Dodaj do ulubionych

Alevel vs collage

04.04.19, 13:01
podyskutowalysmy o przedmiotach do GSCE to podzielcie sie prosze swoimi opiniami / spostrzezeniami odnosnie tego co po GSCEczyli A level czy collage full time? zakladajac ze ktos wybiera sie na studia , w przeciwnym razie to raczej jasne ze zostanie na Alevel nie ma sensu...
Edytor zaawansowany
  • dorota_mojewypieki 04.04.19, 13:36
    Moja córka po GSCE poszła na 2 lata do sixth form, potem planuje iść na studia. Podobno wyższy poziom w sixth form, przynajmniej tutaj u nas, wśród tych szkół które miała do wyboru.
  • yuka12 04.04.19, 14:15
    Moja córa też planuje zostać w swojej Secondary, żeby skończyć sixth form. Co będzie zobaczymy za 3 lata 🙂.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • saskia44 04.04.19, 15:57
    GSCEczyli A level czy collage full time?

Nie rozumiem tego? Sa colleges, ktore oferuja rozne kursy, sa sixth form colleges o bardzo wysokim poziomie ktore oferuja tylko kursy A-levels. Wiele szkol nie ma sixth forms albo wkrotce nie bedzie miala, przynajmniej u mnie tak wlasnie sie dzieje. Corka wybrala 4 sixth form colleges do ktorych aplikowala i wszystkie jej zaoferowaly miejsce, teraz tylko musi wybrac. Szkoly ktore maja jeszcze sixth forms juz sie ich pozbywaja. W moim miescie wlasnie powstaly dwa nowe sixth form colleges.
    Poziom nie zalezy od tego czy kursy sa w budynku secondary school.
  • niyaa 04.04.19, 17:15
    (*college nie collage gdyby ktos sie oburzyl)
    czyli co kraj to obyczaj i wszystko zalezy od regionu... moj syn dotychczas wybieral sie na Alevel w szkole a wczoraj zaczal mnie podpytywac o college ze moze jednak... osobiscie to mi obojetne ale moze cos przegapilam
  • aniaheasley 05.04.19, 11:20
    Szczerze mowiac nie rozumiem pytania :)

--
    Ania's Poland
  • niyaa 05.04.19, 11:43
    pytanie jest o wasze opinie nt co wybrac po GSCE. zostanie w szkole na A level czy kurs w collegu? po drodze na studia. plusy i minusy obydwoch
  • aniaheasley 05.04.19, 14:48
    Ok, o ile dobrze tym razem rozumiem pytanie, to pytasz czy Sixth Form college, ktory miesci sie w secondary school jest lepszy/gorszy od Sixth Form College ktory jest tylko Sixth Form College, bez szkoly secondary?? Bo jezeli tak to odpowiedz jest taka ze oba college sa sobie rownowazne, po prostu jedne szkoly maja Sixth Form a inne nie maja.
    Warto sie zorientowac na poczatku Y11 (Anglia) jakie sixth form okoliczne maja opinie w jakich przedmiotach, np. Sixth Form w szkole mojej corki jest dobry w humanities, ale osoby planujace isc na medycyne czy inne kierunki zwiazane z science przenosza sie do innych sixth forms.

--
    Ania's Poland
  • lucasa 05.04.19, 15:47
    Jeżeli pytanie było o to które Six Form to lokalnie zależy. Six Form collegu w którym pracuje ma taką trochę opinie że idą tam studenci którzy w jakiś sposób są bardziej samodzielni, wyluzowani, dojrzałej (bo często są ludzie ze starszych roczników). Tymczasem od kuchni widzę że rotacja nauczycieli jest na poziomie 30%, po rozmowie z nauczycielami wiem, że przyjmowani są studenci mało akademiccy, że jest problem z dyscyplina. W życiu bym tam córki nie posłała. No, ale tego na Open evening raczej nie powiedzą...
  • lucasa 05.04.19, 15:42
    Ja zrozumiałam tak że pytanie jest o to czy robić A level czy inne kursy w collegu a Alevels czy studia eventualnie zrobić po drodze albo później.

Zależy od dziecka i zainteresowan. Jak ktoś chce studiować literaturę (czy czyste przedmioty ścisłe) to raczej zrobi Alevels bo żaden kurs nie da takiej wiedzy. Natomiast jeżeli ktoś ma zainteresowania takie że praktyczne umiejętności by się przydały (inżynieria, księgowość)- to już można się poważnie zastanawiać.

Ja bardzo się interesuje tematem bo bliski znajomy pracuje w szkole syna i rozkręcił współprace z największymi firmami w regionie, a z racji tego że pracuje teraz w collegu widzę jak prowadzone są kursy apprenticeship od tej strony.

Mam przykłady wśród bliskich znajomych - jeden chłopak robi engineering apprenticeship (prawie wszystkie GCSE na A) - jak skończy cały program to też będzie miał studia skończone bo idzie ścieżka managerska. Drugi chłopak (akademicki słaby ale też będzie robić studia z sound engineering) jest na kursie "theatre management" Już ma praktyki w teatrach w Londynie i kocha to co robi (a na kurs A level w secondary school przerwał po 2 mcach bo strasznie się nudził.)

Ja po jednym spotkaniu "career evening" z firmami oferującymi praktyki inzynieryjskie sama żałowałam że nie jestem młodsza. Możliwości są praktycznie nieograniczone!
  • niyaa 05.04.19, 17:05
    niezrozumienie polega na tym ze inaczej sie to nazywa w Anglii, inaczej w NI gdzie sa dwie opcje: zarowno po grammar jak i secondary mozna zostac w szkolena dwa lata robic Alevel (3przedmioty , ale szkola musi zaakceptowac ucznia czyli wynik GCSE jest brany pod uwage) , lub isc poprostu do collegu w prominiu jakichs 40mil sa 2 z oddzialami w zalezonsci od tematyki) i tyle. po collegu mozna isc na studia bez Alevel (wg kryteriow uczelni) .
    Moj syn chce studiowac pielegniarstwo. Do tej pory bylo ze zostaje na A level w swojej grammar i robi health care, psychologie i chemie lub biologie zalezy z czego dostanie lepszy wynik na GCSE. a teraz rozwaza health care w collegu przez 2latacna full time co da mu wstep na uniwerek .
  • niyaa 05.04.19, 17:13
    nie bylismy na dniach otwartych bo byly w lutym a temat wyplynal teraz.
    ja kiedys mu proponowalam college zamiast zostania w szkole bo w collegu z pewnoscia bedzie wiecej praktyki i namacalnego zmierzenia sie z zawodem co w przypadku pielegniarstwa uwazam za wazne. bo moze sie okazac ze wybierze jednak inne studia. (choc akurat w tym przypadku mysle ze sie nie zmieni i syn udzwignie pielegniarstwo)... ale on chcial A level bo tak i ja dalej nie drazylam juz collegu nie interesowalam sie bardziej. teraz jestem ciut zaskoczona.
  • lucasa 05.04.19, 17:29
    Czyli jakiej porady oczekujesz?
  • niyaa 05.04.19, 18:00
    nie tyle porady co spostrzezen nt roznic, cos z wlasnych doswiadczen najchetniej
  • elle-joan 05.04.19, 18:55
    Myślę, ze trudno będzie Ci tu uzyskać dobrą radę bo czytając ten wątek widzę, ze są róznice nie tylko pomiędzy Anglią i Irlandią Pn ale równiez w ramach poszczególnyvch krajów. W moim mieście college prowadzi tak samo GCSE i A level oraz inne kursy. Wybór zalezy, która szkoła akurat prowadzi takie przedmioty jakie dziecko interesują, która ma lepszy poziom itp. Jedno z moich dzieci robiło A level w secondary school a drugie w college'u. Nie było zadnej praktyki w college'u, normalna nauka no ale to pewnie zalezy od przedmiotu, moje dzieci zdawały humanistyczne przedmioty. Chyba musisz raczej pytać na lokalnych forach.
  • yuka12 05.04.19, 19:15
    Zgadzam się. Nasz koledż ma wszystkie rodzaje kursy, łącznie z zawodowymi i niektórymi uniwersyteckimi i większość tutejszych secondary zapewnia sixth forms. Najczęściej młodzież idzie do koledżu na Alevels, kiedy lokalne secondary nie zapewnia odpowiednich przedmiotów albo kiedy są potrzebne jakieś rozszerzenia czy specjalizacje. Ale to wszystko po decyzji, co młody człowiek chce robić, czego wymaga uni, do którego chce zaaplikować i co gdzie na jakim poziomie jest dostępne.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • yuka12 05.04.19, 18:59
    Swego czasu robiłam BTEC ND in Health & Care właśnie z młodymi ludźmi po GSCE, którzy myśleli o pielęgniarstwie. Wiem, że przy zdawaniu do Uni dobrze jest mieć jakąś praktykę, a w ramach BTEC-u jeden dzień w tygodniu to właśnie były praktyki. Więc cokolwiek twój syn wybierze, dobrze by było, gdyby choć trochę liznął pielęgniarstwa w pigułce jako wolontariusz czy w ramach praktyk z koledżu (domy pomocy dziennej np.).

--
  • yuka12 05.04.19, 19:01
    Ps. Ludzie bardzo często rezygnują z pielęgniarstwa po praktykach lub jak kończą studia i zaczynają pracować, kiedy marzenia zderzają się z realem.

--
  • niyaa 05.04.19, 22:54
    zdaje sobie sprawe ze to ciezka praca dlatego wolalabym zeby mial praktyki w dosc duzym wymiarze zanim pojdzie na studia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.