Dodaj do ulubionych

Dzieci z dziadkami w Polsce - dokumenty

31.12.18, 12:20
Chcialabym w tym roku zostawic moje dzieci w Polsce na dwa tygodnie z moimi rodzicami - jakie dokumenty poza dowodami osobistymi i kartami EHIC powinnam zostawic moim rodzicom? Rodzice maja notarialne upowaznienie do wszelkich czynnosci prawnych ode mnie, ale pewnie potrzebne im bedzie jakis swistek do podejmowania decyzji medycznych w razie czego? Cos jeszcze?
--
M. - grudzień 2010
M. - marzec 2014
Edytor zaawansowany
  • lucasa 31.12.18, 13:36
    Moja siostra na pogotowiu pokazala dokumenty i list na przelot do Polski (ze zgadzamy sie aby syn lecial pod jej opieka) - a i tak sie burzyli ze dziecko na pogotowiu jest z ciocia a nie z mama. Ale pomoc pomogli. Teraz jakbym wysylala to bym napisala odrecznie upowaznienie wlasnie do zabrania na pogotowie/do szpitala z kopia naszych dowodow/paszportow. Nie wiem jak to wyglada od strony prawnej ale od nas wtedy nic wiecej nie chcieli.
  • aquella 09.02.19, 00:06
    www.experto24.pl/oswiata/ksztalcenie-i-wychowywanie/pelnomocnictwo-notarialne-nie-uprawnia-do-opieki-nad-dzieckiem.html#.XF4K5UnTk0M
  • plain-vanilla 09.02.19, 09:54
    serwiszoz.pl/damian-konieczny/rodzic-moze-ustanowic-pelnomocnika-do-podejmowania-decyzji-o-leczeniu-dziecka-2158.html
  • aquella 09.02.19, 12:04
    To tylko potwierdza co wcześniej wkleiłam. Szpital musiał zwrócić się do sądu. Wiesz chyba w jakim tempie działają sądy w Polsce. I niestety jest duża różnica między opiekunem faktycznym a prawnym. Oczywiście zostawiając dziecko dziadkom lepiej zostawić papier notarialny bo może zadziałać tu i tam. Ale nie ma on mocy prawnej i w skrajnych przypadkach (odpukać) sprawa zawsze obije się o sąd lub pilny przyjazd rodzica do dziecka
  • plain-vanilla 09.02.19, 19:52
    Jest decyzja sądu najwyższego w tej sprawie, więc nie masz racji.
    Upoważnienie notarialne nie załatwi sprawy opieki w kwestii dzieci pozostawionych na długi czas pod opieką rodziny, kiedy rodzice emigrują, a tej kwestii dotyczył artykuł, który wkleiłaś. Ten wątek dotyczy opieki wakacyjnej nad dziećmi.
  • aquella 10.02.19, 05:50
    Jest decyzja sądu najwyższego w jednej pojedynczej sprawie.
    A prawo się zmieniło?
    Zauważ, że odpowiadam na post w którym mamy sytuację że dziecko z babcią znajduje się na pogotowiu.
  • illegal.alien 10.02.19, 21:31
    Dzieki dziewczyny. W naszej konkretnej sytuacji wierze, ze moi rodzice sobie poradzą w przypadkach mniej poważnych, a w bardziej poważnych i tak wsiądę w pierwszy samolot. Mam nadzieje, ze notarialny papier i asertywność moich rodziców wystarcza na nasze potrzeby.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • plain-vanilla 31.12.18, 14:32
    Czy Ehic będzie honorowane po Brexicie?
    U nas Dziadkowie też mają pełnomocnictwo notarialne do podejmowania decyzji dotyczących leczenia i to powinno wystarczyć w przychodni czy szpitalu.
    Dodatkowo list po polsku i angielsku, że zgadzamy się, żeby babcia (inne nazwisko) podróżowała z naszym dzieckiem. Chyba w UK się interesowali z kim dziecko przyleciało.
    Ja myślałam o podróży do Polski w tym roku i się zastanawiam, czy wykupić ubezpieczenie podróżne. Czy jednak Ehic będzie honorowane. A może być tak, że nikt nic nie będzie wiedział do samego końca, a potem szpital przyśle rachunek do zapłaty. My już kilka razy odwiedzaliśmy SOR dziecięcy, także tutaj jest to istotne, czy będzie medyczna opieka zabezpieczona czy nie.
  • plain-vanilla 31.12.18, 14:41
    I zdaję sobie sprawę, że dzieci z obywatelstwem polskim nieubezpieczone mają prawo do świadczeń medycznych takich samych, jak dzieci zgłoszone do ubezpieczenia. Nie wiem jednak, czy to dotyczy też dzieci mieszkających na stałe za granicą.
    Ja od zawsze płaciłam za wszystkie wizyty u pediatry, badania z własnej kieszeni. Tak samo za dwie prywatne operacje usunięcia trzeciego migdała.
    Ehic przez 10 lat użyłam 3 razy tylko. Raz starszy się ciężko rozchorował, więc wizyta na nocnej opiece u pediatry, dwa razy młodszy na SOR. W tym roku miał szyta głowę. W zeszłym roku prześwietlenie głów i nogi po upadku z rowera.
  • illegal.alien 31.12.18, 17:04
    Ha, bardzo słuszne uwagi. Upoważnienie moi rodzice maja bardzo ogólne - nawet nie wiem, czy nie sprzed dzieci. Podróżować dzieci będą z nami.
    Ubezpieczenie im wykupie, bo pediatra to pół biedy, i tak pewnie pójdą prywatnie, chodzi o ewentualne wypadki :)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • plain-vanilla 31.12.18, 17:21
    Notarialne upoważnienie powinno zawierać dane dzieci. Takie ogólne od ciebie raczej nie załatwi sprawy. Biorąc pod uwagę biurokrację w Polsce i zamiłowanie do wszelkiej maści dokumentów, to skórka warta wyprawki. My zrobiliśmy dla świętego spokoju i jakby co, to dziadkowie mogą podejmować decyzje.
  • illegal.alien 31.12.18, 20:38
    Masz jakiś wzór tego? I notaryzowaliscie tu, czy w Polsce?

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • plain-vanilla 31.12.18, 21:18
    Notariusz napisała. Kopii nie mam, bo obie są w Polsce u dziadków. Podpisałam ja i mąż. Przy okazji wakacji w Polsce, więc nie było z tym żadnego specjalnego zachodu.
    Może być tak, że nigdy się nie przyda papierek.
  • illegal.alien 31.12.18, 22:01
    Dzieki :) moi rodzice korzystają z usług prawniczych regularnie, wiec mogą przy okazji zapytać w takim razie :) najwyżej podpisze tylko ja - nie wiem, jaka wartość miałby papier po polsku podpisany przez Wellasa :)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • plain-vanilla 01.01.19, 16:25
    Wydaje mi sie, ze warunek jest taki, ze oboje rodzice podpisuja, tak jak przy aplikacji paszportowej. Papierek jest po polsku dla polskiej biurokracji.
  • aniaheasley 02.01.19, 18:15
    Ehic na pogotowiu jest honorowane. Przerabialam z jedna corka dawno temu, od tego wlasnie jest to ubezpieczenie.

--
    Ania's Poland
  • alannda 31.12.18, 18:08
    Nie mam upowaznienia notarialnego, mlody jezdzil z karta EHIC tylko. Raz bylismy na pogotowiu w Boze Narodzenie, nikt nawet na karte Ehic nie spojrzal, ale moze dlatego ze mama mojej przyjaciolki jest tam ordynatorem. Po Brexicie na pewno wykupie ubezpieczenie podrozne. A to upowaznienie notarialne musi byc podpisane przez oboje rodzicow?
  • yumemi 01.01.19, 17:00
    Ja tylko dodam ze nawet jak się ma EHIC to trzeba mieć travel insurance. EHIC jest tylko od nagłych wypadków i tylko podstawowe leczenie.

--
    -----------------------------------------
  • sylaluk1 01.01.19, 23:09
    Hej, chyba nie do końca z ta karta tak jest ze musisz mieć Travel insurance. Latem byłam na sor w szpitalu w Polsce , bynajmniej nie z nagłym wypadkiem, zrobiono mi rtg kręgosłupa, usg jamy brzusznej, badanie krwi, moczu, konsultacja neurologiczna i internistyczna. Za nic ńie musiałam płacić, wystarczyła karta EHIC.

--
    Pozdrawiam
  • yumemi 01.01.19, 23:21
    Musisz chyba ze nie masz problemu z tym ze pewne koszty w razie wypadku musiałabyś ponieść sama - kwestia wyboru i tego jakie koszty możemy/chcemy ponieść sami, zależy jaki typ podróży etc
    The EHIC covers treatment that is medically necessary until your planned return home. Treatment should be provided on the same basis as it would to a resident of that country, either at a reduced cost or, in many cases, free of charge.
    For example, in some countries, patients are expected to directly contribute a percentage towards the cost of their state-provided treatment.
    The EHIC is not an alternative to travel insurance. It will not cover any private medical healthcare or costs, such as mountain rescue in ski resorts, being flown back to the UK,
    www.nhs.uk/using-the-nhs/healthcare-abroad/apply-for-a-free-ehic-european-health-insurance-card/

--
    -----------------------------------------
  • clonek13 01.02.19, 00:53
    Prawda.Trzeba miec tez ubezp.podroznicze.niedawno ktos mi oczy otworzyl ze Ehic tylko od doraznej pomocy i ratowania zycia,ale np.operacje lub dluzsza choroba i pobyt potem w szpitalu juz nie

--
    A pocalujcie mnie wszyscy w sygnaturke !
  • plain-vanilla 02.02.19, 14:40
    Z tego, co się orientuję, to EHIC jak najbardziej pokrywa koszty operacji związanej z wypadkiem za granicą na terenie Unii. W takiej samej skali, jak traktowani by byli rezydenci kraju, w którym musimy skorzystać z pomocy medycznej. Przez EHIC nie jest pokryty koszt powrotu do UK czyli transport medyczny, pomoc medyczna na Cruise ships oraz koszty ratownictwa górskiego.
    Z tego, co piszesz, to np. otwarte złamanie nie zostanie zoperowane w szpitalu. Co jest nieprawda. Ale na przykład rehabilitacja już nie przysługuje. I taka osoba powinna wrócić do kraju rezydencji.
  • plain-vanilla 02.02.19, 14:44
    I emergency treatment czyli operacje jak najbardziej się kwalifikują pod EHIC.
  • illegal.alien 02.02.19, 21:58
    Wrócić do kraju albo płacić - spoko, EHIC dzieci maja, ubezpieczenie im wykupie. Dokument już tez mam przygotowany przez polska notariuszkę, będziemy pewnie podpisywać w UK, żeby było podpisane przez nas oboje :)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.