grupa krwi dziecka Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • jak to sprawdzić? czy GP będzie miał te informacje?
    nie wiem, czy moje dziecko miało pobieraną krew w szpitalu po urodzeniu do badań.
    nikt mi nie powiedział, ale pamiętam trochę jak przez mgłę, że lekarka przy porodzie powiedziała "I'm taking cord blood" - do banku krwi??? to standardowa procedura w UK?
    • Przede wszystkim ja bym nie wierzyla w info o grupie krwi ze szpitala. Moj syn na wypisie mial zupelnie inna grupe krwi niz pediatra mi powiedzial. Do tego byla juz dyskusja nie pamietam czy na Niemowle czy na Male dziecko (moze poszukasz w archiwum) o badaniach grup krwi u malych dzieci i ze czesto glupoty wychodza, bo laboratoria nie stosuja odpowiednio wrazliwych odczynnikow. Stad tez mit o tym, ze dzieciom sie grupa krwi zmienia po porodzie.
      • czyli mam po prostu zrobić badanie w dwóch różnych placówkach, aby sprawdzić?
        problem w tym, że ja w ogóle nie dostałam informacji, jaką grupę krwi ma moje dziecko.
        • Pytanie, po co ci ta wiedza? Jak trzeba dziecku zrobic, to na pewno GP zleci.
          • muszę wiedzieć, bo w razie - nie daj Boże - wypadku, gdy będzie potrzebna krew dla dziecka.
            • W razie wypadku i tak zostanie podana krew 0, a dopiero po przebadaniu krwi pacjeta, zgodna z jego grupa. Zaden szpital nie poda krwi na podstawie tylko tego co matka twierdzi, bo w razie blednej wiedzy matki, badz tez pod wplywem szoku, czy przejezyczenia skutki moga byc fatalne
              --
              http://lb4f.lilypie.com/jXZyp1.png
              • tak, mi po porodzie w szpitalu powiedzieli to samo i nie badali krwi dziecka.
              • Albo sprawdza sie grupe na cito - to sie i tak robi, niezaleznie od tego, czy pacjent ma swoja grupe krwi wytatuowana na czole, czy w ogole nie wiadomo, jaka ma.
                U nas jest jasna sprawa - ja mam O+, tata dziecka ma O+, dziecko moze miec tylko O+ lub O-.
              • > W razie wypadku i tak zostanie podana krew 0, a dopiero po przebadaniu krwi pac
                > jeta, zgodna z jego grupa. Zaden szpital nie poda krwi na podstawie tylko tego
                > co matka twierdzi, bo w razie blednej wiedzy matki, badz tez pod wplywem szoku,
                > czy przejezyczenia skutki moga byc fatalne

Dokładnie tak. Nawet jakby człowiek miał grupę krwi wytatuowaną na czole, to w szpitalu i tak najpierw grupę sprawdzą, a dopiero potem krew podadzą.
                (chyba, że trzeba natychmiast, wtedy 0)
                --
                I almost agree...
      • jaki jest sens mowic pytajacemu o cos - po co ci ta wiedza.
        tez bym chciala wiedziec, chyba normalne ze czlowiek moze chciec wiedziec.

nawet nie wiedzialam ze z niemowlakiem jest trudno jesli chodzi o sprawdzenie grupy krwi, dobrze wiedziec.

--
        А в конце концов все будет хорошо. Если не хорошо, значит, это ещё не конец
        • Ja mam O- moj maz O+. Dziewczyny maja obie O i + bo moze byc u nas ze jedna ma + a druga -. Jak rodzice maja oboe + to dziecko tez. Nie ma innej mozliwosci :-) no chyba ze.... ;-)
          • Jest inna mozliwosc :-D
            Jak obydwoje rodzice maja RH +, to dzieci moga byc RH+ albo RH-. Tylko dwa minusy od rodzicow daja minusa u dzieci :-)
            --
            Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
          • No niekoniecznie.
            Jezeli masz rodzicow Rh+/Rh- (fenotyp Rh+) i Rh+/Rh- (fenotyp Rh+) to dziecko moze byc Rh+/Rh+ (fenotyp Rh+), Rh+/Rh- (fenotyp Rh+) lub Rh-/Rh- (fenotyp Rh-).
            Za to dwoje rodzicow z fenotypem Rh- nie bedzie mialo dziecka Rh+, bo tylko genotyp Rh-/Rh- da fenotyp Rh-, wiec dziecko moze byc tylko Rh-/Rh- :)
    • Dopiero co sprawdzilam ten Rh czynnik.wiedzialam ze gdzies dzwoni ale nie wiedzialam w ktorym kosciele ;-) sorry za ta pomylke
    • Ja chcialam zrobić badania grupy krwi dziecka w PL z takich samych powodów, ale zostało mi wytłumaczone, ze dzieciom do 2. roku życia nie określamsie grupa krwi, bo coś tam sie zmienia i mogłoby to być nie dokładne (niestety dokładnie teraz nie pamietam tłumaczenia ale brzmiało sensownie;). Określenia grupy krwi robią małym dzieciom tylko jeśli mają one jakieś zabiegi wymagające przetaczania krwi, ale poza tym to nie.
      Ja tez sie dopytywałam mojej midwife o grupę krwi początkowo i mi powiedziała ze przekopala wszelkie systemy i takowej wzmianki o tym nie ma, czyli grupy krwi nie określają. Ja tylko wiem ze Młoda musi mieć Rh+, bo ja mam Rh ujemne i z tego powodu wbijali we mnie jakieś igły ;)
      • Jesli matka jest Rh- to dzieciom okreslaja grupe krwi wlasnie z powodu wystapienia konfiktu. Moi dwaj synowie mieli badane grupy krwi (urodzenie w UK, ja mam Rh-). Nie znam sie na hematologii, ale dla mnie brzmi jak nonsens, ze grupa sie zmienia, bo przeciez grupe sie dziedziczy i dziecko sie rodzi z okreslona grupa krwi.
        • Bo grupa krwi sie nie zmienia - zmieniają sie przeciwciala, ktore dziecko produkuje, a jak sie 'bada grupę krwi' to tak naprawde sprawdza sie obecność przeciwcial w krwi :) niedojrzaly układ immunologiczny moze produkować mało przeciwcial i mogą nie wyjść w teście :)
        • Nie znam sie na hematologii, ale dla mnie brzmi jak nonsens, ze grupa sie
          > zmienia, bo przeciez grupe sie dziedziczy i dziecko sie rodzi z okreslona grup
          > a krwi.

oczywiscie ze sie nie zmienia. Natomiast tuz po porodzie czy w trakcie krew dziecka jest jeszcze wymieszana z krwia matki stad wynik niemiarodajny i pozniej mity o tym jak to sie grupa zmienila ;)
          W PL chyba do niedawna okreslanie grupy krwi noworodka bylo standardem. Zupelnie bez sensu zwazywszy na powyzsze i `troche` jakby niebezpieczne ( jesli w razie wypadku szpital by sie opieral na tym wyniku co, mam nadzieje, nie bylo praktykowane)

• ale pamiętam trochę jak przez mgłę, że lekarka przy por
      > odzie powiedziała "I'm taking cord blood" - do banku krwi??? to standardowa pro
      > cedura w UK?

nie sadze by do banku ;-)
      Raczej w tym celu (dla okreslenia poziomu bilirubiny, cukru, stopnia utlenienia i innych waznych czynnikow mowiacych sporo w temacie kondycji dziecka, tez pewne nieprawidlowosci w ten sposob moga zostac wychwycone)
      www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003403.htm
      Do banku tylko prywatnie odplatnie jesli na wlasny uzytek przy wczesniejszym zorganizowaniu ekipy czy nieodplatnie- jesli z przeznaczeniem dla innych.
      • PS
        moge sie mylic ale niewykluczone ze ew okreslenie Rh przy porodzie ma jakies znaczenie w przyp ryzyka konfliktu serologicznego.
        Nie wiem jak to dziala bo mnie nie dotyczy wiec sie nie interesowalam.
        Moze wlasnie w tych przyp. wynik decyduje o podaniu immunoglobuliny...?
        Ale to moze o przeciwciala chodzi nie o Rh....? Sie nie znam wiec gdybam tylko.
        • Jezeli matka ma Rh- okresla sie grupe krwi dziecka, a konkretnie chodzi o Rh dziecka, w celu ewentualnego podania matce immunoglobuliny antyD.
          Moje dziewczyny obydwie mialy pobierana krew po porodzie do badania. Ja mam Rh- maz Rh+, pierwsza corka ma Rh+ wiec musialam dostac antyD po porodzie, druga ma Rh- tak jak ja, w zwiazku z tym immunoglobuliny nie musialam dostac.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.