Dodaj do ulubionych

Do osob, ktore planuja naturalizacje

21.05.15, 14:44
Jesli macie egzamin jezykowy na poziomie B1 z tej listy:
www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/405631/selt_transitional.pdf
To bedzie akceptowany tylko do 5 listopada 2015 r.

Jest jeszcze 5 miesiecy to tej daty, wiec sporo czasu, zeby zdac LITUK i zabrac sie za wypelnianie aplikacji. Na rynku jest teraz masa kart kredytowych oprocentowanych na 0%, o ktore mozna aplikowac, zeby miec z czego oplacic koszty naturalizacji. Potem mozna przez 18 miesiecy splacac sobie po £55 miesiecznie.
Ja tak zrobilam, zeby zalozyc nowy bojler. 18 miesieczna nieoprocentowana pozyczka.
Edytor zaawansowany
  • plain-vanilla 21.05.15, 14:46
    Dodam, ze termin 5 listopada dotyczy egzaminu z j. angielskiego, ktory zostal zdany w dniu 5 kwietnia 2015 lub przed ta data.
  • dorota_mojewypieki 21.05.15, 20:36
    Plain-vanilla, dzięki, jesteś niezastąpiona :).
  • jeff.lebowski 22.05.15, 15:07
    A co jak ktos dopiero zamierza zdac ten egzamin jezykowy.? Do kiedy bedzie wazny jak zdam w tym roku? Ja sie cos nie moge pozbierac do tych egzaminow Life in the UK i z angielskiego.

--
    I'm the Dude so that's what you call me...
  • plain-vanilla 22.05.15, 15:45
    Prosze (strona 1 i 2 dla UK)
    www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/421685/april_2015_approved_secure_english_language_tests_and_test_centres_v3_0.pdf
  • jeff.lebowski 22.05.15, 16:19
    Dziekuje plain-vanilla, a wiec 2 lata od daty egzaminu. Z tego co sie wczesniej orientowalem to banalnie prosty jest egzamin B1 Trinity College London englishexamcentres.co.uk/b1-esol-entry-level-3.html potem tylko LITUK i wypelnic ten formularz. Moze w koncu sie trzeba bedzie zmusic.

--
  • jeff.lebowski 13.06.15, 14:42
    Czy zdany test Life in the UK rowniez jest wazny przez 2 lata?

--
  • plain-vanilla 13.06.15, 14:45
    Daj znac, kiedy sie czegos dowiesz:
    Life in the UK Test Helpline
    Telephone: 0800 015 4245
    Monday to Friday, 8am to 4pm
  • jeff.lebowski 13.06.15, 15:08
    Chyba bardziej trzeba by pytac w:

Citizenship and nationality enquiries
    ukbanationalityenquiries@ukba.gsi.gov.uk
    Telephone: 0300 123 2253
    Monday to Thursday, 9am to 5pm
    Friday, 9am to 4.30pm

Bo to oni przyjmuja dokumenty, LITUK tylko wystawia ten certyfikat.
    Tak czy siak musze tam zadzwonic po weekendzie ale moze ty plain-vanilla orientujesz sie w temacie i moglabys doradzic?

Przyjechalem do UK w 2004 i zarejestrowalem sie w WRS ale przed uplywem roku zmienilem pracodawce. Jednak w 2006 wrocilem do mojego pierwszego pracodawcy i poinformowalem o tym Home Office, wiec mam list potwierdzajacy zatrudnienie od 2006. Pracuje tam do do dnia dzisiejszego wiec formalnie juz w 2012 minelo 6 lat ciaglego zatrudnienia (z uk w tym czasie wyjezdzalem tylko na wakacje wiec nie za dlugo). Zastanawiam sie czy przy rozpatrywaniu okresu 6 lat oni biora pod uwage dowolny okres (w moim przypadku 2006-2012) czy okres MUSI bys 6 lat wstecz od dnia skladania aplikacji?

--
  • jeff.lebowski 13.06.15, 15:10
    Dodam jeszcze, ze pytam bo planuje sie zwolnic z pracy jeszcze w tym roku. Od 2 lat prowadze wlasna firme LTD gdzie jestem Company Director. Czy ten fakt rowniez Home Office uznaje jako zatrudnienie czy musze byc na etacie u innego pracodawcy?

--
  • najma78 13.06.15, 16:13
    You only need to pass the test once - you don’t need to do it again if you’re applying to become a citizen and already passed it as part of your settlement application.

Test Life in the Uk nie ma daty waznosci.
  • plain-vanilla 13.06.15, 18:20
    "Jednak w 2006 wrocilem do mojego pierwszego pracodawcy i poinformowalem o tym Home Office"
    Nie rozumiem tego - rejestrowales sie ponownie w 2006 r, w jaki sposob poinformowales HO?
    Faktycznie nie dopelniles warunkow w 2004, bo jesli zmieniles pracodawce przed uplywem 12 miesiecy, to trzeba bylo wtedy bezplatnie zarejestrowac sie ponownie z adresem i danymi nowego pracodawcy, nawet jak brakowalo 1 miesiaca do roku.
    Teraz jesli zlozysz wniosek o naturalizacje, to owszem beda sprawdzac 6 lat wstecz, dlatego ludzie ktorzy nie maja WRS musza czekac do 1 maja 2017 r., zeby sie naturalizowac.
    W zwiazku z tym beda od ciebie chcieli wazny WRS. Jesli masz niewazny, to beda mieli podstawy do odrzucenia wniosku i pieniadze przepadna.
    Jesli od nowa sie rejestrowales w WRS w 2006 r. i przepracowales 12 miesiecy u tego pracodawcy - to ok.
    Inna wersja - musisz pisac lub dzwonic do nich sam, zeby sie dowiedziec.
  • jeff.lebowski 14.06.15, 11:47
    "Nie rozumiem tego - rejestrowales sie ponownie w 2006 r, w jaki sposob poinformowales HO?
    Faktycznie nie dopelniles warunkow w 2004, bo jesli zmieniles pracodawce przed uplywem 12 miesiecy, to trzeba bylo wtedy bezplatnie zarejestrowac sie ponownie z adresem i danymi nowego pracodawcy, nawet jak brakowalo 1 miesiaca do roku."

Sytuacja byla troche skomplikowana bo w sumie zwolnilem sie po przepracowaniu 11 miesiecy ale potem zarejestrowalem sie u innego pracodawcy. Chodzi mi o to, ze mam ta karte WRS wydana w 2004. Do tej karty byl dodawany list z danymi pracodawcy, przy zmianie pracy ta karte odsylalo sie do HO a oni wydawali nowy list z danymi nowego pracodawcy, pozniej gdy powrocilem do mojego pierwszego (i obecnego) pracodawcy znowu odeslalem ta karte, a HO wyslal mi trzecie pisemko z danymi pracodawcy. Troche to zagmatwane ale chodzi mi o to, ze mam karte WRS i trzy pisma potwierdzajace zmiane pracy. To w sumie bylo 10 lat temu wiec nie wiem jak dokladnie oni to sprawdza.

Mam jeszcze pytanie techniczne. Rozumiem, ze po przyznaniu obywatelstwa brytyjskiego nie trzeba sie zrzekac obywatelstwa polskiego. Mozna miec dwa paszporty, polski i brytyjski?

--
  • plain-vanilla 14.06.15, 12:05
    Zobacz dokument dotyczacy WRS w moim przewodniku (w szpilce). Tam bedziesz miec wyjasnione wszystko. Ja w ogole nie rozumiem twojego tlumaczenia. A ryzyko jest twoje i £1000 tez, wiec sam podejmujesz decyzje, ze sie kwalifikujesz do naturalizacji.
    Moim zdaniem teraz jak nigdy sprawdzaja wszystkie papiery a WRS przede wszystkim. Wszedzie jest napisane, ze trzeba bylo przepracowac 12 miesiecy u tego samego pracodawcy, a jak nie - to wymagana byla natychmiastowa ponowna rejestracja z aktualnymi danymi.
  • plain-vanilla 14.06.15, 12:08
    After 12 months’ work without interruption of more than 30 days in total, you will acquire full worker Treaty rights and will be free from the requirement to register. You will be able to apply for an EEA residence permit to confirm your right to reside as a worker.
    Evidence of 12 months uninterrupted employment includes the worker registration card and supporting registration certificates for each of the employers you have worked for, letters from employers, and payslips.
  • jeff.lebowski 14.06.15, 12:29
    Mysle, ze sie kwalifikuje. Mam rowniez wydana w 2007 roku ta niebieska ksiazeczke (UK Residence Documentation for a National of an EEA State). Dalacze ja tez do aplikacji. O ile pamietam, aby ja otrzymac trzeba bylo spelnic warunek przepracowania roku, wiec skoro ja mam to Home Office uznal ten warunek. Tak na chlopski rozum.

"You will be able to apply for an EEA residence permit to confirm your right to reside as a worker." - wlasnie o tym pisalem wyzej.

Moglabys jeszcze odpisac co do kwestii podwojnego obywatelstwa. Rozumiem, ze po przyznaniu obywatelstwa brytyjskiego nie trzeba sie zrzekac obywatelstwa polskiego. Mozna miec dwa paszporty, polski i brytyjski?

Dziekuje plain-vanilla za twoj przewodnik, wiele rad oraz blyskawicze odpowiedzi. Robisz to spolecznie a odwalasz kawal dobrej roboty. Wiele osob na pewno juz skorzystalo z twoich rad, a wiele pewnie jeszcze skorzysta. Jak odbiore paszport to wysylam do Ciebie butelke dobrego wina (mam nadzieje, ze lubisz dobre wino :) )

--
  • plain-vanilla 14.06.15, 12:56
    Lubie dobre wino, tylko nie bardzo jest kiedy wypic, wiec raczej podziekuje.
    Mozesz wyslac kartke Thank You z jakas karta upominkowa to sobie bukiet kwiatkow kupie.
    A paszporty mozesz miec dwa. Tylko na terenie Polski bedziesz i tak zawsze traktowany jako Polak, wiec o pomoc konsularna nie mozesz sie zwracac do wladz UK.
    Powodzenia i mam nadzieje, ze wszystko pojdzie po twojej mysli.
  • jeff.lebowski 14.06.15, 13:08
    Napewno sie odezwe jak wszystko pozalatwiam. Nie wiem ile to potrwa ale najpierw musze nabyc ksiazki LITUK, przestudiowac, zdac test a potem test z angielskiego. Aplikacje AN juz przejrzalem, wiec wiem czego sie spodziewac. W razie dodatkowych pytan bedziesz pierwsza osoba do ktorej sie zwroce :)

--
  • zurekgirl 14.06.15, 19:39
    Radze skorzystac z materialow dostepnych w internecie, nie trzeba ani do biblioteki ani zadnego wysilku robic. Ja mialam ksiazke, najpierw jednak raz przeszlam przez testy na lifeintheuktests.co.uk (bardzo fajna strona z mozliwoscia komentowania i skopiowana ksiazka w zakladce materialy do nauki), zeby wiedziec, czego sie uczyc. Radze zabookowac test, ja czekalam miesiac na termin, na nauke wystarczy tydzien albo dwa. Przeczytaj ksiazke raz albo dwa, rozwiaz testy, zdasz z pewnoscia, bylo latwiej niz przypuszczalam.

--
    Oszczedzamy na zakupach w internecie w UK
  • zzzgredek 17.06.15, 23:19
    Witam prosze o pomoc co doladnie musze miec na otrzymanie obywatelstwa jezyk mam zdany na poziomie Lavel 1 i posiadam certyfikat. Co jeszcze .? Gdzie moge dostac aplikacje o zlozenie wniosku o obywatelstwo, podajcie link lub info prosze.... czekam na odp Goraco pozdrawiam
  • plain-vanilla 17.06.15, 23:39
    prosze:
    forum.gazeta.pl/forum/w,37418,157273114,157273114,OBYWATELSTWO_BRYTYJSKIE_PRZEWODNIK_04_15_.html
  • lucasa 18.06.15, 14:44
    Plain - vanilla to powinna miec forumowy pomnik postawiony :)
  • jeff.lebowski 18.06.15, 17:18
    Popieram. Bardzo sluszna koncepcja :)

Ja juz mam zarezerwowane terminy na test LITUK i z angielskiego w Trinity College London.

--
  • plain-vanilla 18.06.15, 21:49
    Haha. Taaa, marzy mi sie pomnik.
  • jeff.lebowski 26.06.15, 12:31
    Pytanie do osob, ktore zdawaly test Life in the United Kingdom. Czy pytania na tescie sa takie same jak w oficjalnej ksiazce LITUK Official Practice Questions and Answres? Czy sa tez inne pytania, ktore sie w tej ksiazce nie pojawiaja lub wariacje tych pytan? Jutro mam test. Ksiazki A Guide for New Residents (biala okladka) jeszcze nie przeczytalem ale przerobilem wszystkie pytania z 17 testow z ksiazki z niebieska okladka i nie mialem problemow z zaliczeniem kazdego z testow. Czytalem ze na 24 pytania wystarczy prawidlowo odpowiedziec na 18 zeby zaliczyc. Niektore pytania sa banalnie proste.Dzieki za pomoc.
    --
  • plain-vanilla 26.06.15, 13:05
    Nie ma pytan z egzaminu LITUK. W ksiazce jest wyjasnione, ze pytania sa ulozone na podstawie materialu z podrecznika i sa to pytania do cwiczenia.
    Ja czytalam ksiazke, przerabialam rowniez ksiazke z pytaniami. Na tescie byly 4 pytania z ktorymi mialam problem, to znaczy musialam sie naprawde zastanowic, jaka bedzie prawidlowa odpowiedz. Radzilabym jednak przeczytanie podrecznika jesli jeszcze jest czas.
  • jeff.lebowski 26.06.15, 14:13
    Dzieki plain-vanilla. Czas jest i dzisiaj ta ksiazke przeczytam.
    --
  • zurekgirl 26.06.15, 17:13
    Moje pytania byly takie jak w przykladowych testach na roznych stronach. Jedno mnie przez sekunde zastanowilo. Radze przeczytac ksiazke powoli i z duzym zrozumieniem, mniej koncentrujac sie na datach, a bardziej na powiazaniach, kto z kim i dlaczego. Mialam jedno pytanie o patrona, jedno o olimpiade, jedno o Churchilla, jedno o system sadownictwa, ale nic podchwytliwego. Zastanawialam sie, z jakim sportem polaczyc Bannistera zdaje sie. Tak wiec pytanie moze byc o absolutnie wszystko, ale po przeczytaniu ksiazki nie ma prawa cie zaskoczyc. Ja na angielski do Trinity ide jutro ;) Powodzenia Lebowski.

--
  • jeff.lebowski 26.06.15, 21:43
    Dzieki zurekgirl i wzajemnie :)
    Chociaz ten egzamin w Trinity nie wyglada na trudny. Poziom szkoly podstawowej chyba. ;)
    --
  • zurekgirl 27.06.15, 00:25
    LITUK po przeczytaniu ksiazki tez nabiera sensu, wiec bez stresu. Obejrzalam kilka filmow z Esol B1 i szczerze mowiac spodziewalam sie wyzszego poziomu, a tu zdaje sie mila pogawedka bedzie. Oby :)
    --
  • jeff.lebowski 27.06.15, 00:53
    Jaki wybralas temat do dyskusji? :)

--
  • zurekgirl 27.06.15, 01:20
    Podroze z dziecmi albo praca, na oba tematy moge bez konca ;)
    --
  • jeff.lebowski 27.06.15, 15:30
    No i jak tam pogawedka sie udala, zurekgirl?
    Bylo milo? :)

Ja zaliczylem dzisiaj egzamin LITUK. Tadaaa! :)

Pan nie chcial powiedziec na ile pytan udzielilem prawilowej odpowiedzi. Bylo tylko "Congratulations, you have passed", ale po sprawdzeniu odpowiedzi w domu stwierdzam, ze zdalem z wynikiem 100%. Przy dwoch pytaniach musialem sie troche zastanowic bo nie bylem pewny odpowiedzi.

Kilka rad dla osob szykujacych sie do tego testu.

Ja podszedlem do tego troche od tylu bo zaczalem od niebieskiej ksiazki z pytaniami. W sumie to nawet bez czytania bialej ksiazki jest duza szansa, ze sie zda jak ktos w miare kojarzy fakty ale jednak warto przeczytac najpierw ta biala ksiazke, tak jak pisala wyzej plain-vanilla. Chodzi glownie o fakty z historii UK, daty, powiazania, nazwiska znanych brytyjczykow. Kogo z czym nalezy laczyc. Czerwona ksiazke mozna sobie odpuscic.

Wiec najpierw polecam przeczytac biala ksiazke, potem przerobic testy w niebieskiej, a jak ktos ma jeszcze watpliwosci to jeszcze raz wrocic do bialej.

Niektore pytania byly jednak takie same jak w niebieskiej ksiazce ale wiele bylo skonstruowanych w inny sposob. Dlatego wazniejsza jest biala ksiazka bo wtedy wiadomo co z czym laczyc.

Test jest prosty i mi ze sprawdzeniem zajal 15 minut. Zeby zaliczyc wystarczy 75% a wiec prawidlowo odpowiedziec na 18 z 24 pytan.

Ja na pogawedke w Trinity jestem umowiony za tydzien... :)

--
  • zurekgirl 27.06.15, 17:44
    Super, gratulacje :) Moja pogawedka tez w porzadku, zdalam z wyroznieniem :) Najpierw bardzo formalnie sprawdzaja twoj paszport, kaza dac probke glosu, robia fote, sprawdzaja, czy nie masz nadajnikow za uszami (serio!), podpisujesz sie w paru miejscach, a sam egzamin trwa dokladnie 10 minut i jest rzeczywiscie niczym innym jak pogawedka. Temat absolutnie obojetny. Egzaminator zadawal pytania jak stary znajomy, tyle ze mowil nienaturalnie wyraznie, przynajmniej na poczatku. Lacznie spedzilam tam nieco ponad pol godziny, to sprawdzanie trwa dluzej niz egzamin. Nie bylo tlumow, ktorych szczerze mowiac sie spodziewalam.
    --
  • zurekgirl 02.07.15, 21:04
    Mam pytanie, zanim zadzwonie i odczekam swoje na linii Home Office. Czy orientujecie sie jak dlugo sa wazne podpisy referentow? Chcialabym zebrac juz wszystko do kupy teraz, a aplikacje zlozyc dopiero we wrzesniu, po wakacjach. Czy HO uzna referentow podpisanych dwa miesiace przed otrzymaniem dokumentow?
    --
  • jeff.lebowski 03.07.15, 20:05
    Chyba jednak bedziesz musiala zadzwonic do Home Office... :/

Jak juz ich bedziesz miala na linii to zapytaj tez czy nie zamierzaja w najblizszym czasie uaktualnic formularza AN. Czytalem gdzies, ze ktos wypelnil formularz, mial juz podpisy referentow a HO w miedzyczasie zmienil formularz i trzeba bylo wszystko jeszcze raz przepisywac i jeszcze raz prosic referentow o wypelnienie ich sekcji.

Daj znac jak sie dowiesz bo ja tez w lipcu planuje poprosic referentow o wypelnienie ich czesci ale dopiero w sierpniu zamierzam zlozyc aplikacje. Skorzystam z Nationality checking service zeby nie wysylac paszportu i oryginalow dokumentow.

www.gov.uk/government/collections/nationality-checking-service
    --
  • sznurowadla11 03.07.15, 23:22
    Dzwonilam dzisiaj umowic sie do NCS na za 2 tygodnie, i wspomnialam ze na nowe referencje czekam na nowym formularzu, to babka w biurze powiedziala, ze referencje moga byc stare, pod warunkiem, ze nowy formularz jest poza tym w calosci wypelniony.
    Tylko zaznaczam, ze to informacje z NCS, a nie Home Office, i ze i tak mam zamiar je doniesc na nowym formularzu jesli poczta dojdzie na czas.
  • jeff.lebowski 04.07.15, 14:47
    Jaki to jest nowy formularz? Wersja 05/15 czy jest jakis nowszy? Ktos wie czy w najblizszym czasie maja uaktualnic ten formularz?

--
  • sznurowadla11 04.07.15, 21:33
    Wersja 05/15 jest najnowsza, a ja zaczelam papiery wypelniac pod koniec marca, tuz przed zmiana.
  • jeff.lebowski 23.07.15, 15:58
    Zlozylem dzisiaj aplikacje przez Nationality Checking Service. Dobra opcja bo pani wszystkie dokumenty skserowala i nie trzeba wysylac oryginalow. Mam 2 pytania:

- Po jakim czasie od zlozenia aplikacji przychodzi zaproszenie do wizyty na poczcie w celu zarejestrowania swoich danych biometrycznych? Ile jest czasu od otrzymania listu do zrobienia tego? Pytam bo wyjezdzam teraz na 2 tygodnie na wakacje ale nie wydaje mi sie zeby Home Office tak szybko wyslal mi ten list.

- Jak dlugo sie czeka na odpowiedz o przyznaniu (lub nie) obywatelstwa? W przewodniku pisza, ze do 6 miesiecy ale to teoria a jak jest w praktyce?

P.S. plain-vanilla pamietam o podziekowaniu dla Ciebie jak tylko odbiore paszport :)

--
  • plain-vanilla 23.07.15, 17:34
    Sprobuj poszukac odpowiedzi na Immigration Boards. Sa tam statystyki czasu w jakim ludzie otrzymuja odpowiedz.
    Czasy oczekiwania na zlozenie przysiegi (juz po pozytywnej decyzji) moga wynosic nawet miesiac. Mozesz sprobowac zabukowac w innym Urzedzie Miejskim.
  • sznurowadla11 23.07.15, 23:38
    Jeff.lebowski, ja zlozylam aplikacje w NCS w zeszly wtorek, 14go. Wczoraj (22go) pobrali pieniadze z konta i wg. forum immigrationboards w tym samym czasie wysylaja list z zaproszeniem na biometrics poczta 2nd class. Wyjezdzam na wakacje jutro po poludniu i jesli list nie dojdzie to trudno, pojde na poczte po powrocie.
    W liscie daja 15 dni kalendarzowych na zlozenie wizyty na poczcie od daty wyslania, ale jesli sie nie zglosisz wysylaja ponowne zaproszenie, tym razem dajac 10 dni. ( pisane na forum oraz potwierdzone przez pania z NCS).
  • jeff.lebowski 24.07.15, 09:37
    Dzieki, dokladnie o to mi chodzilo. Powodzenia z aplikacja i daj znac jak cos sie ruszy w temacie i dostaniesz odpowiedz od UKVI.

--
  • jeff.lebowski 24.07.15, 10:30
    zurekgirl, a co u Ciebie? Zlozylas juz swoja aplikacje?

--
  • sznurowadla11 24.07.15, 14:46
    Poprawka do mojego poprzedniego posta. List doszedl (z bledem, wiec musze maila napisac przed wyjsciem na poczte-zle wpisali date urodzenia). Czas jaki daja to 15 dni pracujacych, a nie kalendarzowych, wiec w praktyce 3 tygodnie.
    Pozdrawiam i powodzenia.
  • jeff.lebowski 24.07.15, 15:00
    15 dni roboczych to jeszcze lepsza wiadomosc. Moge spokojnie jechac na urlop :)

--
  • takasia73 25.07.15, 15:39
    Czy ktoś z Was mógłby rozwiać moje wątpliwości dotyczące aplikacji AN?
    Mieszkam w UK od 6.5 roku i nie mam stałej rezydentury (tzn. nie ubiegałam się nigdy o nią).
    Czy wypełniając dane dotyczące moich podróży zagranicznych oraz zmian adresu muszę podać 6 czy 5 lat wstecz od dnia wystawienia WRS czy od daty składania mojej aplikacji...? Czy od tych najdawniejszych informacji czy może od ostatnich powinnam zacząć ? I jeszcze jedno co wpisać w punkcie 1.3 When you were given indefinite leave to remain in UK? Zostawić puste? Dziękuje za odpowiedz .
  • jeff.lebowski 25.07.15, 17:35
    Nie musisz miec stalej rezydentury, Jako obywatelka UE stala rezydenture uzyskujesz automatycznie po okresie stalego zamieszkania przez okres 5 lat. Musisz byc tylko w stanie to udowodnic np. P60 z tych lat.
    Dane dotycznace nieobecnosci w UK i zmian adresu podajesz 5 lat wstecz od daty skladania aplikacji. Zaczynasz od dnia skladania aplikacji i cofasz sie 5 lat do tylu. Wazne zebys byla fizycznie w UK 5 lat wstecz od dnia kiedy skladasz aplikacje.
    Ja w punkcie 1.3 wpisalem date wejscia Polski do UE 01/05/2005
    Jesli masz jakies dodatkowe pytana to chetnie pomoge. :)

--
  • jeff.lebowski 25.07.15, 17:37
    Wejscie Polski do UE to 01/05/2004 oczywiscie :)

--
  • takasia73 25.07.15, 18:01
    Dziękuje bardzo za odpowiedz ...mam jeszcze pytanie dotyczące danych biometrycznych...Otóż nie wiem jak powinnam podejść do tego, gdyż kiedy zdawałam test z języka angielskiego miesiąc temu pobierano odciski dwóch palców i robiono mi zdjęcie .Test był tylko i wyłącznie na potrzeby aplikacji o naturalizacje IELTS B1 Czy uważasz, ze powinnam o tym wspomnieć w punkcie 6.12 Have you ever had your fingerprints taken as a part of previous UK immigration application in UK?
    A czy Ty miałeś rezydenturę stałą czy aplikowałes o obywatelstwo? Czy moje P-60 tez załączam z 5 czy z 6 lat? Pracuję od samego początku w tej samej firmie...co jeszcze oprócz paszportu,WRSu i wyciągu z banku powinnam załączyć ?
  • jeff.lebowski 25.07.15, 18:13
    Co do danych biometrycznych mozesz o tym wspomniec. Napewno nie zaszkodzi.
    Ja nie mialem rezydentury stalej. Mialem WRS i wydana rezydenture tymczasowa. Taka niebieska ksiazeczka o ktora mozna bylo sie ubiegac po przepracowaniu 12 miesiecy - UK Residence Documentation for a National of an EEA State.
    Poza tym dolaczylem P60 z 9 lat. Musisz dolaczyc minumim z 6 lat.
    Mnie jeszcze pani z NCS prosila o doslanie payslipow za okres od kwietnia do lipca. Jako dowod, ze od ostatniego P60 z kwietnia wciaz jestem zatrudniony. Sporo tej papierkowej roboty.
    Ja dalaczylem jeszcze wpis do Land Registry poswiadczajacy, ze kupilem tutaj dom oraz paszporty brytyjskie moich dzieci (wyrabialismy je na podstawie ze zona byla juz tutaj stala rezydentka przez okres 5 lat przed dniem ich urodzin). Generalnie wszystko co zaswiadcza o twoim zwiazku z UK bedzie na Twoja korzysc przy rozpatrywaniu aplikacji.

--
  • takasia73 25.07.15, 18:28
    Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc. W takim razie dołącze tez może jakiś dokument potwierdzający zakup mieszkania. Ja właściwie zamierzam aplikować dopiero za 3 miesiące gdyż za kilka tygodni urodzi się nasz synek i postanowiłam, ze najpierw wyrobie jemu paszport bo to zdecydowanie krócej trwa.Zastanawiam się jeszcze nad jednym....wspomniałeś ze pani w NCS poprosiła o dostanie czegoś czy jest taka możliwość ze można jakieś dokumenty uzupełnić jeśli okaże się ze w dniu wyznaczonego spotkania o czymś zapomniałeś...? Czy oni w NCS poczekają z wysyłka dokumentów czy dzień appointmentu jest datą wiążącą złożenia aplikacji? Jeszcxe raz dziękuje za poświęcony czas!
  • jeff.lebowski 25.07.15, 18:45
    Nie dziekuj juz tyle za pomoc. : ) Naprawde nie ma za co. Ja tez cala wiedze co do starania sie o brytyjski paszport uzyskalem z tego forum - glownie od plain-vanilli. Ciesze sie, ze teraz ja moge komus pomoc.

Co do dosylania payslipow do pani w NCS to mialem doslownie 2 godz z zegarkiem w reku. Nigdzie nie bylo napisane, ze oprocz P60 trzeba tez dolaczyc payslipy ale w sumie ma to sens bo oni rozpatruja okres 6 lat od dnia zlozenia aplikacji. Wiec trzeba udokumentowac okres miedzy ostatnim P60 a dniem aplikowania. W NCS umowiony bylem na 12 w poludnie i spotkanie trwalo prawie godzine. Pani powiedziala, ze mam czas do 15 zeby jej przeslac te payslipy bo aplikacja musi tego samego dnia byc wyslana. Wiec szybko wrocilem do domu i payslipy przeslalem jej na maila. Potwierdzila, ze wydrukowala i dolaczy do aplikacji.
    Zapomnialem jeszcze dodac, ze jesli masz brytyjskie prawo jazdy to tez musisz dolaczyc razem z papierowa czescia (counterpart).

--
  • alamala4 26.07.15, 15:47
    A ja mam pytanie do osob ktore wysylaly tez aplikacje dla dzieci w wieku szkolnym, jakie dokumenty trzeba wyslac zeby poswiadczyc ich obecnosc w uk? Ja wlasnie szykuje sie do wypelniania swojej plus dwoje dzieci w wieku 16 i 17 lat, wszyscy mieszkamy w uk 10 lat. Dzieci w szkole jedno wlasnie egzaminy GCSE mialo a drugie jest po
    pierwszym roku w six form. Czy w takim razie musimy dostarczyc jakies dokumenty ze szkol? Chyba sie za pozno pamietalam bo wlasnie wakacje sie zaczely i school office moze byc zamkniety.
  • jeff.lebowski 06.08.15, 13:55
    Skoro nikt na forum nie orientuje sie w temacie, chyba najlepiej pytac w:

Citizenship and nationality enquiries
    ukbanationalityenquiries@ukba.gsi.gov.uk
    Telephone: 0300 123 2253
    Monday to Thursday, 9am to 5pm
    Friday, 9am to 4.30pm

--
  • plain-vanilla 06.08.15, 14:41
    Wszystko, co potrzebne jest podane w MN1 guide. Warto rowniez przejrzec sam formularz. Mnie sie juz nie chce na niektore pytania odpowiadac, skoro 90% rzeczy juz jest opisana na forum. To samo dotyczy magicznych punktow w aplikacji AN. Bylo walkowane po kilka razy.
  • jeff.lebowski 10.08.15, 13:13
    U mnie bylo dokladnie tak jak pisala sznurowadla11 powyzej. Po tygodniu od wizyty w NCS skasowali £1005 z karty i wyslali list z prosba o rejestracje danych biometrycznych. Jest 15 dni roboczych od daty listu zeby to zrobic.
    Dzisiaj zalatwilem to ma poczcie. Procedura jak to wyglada ponizej:
    www.postoffice.co.uk/foreign-nationals-enrolment-biometric-residence-permit
    Co teraz? Czekamy 6 miesiecy na deczyje? Jak dlugo to trwalo u was?

--
  • mbarszcz 10.08.15, 17:03
    U mnie 6 tygodni.
  • jeff.lebowski 10.08.15, 18:18
    O kurde! To ekspresowo!

--
  • jeff.lebowski 10.08.15, 18:30
    Czy w ciagu tych 6 tygodni Home Office jeszcze kontaktowal sie z Toba czy tylko wyslali pisemko z decyzja?

--
  • alamala4 10.08.15, 22:03
    Czy jak wysyla sie dla wiecej niz 1 osoba to polecenie zaplaty wypelnic lepiej dla kazdej osoby osobno, czy moge dolaczyc jedno na moje imie I zsumowac kwoty do zaplacenia?

I jescze jedno, mimo ze w guide I applikacji nic nie pisze o zaswiadczeniach ze szkoly w przypadku dzieci w wieku szkolnym , dolaczal ktos cos ze szkoly czy GP?
    dzieki
  • mbarszcz 11.08.15, 10:29
    Nie - po okolo 2 tyg. dostalem tylko standardowe potwierdzenie, ze przyjeli moja aplikacje a miesiac pozniej list z gratulacjami.
  • plain-vanilla 11.08.15, 11:22
    Z ciekawosci zapytam. Miales karte stalej rezydentury?
  • mbarszcz 11.08.15, 13:39
    Nie. Uznalem, ze to niepotrzebny koszt, papierologia ergo dodatkowy dokument nie dajacy mi w zasadzie zadnej wartosci dodanej. Przyjalem, ze exercising treaty rights jest warunkiem wystarczajacym. Ale wiem, ze kilka osob wystepujacych o naturalizacje zaklinalo sie, ze im pomogl. To oczywiscie jest nie do zweryfikowania.
  • plain-vanilla 11.08.15, 14:41
    Myslalam, ze PR pomaga w sensie czasu rozpatrzenia aplikacji. Widac, ze nie ma to wplywu, a faktycznie nie jest jeszcze formalnie wymagana, ale to sie moze zmienic.
  • mbarszcz 11.08.15, 14:55
    Nie sadze ale znow, ciezko to sprawdzic bo nie da sie zrobic kontrolnej aplikacji drugi raz :) Na forach immigrationboards zrobilem taka "polebkowa" analize czasu oczekiwania i mialem wrazenie, ze ludzie z EEA oczekiwali po mniej wiecej 6-8 tygodni, zamozny commonwealth o 1-2 tyg. krocej, biedniejszy commonwealth (z reguly majacy rozne problemy z wypelnieniem AN1 i/lub problemy z good character) po 3-8 miesiecy.
  • jeff.lebowski 23.09.15, 20:33
    Link z forum Immigration Boards ale na pewno przyda sie zainteresowanym tematem na tym forum. Ponizej aktualizowany na biezaco arkusz google docs gdzie mozna sledzic czas rozpatrywania wnioskow o naturalizacje.

docs.google.com/spreadsheets/d/16A5wk6JSUbb_-oxNbxe2MCRI5TlzE1bf0gKnDLDstHM/edit?pli=1#gid=0
    Zurekgirl - jesli ci sie chce to tez moglabys sie tam dopisac.

--
  • mbarszcz 23.09.15, 21:00
    Wow, ze tez komus sie chcialo ;) Dwa grosze komentarza, wszelkie forecasts sa psu na bude poniewaz kazdy przypadek jest niezalezny i, jak to jest w drobnym druku do np. akcji i inwestycji, przeszle wartosc nie moga byc uzywane jako podstawa do przewidywan przyszlosci :) ale spreadsheet fajny i kazdy nerd moze w nim dlubac dlugo. Nie zauwazylem kolumny o wyjsciowej narodowosci czy chociaz EEA vs non-EEA a korelacja czasu oczekiwania z ta dana bylaby bardzo ciekawa.
  • jeff.lebowski 25.09.15, 14:29
    mbarszcz - moglbys podac date kiedy skladales swoja aplikacje?

plain-vanilla - czy rowniez moglabys napisac kiedy aplikowalas i jak dlugo czekalas na decyzje?

--
  • plain-vanilla 25.09.15, 16:37
    Na IB jest to swietnie prowadzone i ja korzystalam z ich statystyk. Tutaj nie ma sensu tego kopiowac, moim zdaniem. Moja sytuacja byla inna, bo ja aplikowalam wtedy, kiedy ludzie na gwaltu rety skladali aplikacje o naturalizacje (nie trzeba bylo miec zadnego egzaminu jezykowego), tylko LITUK. W zwiazku z tym powstal ogromny zator, bo w jednym miesiacu aplikowalo 10x wiecej osob niz normalnie. Moj czas oczekiwania nie bedzie mial zadnego przelozenia na sytuacje obecna. Najlepiej porownywac z osobami, ktore aplikowaly w tym samym miesiacu.
  • szprotka6 25.09.15, 19:19
    Apliacja zlozona poczatkiem czerwca 2014, po pol roku list , ze trzeba jeszcze udokumentowac to i owo, ostatecznie obywatelstwo przyznane zostalo koncem kwietnia 2015, zlozenie przysiegi miesiac pozniej.
  • martolina77 09.10.15, 15:37
    Aplikację złożylismy na początku czerwca, dostalismy pismo z prosbą o złożenie odcisków, załatwilismy to szybciutko w czerwcu, i od tamtej pory cisza... widzę na dokumentcie z IB, że nie jestesmy jedyni

--
  • jeff.lebowski 08.11.15, 07:36
    Z ciekawostek z ostatniej chwili wyczytalem, ze od 12 listopada 2015 status stalego rezydenta bedzie niezbedny przy ubieganiu sie o naturalizacje. A wiec najpierw trzeba bedzie wyrobic sobie ta niebieska ksiazeczke - Document certifying permanent residence. Zgodnie z tym co bylo juz pisane wczesniej, zaostrzaja kryteria.

www.legislation.gov.uk/uksi/2015/1806/made
    Regulation 7 amends paragraphs 7, 13 and 14 of Schedule 2 to the 2003 Regulations, which set out particular requirements as respects applications under sections 4(2) and 6(1) and (2) of the 1981 Act, respectively. Pursuant to the amended paragraphs, applicants relying upon an EU right of permanent residence in the United Kingdom in order to meet the relevant statutory requirement in the 1981 Act must provide with their application a valid permanent residence card or document certifying permanent residence or a residence permit or residence document issued under the Immigration (European Economic Area) Regulations 2000 which is endorsed under the immigration rules to show permission to remain in the United Kingdom.

--
  • plain-vanilla 08.11.15, 14:21
    Dzieki za update. A jak twoja aplikacja?
  • jeff.lebowski 08.11.15, 17:54
    Minelo 3,5 miesiaca i poki co cisza. Analizujac okres rozpatrywania aplikacji podany w dokumencie powyzej widac, ze aplikacje Tier 1 lub British Spouse o wiele szybciej otrzymuja odpowiedz. Aplikacje EEA z niewiadomych powodow dluzej czekaja. Nie zdziwie sie jak dopiero po pelnych 6 miesiacach mi odpisza. Tak czy siak dam znac jak cos sie ruszy w temacie. Dobrze, ze zalapalem sie jeszcze bez obowiazkowego PR. Moja zona wysyala wniosek o wydanie PR 6 tygodni temu i tez jak na razie cisza.

--
  • alamala4 13.11.15, 19:59
    No to sie pochwale :) przyszla mi odpowiedz dzis ze wszystko ok i dokumenty moje 2 dzieciakow zaakceptowane i niebawem przysla zaproszenie na ceremonie.
    Dla zainteresowanych : aplikacje wyslane przez council , spotkanie mielismy 1-go wrzesnia, po tyg zabrali pieniadze z konta , po 2 tyg przyszla informacja aby biometric zrobic, potem jeszcze przyslali list zeby wyslac meza potwierdzenia ze mieszkal w Anglii od 2008 - 2013, wyslalm p-60 po jednym za kazdy rok ( a dlaczego akurat taki przedzial nie mam pojecia) pisali ze potrezba to do potwierdzenia dzieci paszportow, bo skladalismy jednoczesnie podania na poszporty od razu.
    Dla dzieci dolaczylam tylko zaswiadczenie z GP ze naleza od 2005 i tyle, zadnych zaswiadczen ze szkol nie mialam, wiek 16 i 17 lat.
    Dzis przyszly meza dokumenty i list ze wszystko ok.
  • plain-vanilla 13.11.15, 21:01
    Gratulacje! Nie rozumiem tylko, jak mozna od razu aplikowac o paszport? Trzeba w formularz wpisac nr dokumentu naturalizacji/rejestracji.
  • jeff.lebowski 13.11.15, 21:02
    Super :)
    A jaj Twoja aplikacja?
    Czy Twoj maz tez aplikowal lub juz ma brytyjskie obywatelstwo?

--
  • alamala4 13.11.15, 23:44
    Tak, moja + dzieci przeszly, sorki niedokladnie napisalam. Maz nie skladal bo twierdzi ze nie potrzeba mu tego do szczescia wiec go nie zmuszam.
    O co do paszportu. Od 1.go wrzesnia wlasnie wszedl nowy przepis ze razem mozna skladac o paszport od razu. Jak zapisalam sie online na wizyte na 1go wrzesnia to zaraz kobieta z councilu naszego oddzwonila i powiedziala ze wlasnie 1.09 byl pierwszym dniem nowych przepisow. I jak chcemy to mozemy o paszporty jednoczesnie zlozyc. Wyslala mi druki tego samego dnia zeby wypelnic i razem przyniesc to sprawdzi. Warunek byl ze osoba podpisujacazdjecia do paszportu musi byc jedna z tych co dawaly referencje do obywatelstwa i wszystkie 3 zdjecia takie same.
    Oczywiscie oplata dodatkowa tez byla. Kobieta powiedzial ze jak przejdziemy wszystko do obywatelstwa to oni od razu paszpoty robia i wysylaja po kilku tyg.i nie beda juz wzywac na spotkanie bo 'ONA' juz nas widziala. Sprawdzilam i pieniadze za paszporty zastawy pobrane kilka dni potym jak zabrali za obywatelstwo.
  • szprotka6 14.11.15, 00:00
    Masz super doinformowany council-albo to tylko gdzieniegdzie jest taka mozliwosc?? Ja skladalam wniosek przez council 20 pazdziernika i moj council (srodkowa Anglia) nie udzielil mi tego typu informacji. A byloby to proste rozwiazanie oszczedzajace mi znow kolejny dzien w urzedzie...
    Na ten moment mam potwierdzenie przyjecia wniosku, pobranie oplaty oraz zaproszenie na poczte -biometryka. Potem pewnie bedzie znow dluuugie dluuugie czekanie. Choc w Twoim przypadku to sie odbylo expresowo!

Przy okazji-choc powinnam od tego zaczac-wielkie dzieki za ten post plainvanilla. Tylko dzieki Tobie dotarla do mnie ta informacja (choc nie powiem-sama tez nie szukalam szczegolnie). Obywatelstwo mnie srednio pasjonuje, ale z racjonalnych powodow wiem, ze dobrze to zrobic. Gdyby nie Twoj post dalej siedzialabym uspiona (maz ma, mnie sie nie spieszylo, odwlekalam) i obudzialbym sie ktoregos dnia z perspektywa nadrabiania wiekszej ilosci papierkow niz by mi sie zdawalo. Dziekuje plainvanilla za ten kop w tylek:-)
  • plain-vanilla 14.11.15, 16:17
    Nie wiem, gdzie ten kop, ale ciesze sie, ze przewodnik pomaga. W koncu po to go sklecilam.
    Ciesze sie tez, ze moja cala rodzina ma paszporty kraju, w ktorym urodzily sie moje dzieci i sie osiedlilismy. Kazdy ma swoje motywy, ktore sklaniaja do aplikowania o naturalizacje. Z roku na rok bedzie trudniej i drozej aplikowac, wiec jesli ktos spelnia warunki, to powinien pomyslec o tym. Kasa nie problem. Bierze sie karte kredytowa na 0% przez 18 miesiecy i sie splaca przykladnie co miesiac stala kwote.
  • andgie 14.11.15, 17:08
    Jak sie ma dobry credit score ;)
    Wezme sie za to, aplikuje o obywatelstwo. Jestem tu jedenascie lat I zona Anglika, ale nie odczuwalam potrzeby posiadania obywatelstwa. W Maju 2013 zrobilam Life in Uk test , potem duzo rzeczy sie dzialo, nie popychalam sprawy. Najpierw musze znac egzamin jezykowy.
    Czy jesli zaaplikuje jako zona Anglika, bede musiala miec niebieska ksiazeczke? Chyba tak, moze ktos potwierdzi, zaprzeczy?
  • panixx 14.11.15, 23:50
    Ja tez dziekuje autorce za wyczerpujacy przewodnik i innym za wpisy.
    Aplikacja syna juz wypelniona, czekam na podpisy referentow. Potem beda kolejne.

• panixx 14.11.15, 23:53
    Czy jestes w stanie pokazac mi ten zmieniony przepis, ktory mowi, ze mozna od razu starac sie o naturalizacje i paszport?
    Nie doczytalam tego. Na dniach jade do swojego councilu z aplikacja syna.
  • alamala4 15.11.15, 01:02
    Ja nie mam pojecia gdzie ten przepis znalezc bo ja go nigdzie wczesniej nie doczytalam, powiedziala mi o tym kobieta z lokalnego council / mieszkamy w Kent/ gdzie umowilam sie na wizyte.po sprawdzeniu applikacje nasze na paszporty wlozyla do osobnej zaklejonej koperty i wlozyla ja do innej gdzie byly aplikacje nasze na obywatelstwo i xero dokumentow i tak bylo naszykowane do wyslania. Wiem ze nie ma mowy o zadnej pomylce, bo po tyg od wyslania sciagneli sobie pieniadze z konta na obywaletswo a po dalszych 2 dniach za paszporty. Potem jeszcze dostalam list ze 'for passport purposes' zdjecia corki sa za ciemne i zeby wyslac inne.
    Znajoma ktora miesiac po mnie miala wizyte w tym samym miescie ze byla pytana czy chce skladac na paszporty od razu ale ta nie chciala.
  • plain-vanilla 15.11.15, 09:20
    Zadzwon do swojego NCS.
    Ja tez nie slyszalam ani nie widzialam takiego przepisu. Jesli chodzi o doroslych, to ciekawi mnie, czy tez mozna w ten sposob aplikowac o paszport i czy ciagle wzywaja na interview a dopiero po nim paszport jest wysylany do domu.
  • alamala4 15.11.15, 10:15
    Kobieta powiedziala ze raczej juz wzywac nie beda bo ona juz mnie widziala i wszystko sprawdzila no ale zobaczymy, dam znac jak cos bede wiedziec.
  • plain-vanilla 15.11.15, 10:21
    Mozliwe ze nie, bo maja odciski. Latwo wiec sprawdzic tozsamosc.
  • plain-vanilla 15.11.15, 16:03
    Wklejam info ze strony NCS Kent:
    Passport application service
    You are now able to apply for your UK passport at the same time as your citizenship application.

This easy, efficient service has been developed in partnership with the Home Office. If your citizenship application is successful and a ceremony is attended, your new passport will be dispatched to your home.

The service costs an additional £10. Please call the offices below to book your appointment:

Canterbury - 03000 41 50 50
    Bexley - 03000 41 11 03
    Dartford - 03000 41 36 78
    Maidstone - 03000 41 40 04
    Ramsgate - 03000 41 19 19
    Tunbridge Wells - 03000 41 22 34

Nie jestem pewna, czy kazdy NCS oferuje taka usluge.
  • miss.e 15.11.15, 16:46
    lancashire county council tez oferuje ten service
    www.lancashire.gov.uk/births-marriages-and-deaths/british-citizenship/nationality-checking-service.aspx
  • panixx 15.11.15, 22:02
    Dzieki wielkie, zadzwonie do lokalnego NCS i zapytam, czy te same oferuja uslugi (zacytuje co Kent robi:) )
  • sznurowadla11 26.12.15, 11:44
    Jeff.lebowski, jak tam twoja aplikacja? Moj list z home office doszedl tuz przed swietami, z data zatwierdzenia 17 grudnia, wiec twoj pewnie tez juz jest gdzies w drodze. Widzialam ze jestes aktywny na forum immigrationboards, ktore namietnie obserwowalam w poszukiwaniu statystyk.
    Pozdrawiam

• jeff.lebowski 27.12.15, 16:09
    Gratulacje sznurowadla11 : )

Ja wciaz czekam na ta slynna brazowa koperte.
    Juz ponad 5 miesiecy i mam nadzieje, ze do konca stycznia w koncu ja zobacze przy drzwiach.

Tak, zagladam regularnie na forum immigrationboards i rowniez analizuje jak dlugo kto czeka.
    Twoj przyklad potwierdza, ze aplikacje EEA czekaja obecnie ok 5-6 miesiecy.
    Pisalas wczesniej, ze aplikacje zlozylas 14/07, date na liscie masz 17/12 a list doszedl przed swietami.
    Ja skladalem 23/07 wiec jesli jeszcze nie podjeli decyzji w mojej sprawie to pewnie zrobia to w najblizszym czasie. Czytalem na immigrationboards, ze pani na infolinii powiedziala komus, ze oni okres 6 miesiecy licza od dnia kiedy skasuja kase za aplikacje a nie kiedy aplikacja wplynela do nich. W moim przypadku to byl 31/07 wiec czekam do konca stycznia i na poczatku lutego do nich przedzownie jesli listu dalej nie bedzie. Zawsze mozna tez poprosic swojego MP zeby zapytal w Home Office dlaczego tak dlugo ale w sumie to i tak jestesmy zdani na ich laske i jak beda chcieli to moga wydlyzyc proces rozpatrywania o kolejne 3 do 6 miesiecy.

sznurowadla11, daj znac kiedy sie umowisz na ceremonie. Czy list z councilu tez dostalas w tym samym dniu co list z HO? Napisz jeszcze prosze, czy do aplikacji dolaczalas dokument PR czy w inny sposob udowadnialas "exercising treaty rights" ?

--
  • alamala4 27.12.15, 17:14
    To ja chyba do szczesciarzy sie zaliczam, 10 tyg tylko, dokumenty zlozone 1-go wrzesnia a list z gratulacjami przyszedl w polowie listopada. Na 14-go stycznia mamy ceremonie , i podobno zaraz po niej , tak napisali,maja wyslac nowe paszporty. Na interview juz nie bylismy wzywani :)
  • sznurowadla11 27.12.15, 21:46
    Jeff, list z councilu doszedl tego samego dnia w osobnej kopercie (data wyslania 23 grudnia) z zaproszeniem na 28 stycznia. Wyjezdzam na urlop 20-30 stycznia, wiec musze zadzwonic do councilu (w Oksfordzie) przelozyc.

Nie mialam PR card, wiec zalaczylam wszystkie P60, P45, payslipy z biezacego roku i jeszcze tax return statements z samozatrudnienia, bo czasami pracuje dodatkowo. Ciesze sie, ze nie marnowalam czasu na potwierdzenie rezydentury. Chcialam najpierw aplikowac o karte ale w marcu zmienily sie zasady, i chcieli prawie tyle samo dokumentow, co do obywatelstwa.
  • jeff.lebowski 31.12.15, 15:26
    Dostalem dzisiaj w koncu list z Home Office z informacja, ze moja aplikacja zostala rozpatrzona pozytwnie i musze teraz przysiegac wiernosc Jej Krolewskiej Mosci :)

Czekalem ponad 5 miesiecy ale sie doczekalem.

Specjalne podziekowania dla plain-vanilli za jej przewodnik.
    --
  • plain-vanilla 31.12.15, 16:00
    Gratulacje!
    A ja sie spodziewalam wina, kwiatow przez poczte kwiatowa i wielkij kartki z podziekowaniami.
    :-)
  • jeff.lebowski 31.12.15, 16:19
    Dzieki.
    Dobrze sie spodziewalas.
    Zanim napisalem tego posta wyslalem ci prywatna wiadomosc.
    Czekam na odpowiedz :)

--
  • zurekgirl 31.12.15, 22:16
    Super! Ja sie uzbrajam w cierpliwosc, stuknely mi trzy miesiace czekania, ale widze, ze czekanie poplaca :)
    --
  • mbarszcz 04.01.16, 10:42
    Gratulacje. Teraz tylko ceremonia w nieco odrapanym pokoju w gminie, nieco znudzony urzednik panstwowy klepiacy formulke i koniec - jestes w 100% Brexit-proof :P
  • sznurowadla11 04.01.16, 20:36
    Gratulacje:)
  • jeff.lebowski 27.01.16, 17:21
    Moja droga do brytyjskiego obywatelstwa dobiegla wczoraj konca. Podczas uroczytstej ceremonii w lokalnym register office slubowalem wiernosc krolowej i odebralem certyfikat naturalizacji. Teraz zostala jeszcze tylko aplikacja o paszport ale to juz formalnosc.

Z ciekawostek do osob planujacych zlozenie wniosku o naturalizacje w tym roku oplata za rozpatrzenie aplikacji najprawdopodobniej wzrosnie w kwietniu 2016 z obecnych £1005 do £1236

Naturalisation as a British citizen - currently £1005, proposed £1236 for the year end 2016/17 to a maximum of £1600 for the year 2019/20

www.rlegal.com/news/new-visa-immigration-and-nationality-fees-announced/
    --
  • andgie 31.01.16, 10:26
    Gratulacje :)
    Mam nadzieje , ze dostane permanent residence card szybko i zdaze zaaplikowac o obywatelstwo zanim podwyzsza oplaty.
  • plain-vanilla 31.01.16, 10:31
    A wyslalas dokumenty na rezydenture za 6 lat? Pytam z ciekawosci, bo podobno maja wtedy zapisac w systemie, ze rezydenture nabylas 12 miesiecy temu. Wedlug cytowanego listu z HO mozna wtedy aplikowac od razu o naturalizacje.
  • plain-vanilla 31.01.16, 10:40
    www.whatdotheyknow.com/request/302795/response/751616/attach/html/3/JW%2006%2001%2016%20Ms%20Balinisteanu%20re%20Permanent%20Residence%20Cards.docx.html
  • andgie 31.01.16, 11:14
    Wyslalam. Tyle, ze jestem samozatrudniona od pieciu lat i nie mam payslipow od ostatniego pracodawcy, tylko list. W poradniku doradzaja co najmniej dwa dokumenty potwierdzajace zatrudnienie. Nie wiem, czy wystarczy. Nie zwracalam uwagi na takie sprawy wczesniej, teraz moze sie to okazac problemem. No nic, czekam.
  • panixx 01.02.16, 22:17
    Aplikacje o naturalizacje syna wyslalam w listopadzie. Papiery meza o permanent residence card wyslalam 1.12.2015, karta przyszla 18.1.2016 - wyslalam rozne dokumenty potwierdzajace pobyt i zatrudnienie prawie za 10 lat wstecz - mimo ze w listopadzie na infolinii wciaz podkreslano, ze beda rozpatrywac tylko 5 lat wstecz. Jestem troche skolowanatymi zmianmi i roznymi interpretacjami. Tydzien temu pytalam, czy moga mi odpowiedziec jaka data jest wpisana w ich systemie jako prawdziwa data uzyskania przez meza statusu rezydenta i powiedziano mi ze takiego systemu nie maja (sic!).
    Wobec czego napisalam oficjalne zapytanie z prosba o interpetacje i wytlumaczenie sytacji meza. Szczerze mowiac nie spieszy nam sie o ten paszport i na pewno nie bede wysylac aplikacji zanim na 100% nie upewnie sie, ze mi jej nie odrzuca.
  • plain-vanilla 04.02.16, 14:45
    panixx
    Mozesz mi napisac, czy wyslalas WRS meza razem z aplikacja, a jesli tak, to czy trzeba zalaczyc 12 payslipow, zeby udowodnic, ze sie pracowalo legalnie? Np. osoba aplikuje jutro, wysyla dokumenty za 6 lat wstecz, czyli od 2010 roku, a WRS ma wyrobiony w 2007 r. Logicznie nie byloby potrzeby zalaczania payslipow za ten okres. Strona nr 9 w przewodniku: Evidence of legally working for 12 months in accordance with one of the above documents (np. WRS?e.g. employer?s letters, wage slips, etc).
    Teraz strona nr 28 w aplikacji: Have you (or has your sponsor, if applicable) had any absences from the UK since you/they entered? Osoba przyjechala w 2007 r., to ma podawac wszystkie nieobecnosci z 9 lat, czy skupic sie na 5 latach?
    Dzieki za pomoc. Nigdy tego formularza nie wypelnialam, wiec wszelkie wskazowki mile widziane.,
  • plain-vanilla 04.02.16, 14:52
    A, jeszcze chcialam sie zapytac o zasilki. Czy trzeba zalaczyc dokumenty potwierdzajace otrzymanie kazdego zasilku, czyli CHB, HB, CTC i czy to ma wplyw na pozytywne rozpatrzenie aplikacji? A jesli CHB i CTC sa na partnerke, to tez sie je wymienia w formularzu, biorac pod uwage, ze to wspolne gospodarstwo domowe?
  • zurekgirl 16.02.16, 14:42
    Chcialam oficjalnie podziekowac Plain-vanilla za ten watek i wirtualnego kopa w d.. Dzis dostalam list z zaproszeniem na ceremonie. Papiery zlozylam 2 pazdziernika i pomimo, ze moja sprawa wydawala sie najprostsza z mozliwych (12 lat tutaj, jeden pracodawca, wszystkie papiery i podatki cacy, zadnych benefitow), to i tak czekalam prawie 5 mies.. Zycze powodzenia czekajacym :)

--
  • plain-vanilla 16.02.16, 15:49
    Gratulacje!!! :-)
  • jeff.lebowski 19.02.16, 13:19
    Gratki zurekgirl!

Ja dzisiaj odebralem paszport.
    Cala procedura od dnia aplikacji o naturalizacje zajela mi prawie 7 miesiecy.

God Save plain-vanilla... ;)

--
  • takasia73 30.03.16, 21:38
    Ja tez otrzymałam zaproszenie na ceremonię...!Czekałam 4,5 miesiąca:)Wszystkim dziękuję za pomoc!
    Zaczynam czytać wymogi przy aplikacji o paszport brytyjski i tu mam pytanie...czy muszę im wysłać mój aktualny polski paszport?Czy otrzymam go z powrotem?
  • plain-vanilla 31.03.16, 08:46
    Nikt nie zabierze twojego polskiego paszportu. Dokumenty wysylasz takie, jakie sa wymienione w aplikacji (przewodniku).
  • takasia73 31.03.16, 20:17
    Dziękuję za odpowiedź.Wynika z tego,ze muszę jednak ten polski ważny paszport wysłać...
  • andgie 10.04.16, 21:39
    Czy jak sie wysle aplikacje o obywatelstwo, to odesla dokumenty? Kilka miesiecy bez paszportu, rawa jazdy itd to jednak dlugo.
  • plain-vanilla 10.04.16, 22:19
    Skorzystaj z uslug NCS. Mniejszy stres z dokumentami.
  • andgie 10.04.16, 22:29
    Szczerze mowiac, zawsze myslalam, ze zrobie wszystko sama. Uwazasz, ze warto? Czy NCS skseruje moj polski paszport, prawo jazdy i inne, a ja moge sobie zatrzymac orginaly? Nawet wczesniej nie rozpatrywalam tej opcji.
  • liley11 10.04.16, 22:55
    No jasne.
    A
    W
    Dodatku sprawdzi, czy wszystko dobrze wypelnione. Gra warta swieczki, jesli w gre wchodzi utrata kilkuset ? w przypadku bledu.
    W moim wniosku kilka lat temu jeden punkt mozna bylo rozumiec dwuznacznie. Pani z Registry Office zadzwonila i upewnila sie, o co im chodzilo i cale szczescie, bo my zrozumialysmy to inaczej.

--
    Nie nalezy mylic prawdy z opinia wiekszosci.
    Jean Cocteau
  • sznurowadla11 10.04.16, 23:39
    Zdecydowanie warto. Na miejscu kopiują dokumenty i sprawdzają formularz.
  • andgie 11.04.16, 07:21
    No to tak zrobie .
  • panixx 12.04.16, 00:11
    Ja w sumie tez polecam NCS, sprawdza, skseruja dokumenty i nie musisz ich wysylac.
    Tylko nieomylni tez nie sa....
    Przy aplikacji mojego dziecka nie skserowali wszystkiego i potem musielismy dosylac na zyczenie Home Office.
    Nie przyszlo mi do glowy patrzec na rece pani kserujacej dokumenty....
  • andgie 22.05.16, 18:45
    A co z biometric? Jesli skorzystam z NCS, to juz musze miec ze soba? Czy musze umawiac sie na wizyte na poczcie oferujacej te usluge?
  • zurekgirl 23.05.16, 13:43
    Najpierw NCS, ktory wysle twoja aplikacje. Potem dostaniesz list w sprawie biometrics, z ktorym idziesz na poczte, nie musisz sie umawiac.

--
  • andgie 23.05.16, 23:17
    Dzieki. Wizyte w NCS mam umowiona na srode. Tym razem wycieczka do szykownego Harrogate.
  • andgie 25.05.16, 18:38
    Wizyta odbyla sie zgodnie z planem. Aplikacja zostanie wyslana dzis wieczorem i dotrze na miejsce jutro po poludniu. Zaczelo sie wielkie czekanie.
  • andgie 08.06.16, 18:44
    Sciagneli pieniadze z karty.
  • andgie 09.06.16, 18:21
    Przyslali mi email z potwierdzeniem przyjecia aplikacji.
  • plain-vanilla 09.06.16, 19:56
    Powodzenia, obys szybko dostala pozytywna odpowiedz. Ja aplikowalam dla znajomego o DCPR. Aplikacja wyslana 11.03 przez SD. Spodziewalam sie zalatwienia sprawy szybko. Karta przyszla 07.06, czyli prawie 3 miesiace od wyslania.
  • andgie 10.06.16, 16:21
    Teraz czekam na list o biometric.
  • andgie 11.06.16, 18:00
    List przyszedl dzis rano. Swietnie sie sklada, bo sobota . Pojechalam do Yorku, na poczte wykonywujaca te usluge. Zrobione, wyslane. Teraz czekam .
  • andgie 27.08.16, 11:15
    Po trzech miesiacach i jednym dniu dostalam list z zaproszeniem na ceremonie :D
    Od razu zadzwonilam, ale sobota i Bank Holiday, trzeba czekac do wtorku.
    Bardzo sie ciesze :)
  • plain-vanilla 27.08.16, 11:30
    Gratulacje!
  • andgie 27.08.16, 11:46
    Dzieki :) Najdluzsze czekanie juz za mna.
  • clonek13 27.08.16, 18:53
    Angie ! Serdeczne Gratulacje!!!

--
    A pocalujcie mnie wszyscy w sygnaturke !
  • andgie 30.08.16, 18:07
    Dzieki :)
    Ceremonia zabukowana na 22 wrzesnia.
  • andgie 22.09.16, 20:55
    Dzisiaj rano przysieglam na wiernosc Krolowej I otrzymalam z rak Lorda Mayora Leeds Certificate of Naturalisation :D
  • jeff.lebowski 26.05.16, 12:20
    Z ciekawostek w 2015 roku 3,763 Polakow (i Polek) otrzymalo brytyjskie obywatelstwo.
    Wydaje mi sie, ze to mala liczba biorac pod uwage wielkosc populacji polskiej w UK.

www.gov.uk/government/publications/immigration-statistics-january-to-march-2016/citizenship
    --
  • panixx 17.06.16, 18:34
    Ale szybko mi poszlo!
    Aplikacje wyslalam 16go marca, 6go czerwca Home Office napisal list zapraszajacy na ceremonie.

dzieki plain-vanilla za watki forumowe, ktore bardzo mi pomogly w organizacji calego procesu.
    (Syn dostal certyfikat kika tyg temu: rowne 6 mies oczekiwania).
  • plain-vanilla 17.06.16, 19:01
    Gratulacje, panixx! A syn naprawde dlugo czekal. U nas bylo niecale 3 tygodnie czekania na certyfikat syna. Z tym, ze z wnioskiem mn1 byl wyslany brytyjski paszport ojca.
  • e-vil 19.06.16, 00:38
    Ja się za to nie mogę zabrać, bo praca na nocki.. dwójka małych dzieci.. mieszkam na zadupiu..

--
    - without women hell wouldn't be hell -
  • vercueil 26.09.16, 00:51
    Niestety ciśnienie mi skoczyło przy załatwianiu formalności i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać. Wiosną otrzymaliśmy dokument potwierdzający PR. We wniosku oraz w piśmie przewodnim wpisaliśmy, że prosimy o ujęcie ostatnich 6 lat (pełen staż to już kilkanaście lat). Na spotkaniu z pracownikiem Nationality Checking Office okazało się, że Pani nie za bardzo wiedziała, jak się za wniosek zabrać - nie mieliśmy WRS. Przedstawiliśmy dokumenty z HO, że nie musieliśmy WRS wyrabiać, bo pracowaliśmy tu jeszcze przed wejściem PL do UE. Suma sumarum urzędniczka zadzwoniła do HO, rozwiała swoje wątpliwości w kwestii dokumentów do wniosku, ale poinformowała nas. że HO posiada naszą historię tylko na 5 lat wstecz, a nie 6. I mimo, że do wniosku o naturalizację mieliśmy wszystkie wymagane dokumenty, to stwierdziła, że nie może go przyjąć, bo mimo że widzi, że jesteśmy tu już wiele lat, to w HO widniejemy jako obcokrajowcy z 5 letnim stażem w UK i ona nie wie, co zrobić i że musimy wysłać list do HO, aby to wyprostować. Bo jak na ten moment. to mamy czekać 12 miesięcy od momentu otrzymania karty z PR. Niestety na merytoryczne argumenty - czyli że prawo PR nabyliśmy dużo wcześniej, a karta to tylko potwierdzenie nie potrafiła nic powiedzieć. Z kolei rozmowa z HO potwierdziła, że wniosek nie powinien być odrzucony, bo mamy historię 6 lat wstecz w składanych dokumentach do naturalizacji. Nie potrafili nam powiedzieć, dlaczego nie zostało to ujęte kiedy rozpatrywali nasz wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego PR. Czy mieliście podobne doświadczenia i co możecie doradzić?

--
    bizuteriazcharakterem.blogspot.com/

i dodatki allegro.pl/listing.php/user?us_id=5974314
  • plain-vanilla 26.09.16, 08:23
    Z tego, co piszesz, wynika ze nie zastosowaliscie metody rekomendowanej przez HO przy aplikowaniu o dcpr (jesli od razu sie chce aplikowac o naturalizacje) i stad to cale zamieszanie.
    Infolinia HO to smiech na sali. Pani z ncs powiedzieli, ze macie historie za 5 lat wstecz i sie nie dziwie CW, ze odnotowal taka date, bo wyslsliscie biezace dokumenty. Pytanie teraz, kto na infolinii ma racje. Musicie zdobyc na pismie date uzyskania stalej razydentury. Email do HO i jednoczesnie wniosek SAR. Radze w ogole nie sluchac tego, co mowia na infolinii. Mozliwe, ze pani z ncs ma dostep do lepszych specjalistow i moze sie okazac, ze musicie jednak poczekac rok od otrzymania dcpr. Teraz naprawde nikogo nie interesuje, ze status nabyliscie automatycznie x lat temu. Musi byc dokument i koniec.
  • plain-vanilla 26.09.16, 08:29
    www.gov.uk/government/publications/requests-for-personal-data-uk-visas-and-immigration
  • plain-vanilla 26.09.16, 08:33
    But remember that, unless you are married to or the civil partner of a British citizen, you should normally have held permanent resident status for 12 months before applying for naturalisation. This means that you may need to wait until you have been in the United Kingdom for 6 years before you can apply. When you apply for a permanent residence document the evidence that you supply for your EEA(PR) application must be for a 5 year period that ended at least a year before you want to apply for citizenship.
    For example: If you apply for Permanent Residence on 1st April 2016 and want to apply for Citizenship once that application is decided, you should send evidence that shows you were exercising Treaty rights as a qualified person or family member from 1 April 2010 to 1 April 2015.
  • vercueil 28.09.16, 23:59
    No wŁaśnie... nikt nic nie wie. Wysłaliśmy dokumenty za 5 lat rozpoczynając 6 lat wstecz, a jednak uwzględnili 5 lat wstecz od daty dwa miesiące po tym, jak wysłaliśmy aplikację. Mamy dokładną datę od kiedy wbili info w ich komputery, tyle że przepisy są nowe i jest mega bałagan. Po konsultacji z prawnikiem tylko utwierdziliśmy się w przekonaniu, że co urzędnik to inna opinia. Możemy wystąpić z wnioskiem o skorygowanie dokumentacji, ale to oczywiście będzie trwało, a kto wie kiedy znów podniosą ceny - przy czwórce dzieci nasz rachunek za aplikację i tak jest bardzo wysoki :-(

--
    bizuteriazcharakterem.blogspot.com/

i dodatki allegro.pl/listing.php/user?us_id=5974314
  • jeff.lebowski 03.03.17, 03:49
    Czy ktos sie orientuje czy w tym roku Home Office podnosi stawki za aplikacje AN? Z tego co pamietam to w zeszlych latach stawki szly w gore w okolicach marca / kwietnia. Pytalem u wujka googla ale nic nie wie wiec zakladam, ze poki co obowiazuje £1,236.

www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/507609/Master_Fees_Leaflet_2016_03_08_v0_3.pdf

--
  • andgie 03.03.17, 09:10
    Na innych forach tez padlo to pytanie i tez nikt nie wie o podwyzce. Moze stwierdzili, ze skoro w zeszlym roku podniesli o 25%, to wystarczy i na ten rok?
  • plain-vanilla 03.03.17, 10:55
    Z artykułu wynika, że przez kilka najbliższych lat nie planują podnieść do maksymalnej ceny.
    The new legislation will set maximum levels on the amounts for broad categories of fees that can be charged by the Home Office over the next 4 years. There are no current plans to raise fees to the maximum levels.

These increases will allow us to reduce taxpayer contributions towards the border, immigration and citizenship system and ensure that by 2019–2020 the system is self funded by those who use it.

The main changes are:

small increases (2%) for visit, study and work visas
    fees for settlement, residence and nationality will increase by 25% in 2016–17
    targeted increases have been applied to premium services, such as the priority visa service
    Fees for all sponsorship categories will stay at the current rates.

Maksymalna cena jest podawana jako £1500
    www.legislation.gov.uk/ukdsi/2016/9780111142691/article/10

Domyślam się, że po wyjściu z UE cały cennik się zmieni. Poniewaz UK będzie chciało całkowicie odciąć prawo unijne od własnego prawa imigracyjnego, to możliwe, że wszystkie PR zostaną przekształcone w ILR. Nie zakładam możliwości, że dokument PR wydany na podstawie prawa UE przestanie być respektowany i każą ludziom aplikować od nowa o ILR. W zeszłym roku wydali 65 tys. PR i pewnie się cieszą, że tyle ludzi aplikowalo.
    W tej chwili opłata za PR to grosze, więc warto aplikować. Mój maz się śmieje, że to dokument UE, więc UK może go przestać respektować po wyjściu z UE. Ja myślę jednak optymistycznie, że zamienia te dokumenty na ILR.
  • plain-vanilla 03.03.17, 11:04
    Żona zdecydowała się aplikować?
  • jeff.lebowski 03.03.17, 19:19
    Zona cos wlasnie nie moze sie zdecydowac, wiec ja musialem zdecydowac za nia. ;)
    Dostala ksiazki na test life in the uk i ma sie za to zabrac.
    Lepiej to zalatwic poki uk jest jeszcze w eu.

--
  • thedot 03.03.17, 13:49
    Tez sie zastanawiam czy podniosa. Zakladam, ze tak i spieszymy sie z aplikacja, zeby zlozyc przed. Ale podwyzka pewnie bedzie niewielka, bo ostatni rok byl wyjatkowy, kiedy wprowadzili ustawe, ze ten wydzial bedzie w przyszlosci samowystarczalny finansowo w zwiazku z czym podwyzka duza i wczesniej niz zwykle.
    Zwykle podnosili na poczatku kwietnia - zobaczymy.
  • panixx 03.03.17, 20:32
    Rok temu byla niespodzianka, zmienili ceny bodajze 17 Marca, dowiedzialam sie o tym 10 dni wczesniej i udalo mi sie umowic meza na spotkanie w NCS w ostatni dzien " nizszej stawki".
  • thedot 07.03.17, 14:08
    Mielismy dzis spotkanie w NCS i kobieta powiedziala, ze kraza plotki, ze w tym roku znowu bedzie wysoka podwyzka w oplatach za obywatelstwo, ale to nic oficajlnego. Ciekawe czy sie sprawdzi.
    Ponoc wszystkie departamenty zostaly po cichu poinformowane, ze musza zrobic ciecia o kolejne 6%, wiec nie zdziwie sie, jak beda chcieli wycisnac jak najwiecej z ogromu aplikacji jaki teraz dostaja.
  • jeff.lebowski 03.03.17, 20:02
    I jeszcze taka petycje znalazlem : )

petition.parliament.uk/petitions/183860

Jak powszechnie wiadomo Polacy to narod wybrany, wiec nie beda nas tu Angole kasowac ponad tysiaka za rozpatrzenie wniosku o naturalizacje. Najlepiej, zeby z automatu to dali kazdemu kto sie legitymuje polskim paszportem i wyrazi taka ochote. Po co ta cala biurokracja?

--
  • plain-vanilla 03.03.17, 20:30
    Nie będę pisać, co o tej petycji myślę...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka