Dodaj do ulubionych

Do Mam astmatykow ;-)

05.12.18, 13:05
Moj syn, nie moze chodzic na basen. Strasznie zle sie po nim czuje, przez caly dzien.
Bylam u GP, ktory podejrzewa astme (moja mama zostala astmatyczka w wieku 60+)
Dostalismy peak flow meter, do mierzenia wydolnosci oddechowej, i wziewny Salbutamol.

Na basenie, syn po 15-20 min musial wyjsc z wody, bo tak zle sie czul, ale potem (po ok 20-30 min) mial rekordowy wydmuch az 250! Jak to mozliwe? U GP i w domu mial max ok 220.
Po szkole, jakies 4 godz po basenie, dalej zle sie czul (ucisk w klatce, dusznosc, zmeczenie i....brak koncentracji). Nie byl w stanie zrobic zadania domowego.
Wieczorem zmierzylam wydech i bylo 130, po wielkiej namowie, przyjal ten wdechowy (bardzo sie zdziwil, ze ekspresowo mu pomoglo!) i wydmuch poprawil sie do 200.

Do gp mamy przyjsc za dwa tyg. dopiero i stad moja lista pytan:
- czy to mozliwe, ze chlor powoduje u niego atak astmy? Raczej to nie wysilek fizyczny, bo po np. pilce noznej i innych aktywnosciach nie ma problemu.

- czy mozna miec astme bez-/maloobjawowa? Np. wszystko wyglada ok, nie kaszle, nie swiszczy mu oddech,syn nie narzeka, ale jak zapytam to czasami mowi, ze mogloby byc z oddychaniem lepiej, ale niby mowi, ze jest ok, ze moze byc. Syn strasznie niechetnie przyjmuje lek, a ja nie wiem czy raczej namawiac go do tego leku, czy nie?

-Czy jesli ten lek wziewny mu pomogl, to czy to oznacza astme, czy to nie jest jednoznaczne?

A i syn czesto miewa czerwone, podkrazone oczy. 🤔🤔

--
Simplicity is the ultimate sophistication. Leonardo da Vinci
Edytor zaawansowany
  • yuka12 05.12.18, 17:17
    Moje dzieci nie mają astmy. Ale mam ja. Zostałam astmatyczką i alerkiczką w okolicach 40 wiosny życia.
    Do rzeczy- nie mam reakcji alergicznej po korzystaniu z basenu, ale od kiedy pamiętam po pływaniu na basenie (nie w jeziorze czy morzu) następuje u mnie coś w rodzaju skoku ciśnienia- robię się czerwona na twarzy, czoło mam wręcz rozpalone. I jestem po pływaniu bardzo zmęczona. Miałam tak nawet jako dwudziestokilkulatka chodząca regularnie na siłownię, często biegająca w parku i ogólnie sprawna i aktywna. A po basenie zawsze klops 😆. Dodaj do tego problemy oddechowe czy uczulenie. Może to też być skutek takich a nie innych basenów- najczęściej małych i dość kiepsko wentylowanych. Po pobycie w aquaparku czułam sie wspaniale!
    Po drugie zawsze po nawet najmniejszym ataku duszności czuję się osłabiona. Ja duża i silna kobieta. A co dopiero mały brzdąc.
    Po trzecie astmę zdiagnozowano u mnie po użyciu salbutamolu. Pierwszy wynik na schorzenie nie wskazywał. Za to różnica po zawentylowaniu- jak najbardziej.
    Po czwarte salbutamol stosuję przy objawach duszności, na codzień pomaga mi pulmicort. Jak syn nie chce używać, może trzeba wyjaśnić, jak ważne jest oddychanie i co się dzieje, jak ktoś się dusi. Mój syn też nie chciał dopóki nie był naprawdę chory i kaszlący. Sam wtedy prosił 😉. Lepiej jednak do tego nie dopuścić.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • lucasa 06.12.18, 16:56
    Jeszcze dla sprawdzenia wybierz sie na inny basen. Moze akurat na Waszym cos dodaja do wody
  • cherrie 06.12.18, 18:03
    Tez tak mysle, ze cos z tym naszym basenem nie tak. Moze cos dodaja, a moze sam fakt, ze jest bardzo zle (o ile w ogole!) klimatyzowany. Maly basen, super duszno, goraco i gromada dzieci. Z drugiej strony tylko moj syn ma tam problem.
    Jakos nie chce mi sie wierzyc, ze to moze byc astma, bo dzieciak biega, skacze i nigdy nie narzeka na oddech (z wyjatkiem tego nieszczesnego basenu).

--
    Simplicity is the ultimate sophistication. Leonardo da Vinci
  • black.joanna 06.12.18, 21:36
    Powinnaś spróbować basenu z wodą ozonowaną. Wtedy miałabyś porównanie i wiedziałabyś czy to chlor jest winowajcą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.