Dodaj do ulubionych

Ciąża w UK poród w Polsce

05.01.19, 14:23
Witam, na wstępie przeraszam za założenie nowego wątku lecz jedyny który Znalazłam był z 2010r.
Czy jest tu jakaś mama która zmaga się z tym samym problemem i pytaniem a mianowicie:
Co gdy ‚wskoczy’ Brexit ?
Czy po powrocie do Polski przed planowanym terminem porodu ( rodzę w czerwcu) nadal będę mogła używać niebieskiej karty z ubezpieczeniem Unii Europejskiej? Jak to będzie wyglądać bo proawdopodobnie ma przestać dunkscjonowac? Czy ktoś już coś może wie na ten temat?
Jakie dokumenty są mi potrzebne aby otrzymać macierzyńskie z UK ?
Kiedy mogę odejść z pracy czy muszę przepracować dokładnie 26 tygodni.? ( czytałam na blogu jednej z mam lecz z 2016r)

(Pracuje tutaj legalnie mam wszystkie składki odprowadzane)
Jeśli jest tutaj jakaś mama która przeżywa teraz dokładnie to samo co ja bardzo proszę o pomoc i może jakiś kontakt ? nie znalazłam nigdzie wątku z bierzacego roku a wszystko przez Brexit. Jestem w kropce.

Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuje za każda odpowiedz ! 😘
Edytor zaawansowany
  • glasscraft 05.01.19, 15:20
    www.gov.uk/maternity-pay-leave

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • saskia44 05.01.19, 15:23
    Czy po powrocie do Polski przed planowanym terminem porodu ( rodzę w czerwcu) nadal będę mogła używać niebieskiej karty z ubezpieczeniem Unii Europejskiej?

A kto to moze wiedziec? Na razie nalezy poczekac na decyzje tych ktorzy maja wladze na jakich zasadach nastapi wyjscie z UE, czy bedzie okres przejsciowy itd.
    Rozumiem ze chcesz wrocic na stale do Polski przed porodem i obawiasz sie ze bedziesz musiala zaplacic za opieke medyczna?

Jakie dokumenty są mi potrzebne aby otrzymać macierzyńskie z UK ? Kiedy mogę odejść z pracy czy muszę przepracować dokładnie 26 tygodni.?

Zadzwonilabym w tej sprawie do CAB lub Job Centre.
    Poczekalabym jednak najpierw na outcome z Brexit.
  • glasscraft 05.01.19, 15:37
    saskia44 napisał(a):

> Jakie dokumenty są mi potrzebne aby otrzymać macierzyńskie z UK ? Kiedy mogę odejść z pracy czy muszę przepracować dokładnie 26 tygodni.?

> Zadzwonilabym w tej sprawie do CAB lub Job Centre.

Nie trzeba dzwonic do CAB/JC - wystarczy przeczytac link z gov.uk ktory podalam wyzej :-)

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • saskia44 05.01.19, 16:39
    Ok. Ale jest jeszcze kwestia miejsca pobierania macierzynskiego.
  • glasscraft 05.01.19, 16:49
    No chyba skoro macierzynski ma byc pobierany od pracodawcy w UK (tak rozumiem sytuacje zalozycielki watku), to idzie na to samo konto, na ktore wplywaloby wynagrodzenie, gdyby nie byla na urlopie macierzynskim.

--
  • saskia44 05.01.19, 17:03
    Owszem, ale ona pobierajac te pieniadze nie bedzie juz mieszkac w uk z tego co zrozumialam. Wiec albo jej pracodawca bedzie przysylal pieniadze na konto banku w Polsce albo jej bank w uk. Pytanie jednak czy przenoszac sie na stale do Polski autorka ma zamiar zamknac konto w uk? Jesli tak to wtedy nalezy ustalic ta kwestie.
  • emcia1993 05.01.19, 17:20
    Witam, bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi ! Kochane owszem wracam do polski ale moje konto nadal będzie otwarte w UK ze względu na wynagrodzenie w tym przypadku ‚macierzynskie’ skoro będzie płacone przez mojego pracodawcę to będzie wysyłane na konto w uk ;)
  • saskia44 05.01.19, 17:40
    No to nie ma problemu, mozesz obsluzyc swoje konto online.
  • plain-vanilla 05.01.19, 18:10
    A do porodu i opieki poporodowej nie trzeba mieć specjalnego dokumentu?
    Karta EHIC to jest do nagłych wypadków. Poród się do tego nie zalicza. Oczywiście pytam, bo nie jestem pewna. Po drugie ile lat pracujesz w UK? Może być tak, że twoje dziecko będzie miało prawo do paszportu brytyjskiego z samego faktu urodzenia na terenie UK, jeśli przeprwcowalas 5 lat przed narodzinami albo ojciec dziecka będzie miał przepracowane 5 lat. Oczywiście, jeśli po Brexicie nie zmienią diametralnie przepisow imigracyjnych.
    Wypłatę macierzyńskiego potwierdzi pracodawca. Jakieś warunki trzeba spełniać, link już masz, więc możesz poczytać.
  • emcia1993 05.01.19, 19:03
    Pracuje w UK 2 lata, wiec na paszport dla dziecka nie mam co liczyć :) czytałam na jednym z blogów z 2016 roku ze wystarczy taka właśnie karta EHIC oraz dokument który jest wysyłany z UK do Polskiego szpitala ze NHS poniesie koszty porodu :) tylko ze to dopiero mogę załatwiać po drugim skanie czyli po 20 tygodniu.
  • bisiek10 05.01.19, 20:31
    www.nhs.uk/using-the-nhs/healthcare-abroad/going-abroad-for-treatment/giving-birth-outside-the-uk/
  • plain-vanilla 05.01.19, 22:52
    O właśnie, o tym formularzu S2 czytałam kiedyś.
  • bisiek10 05.01.19, 23:04
    Tam dalej jest link o co w ogole chodzi w tym S2 i to nie wyglada wcale na taka latwa sprawe do zalatwienia i wyegzekwowania darmowej oposki w PL na koszt NHS bo tak sobie ktos chce.
  • bisiek10 05.01.19, 23:05
    Opieki nie oposki ;)
  • emcia1993 05.01.19, 23:10
    Każda może wybrać i rodzic gdzie chce, tylko teraz pytanie co gdy karta EHIC przestanie działać a ma sie tak stać już w marcu i teraz nurtujące pytanie ; Czy będzie coś na zastępstwo czy Brexit wejdzie aż tak twarzy ze pozbawia nas ubezpieczenia od dnia wyjścia :). Niektóre kobiety twierdzą ze każda Polska ma prawo urodzić dziecko w Polsce za darmo. A jest chodzi o koszty NHS to mamy tutaj odprowadzane składki itd wiec kasa na coś idzie i z tego opłacają nam koszty porodu.
  • emcia1993 05.01.19, 23:11
    Twardy*
  • bisiek10 05.01.19, 23:18
    Kurcze ale karta EHIC jest tylko od naglych wypadkow nie planowanych treatmets.Z tego co sie orietuje to zeby nhs pokrylo koszty zabiegow itp poza granicami UK to trzeba sensownie udowodnic im ze byl powod robienia tego overseas.I wydaje mi sie ze tym jest wlasnie formularz S2.
  • bisiek10 05.01.19, 23:22
    Nie sadzisz ze Polki niestety raczej narzekajace na opieke w ciazy tu i porody majac opcje porodu za free w PL masowo by tam rodzily?
  • emcia1993 06.01.19, 10:19
    bisiek10 napisała:

> Nie sadzisz ze Polki niestety raczej narzekajace na opieke w ciazy tu i porody
    > majac opcje porodu za free w PL masowo by tam rodzily?

Wystarczy tylko dokument s1 lub s2 wysyła się go z tad do Nhs później do NFZ. Tak to wyglada mniej więcej. Nie chce tu rodzic od dawna miałam już zjeżdżać do Polski ale zawsze ‚ cos’ także moje dziecko to Tylko przyspieszyło. Chce rodzic w Polsce jestem Polka ;) nie czuje się na tyle silna aby rodzic tutaj, w Polsce mam cała rodzine :).
  • glasscraft 06.01.19, 10:31
    Ale w takim razie nie bedziesz juz chyba rezydentem UK (bo zakladam ze nie masz zamiaru po porodzie wracac), wiec moze sie okazac, ze nie spelniasz warunkow do finansowania przez NHS. Na szybko tylko przeczytalam przewodnik po S2, ale wyglada na to, ze jest domniemanie tego, ze wyjazd zagranice jest na czas procedury medycznej, a nie na stale (ale nie dam sobie nic za to odciac, bo temat nie jest mi znany, wiec tak mi sie tylko wydaje).

--
  • bisiek10 06.01.19, 11:30
    No wlasnie tam chyba trzeba podac date wyjazdu i powrotu do UK.
  • niyaa 06.01.19, 11:13
    coz za patryriotyzm 😂 jako polka rodzaca w pl dwa razy i raz w uk powiem szczerze ze z doplata bym nie chciala rodzic znowu w pl ani nie znam kobiety ktora majac porod za soba i w uk i w pl zdecydowalaby sie na pl ponownie. to tak na marginesie.
    jesli chcesz zjechac na stale to dlaczego nie zalatwisz wszystkiego w pl?
    prosciej! tym bardziej ze bedziesz poznoej potrzebowala opiki zdrowotnej dla dziecka. szczepienia w pl sa platne ale wizyty kontrolne itd?
  • saskia44 06.01.19, 09:53
    emcia1993 napisał(a):

Niektóre kobiety twierdzą ze każda Polska ma prawo
    > urodzić dziecko w Polsce za darmo.

I na tym raczej powinnas sie skupic, skoro wracasz do Polski (na stale rozumiem) to NFZ zaplaci za porod i ewentualna opieke medyczna nad dzieckiem, ty i dziecko jestescie obywatelemi Polski.

A jest chodzi o koszty NHS to mamy tutaj od
    > prowadzane składki itd wiec kasa na coś idzie i z tego opłacają nam koszty poro du.

??? Owszem, w uk, dla obywateli i rezydentow, w kazdym razie miejmy nadzieje ze tak w koncu bedzie.
  • emcia1993 06.01.19, 10:22
    Zobaczymy jak to będzie ze mną gdy wszystko już załatwię, napewno sama tutaj odpowiem :). Wątpię żeby robili jakiekolwiek problemy. Wystarczy dokument S1 i S2 a następnie karta EHIC :) tylko czekać teraz do 20 tygodnia i wszystko załatwiać :)
  • saskia44 06.01.19, 10:39
    Szczerze mowiac to mam nadzieje ze nhs nie da sie na to nabrac i nie bedzie tego finansowac, jestes Polka jak sama napisalas i twoje dziecko tez, wracasz na stale przed porodem wiec to polskie panstwo ma obowiazek wziac was pod swoje skrzydla.
  • emcia1993 06.01.19, 14:58
    Czy nie zauważyłaś ze pracuje tutaj i odprowadzam podatki należy mi się poród jak i tu tak i w Polsce większość kobiet tak robi :)
  • niyaa 06.01.19, 15:06
    tak! bardzo czesto slyszymy na forum “nalezy sie” “odprowadzam podatki”to takie sztandarowe hasla 😂
    wiekszosc kobiet tak robi?? hmm serio?? bo jak mieszkam tu 9lat nie spotkalam sie zeby ktos lecial do polski rodzic. gdyby wiekszosc tak robila to wpisow na ten temat rez by bylo sporo a nie jakies pojedyncze...
    ogolnie to jak bedzie nie wiadomo pewne jest ze bedzie balagan
  • saskia44 06.01.19, 15:33
    emcia1993 napisał(a):

> Czy nie zauważyłaś ze pracuje tutaj i odprowadzam podatki należy mi się poród j
    > ak i tu tak i w Polsce większość kobiet tak robi :)

Nie wiem czy wiekszosc tak robi ale skoro wracasz na stale to porod nalezy co sie w Polsce finansowawny z nfz
  • bisiek10 06.01.19, 16:13
    No nalezy sie owszem.Na terenie UK.Ale czy tak latwo jak Ty myslisz Ci sie nalezy porod w PL na koszt NHS to bym nie byla pewna.Szczerze mowiac jeszcze nie slyszalam o przypadku zeby jakas Pani rodzila w PL na koszt NHS tylko dlatego ze tak chce.No ale skoro twierdzisz ze Ci sie to "nalezy" no to powodzenia.
  • alannda 06.01.19, 11:02
    A nie prosciej wrocic do Polski, zarejestrowac sie w Urzedzie Pracy jako bezrobotna i skorzystac z NFZ?
  • saskia44 06.01.19, 11:15
    Ciekawe ile NFZ wydal na porody polskich obywatelek ktore przeniosly sie do uk przed porodem i tu urodzily? Im szybciej to sie zmieni tym lepiej.
  • emcia1993 06.01.19, 14:59
    Jeśli zarejestruje się jako bezrobotna to stracę macierzyńskie które mi się należy :)
  • glasscraft 06.01.19, 15:19
    Moglabys wytlumaczyc, dlaczego rejestracja w PL jako bezrobotna mialaby wplyw na otrzymywanie macierzynskiego w UK?

--
  • niyaa 06.01.19, 16:03
    wydaje mi sie ze przy rejstracji musialaby wskazac ostaniego pracodawce itd bo ustalaliby czy nie nalezy jej sie zasilek dla bezrobotnych /macierzynski ale to pewnie inne kwoty niz maciezynski z uk , ogolnie chodzi zeby przykombinowac . rzecz w tym ze po wyjsciu z unii trzeba sie tez bedzie rejstrowac jesli ktos nie ma obywatelstwa, a wiec i poczekac na dokumenty potwierdzajace status- kto wie jak dlugo . i dopiero wowczas wystapic do nhs o finansowanie porodu w pl - tak na logike , bo nawet jesli dostanie papier to moze sie okazac przeciez ze w tym zamieszaniu dostanie rachunek za porod do uregulowania.
    ogolnie to jest to stapanie po kruchym lodzie bo po porodzie sa wizyty kontrolne i z pewnoscia nie sa na karte do naglych przypadkow ... osobiscie gdybym chciala zjechac to informacji szukalabym w polsce jak objac sie ubezpieczeniem w pl , transferowac macierzynski niz kombinowac i krecic
  • monika_i 06.01.19, 23:21
    opieka dla kobiet w ciazy i okresie pologu jest w Polsce bezplatna, nie trzeba sie rejestrowac jako bezrobotny
  • yadrall11 07.01.19, 10:49
    Ja prowadzilam ciaze w UK,a rodzilam w PL (potem wrocilam do UK i tu nadal mieszkam). Tyle,ze to bylo lata temu,ale poprostu sie zarejstrowalam w Urzedzie pracy i mialam ubezpieczenie-nie widzialam siebie zalatwiajacej papiery z UK,a potem w kazdej kolejnej przychodni wyklucajacej sie o to,ze maja mnie przyjac,bo mam pismo po angielsku. Bo porod to nie tylko 2-3 dni w szpitalu-to tez czesto wizyty u lekarza przed porodem,a potem wizyty z dzieckiem/odwiedziny poloznej (ktos mi musial szwy zdiac) itp.
    Co do tego co bedzie po Brexicie-to jedna wielka niewiadoma-na dzis nawet rzadzacy nie powiedzieli czy ten brexit tak na dobra sprawe bedzie (wszak glosowania w parlamencie jeszcze nie bylo),ani nie wiadomo czy bedzie brexit wynegocjowany na jakis warunkach (jakich? jaka bedzie ostateczna wersja???) czy bedzie to twarde tapniecie i z dniem 29.03 anglia bedzie calkowicie odcieta od europy. Tych rzeczy NIKT nie wie w dniu dzisiejszym-moze sie okazac,ze nawet jezeli teraz zalatwidz dokument pozwalajacy na porod poza UK to w dniu 29.03.2019 straci on calkowicie swoja moc i nie bedziesz miec nic.
  • yadrall11 07.01.19, 10:51
    W PL rejestrujac sie jako bezrobotna i nie chcac zasilku dla bezrobotnych nie trzeba sie niczym wykazywac :) Dowod osobisty i potwierdzenie meldunku. Nic wiecej nie chca.
  • black.joanna 13.01.19, 03:26
    W PL przysługuje Ci bezpłatny poród jeśli masz obywatelstwo.
    "Najważniejszą informacją jest ta, że każda przyszła mama ma w naszym kraju zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną – bez względu na to, czy jest ubezpieczona czy też nie. Prawo to wynika z Konstytucji (art. 68 ust.3), w której zapisano, że taka opieka powinna być zapewniona kobiecie przez cały czas trwania ciąży i jeszcze 6 tygodni po porodzie. Jest to zatem również opieka w trakcie połogu. Wydano również Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 85), w którym określono, że świadczenia te finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa."
    Co dokładnie oznacza bezpłatna opieka medyczna dla przyszłej mamy?

Szczególna opieka medyczna, którą objęta jest kobieta w ciąży i po niej oznacza, że przyszła mama jest uprawniona do wszystkich świadczeń, jakie przysługują ciężarnym i położnicom. W praktyce oznacza to wszystkie kontrolne wizyty u ginekologa, które musi odbywać kobieta w ciąży i w połogu, zlecone badania laboratoryjne i USG, ewentualne zabiegi, które zostały zalecone dla dobra ciąży. Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu podczas ciąży, w czasie porodu i po nim.
  • black.joanna 13.01.19, 03:28

Brak ubezpieczenia w ciąży. Co oznacza?
    ubezpieczenie w ciąży
    Ubezpieczenie w ciąży
    fot.: thinkstockphotos.com
    Każda kobieta w ciąży objęta jest w Polsce bezpłatną opieką medyczną.

Nie zawsze kobieta, która zachodzi w ciążę, posiada ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej wynika to z faktu, ze przyszła mama przed ciążą nie pracowała i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy. Jakie konsekwencje może mieć dla niej taka sytuacja?

Najważniejszą informacją jest ta, że każda przyszła mama ma w naszym kraju zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną – bez względu na to, czy jest ubezpieczona czy też nie. Prawo to wynika z Konstytucji (art. 68 ust.3), w której zapisano, że taka opieka powinna być zapewniona kobiecie przez cały czas trwania ciąży i jeszcze 6 tygodni po porodzie. Jest to zatem również opieka w trakcie połogu. Wydano również Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 137, poz. 85), w którym określono, że świadczenia te finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa.
    Czytaj także: >> ZUS i macierzyński. Jak wylicza się świadczenia kobietom bezrobotnym? >>
    Co dokładnie oznacza bezpłatna opieka medyczna dla przyszłej mamy?

Szczególna opieka medyczna, którą objęta jest kobieta w ciąży i po niej oznacza, że przyszła mama jest uprawniona do wszystkich świadczeń, jakie przysługują ciężarnym i położnicom. W praktyce oznacza to wszystkie kontrolne wizyty u ginekologa, które musi odbywać kobieta w ciąży i w połogu, zlecone badania laboratoryjne i USG, ewentualne zabiegi, które zostały zalecone dla dobra ciąży. Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu podczas ciąży, w czasie porodu i po nim.
    Brak ubezpieczenia w ciąży: jakie dokumenty?

Ze względu na brak ubezpieczenia, ciężarna nie posiada dowodu na to, że jest nim objęta. Żadna placówka nie może żądać od niej dokumentu potwierdzającego jej prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Samo stwierdzenie ciąży jest wystarczającym dowodem dla każdego szpitala czy przychodni przyjmującej ciężarną. Istotnym dokumentem, jaki powinna posiadać kobieta jest karta ciąży, którą należy przedstawiać w placówkach medycznych oraz dokument potwierdzający tożsamość. Brak karty ciąży nie może jednak stanowić powodu odmowy ciężarnej świadczeń medycznych.
    Czytaj także: >> Dokumenty do porodu: co jest potrzebne? >>
    Brak ubezpieczenia w ciąży: czy szpital lub przychodnia ma prawo odmówić przyjęcia nieubezpieczonej ciężarnej/rodzącej?

Żadna placówka medyczna NFZ nie ma prawa odmówić przyjęcia ciężarnej lub rodzącej, jeśli jej stan zdrowia tego wymaga. Jeżeli szpital nie może przyjąć ciężarnej ze względu np. na brak odpowiedniego zaplecza medycznego lub miejsca, ma obowiązek skierować kobietę do innej placówki, w której tę właściwą opiekę otrzyma. Jeżeli zaś szpital lub przychodnia odmawia przyjęcia ciężarnej lub rodzącej ze względu na brak ubezpieczenia, jest to niezgodne z prawem i kobieta musi poinformować o tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że po 6 tygodniach od porodu, bezpłatna opieka medyczna dla świeżo upieczonej mamy wygasa. Jedynie w przypadku dziecka mamy do czynienia z inną sytuacją. Nieubezpieczone dziecko będzie mogło korzystać z bezpłatnej opieki medycznej aż do ukończenia 18. roku życia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.