Dodaj do ulubionych

Samotna matka wyjazd do UK - Szkocja

22.02.19, 23:01
Witam serdecznie. Zwracam się do Was z paroma pytaniami. Ponieważ od dłuższego czasu chodzi mi po głowie wyjazd do Szkocji a jestem sama z pięcioletnim w tej chwili synem. Po pierwsze - czy to w ogóle realne biorąc pod uwagę, że (poza paroma wyjazdami w celach turystycznych) wyjezdzalabym pierwszy raz? Czy wymiar godzin opieki w szkole pozwoli mi podjąć pracę która wystarczyłaby, żeby opłacić życie w UK? Mój angielski jest komunikatywny, w Polsce pracuje w żłobku jako opiekunka. Po wyjeździe niekoniecznie muszę pracować w zawodzie. Planuję wyjazd za około 1,5-2,5 roku. Tak, żeby syn był już w miarę samodzielny. Czy osmiolatek może w Szkocji sam chodzić i wracac że szkoły? Szczerze mówiąc oprócz odkładania pieniędzy na chwilę obecną nie wiem jak to wszystko ugryźć. Wstępnie myślę o tym, żeby na dwa miesiące wakacyjne zostawić syna w Pl i cokolwiek załatwić na miejscu a pod koniec wakacji wrócić po niego tak aby od września poszedł już do szkoły. Czy kwota powiedzmy 20000 zł wystarczy na spokojny start na miejscu? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za jakiekolwiek rady. :)
Edytor zaawansowany
  • plain-vanilla 22.02.19, 23:28
    8-latek ma sam chodzić i wracać ze szkoły? Rozumiem, że ciebie w domu nie będzie, bo będziesz w pracy? Jeśli ktoś zadzwoni, że dziecko jest samo w domu, będziesz mieć poważne problemy.
    Godziny szkolne to 9.00-15.00. Kluby poszkolne i śniadaniowe są drogie. Zależy od regionu. W szkole moich dzieci np. jest bezpłatny klub śniadaniowy. Po szkole wszystkie childminder biorą tę samą stawkę £5 za godzinę, czyli masz £15 za dzień za childminder I możliwe, że pomiędzy £2-£4 za klub śniadaniowy. Czyli za jeden dzień szkolny opieki od 8.00 do 18.00 musisz liczyć £17. Liczmy 21 dni szkolnych w miesiącu, to £357 za miesiąc. W roku kalendarzowym jest 11 tygodni wolnych, więc licz dodatkowo za wszystkie dni, gdzie będziesz potrzebować całego dnia opieki dla syna. I żeby było jasne, nie będziesz mogła 8-latka zostawić samego sobie po szkole.
    W Szkocji rok szkolny zaczyna się w połowie sierpnia. 5-latki idą do pierwszej klasy. Za 2 czy 3 lata twoje dziecko już będzie do tyłu, bo dołączy do dzieci w 3 lub 4 klasie podstawówki.
    Nie wspomnę już o Brexicie i o tym, czy będziesz się kwalifikować do dopłat. Rozumiem, że sprawdziłaś rynek wynajmu prywatnego i znasz koszty? Czy przyjeżdżasz do kogoś, kto przez kilka miesięcy ci pomoże? Nie masz żadnych szans na wynajem od agencji, wiec zostaje wynajem na dziko od kogoś z Gumtree. Pokoju z dzieckiem nie wynajmiesz.
    Za mało informacji podałaś. W każdym razie ja nie widzę, żeby ten wyjazd miał się skończyć sukcesem, jeśli jedziesz kompletnie w ciemno i nie masz nikogo na miejscu.
  • princesswhitewolf 23.02.19, 21:10
    >W szkole moich dzieci np. jest bezpłatny klub śniadaniowy.

holy s.... macie dobrze!
  • saskia44 24.02.19, 08:04
    W szkole podstawowej moich dzieci tez byl ale od 8 co wielu rodzicom nie pasowalo.
  • yuka12 28.02.19, 18:22
    W poprzedniej szkole dzieci nawet od 8:30, a godzina klubu poszkolnego to było £7.
    W ostatniej primary klub śniadaniowy byl już od 8.00 i płatny (£0.50? Chyba).

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • saskia44 23.02.19, 08:34
    0owl0 napisał(a):

Ponieważ od dłuższego czasu chodzi mi po głowie wyjazd do Szkocji

Dlaczego akurat Szkocja? Krajobrazy piekne ale pogoda fatalna (duzo gorsza niz w Anglii), do tego drogo. Ja bym sie do Szkocji nie przeniosla.

Czy wymiar g odzin opieki w szkole pozwoli mi podjąć pracę która wystarczyłaby, żeby opłacić
    > życie w UK?

Szkola to 30h, godziny sa uregulowane wiec latwiej zorganizowac swoja prace. Jednak to bedzie mniej niz 30h bo musisz miec czas zaprowadzic i odebrac dziecko ze szkoly. Wyjsciem jest ppszukanie pracy w szkole najlepiej do ktorej chodziloby twoje dziecko albo w poblizu. Jednak bez zasilkow bedzie trudno a jak jest z kwalifikacja to dokladnie nie wiem, musialabys sprawdzic. Mysle jednak ze nie Szkocja a Anglia, wieksze mozliwosci.

Planuję wyjazd za około 1,5-2,5 roku.

??? To przestan planowac, bo do tego czasu pewnie nie bedzie juz mozliwosci a dziecko bedzie juz do tylu w szkole, 5-latki zaczynaja obowiazkowa edykacje.

Czy osmiolate k może w Szkocji sam chodzić i wracac że szkoły?

??? Nie sadze, jako rodzic nie pozwolilabym, szkola raczej tez sie tym zainteresuje i mozesz miec problem.

Szczerze mówiąc oprócz odkłada
    > nia pieniędzy na chwilę obecną nie wiem jak to wszystko ugryźć.

Jesli myslisz o tym powaznie to teraz a nie za 2 lata. I zastanow sie czy na pewno Szkocja jest dobrym wyborem.
  • plain-vanilla 23.02.19, 11:58
    Drogo? Ciekawa jestem, co jest droższe w porównaniu z Anglią i oczywiście pytam o central belt.
  • zurekgirl 23.02.19, 11:32
    Rowniez uwazam, ze jesli myslisz o wyjezdzie powaznie, to teraz, a nie za dwa lata. 20k to jakies 4k w funtach. Swiata nie zwojujesz, ale spokojnie przezyjesz do znalezienia pracy, oplacisz czynsz i jakis depozyt za pokoj. Dzieci zaczynaja chodzic same do szkoly w wieku 11 lat, osmiolatek sam na ulicy wzbudzilby wielkie zainteresowanie. Dziecko jest w szkole przez 6 godzin dziennie, niektore szkoly oferuja klub sniadaniowy i klub wieczorny, u nas najwczesniej mozna dziecko odstawic o 7.45, odebrac najpozniej o 17.45, koszt £10 dziennie. Opieka nad dziecmi w czasie ferii, wakacji, to najwieksza bolaczka i wydatek tutejszych rodzicow, mysl o tym jeszcze przed wyjazdem, bo dzieci maja dluzsze lub krotsze wolne w szkole co 6 tygodni. Jesli jestes w stanie oszczedzac w Polsce, to musisz wyjezdzac w tak niepewnym brexitowym momencie? Musialabys miec dobrzeplatna prace, zeby jako samotna mama cos odlozyc, oplacic czynsz za przyzwoite mieszkanie, transport, zabrac dziecko na wakacje lub oplacic opieke.
  • 0owl0 23.02.19, 14:26
    Dziękuję Wam bardzo za wszystkie komentarze. Niestety nie mogę wyjechać już teraz. Myślę o wyjeździe bardzo poważnie, bo tu się normalnie żyć nie da a i sam wyjazd byłby duża szansa dla mnie i dla dziecka. Oczywiście zdaję sobie sprawę że pierwszy rok czy dwa to byłoby zaciskanie zebow oraz Prada poniżej kwalifikacji ale na to akurat jestem przygotowana.
  • sylwus34 24.02.19, 07:58
    A dlaczego sie nie da? Jezeli jestes w stanie odlozyc sobie 20000zl , to wydaje sie ze nie jest tak zle. Moje poczucie ze sie" nie da" przyszlo jak nie bylam w stanie odlozyc 200 zl. I wtedy wyjechalam do Anglii. Nie zaluje, ale emigracja zdecydowanie nie jest dla mnie. Za miesiac, po 12 latach wracam do domu.
  • saskia44 24.02.19, 08:08
    To Ile jest w stanie odlozyc zalezy od okolicznosci, moze ponosi minimalne koszty zycia (np mieszkajac z rodzicami) i zaciska ekstremalnie pasa zeby odlozyc jak najwiecej? Wie jednak ze cale zycie tak sie nie da.
  • 0owl0 24.02.19, 11:17
    Dokładnie. Myślę przyszłościowo. Tutaj wciąż przepisy zmieniają się na coraz gorsze. Rząd doruje ludzi niepracujacych przez co koszty życia stają się coraz wyższe przy niskich pensjach. Do tego dochodzi niepewność przyszłej emerytury i wiele innych rzeczy które spędzają sen z powiek. Ogólnie rzecz biorąc zbyt ciekawie nie jest. To nie jest tak, że jestem w stanie bez wyrzeczeń na pstrykniecie palcem wyłożyć 20 tysięcy. Tak jak pisze to będzie około dwóch lat wyrzeczeń w imię 'czegoś'.
  • boo-boo 23.02.19, 14:02
    Pomijając fakt ośmiolatka samego chodzącego do szkoły -bo inne dziewczyny już napisały- zły pomysł napiszę tak.
    Na twoim miejscu skoro już pracujesz jako opiekunka w żłobku pomyśl o pracy w tym kierunku. Czy masz jakieś wykształcenie albo chociaż kursy w tym kierunku ? Moim zdaniem gdybyś znalazła pracę jako opiekunka w żłobku, przedszkolu to łatwiej by ci było pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka. Mogłabyś znaleźć pracę w przedszkolu przyszkolnym- szkoły do której chodziłby twój syn. Idziecie ty do pracy on do szkoły razem i wracacie też razem. Jakie masz wykształcenie na chwilę obecną ? masz jakieś papiery dotyczące znajomości języka angielskiego ? W szkole można czasami dostać pracę jako pomoc nauczycielska- niektóre szkoły wymagają tzw. GCSE z angielskiego i matematyki na poziomie A-C, a są i szkoły które wymagają tylko dobrego poziomu języka i matematyki- wszystko zależy co i gdzie. To tak z mojej strony- jedna sugestia...

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • 0owl0 23.02.19, 14:28
    Na pewno będę szukała już na miejscu pracy w zawodzie. W tej chwili kończę kurs na poziomie B2. Myślę że po nim mogłabym zrobić FCE. Tylko czy to wystarczy?
  • alannda 23.02.19, 19:27
    A gdzie konkretnie w Szkocji chcialabys mieszkac? Poszukaj strony internetowej miasta do ktorego chcialabys wyjechac. Sprawdz jakie zarobki oferuja za prace w zlobku i jakie sa wymagania zeby taka prace dostac. Potem poszukaj gdzie sa szkoly podstawowe i ile kosztuje wynajem mieszkania w okolicy. Jest takie forum netmums, tam mozesz dopytac o szczegoly kosztow zycia w konkretnym miejscu. Oczywiscie wszystko po angielsku. Jesli dasz rade i wyjdzie ze zarobisz na utrzymanie siebie i dziecka to jedz, jesli nie to nie jestes jezykowo gotowa. Tutaj pracownicy w zlobkach i przedszkolach musza miec kwalifikacje i certyfikaty i ciagle sie doksztalcac, angielski na dobrym poziomie to jest mus. Za rok czy dwa to nie wiadomo co bedzie.
  • 0owl0 24.02.19, 11:19
    Najbardziej chciałabym osiedlic się w Inverness gdyż trochę znam już to miasto. Nie jest tak wielkie jak Edynburg gdzie czułabym się nieswojo no i odpadłyby koszty dojazdów. Przynajmniej częściowo.
  • alannda 25.02.19, 14:02
    Inverness to podobno jedno z najlepszych miejsc do zycia w Uk i najlepsze w Szkocji. Miasto nieduze, ale czy az tak male zeby nie trzeba bylo dojezdzac nigdzie to nie wiem. Wynajem mieszkania z 2 sypalniami to jakies £500 miesiecznie, do tego dolicz jakies £200 na oplaty. Pensja minimalna na reke to jakies £1200 miesiecznie, wiec po oplaceniu mieszkania zostanie ci £500. Przykladowo opieka nad dzieckiem przed i po szkole kosztuje mnie srednio £326 miesiecznie, chyba ze sa ferie (3 razy w roku po 2 tygodnie) wakacje 6 lub 7 tygodni raz w roku plus pokazna liczba pojedynczych dni to wtedy trzeba doliczyc £31 za pojedynczy dzien lub £130-£150 za tydzien. Oczywiscie mozna dziecko na wakacje poslac do dziadkow w Polsce, ale raczej nie wyjdzie to taniej bo 8 latka samego nie poslesz wiec nie tylko bedziesz musiala zaplacic za swoje bilety tez ale tez potencjalnie stracisz jakis urlop, bo loty do Inverness chyba nie sa takie czeste, watpie czy nawet sa bezposrednie loty do Polski. Ja bym sie na twoim miejscu nie zdecydowala. Ale jesli nadal chcesz wyjechac to uczcie sie z synem angielskiego intensywnie oboje, zdobywaj kwalifikacje, szukaj pracy przez internet, a w miedzyczasie bedzie Brexit i sie wszystko okaze. Powodzenia.
  • princesswhitewolf 23.02.19, 21:49
    moim zdaniem to musztarda po obiedzie. Brexit zatrzyma wszelkie mozliwosci pozostania na stale i jakiekolwiek rodzej Brexitu by byl w koncu to nie przewiduja jak narazie legalnego osiedlania sie kolejnych obywateli EU jesli nie przyjezdzaja do pracy za conajmniej 30kpa
  • niyaa 23.02.19, 22:44
    mysle podonie chociazby z uwagi ze na dofinansowania zadne liczyc autorka watku raczej nir bedzie mogla liczyc , zas dochod obstawiam na poziomie najnizszym , tak wiec po oplaceniu rachunkow i opieki nad dzieckiem to juz moze byc krotko a gdzie zycie? trzeba tez wziazc pod uwage ze praca moze nie byc w godzinach klubiku po szkole a opiekunki zwykle pracuja do 18 i pon-pt, co moze byc klopotliwe...
  • 0owl0 24.02.19, 11:22
    Póki co do brexit jeszcze nie doszło, także nie ma co wróżyć w jedną czy w drugą stronę. Jeśli sytuacja będzie taka, że zostanie zablokowane osiedlanie się i podjęcie pracy, to zostanę na miejscu. Może być jednak tak, że sytuacja zmieni się nieznacznie i np będzie można osiedlic się i pracować tylko bez benefitow które mnie tak czy siak nie interesują.
  • niyaa 24.02.19, 11:41
    nie doszlo do brexitu jeszcze i nie wiadomo co bedzie jednak do ciec na kazdym kroku owszem. bez benefitow ktore mowisz Cie nie interesuja, sama z dzieciem ktore nie moze spacerowac do i ze szkoly samo ani tez byc samo w domu wiec wymaga platnej opieki , przy najnizszych dochodach bo na takie realnie mozesz liczyc -nie wyrobisz sie... poprostu
  • sylwus34 24.02.19, 20:16
    Kochana, pracujac tu za najnizsza krajowa( a taka jest m,in praca w zlobku), wychowujac sama dziecko, bez benefitow sobie nie poradzisz.
  • szczur.wsosie 25.02.19, 10:59
    Szkocja. Pytalam dyrektora szkoły, czy dziecko P1 moze samon isc do szkoly. Moze, bk nie ma zadnych regulacji. Nauczycielka za to mi powiedzial, ze ona woli, by dziecko p1 bylo przez kogos odbierane lub wracalo ze starszym rodzeństwem.
    I ja tak robię. Ale mam do szkoly 200 m, widze jak dzieci ida, i nawet jak sie bawia pod szkołą. Poza tym to dosc rural okolica. W wiekszym miescie to nie bylby to dobry pomysl.
  • niyaa 25.02.19, 11:15
    warto zauwazyc ze Twoje dzieci znaja jezyk a dziecko ktore jest kilka miesiecy ... gdyby cos sie stalo jak dziecko mialoby sie porozumiec? totalny brak wyobrazni
  • alannda 25.02.19, 14:10
    Regulacje sa, ale mowia tylko ze nie mozna dziecka narazac na niebezpieczenstwo, haha. 5 latek moze teoretycznie wracac sam ze szkoly ale nie moze zostac sam w domu na dluzszy okres. Ale ile to jest ten dluzszy okres? 20 minut jest ok? Ale dwie godziny juz nie? Strasznie to pogmatwane moim zdaniem. Moja kolezanka z biurka obok ma 2 synow, 16 i 12 lat i oni jeszcze nigdy sami w domu nie zostali, bo to niebezpieczne...Nawet kluczy do domu nie maja, wiec jesli ona sie troche spozni a oni juz ze szkoly wrocili (szkolny autobus podwozi pod dom, bo to na wsi) to stoja pod drzwiami bo jeszcze by sie nozami podzgali albo spowodowali pozar. No lekka przesada moim zdaniem. Moj sym w przyszlym roku idzie do secondary i bedzie sam w domu i przed szkola i po szkole, na logike skoro nie ma dostepnej opieki okoloszkolnej dla takich dzieci to zwyczajnie nie jest juz potrzebna.
  • princesswhitewolf 25.02.19, 14:30
    no 16 latek to juz przegiecie troche by nie mogl sam w domu zostac. Chyba ze to jakis specyficzny przypdaek. 12 latek moze wiele niedobrego zdzialac jednak i jest na "granicy" zalezy od przypadku/
  • niyaa 25.02.19, 17:43
    mowimy o 8latku ktory dopiero co przyjechal... a interpretacja lokalnego social service moze byc niekorzystna dla autorki watku
  • princesswhitewolf 25.02.19, 17:57
    Nawet 8 latek vo sie wychowal tu nie powinien lazic sam.
  • szczur.wsosie 26.02.19, 18:27
    16 latek może w Szkocji sie ożenić, a nie może w domu sam pobyć?
  • niyaa 26.02.19, 18:45
    16latek 16latkowi nierowny ;)
  • boo-boo 27.02.19, 12:31
    "Moja kolezanka z biurka obok ma 2 synow, 16 i 12 lat i oni jeszcze nigdy sami w domu nie zostali, bo to niebezpieczne..."
    No to chyba muszą być sprawni umysłowo inaczej- zwłaszcza 16sto latek.

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • alannda 27.02.19, 14:15
    Haha, nie wiem, nigdy ich nie spotkalam. Ale to raczej matka ich tak traktuje bez zadnego konkretnego powodu. Mieszkaja w szczerym polu, nigdzie sami pojsc nie moga wiec ze znajomymi tez sie nie spotykaja. A o 8 wieczorem sa juz w lozkach! Obaj! Bo jak nie to sie nie wyspia! Nie zartuje.
  • niyaa 24.02.19, 11:50
    £4k to nie jest duzo pieniedzy . serio. odlozyc ciezko ale wydac to sie rozejdzie szybko-wez to pod uwage. po oplaceniu czynszu /depozytu/ urzadzeniu /ktos musi zostac z dzieckiem itd to bedzie z 1,5-2mies skromnego zycia.
  • princesswhitewolf 24.02.19, 14:49
    >także nie ma co wróżyć w jedną czy w drugą stronę. Jeśli sytuacja będzie taka, że zostanie zablokowane osiedlanie się

Akurat warunki dla przyjezdzajacych zostaly okreslone juz i opublikowane i czy bedzid Soft czy Hard Brexit czy wszelakie inne opcje - tego nie zmieni bo to cos ustalonego poza tym.

Jedyne co mogloby zmienic to ponowne referendum i w ogole nie wyjscie z UE ale to marzenie i watpliwe czy do tego dojdzie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka