Dodaj do ulubionych

Co to znaczy?

03.04.18, 21:18
Hello drogie Panie,
Moja przygoda z byłym pracodawcą dobiega końca - jedyne co mnie powstrzymuje przed podpisaniem ugody to jeden paragraf którego nie rozumiem, tzn rozumiem ale nie jestem pewna.
Czy ktoś może się wypowiedzieć co rozumie przez ten fragment?

(a) has not disclosed or made use of and will not at any time after the date of this Agreement disclose or make use of, for the Employee’s own or any other person’s benefit, any trade secret or Confidential Information concerning the business, finances, affairs, products, services, processes, equipment or activities of the Employer or any of its or their respective customers, agents, suppliers or clients except with the consent of the Employer or where required to do so by law;

Dzięki!
Obserwuj wątek
      • kolorowadrukareczka Re: Co to znaczy? 04.04.18, 12:10
        Tak, chodzi mi tylko o to czy zgodnie z tym co jest powyżej napisane nie mogę robić nic z rzeczy które robiłam w poprzedniej pracy czy tylko nie mogę używać sposobów które oni wymyślili na wykonywanie określonych rzeczy? Na przykład wypełnianie aplikacji dajmy na to rozliczenie podatku - jest to usługa która wykonuje moj były pracodawca - czy nie mogę tego robić dla klientów wcale czy nie mogę tego robić w sposób który oni wymyślili? Swoją droga nie wymyślili żadnego rewolucyjnego sposobu na to... Ja to rozumiem ze nie wolno mi korzystać z ich pomysłów ale żeby mnie o cokolwiek oskarżyć musza udowodnić ze był to ich własny pomysł - a z tego co wiem to ani oni języka angielskiego nie wymyślili ani wypełniania żadnych aplikacji... chce mieć to już za sobą 😬
        • glasscraft Re: Co to znaczy? 04.04.18, 12:26
          Po to wlasnie zanim sie settlement podpisze idzie sie po porade prawna (wiem, wiem, captain obvious here ale lepiej wiedziec od kogos kto wie, a nie tylko mysli ze wie :-).

Dla mnie jest to confidentiality clause, czyli nie bedziesz opowiadac na prawo i na lewo o tajemnicach biznesowych bylego pracodawcy, a nie zakaz konkurencji czyli wykonywania tej samej uslugi, ktora oni swiadcza w ramach zatrudnienia u kogos innego. Jezeli przez wypelnianie aplikacji rozumiem to, ze zabierasz ich aplikacje ze soba i z niej korzystasz (a oni te aplikacje wymyslili i skontruowali) - to oczywiscie nie, nie nie. Jezeli wypelniasz aplikacje ogolnie dostepna na rynku (powiedzmy Sage), to nie ma znaczenia dla kogo pracujesz, pod waruniem ze pracodawca ma licencje na korzystanie z Sage. Zbaczajac z tematu - generalnie, jezeli to Ty cos wymyslilas w ramach umowy o prace, co jest z praca zwiazane, to generalnie pracodawca zostaje wlascicielem.

--
          Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
          • kolorowadrukareczka Re: Co to znaczy? 04.04.18, 13:05
            Dziękuje, może nie wyraziłam się precyzyjnie - chodzi mi o wypełnienie aplikacji dostępnych na stronie HMRC sa100 itp. Nie mam zamiaru korzystać z dorobku intelektualnego mojego byłego pracodawcy. Wiem, że zwyczajowo korzysta się z pomocy prawnika i zwyczajowo w takim przypadku opłaca to pracodawca. Niestety nie stać mnie w tej chwili na opłacenie prawnika z własnej kieszeni.
            • alannda Re: Co to znaczy? 04.04.18, 13:24
              W confidentiality clause chodzi o nie korzystanie z sekretow pracodawcy dla wlasnej korzysci, czy o nie podbieranie klientow. Aplikacje dostepne na stronie HMRC to zaden sekret;-)
            • glasscraft Re: Co to znaczy? 04.04.18, 13:26
              Jak rowniez wiesz, ze jezeli nie dostaniesz niezaleznej porady dotyczacej settlement agreement, to jest ona prawnie niewiazaca, i jakiekolwiek zapisy mozna sobie w... wsadzic. Z uwaga na to, ze rowniez pracodawca moze nic nie zaplacic nic, bo... umowa jest niewiazaca. Wiec nie do konca rozumiem, jak sobie wyobrazac wyegzekwowanie czegokolwiek, skoro godzisz sie na podpisanie czegos, co ma wartosc zuzytego papieru toaletowego.

Aplikacje dostepne na stronie HMRC nie sa wlasnoscia zadnego pracodawcy i nikt (moze oprocz HMRC) nie moze zabronic Ci z nich korzystac, bez wzgledu na to czy pracujesz dla X, Y czy dla siebie samej.

--
              Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
              • kolorowadrukareczka Re: Co to znaczy? 04.04.18, 14:07
                Zdaje sobie z tego sprawę ponieważ byłam już u 2 prawników na darmowej konsultacji. Wyśmiali mojego pracodawcę - ten żałosny dokument nie jest w żaden sposób podobny do settlement agreement - dowiedziałam się jednak również, że pomimo tego, że nie jest to settlement agreement to jest to i tak jakiś agreement i jeżeli go podpisze to będzie wiążący. Nie boje się o płatność ponieważ wiem, że zapłacą żeby mnie się pozbyć. Wynegocjowałam usunięcie restriction covenants i to jest jedyne co mnie niepokoi.
                • glasscraft Re: Co to znaczy? 04.04.18, 14:21
                  kolorowadrukareczka napisała:

> ... dowiedziałam się jednak również, że pomimo tego, że nie jest to settlement agreement to jest to i tak jakiś agreement i jeżeli go podpisze to będzie wiążący.

Niekoniecznie - according to Citizens Advice (plus ilus tam stron internetowych prawnikow specjalizujacych sie w prawie pracy) :-D "Your employer will usually pay for you to get independent legal advice. This is because if you sign a settlement agreement without getting independent legal advice first, you’ll still be able to go to an employment tribunal."

>.... i to jest jedyne co mnie niepokoi.

Nakrecasz sie bez potrzeby. Korzystasz z internetowych formularzy dostepnych dla kazdego kto wie, jak wpisac adres HMRC w wyszukiwarke i naprawde zastanawiasz sie, czy Twoj byly (niedlugo) pracodawca moze Ci zakazac z nich korzystania?

--
                  • kolorowadrukareczka Re: Co to znaczy? 04.04.18, 14:33
                    Niekoniecznie - according to Citizens Advice (plus ilus tam stron internetowych prawnikow specjalizujacych sie w prawie pracy) :-D "Your employer will usually pay for you to get independent legal advice. This is because if you sign a settlement agreement without getting independent legal advice first, you’ll still be able to go to an employment tribunal."
                    Zgadza sie jezeli chodzi o prawo pracy - natomiast jezeli chodzi o prawo cywilne - jest to w dalszym ciagu wiazaca umowa.
                    Czym sie martwie - tym ze mnie oskarza o zabranie im klientow - nie ma dnia zeby ktos nie pisal do mnie na fb czy przenioslam sie do innego biura lub czy sama cos otworzylam. Ide teraz w zupelnie innym kierunku zawodowym ale milo by bylo dorobic sobie troche dodatkowych pieniedzy. Mysle o zalozeniu s/e i swiadczeniu uslug np w soboty. Poniewaz nie mam zamiaru dawac nigdzie ogloszen to jedyni moi klienci beda tymi ktorzy sie przeniasa od mojego bylego pracodawcy oraz osoby ktorym oni mnie poleca.
                    • glasscraft Re: Co to znaczy? 04.04.18, 15:05
                      Po raz ostatni, bo wyglada na to, ze lubisz sobie wymyslac problemy, gdzie ich nie ma. Oskarzyc Cie moga o co tylko chca, nawet o to, ze umowiliscie sie ze w soboty nie bedziesz pila kawy.

Zebys dostala zakaz kontaktow z klientami bylego pracodawcy, Twoj byly pracodawca musi pojsc do High Court i dostac injunction. Zeby dostac injunction, musialabys miec istniejaca klauzule non-solicitation w ramach restictive covenants w umowie o prace (i to tak skonstuowana, zeby nadawala sie do zastosowania w sadzie). Zeby klauzula byla wazna i pracodawca mogl na niej polegac, nie powinien byl sam zlamac warunkow umowy o prace albo miec wazna i prawnie wiazaca settlement agreement.

Ktore elementy prawa cywilnego (a nie prawa pracy) sa w tej pseudo settlement agreement i maja sie jakkolwiek do tego jaka prace chcesz podjac jutro albo za dwa miesiece?

--
    • aniaheasley Re: Co to znaczy? 12.04.18, 17:50
      Hej, Kolorowa, przypomnij mi gdzie mieszkasz? Mam swieza oferte pracy dla osoby w bookkeeping koniecznie z jezykiem polskim i angielskim, firma w Coventry, z siedzibami w PL i w UK, idealnie dla Ciebie. Tylko mieszkaj w Coventry ;) Jak akurat tam mieszkasz, to wyslij mi prosze CV w j. angielskim na: info@aniaspoland.com

--
      Ania's Poland

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka