• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Szkocja w sierpniu- pogoda, atrakcje...

• 03.05.13, 12:49
    Planujemy wyruszyć w sierpniu do Szkocji i zastanawiam się jakiej możemy spodziewać się pogody (o ile da się to w ogóle przewidzieć ;)), może wiecie o jakichś atrakcjach w tamtych okolicach i takim czasie? Co warto zwiedzić a nie koniecznie jest opisane w przewodniku? Gdzie raczej się nie wybierać? Bazę będziemy mieli w okolicy Edynburga ale jesteśmy mobilni i głodni wypraw :). Będziemy wdzięczni za wszelkie konstruktywne rady.
    Edytor zaawansowany
    • 03.05.13, 13:13
      Co do pogody to trudno przewidziec. My bylismy w pazdzierniku i nam sie ladna pogoda trafila. Bardzo polecam National Museum of Scotland w Edynburgu. Tylko zarezerwujcie sobie caly dzien. Dla mnie wspaniale miejsce. Polecam takze Muzeum transportu w Glasgow. Jako, ze my bylismy z dziecmi to odwiedzilismy tez zoo w Edynburgu.
      • 03.05.13, 13:29
        Pogode to naprawde trudno przewidziec w Szkocji w sierpniu, moze byc tak cieplo, ze mozna sie kapac w jeziorach, a moze byc tak zimno, ze potrzebne beda czapki, szaliki i rekawiczki - oba autentyczne przyklady z sierpniowych pobytow w Szkocji, z tym, ze ten ostatni to duzo dalej na polnoc niz Edynburg.

Jesli beziecie bazowac w Eynburgu, to oprocz samego miasta i jego atrakcji, polecam tez np wypad na calodzienna wycieczke do Abottsofrd, (ok 45 min od centrum Edynburga). To jest byla posiadlosc Waltera Scotta, ktora jest naprawde przepiekna wewnatrz i zewnatrz. W UK jest multum roznych "country houses", ale ten wedlug mnie ma to cos szczegolnego, taka niezwykla atmosfere.
        www.scottsabbotsford.co.uk/
        No i jak ladna pogoda, to mozna sie wybrac na plaze - o ile dobrze pamietam, pomiedzy North Berwick a Dunbar sa ladne piaszczyste plaze, ale dokladnie nie wiem, bo my mieszkamy prawie nad samym mozem w Northumberland, gdzie sa przepiekne plaze, wiec jak juz gdzies wyjezdzamy, to na plaze nas specjalnie nie ciagnie, bo mamy to na codzien.

W samym Edynburgu ludzie tez polecaja zwiedzenie yachtu krolewskiego, ale sama nie bylam, wiec to rekomendacja z drugiej reki:
        www.royalyachtbritannia.co.uk/
        --
        "A swoja droga jak trzy lata temu pracowalem pod Londynem z anglikami i zaczelismy z nimi gadac to nie wiedzieli, ze Anglia jest wyspa - myslalem ze umre ze smiechu" - Anonim na forum Gazety
        Twitter: Ewa_SJ
    • 03.05.13, 13:34
      Jeszcze mi sie przypomnialo, na calodniowa wycieczke, Manderson House
      www.manderston.co.uk/default.asp
      W Szkocji zamkow i palacow jest multum, ale Maderston tez jest wg mnie wyjatkowy, zwlaszcza ogrody i park sa przepiekne.
      --
      "A swoja droga jak trzy lata temu pracowalem pod Londynem z anglikami i zaczelismy z nimi gadac to nie wiedzieli, ze Anglia jest wyspa - myslalem ze umre ze smiechu" - Anonim na forum Gazety
      • 03.05.13, 13:35
      • 03.05.13, 16:01
        Super! Dzięki za te linki, już wpisuję na listę "Must see" :). Czapki i rękawiczki też weźmiemy - na wszelki wypadek, zwłaszcza, że jedziemy z dziećmi.

Mam też pytanie o Loch Ness...to kawałek od Edynburga...warto się tam wybrać? Czy to przereklamowane miejsce? Siedmiolatek bardzo się nastawił...
        • 03.05.13, 17:01
          Z Edynburga do Loch Ness zajmie Wam dobre trzy albo nawet cztery godziny - wiekszosc jest po jednopasmowkach, i to nie sa w wiekszosci szybkie drogi.

Samo jezioro Loch Ness jest bardzo ladnie polozone i urokliwe, z malowniczym zamkiem. Fort Augustus nad Loch Ness jest mila turystyczna, przez ktora przeplywa kanal Kaledonski. Inverness natomiast to najwieksze miasto polozone na wschodnim koncu jeziora, ale Inverness samo w sobie nie ma niczego specjalnego. Jak juz sie zapuszczacie az do Inverness/Loch Ness, to ja bym przejechala nad Moray Firth, gdzie mozna obserwowac delfiny. Nad Moray Firth sa tez ladne plaze i rybackie wioski.

Ale blizej Edynburga tez sa inne ciekawe miejsca, np Falkirk Wheel, co mogloby byc spora atrakcja dla dzieci:
          www.thefalkirkwheel.co.uk/

--
    • 03.05.13, 15:49
      Jedziecie z dziecmi, czy sami dorosli? Ja np. z malymi dziecmi nie poszlabym zwiedzac zamku w Edynburgu. Co do pogody, to mozecie trafic na naprawde kiepska, czyli marznacy deszcz i wiatr, ktory glowe moze urwac. Dodam tez, ze po stronie Edynburga jest o wiele zimniej i wietrzniej niz po zachodniej stronie. W Glasgow macie Science Museum i wieze widokowa, Museum of Transport polozone nad rzeka Clyde, Kelvingrove Gallery obowiazkowo. Polecam wycieczke do Oban i ogladanie fok. Kilka lat temu objechalam wschodnie wybrzeze od Kirkcaldy do St Andrews, zwiedzajac po drodze wioski rybackie. Naprawde pieknie. Mnie np. te reklamowane country homes sie nie podobaja, ale to kwestia gustu no i co chce sie zobaczyc. Jak Szkocja, to destylarnia whisky z probowaniem trunku? Masz mase przewodnikow online wlacznie z visit scotland. Nie wiem, czy sa jakies "ukryte atrakcje", o ktorych nie ma wzmianek w przewodnikach.
      Tutaj moje propozycje:
      www.seabird.org/index.php
      www.culzeanexperience.org/
      www.glasgowlife.org.uk/museums/our-museums/kelvingrove/about-Kelvingrove/Pages/home.aspx

• 03.05.13, 16:07
        Tak, jedziemy z dziećmi (7 i 4 lata), zaprawionymi w zwiedzaniu i podróżowaniu na duże odległości. Myślę, że jakiś zamek musi być w programie, starszak nie odpuści ;)
        • 03.05.13, 17:34
          Mnie znudzil zamek w Edynburgu. Nie wyobrazam sobie mojego 5-latka zwiedzajacego z fascynacja to miejsce. Dla dzieci to polecam Culzean Castle, jeszcze wiadomo Zoo w Edynburgu. W Glasgow Muzeum Nauki, wieza widokowa przy tymze muzeum, Muzeum Transportu, Kelvingrove to fajne miejsce dla dzieci, Pollok Park. Przejedzcie sie metrem w Glasgow. Jest malutkie i jezdzi w kolko, na pewno inne. W centrum Glasgow jest ciekawe muzeum policji, jak sie ktos interesuje historia oraz Street School Museum, ktore tez moze byc ciekawym miejscem dla dzieciwww.glasgowlife.org.uk/museums/our-museums/scotland-street-school/whats-on/Pages/home.aspx
          Loch Lomond jest piekne i nie tak daleko od Glasgow. Mozna sobie poplynac na wycieczke po jeziorze.
          • 03.05.13, 17:53
            plain-vanilla napisała:

> Mnie znudzil zamek w Edynburgu. Nie wyobrazam sobie mojego 5-latka zwiedzajacego z fascynacja to miejsce.

Zamek w Edynburgu to nie jest typowy zamek, bo jest przerobiony na muzeum, glownie dotyczace historii Szkocji XVIII - XIX wieku i historii militarnej. Dzieci pewnie by wolaly typowy zamek, gdzie mozna zobaczyc, jak ludzie zyli, mieszkali, jedli, w sredniowieczu - do tego lepszy jest np Stirling Castle (jesli chodzi o zamki niedaleko Edynburga)

--
            • 03.05.13, 18:21
              wszystko zalezy kto co lubi...ja np nie lubie muzeum, ani zamkow "w calosci". Za to lubie ruiny i mi podobal sie Tantallon Castle
              www.historic-scotland.gov.uk/propertyresults/propertyoverview.htm?PropID=PL_284
              --
              Wszyscy wiedzą że coś się nie da zrobić,
              i wtedy pojawia się ten jeden który nie wie,
              że się nie da i on właśnie to coś robi....
              • 03.05.13, 18:37
                duze wrazenie na nas i na dzieciach zrobila tez Rosslyn Chapel z Kodu Leonarda Da Vinci. Naprawde warto zobaczyc :-)
                www.mysteriousbritain.co.uk/scotland/mid-lothian/featured-sites/rosslyn-chapel-roslin-castle.html
                --
                • 03.05.13, 23:10
                  Mam też pytanie o Loch Ness...to kawałek od Edynburga...warto się tam wybrać? Czy to przereklamowane miejsce? Siedmiolatek bardzo się nastawił...
                  • 04.05.13, 19:17
                    jaleo juz wyzej odpowiedziala o loch ness.....

--
                    • 05.05.13, 00:10
                      Tak, już doczytałam, dzięki :) (i dziękuję Jaleo za tak wyczerpujące infos) ...już nie mogę się doczekać tej wyprawy ;)
                      • 05.05.13, 21:09
                        ja do tych propozycji dorzucilabym obowiazkowy wypad w gory albo choc spacer po Queen Elizabeth Park
                        www.incallander.co.uk/queen%20elizabeth%20forest%20park.htm
                        • 06.05.13, 23:34
                          Jesli macie w planie wycieczki w terenie to zaopatrzcie się w powazne zapasy skutecznych srodkow na meszki (o ile takie wogole istnieją). To draństwo potrafi zepsuc najlepszą wyprawę, a w sierpniu są ich w Szkocji tysiące:-(
    • 08.05.13, 11:54
      o przepraszam a dlaczego nikt nie powiedzial o Fringe??? Edinburgh festival wlasnie w sierpniu! masa przedstawien I atrakcji dla dzieci I doroslych, miasto tetni zyciem jest przepelnione turystami, wiec lepiej sobie juz teraz zarezerwowac zakwaterowanie.
      dzieciom w tym wieku pewnie sie spodoba Dynamic Earth I Zoo! :)
      • 08.05.13, 13:56

To fakt. Byłem parę razy w Edynburgu i gdy nie ma Fringe to miasto wydaje się być nudne. Pamiętam, że byłem zaskoczony, iż wczesnym wieczorem McDonalds był już zamknięty, kiedy podczas Fringe jest otwarty praktycznie 24 godziny na dobę.

--
        Xiv (de Vratislavia)
        Londyn dla każdego!
        Wycinki - ciekawe artykuły, warte skomentowania
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.