Dodaj do ulubionych

O brytyjskim obywatelstwie po raz.....dwusetny :)

20.01.13, 15:27
Partner dostal paszport brytyjski pare tygodni temu, czytam watek wczesniejszy i juz wiem ze rowna to sie obywatelstwu brytyjskiemu. Aplikowal jako kawaler, teraz jestesmy razem, czy obywatelstwo ,,przechodzi,, automatycznie na pozostalych czlonkow rodziny, jako zwiazek partnerski wydaje mi sie ze nie, ale jak zawzemy zwiazek malzenski to ... ? Nie ukrywam ze chodzi przede wszystkim o duze koszta tegoz,,zabiegu,,. Dziekuje za jakiekolwiek sugestie :)
Edytor zaawansowany
  • jaleo 20.01.13, 15:33
    Automatycznie nie "przechodzi" na partnera/malzonka, musisz sie ubiegac o naturalizacje.
    --
    "A swoja droga jak trzy lata temu pracowalem pod Londynem z anglikami i zaczelismy z nimi gadac to nie wiedzieli, ze Anglia jest wyspa - myslalem ze umre ze smiechu" - Anonim na forum Gazety
    Twitter: Ewa_SJ
  • plain-vanilla 20.01.13, 16:37
    Po 3 latach od zawarcia zwiazku malzenskiego mozesz aplikowac - koszty jak za naturalizacje, wiec zadna roznica, jesli mozesz aplikowac teraz. Na dzieci, ktore sie urodza, obywatelstwo ojca przechodzi.
  • jaleo 21.01.13, 11:50
    plain-vanilla napisała:

> Na dzieci, ktor
    > e sie urodza, obywatelstwo ojca przechodzi.

Scisle rzecz biorac, zeby obywatelstwo brytyjskie ojca "przeszlo" automatycznie na dzieci, musza byc spelnione pewne warunki. Jak rozumiem, partner autorki watku uzyskal obywatelstwo brytyjskie przez naturalizacje, i mowiac potocznym jezykiem, to obywatelstwo jest "slabsze" w mocy dziedziczenia - to sie nazywa "british citizenship otherwise than by descent", i przechodzenie jego na dzieci nie jest "automatyczne". Np. jesli dzieci takiej osoby urodza sie poza UK, z matki, ktora nie ma brytyjskiego obywatelstwa, to automatycznie brytyjskiego obywatelstwa nie dostana. Ale jakby ojciec byl obywatelem brytyjskim "by descent" czyli mowiac potoczynym jezykiem "z dziada pradziada", to dzieci automatycznie maja prawo do brytyjskiego obywatelstwa, nawet jesli urodzilyby sie poza UK.
    Podsumowujac, chodzilo mi o to, ze obywatelstwo uzyskane przez naturalizacje nie jest "rowne" obywatelstwu "z dziada pradziada" jesli chodzi o przekazywanie go na nastepne pokolenia.

--
    "A swoja droga jak trzy lata temu pracowalem pod Londynem z anglikami i zaczelismy z nimi gadac to nie wiedzieli, ze Anglia jest wyspa - myslalem ze umre ze smiechu" - Anonim na forum Gazety
  • damianka5 21.01.13, 14:11
    Dzieki dziewczyny :)
  • illegal.alien 21.01.13, 14:14
    To ja mam pytanie-zagadke z czystej ciekawosci i hipotetyczne.
    Moja corka ma brytyjskie obywatelstwo po mnie (mimo, ze ja nie mam ;) - mialam staly pobyt jak mloda sie urodzila). Czy jezeli jej dzieci urodza sie poza UK, to beda Brytyjczykami, czy nie?
  • plain-vanilla 21.01.13, 14:23
    Zajrzyj do linka, ktory podalam we wczesniejszym poscie. Wedlug mnie, jak najbardziej, ale to wszystko skomplikowanr jest. Przeczytaj dokument i napisz, jak ty go rozumiesz.
  • plain-vanilla 21.01.13, 14:38
    Moj syn zostal naturalizowany. Czyli wedlug tego dokumentu ma obywatelstwo otherwise than by descent. Jesli jego dzieci urodza sie za granica, to beda mialy obywatelstwo przekazane z ojca czyli by descent. Taki typ obywatelstwa nie jest juz 'przekazywalny'.
  • plain-vanilla 21.01.13, 14:21
    Nie wiem, skad masz takie informacje, ale z linku ponizej wynika zupelnie cos innego odnosnie przekazywania obywatelstwa.

20.1.4 As a general principle, people are British citizens otherwise than by descent
    if they are British citizens:
     by birth, adoption, registration or naturalisation in the United Kingdom
    or a qualifying territory (see Annex F to Chapter 6) on or after 21 May
    2002;
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/policyandlaw/nationalityinstructions/nichapter20/chapter20?view=Binary
    Mozesz podac link, do informacji, ze ludzie po naturalizacji nie moga przekazac obywatesltwa dzieciom urodzonym za granica?
  • jaleo 21.01.13, 15:12
    Masz racje pozajaczkowalo mi sie troche, bo te nazwy sa, ze tak powiem "contra-intuicyjne".
    British citizen by descent - to jest osoba, ktora dostala obywatelstwo "po rodzicu" - to wlasnie tego obywatelstwa sie nie dziedziczy jesli dziecko tej osoby sie urodzilo poza uK.
    British citizen otherwise than by descent - to jest osoba, ktora dostala obywatelstwo "na siebie"
    Strasznie to wszystko skomplikowane, ale chodzilo mi glownie o to, ze sa rozne "rodzaje" obywatelstwa i dziedziczenie obywatelstwa sie z tym wiaze.

--
  • steph13 21.01.13, 18:52
    Od czasu do czasu pojawiaja sie w prasie dziwne historie. Pamietam z grubsza przypadek pana, ktory urodzil sie w Chinach, gdzie jego rodzice, Anglicy 'z dziada pradziada', pracowali przez kilkadziesiat lat. Jako dorosly czlowiek syn chcial osiedlic sie w Anglii i okazalo sie, ze nie przysluguje mu obywatelstwo brytyjskie pomimo, ze wszyscy przodkowie byli Anglikami z krwi i kosci. Zadziwiaja mnie takie anomalia.

Dla kontrastu, dzieci, ktorych ojciec jest Amerykaninem zamieszkalym cale dorosle zycie w UK, otrzymaly US birth certificate, social security number i paszport po zgloszeniu ich narodzin w ambasadzie US w Londynie..
  • jaleo 21.01.13, 21:14
    No jest to skomplikowane. Np dzieci mojej siostry, jesli by sie urodzily poza UK, to nie mialyby automatycznie prawa do brytyjskiego obywatelstwa, bo ich ojciec sie urodzil w RPA (mimo, ze od urodzenia mial brytyjskie obywatelstwo i jego rodzice tez). Natomiast moje dzieci, jesli by sie urodzily poza UK to obywatelstwo brytyjskie by mialy automatyczne, bo maz sie urodzil w UK.

--
  • kruella9 09.06.13, 09:25
    czesc,

czy jestescie pewni,ze jak moj maz ma obywatelstwo przez naturalizaje i nasze dziecko urodzi sie w Polsce, to dziecko nie dostanie obywatelstwa?

• plain-vanilla 09.06.13, 10:05
    Z tefo, co mi wiadomo: Jesli dziecko urodzi sie poza UK po uzyskaniu obywatelstwa przez ojca, to dziecko odziedziczy obywatelstwo po ojcu. Takie obywatlestwo bedzie by descent i nie bedzie moglo zostac przekazana dalej.
  • yadrall 09.06.13, 10:13
    Chyba cos nie do konca tak-obywatelstwo by descent wlasnie mozna dziedziczyc to raz.
    Dwa-wg tego co wyzej pisalo to jezeli ojciec jest naturalizowany (znaczy nie urodzil sie w UK) to jego dzieci urodzone poza UK nie beda automatycznie brytyjczykami i beda musialy byc naturalizowane. Jezeli ojciec bylby brytyjczykiem by descent (z urodzenia w UK) to wtedy tak,ale jezeli byl naturalizowany to wtedy dziecko musi sie urodzic w UK,zeby moglo miec obywatelstwo bez naturalizacji (i oplaty w wysokosci 673f).
  • kruella9 09.06.13, 10:18
    dziecko mialo bedzie by descent po ojcu
    a ojciec ma other than by descent przez naturalizacje

• plain-vanilla 09.06.13, 10:58
    Ale pisze ci, ze obywateltwo przez naturalizacje jest otherwise than by descent i takie obywatelstwo mozna przekazac potomstwu.
  • plain-vanilla 09.06.13, 11:00
    Poczytaj najpierw u zrodla, a potem dawaj info na forum:
    20.1.1 Every person who is a British citizen is so either "by descent" or "otherwise
    than by descent".
    20.1.2 The distinction between the two affects a British citizen's ability to transmit
    that citizenship to children born abroad. It does not affect any of the other
    rights or duties that go with British citizenship.
    20.1.3 British citizens by descent cannot transmit their citizenship to children born
    abroad except in the circumstances described in Chapter 4. British citizens
    otherwise than by descent automatically transmit their citizenship to children
    born abroad
    20.1.4 As a general principle, people are British citizens otherwise than by descent
    if they are British citizens:
    or the Falkland Islands before 21 May 2002; or
    or a qualifying territory (see Annex F to Chapter 6) on or after 21 May
    2002; or
     because, immediately before 21 May 2002, they were British overseas
    territories citizens by birth, adoption, registration or naturalisation in a
    qualifying territory; or
     because they were adopted, on or after 1 June 2003, in any country
    under the terms of the Hague Convention on Intercountry Adoption
    1993
  • carmita80 09.06.13, 11:39
    Plain vanilla przeczytalam punkt 20.1.3 dwa razy i mowi zupelnie cos innego niz napisalas. Co jest w chapter4?
  • plain-vanilla 09.06.13, 12:03
    Napisalam, ze jesli ktos ma obywatelstwo by descent, to nie przechodzi ono na dzieci. Wszystko dzieje sie poza UK.
    British citizens by descent cannot transmit their citizenship to children born
    abroad except in the circumstances described in Chapter 4
    Zacytuj mnie, gdzie napisala cos innego.
  • carmita80 09.06.13, 12:15
    plain-vanilla napisała:

> Napisalam, ze jesli ktos ma obywatelstwo by descent, to nie przechodzi ono na d
    > zieci. Wszystko dzieje sie poza UK.
    > British citizens by descent cannot transmit their citizenship to children born
    > abroad except in the circumstances described in Chapter 4
    > Zacytuj mnie, gdzie napisala cos innego.

Sorry, masz racje, juz sie pogubilam w postach ;)
  • carmita80 09.06.13, 11:53
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/othernationality/Britishcitizenship/bornoverseas/
  • plain-vanilla 09.06.13, 12:08
    Tu masz linki i sobie czytaj, ty i inne osoby, ktore niepotrzebnie mieszaja ludziom w glowach nie rozumiejac terminow by descent i otherwise than by descent. Pamietam, ze jestes ta sama osoba, ktora twierdzila, ze jak sie aplikuje o paszport dla nowonarodzonego dziecka dwoch Polakow osiedlonych przez 5 lat w UK, to sie aplikuje o obywatelstwo. Wiadomo, ze to bzdura, bo takie dzieci rodza sie Brytyjczykami. Ja koncze dyskusje, linki ponizej:
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/policyandlaw/nationalityinstructions/nichapter20/chapter20?view=Binary
    www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/policyandlaw/nationalityinstructions/nichapter4/chapter4?view=Binary

• carmita80 09.06.13, 12:18
    Ojej jak ostro. Po co to grozenie palcem i moralizowanie? Po to jest forum aby pytac i dyskutowac. Ty wiesz wszystko najlepiej i nigdy sie nie mylisz?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka