki.com/tickers/ex2bj44jc67ahyz0.png
        • tinkerbell84 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 23:11
          A jeszcze przypomniało mi się, że dostałam kartę "Health Board exemption Certificate", w którym jest napisane:
          że mogę mieć wypisywane darmowe recepty przez lekarza oraz przez szpital oraz, że jeśli będę pacjentem szpitala to mam zabrać tą kartę ze sobą.
          Pytałam się jeszcze koleżanki, która rodziła tutaj nie będąc całego roku i również nie płaciła za nic ani też nie musiała udowadniać tego, że mieszka tutaj na stałe.

Założenie działalności to dobry pomysł.

A co do paszportu dziecka. To ojciec dziecka może napisać pismo notarialne i wysłać je do UK. Ale domniemam, że może mu być wszystko jedno i robić pod górkę.
          A nawet jeśli to zrobi, to jak wrócisz do PL, to on może nie zezwolić dziecku na opuszczenie kraju. Bo może jako ojciec. No chyba, że wyda Ci zgodę. Oczekiwanie na sprawę o alimenty to też nie jest miesiąc czy dwa. I do tego będzie potrzebny pesel dziecka, na który znów się czeka, chyba miesiąc?

Jeśli tatuś nie będzie się interesował ciążą, rozważyłabym wpisanie ojciec nn. Nie otrzymasz alimentów, ale na pewno ułatwi Ci to życie.

CO do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Tu też nie jest prosto, choć przy niemowlaku łatwiej niż przy dziecku większym. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie przerywa stosunku alimentacyjnego. Stosunek alimentacyjny ustaje dopiero wtedy gdy Twój kolejny ewentualny partner przysposobi dziecko.

--

• glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 23:21
            NI number jest potrzebny w okreslonych sytuacjach. Np jak sie pracuje, albo szuka pracy. Chcialabym wiedziec skad sie bierze ten mit, ze jak sie nie ma naszynal inszurancey numbre to sie placi wyzsze podatki i placi za opieke zdrowotna....
            --
            • tinkerbell84 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 23:33
              Nic takiego nie napisałam.
              Jak wyżej. Była rubryka na NIN, więc skoro mam to wpisałam.
              A co do szukania pracy, wertując ogłoszenia od pół roku, w wielu jest informacja o potrzebnym już NIN.

Nie wiem jak jest z podatkami w UK, ale np jak byłam w Irlandii 4 lata temu, to faktycznie było tak, że dopóki nie dostałam ich odpowiednika NIN to zabierali mi większy podatek. Jak dostałam numer to mi wyrównali.

Sprawdzę payslipy męża jak to u niego wygląda, przed i po

glasscraft napisała:

> NI number jest potrzebny w okreslonych sytuacjach. Np jak sie pracuje, albo szu
              > ka pracy. Chcialabym wiedziec skad sie bierze ten mit, ze jak sie nie ma naszyn
              > al inszurancey numbre to sie placi wyzsze podatki i placi za opieke zdrowotna..
              > ..

--

• tinkerbell84 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 23:53
                      Kiedyś w necie ( łatwo znaleźć;) ) widziałam informację, że osoby stawiające dużą ilość wykrzykników mają problem z emocjami;)

Jeśli Twoje słowa skierowane są do mnie, to chyba nie powinny, bo nigdzie nie napisałam tego o co wznosisz krzyk.

A żeby zrobić Ci dobrze, to po sprawdzeniu payslipów męża, mogę nawet powiedzieć, że masz rację;]
                      --

• glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 00:03
                        Really? W necie krzyk jest wyrazany duzymi literami - dla przykladu - TAKIMI. Z wlasnymi emocjami nie mam problemu, za to z ludzka glupota i niewiedza, na usprawiedliwienie ktorej nie ma niczego, bo w necie jest wszystko na temat podatkow w UK dostepne - owszem.
                        Payslipy Twojego meza mnie nie interesuja. A to, ze mam racje nie wynika z ich lektury, tylko z tego ze tak jest. Naszynal inszurance number, czy tez jego brak.
                        --
                            • plain-vanilla do glasscraft 17.12.12, 10:40
                              Nie wiem, czy to ma zwiazek z brakiem NIN czy P45, ale moj maz placil wyzszy podatek, kiedy zaczal pierwsza prace w UK. Dopiero po rozpoczeciu pracy aplikowal o NIN i kiedy przekazal NIN pracodawcy, zostal mu przynany normalny kod podatkowy. Potem dostal zwrot nadplaconego podatku w wysokosci £800. Teraz mozesz napisac, czy placenie wyzszego podatku mialo zwiazek z brakiem P45 czy wynikalo z innego powodu (zupelnie niezwiazanego z brakiem NIN)?
                              • glasscraft Re: do glasscraft 17.12.12, 11:30
                                Na 100% placenie wyzszego podatku mialo zwiaze z tym, ze nie mial P45 z poprzedniej pracy (zrozumiale, skoro to byla jego pierwsza praca) i najprawdopodobniej nie dali mu do wypelnienia P46 od razu, jak zaczal prace (co powinni byli zrobic bez wzgledu na brak NIN). Wiec zgaduje, ze placil podatek na kodzie BR, ktory sciaga 20% od kazdego funta bez uwzglednienia rocznej sumy "wolnej od podatku".
                                --
                                • rosapulchra-0 Re: do glasscraft 26.12.12, 18:49
                                  Nie zgadzam się. Ja, mimo że nie dostarczyłam P45, płaciłam normalny pdatek, dlatego się dziwię, że piszesz, że to był 100% powód. Nie miałam też NIN, dopiero po miesiącu sobie go wyrobiłam.
                                  --
                                  gazeta_mi_placi napisała:
                                  Pisałaś o zeszytach, podręcznikach i ubraniach więc do tego się odniosłem.
                                  anielska.blog.pl/
                                  • glasscraft Re: do glasscraft 26.12.12, 19:08
                                    Zwrocilas uwage na druga czesc tego zdania polaczona z pierwszym takim malutkim "i"?
                                    "Na 100% placenie wyzszego podatku mialo zwiaze z tym, ze nie mial P45 z poprzedniej pracy (zrozumiale, skoro to byla jego pierwsza praca) i najprawdopodobniej nie dali mu do wypelnienia P46 od razu, jak zaczal prace "

Jezeli ktos zaczyna prace bez P45 z poprzedniego miejsca pracy (bo to np jego pierwsza praca w UK, albo poprzedni pracodawca ma w nosie to, ze musi dac P45), nowy pracodawca powinien dac pracownikowi P46 do wypelnienia i na podstawie tego nadac tymczasowy kod podatkowy. Albo po ustaleniu sytuacji podatkowej nowego pracownika (czyli do wyboru: a) to jedyna i pierwsza praca w danym roku podatkowym u jakiekogolwiek pracodawcy, b) to jedyna praca, ale wczesniej pracowalo sie w tym samym roku podatkowy u kogos innego c) pracuje sie u kogos innego w tym samym czasie) nadal kod podatkowy...

--
            • aniaheasley Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 09:54
              NIN nie jest konieczny do korzystania z NHS, ALE...
              Przychodnie GP przy rejestracji dla swojej wygody prosza o podanie NIN jako dowodu na to ze jest sie tutaj na stale. Turysci NINu raczaj nie wyrabiaja. Tak, wiem ze mnostwo ludzi NIN nie potrzebuje, ale GP surgeries czesto na podstawie podania NIN I potwierdzenia adresu rejestruja w przychodni nowego pacjenta poniewaz posiadanie NIN jest dla nich wystarczajacym dowodem na to ze dana osoba mieszka w UK na stale.
              Zawsze tak bylo, a Polacy interpretuja to mylnie jako dowod na to ze NIN jest konieczny do rejestracji porownujac NIN do ZUS.
              --
              Ania's Poland
            • brown_aurelia Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 16.12.12, 23:33
              nie wiem, czy Twój wyjazd to dobry pomysł, ale to nie moja sprawa - zrób co uważasz za słuszne.
              Opieka medyczna Ci się należy, jeśli będziesz mieć jakieś papiery potwierdzające, że zostajesz na stałe w UK i tu będzie miejsce Twojego stałego pobytu.
              No i warto szkolić intensywnie angielski :)

poza tym - nie jestem pewna - ale chyba każdej kobiecie przysługuje bezpłatna opieka w ciąży bez względu na miejsce zamieszkania. Może się mylę, ale gdzieś czytałam, że jest takie prawo w Unii Europejskiej i nie można ciężarnej kobiecie odmówić pomocy medycznej.
                  • skierka27 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 00:21
                    Często się czytam jak to tu niby jest, a rzeczywistość i tak odbiega od tego. Moja rada? Przyjedź do brata, załatw od razu NIN, zapisz się do przychodni ( u mnie nawet nie chcieli potwierdzenia adresu, ale lepiej nich brat Cię zgłosi do Councilu-będziesz takie potwierdzenie miała) i sama zobaczysz, że to wszystko jest prostsze niż Ci się wydaje. Opiekę dostaniesz, nikt Ci za nią rachunku nie wystawi,a ja osobiście na 7 lat pobytu tutaj nie spotkałam się z żadną kontrolą odnośnie korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Powodzenia:)
                      • agazat Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 08:32
                        W szpitalu pracuje juz 4,5 roku, ale dopiero od jakiegos roku mamy jasna i w miare konkretna sytuacje jesli chodzi o zagranicznych pacjentow. W pewnym momencie szefowie Trust zorientowali sie, ze przez dziury w systemie traca mnostwo kasy, powolali Overseas Patients Coordinator i babka zabrala sie do pracy z gorliwoscia wscieklego rotweilera. Moze gdzie indziej jest inaczej, ale warto byc przygotowanym na rozne okolicznosci.
                        Czesc kobiet dostaje listy-niespodzianki choc jest tu od lat - zarejestrowaly sie u GP dopiero przy okazji ciazy. Zwykle nie ma problemu, przedstawia payslipy i po sprawie.
                        Trzeba takze wykazac mozliwosc samodzielnego utrzymania sie tutaj, latwiej pewnie w przypadku dolaczenia do pracujacego juz partnera. Samotna matka w zaawansowanej ciazy, ktora przyjechala do brata - nawet z zarejestrowana (dopiero co) dzialalnoscia - moze nie przekonac urzednika.
                        --
                        www.euwelcome.org
                    • carmita80 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 14:59
                      skierka27 napisała:

> Często się czytam jak to tu niby jest, a rzeczywistość i tak odbiega od tego. M
                      > oja rada? Przyjedź do brata, załatw od razu NIN, zapisz się do przychodni ( u m
                      > nie nawet nie chcieli potwierdzenia adresu, ale lepiej nich brat Cię zgłosi do
                      > Councilu-będziesz takie potwierdzenie miała) i sama zobaczysz, że to wszystko
                      > jest prostsze niż Ci się wydaje. Opiekę dostaniesz, nikt Ci za nią rachunku nie
                      > wystawi,a ja osobiście na 7 lat pobytu tutaj nie spotkałam się z żadną kontrol
                      > ą odnośnie korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Powodzenia:)

Zgadzam sie. Z dopisaniem do councili moze byc roznie, jesli jest taka mozliwosc to ok. Z otworzeniem konta w banku tez moze nie byc latwo, wiele bankow zyczy sobie proof of adress i to najlepiej council tax. Sa przychodnie, ktore nie potrzebuja proof of adress ale na ogol jednak tak, natomiast NIN nie jest konieczny ale przydatny wiec lepiej miec.
                  • ciocia_ala Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 12:52
                    Nie mialam zamiaru sie odzywac, ale tinkerbell84 - jestes tu od 4 miesiecy i myslisz, ze pozjadalas rozumy!! Twoja sytuacja byla inna niz dziewczyny, ktora tu prosi o informacje. Przyjechalas w ciazy do swietnie zarabiajacego meza, nie moja sprawa, czemu nie mieszkalas z nim tu od poczatku i czemu zdecydowalas sie w ciazy tu dolaczyc. 80 funtow (plus te drobne p) odbiora Ci niebawem, albo bedziesz placic od nich podatek. Chyba, ze w Szkocji jest inaczej.

Jezeli chodzi o autorke postu, mysle, ze to bardzo trudna decyzja!! Twoj brat (i bratowa) musza byc bardzo odwazni (lub bez wyobrazni), zeby Cie namawiac na przyjazd. I nawet nie o koszty porodu i opieki tu chodzi (i tak, wszyscy placa za to z podatkow, rowniez matki polki jak i maz tinkerbell). Zeby sprawdzic jak dziala system opieki w miejscowosci brata musisz pewnie sama na wslasnej skorze to sprawdzic. Staraj sie miec wiekszy obraz. Po porodzie mozesz sie zle czuc, miec depresje, dziecko moze sie zle czuc. Wiec moze Twoja pomoc bratu bedzie znikoma. Lub zadna. Piszesz, ze chcesz isc do pracy, kiedy... dziecko bedzie starsze? Prosze Cie, wiadomo, ze tego nie zrobisz chocbys sie starala.

A co na to bratowa? Ja wiem, ze rodzina rodzina, ale utrzymanie dwoch dodatkowych osob kosztuje. Pampersy, mleko, ubrania i inny sprzet dla malego/malej.

Przemysl sobie wszysko dokladnie. Plusy i minusy. Plan A,B oraz C.
    • agrafka13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 21:31
      Cześć!
      Przeczytałam większość wątków w piatek, widzę, że nieco "urosły".
      Moje zdanie jest takie:
      Jak masz zamiar urodzić tutaj, otrzymasz akt urodzenia dziecka, w którym albo będą dane ojca, albo ich nie będzie.
      Jeśli będą- ojciec ma prawa rodzicielskie i musi zgodzić się na paszport, ale znając Twoją sytuację, zapewne tego nie zrobi, zostaniesz z ręką w nocniku i do Polszy nie wyjedziesz za Chiny Ludowe.
      Jeśli danych nie będzie- wg prawa UK, ojciec nie ma praw do dziecka, paszport oczywiście dostaniesz.

Musisz wiedzieć, że będzie Ci tutaj ogromnie ciężko, pomimo tych benefitów, o których trąbia onety i wirtualne polskie media ;)
      Ja osobiscie nie wyjechałabym np do Japoni nie znając języka, ludzi o pomoc nie lubie prosić, bo ich cierpliwość też ma swoje granice.

Pozdrawiam
    • anajane Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 22:47
      A ja napisze cos o czym nikt jescze nie wspomnial.
      Jestes w 15 tc - to jeszce wczesnie.Chcesz urodzic i mieszkac w UK - idz do pracy.Nie musiasz przyznawac sie do ciazy, pracy szczegolnie przez agencje jest tu duzo.Musialabys pracowac do samego porodu ale pewnie zalapalabys sie na macierzynski i dodatki.Tutaj ciaza nie jest traktowana jak choroba i kobiety normalnie pracuja.Powodzenia.
      • steph13 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 23:06
        anajane napisała:

> A ja napisze cos o czym nikt jescze nie wspomnial.
        > Jestes w 15 tc - to jeszce wczesnie.Chcesz urodzic i mieszkac w UK - idz do pra
        > cy.Nie musiasz przyznawac sie do ciazy, pracy szczegolnie przez agencje jest tu
        > duzo.Musialabys pracowac do samego porodu ale pewnie zalapalabys sie na macier
        > zynski i dodatki.Tutaj ciaza nie jest traktowana jak choroba i kobiety normalni
        > e pracuja.Powodzenia

Przeoczylas tylko, ze 'samotna' nie zna jezyka angielskiego wiec pracodawcy nie beda sie o nia raczej dobijac.
        • hanai77 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 17.12.12, 23:29
          a jakbys dziewczyno zrobila tak, przyjezdzasz brat dopisuje cie do councilu, zakladasz konto w banku, no nie wiem bierzesz tel w abonamencie , czy rachunek za tv, zapisujesz sie do przychodni , aplikujesz o nin, w miedzyczasie szukac w agencjach pracy jakiegos nieduzego sprzatania (albo cos w ten desen) zeby nie bylo ze jestes darmozjad? nawet kilka tygodni takiej pracy plus te wszystkie inne dokumenty jak nin czy rachunki uwiarygodnia twoj pobyt tu, plus moze jakas szkola jezykowa w miedzyczasie... faceta tj tatusia szanownego olej z gory i po porodzie nie podawaj do rejestracji jego danych bo bedziesz miala odwieczny problem z proszeniem sie o zgode na paszport malucha az do samej 18 chyba ze przeprowadzisz sprawe w sadzie, ale w sumie po co to komu, na alimenty bym ja osobiscie sie wypiela byle miec spokoj, skoro zostawil cie w ciazy to pewnie z alimentami nie bedzie tez taki chetny wiec szkoda zachodu.. dzialaj rozwaznie , i pamietaj ze jak sie maluch urodzi i troche go odchowasz to jakos to bedzie ..nie pierwsza ty i nie ostatnia.. dasz rade..
          a docinkami sie nie przejmuj .. bo i po co.
          ps i kuj ten angielski jak sie da mocno ..
            • sznupkowie Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 02:43
              Normalnie ręcę i cycki opadają....wysyłacie dziewczyne do pracy, a ona jeszcze w Polsce i do tego na forum czas marnuje, zamiast z rodzina się porządnie naradzić i u brata odpowiedzi szukać, bo on przeciez się orientuje.

Jak wy widzicie tą jej prace? Zanim przyjedzie, zanim się rozpakuje i załatwi papierkową robote, to minie trochę czasu, do teog w styczniu to totalny martwy sezon w agencjach, więc nie ma co liczyć na dużo. Moze koło lutego się rozkręci i wtedy który to będzie tydzień? Policzymy? 22 tydzień? Swietny czas na szukanie pracy..:-/
              --
              sznupkowiewpodrozyzycia.blogspot.co.uk/
              • glasscraft Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 08:37
                Zwlaszcza, ze praca da jej tylko urlop macierzynski - bezplatny. Zadnych "dodatkow" nie dostanie, bo do tego zeby dostac rowniez zaplate w czasie urlopy macierzynskiego trzeba przepracowac u danego pracodawcy conajmniej 26 tygodni liczone wstecz od 15 tygodnia przez narodzinami dziecka.
                --
    • lianis Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 10:31
      Za nic w swiecie nie wyjezdzalabym do obcego kraju ze slaba znajomoscia jezyka w zaawansowanej ciazy, do lutego 2 mies, teraz jestes w 15 tc czyli w lutym bedziesz w 24? Jesli ktos Ci opowiedzial jakie wielkie benefity dostaje w UK samotna mama za nic, to wez poprawke na to ze za nic to co najwyzej mozna pojsc siedziec. Jest recesja i rzad stara sie jak moze zeby wprowadzic oszczednosci, benefitow coraz mniej sie dostaje i jeszcze maja je obcinac. Poza tym zeby cokolwiek dostawac to trzeba pracowac, kto bedzie Ci sie niemowlakiem zajmowac kiedy ty bedziesz w pracy? Zlobki pracuja od 8 do 18, chilminderki ciut dluzej, ale tak czy inaczej nie w godzinach pracy zmianowej fabryki, a jesli nie jestes specjalista w jakiejs dziedzinie to do biura nikt nie wezmie kogos nie mowiacego po ang. Kto zostanie z dzieckiem jak zachoruje? Wiesz ze tutaj pracodawca da ci wolne na chore dziecko, ale nie pracujesz to nie zarabiasz? Nie ma jak w Polsce ze zwolnienie platne na 100%, nie ma nawet platnego na 80%, co najwyzej na 0%. Jesli pracowalabys przez agencje, to ciagle wolne tez sprawi ze nie bedziesz dostawala pracy, a dzieci niestety czesto choruja. Nie majac faceta, ktory bedzie w tym czasie latal dziure w domowym budzecie, ani babc ktore zajma sie chorym wnuczkiem zeby mama mogla pracowac, co zrobisz? Myslisz ze brat albo jego zona chetnie wezma wolne z pracy zeby Twoim chorym dzieckiem sie zajmowac? Bo jakos nie wyobrazam sobie zeby nawet najlepszy brat chcial wziac na kilka lat utrzymanie siostry i jej dziecka tylko za przyprowadzanie i odprowadzanie wlasnego do szkoly.
      Zostan lepiej w domu, przy rodzicach, gdzie latwiej bedzie ci znalezc wsparcie i pomoc z dzieckiem. Bycie samotna mama jest dosc trudne, bycie samotna mama w obcym nieznanym kraju na dluzsza mete moze wykonczyc, doprowadzic do depresji albo innych klopotow.
      --
      http://lb3f.lilypie.com/xcxkp1.png
      • skierka27 Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 11:49
        To chyba żyjemy w dwóch różnych krajach:/ Wybacz, ale ja się nie zgodzę z tym, że lepiej samotnej matce w Pl niż tutaj. Dlaczego z góry zakładasz, że będzie ktoś żył na benefitach? Na prawdę nie widziałaś nigdy samotnej matki pracującej w Uk i dobrze sobie radzącej nawet z dzieckiem, które choruje? A może jesteś po prostu jedną z tych, które każdemu rodakowi podłożą kłodę pod nogi, żeby czasem nie żyło mu się lepiej, niż Tobie? Brat jej pomoże na początek, a później sama powoli jakoś się urządzi. I to na pewno lepiej niż w Pl....
        • lianis Re: Jestem w 15 tc i chce wyjechac do Anglii. 18.12.12, 13:38
          Chyba rzeczywiscie, bo ja nie spotkalam zadnej samotnej matki ktora przyjechala tutaj w zaawansowanej ciazy, i swietniesobie radzila z praca, malym chorujacym dzieckiem i bez pomocy rodziny. Bo oczywiscie mozna zalozyc ze dziecko autorki watku nigdy nie zachoruje, ale nijak sie to bedzie mialo do jej pracy, bo jesli bedzie pracowala i nie korzystala z zadnych benefitow, to bedzie musiala oddawac dziecko gdzies, a to wiaze sie z chorobami, a jesli nie bedzie pracowala, to dziecko faktycznie ma wieksze szanse na niechorowanie we wczesnym dziecinstwie, ale zeby nie korzystala z zadnych benefitow musialaby miec ogromne oszczednosci na utrzymanie przez pierwszych kilka lat, a w takiej sytuacji latwiej i lepiej bedzie jej sie zylo w Polsce z pomoca dziadkow na miejscu.
          Nikomu klod pod nogi nie podkladam, niechy jej sie zylo lepiej niz mi :), ale jestem matka, zyje na emigracji juz dlugie lata, nie jestem samotna, po prostu obserwuje znajomych, wiem jak sie zyje. Moje dziecko choruje, do tego stopnia ze ja nie moge oddac go nikomu pod opieke, wiec i nie moge pracowac, utrzymuje nas maz, ktory malo nie zarabia, a nie jest latwo, zycie pisze rozne scenariusze, ja rowniez po perfekcyjnej ciazy, nie zakladalam ze moje dziecko moze byc chore, bylam pewna ze po macierzynskim wroce do pracy... Mozna byc optymista i patrzec na zycie przez rozowe okulary kiedy sie jest samotnym, ale majac dziecko w drodze, trzeba byc realista i wziac pod uwage wszystkie warianty.
          --
          http://lb3f.lilypie.com/xcxkp1.png