Dodaj do ulubionych

Trochę głupie pytanie, ale zaryzykuję

19.07.19, 19:51
Otóż jako szczęśliwie naturalizowana Brytyjka od 2014 roku nie zadałam sobie trudu dowiedzenia się czy własne jako taka Brytyjka mam jakiś obowiązek rejestracji itp na okoliczności wyjścia z Unii.
I tak jakoś dwa dni temu w pracy padło pytanie czy uregulowałam sprawę pobytu bo w akurat oni w firmie wymagania takowe mają, żeby nie było problemów jak już z Unii wyjdziemy.
I jakoś moje obywatelstwo pani nie przekonało.
Więc zwyczajowo wpadłam w panikę i postanowiłam zapytać czy ktoś może coś na ten temat słyszał , że naturalizowany Brytyjczyk ma obowiązek się jakoś uregulować.
No zagwozdkę mam ;)--
Taniec i wiatr to moje żywioły!
Edytor zaawansowany
  • panixx 19.07.19, 21:29
    Pokaz paszport Brytyjski w HR
  • glasscraft 19.07.19, 21:33
    Zakladam, ze masz brytyjski paszport? Jezeli tak, to pokazujesz pani i tyle. Jezeli nie masz, a masz certificat naturalizacji, to tez pani pokazujesz i, jezeli jej to nadal nie przekonuje, to kierujesz ja w strone organu wydajacego i prosisz zeby u nich zakwestionowala Twoje prawo do pobytu i legalnego zatrudnienia.

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • boo-boo 20.07.19, 00:07
    Czy pani , która z taką rewelacją wyskoczyła jest Brytyjką ? jeśli tak to bym jej zapytała czy ona już swój pobyt zalegalizowała.....

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • plain-vanilla 20.07.19, 18:58
    Haha. Dobre 😁
  • kalpa 21.07.19, 21:36
    Paszport mam, zrobili ksero jak mnie przyjmowali, pani jest Angielką.
    Czyli jednak mogę spać spokojnie ;)
    Jak miło :)

--
    Taniec i wiatr to moje żywioły!
  • robak.rawback 25.07.19, 21:54
    ja sie zastanawiam czy teraz to nie jest niezgodne z prawem robienie ksero paszportow i takiego typu sensitive personal info - think GDPR. mozna komus moze do wgladu pokazac zeby sobie poogladal, a potem jakas rubryke wypelnil ze widzial i wydawalo mu sie ze nie podrobka heeheh. ale nie wiem czy zdagdzac sie na takie kserowanie ??

--
    Sashimi rollin'... they hatin'...
  • glasscraft 26.07.19, 10:22
    www.gov.uk/check-job-applicant-right-to-work

Taking a copy of the documents
    When you copy the documents:

make a copy that cannot be changed, for example a photocopy
    make sure the copy is clear enough to read
    for passports, copy any page with the expiry date and applicant’s details (for example nationality, date of birth and photograph) including endorsements, for example a work visa
    for biometric residence permits and residence cards (biometric format), copy both sides
    for all other documents you must make a complete copy
    keep copies during the applicant’s employment and for 2 years after they stop working for you
    record the date the check was made
    Make sure you follow data protection law.

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • yuka12 29.07.19, 00:04
    W mojej byłej pracy też słyszałam stwierdzenie, że paszport mogę sobie mieć do czasu podważenia moich praw jako obywatelki UK po Brexicie 🙄. Niektórych NIC nie przekonuje.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • yuka12 29.07.19, 00:05
    Paszport + naturalizacja zupełnie wystarczają.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • botu 29.07.19, 08:27
    Zwróćcie uwagę na sformułowanie w tym artykule

"She [housing officer] said you’re a British passport holder, not a British citizen"

www.theguardian.com/world/2019/jul/28/windrush-scandal-continues-in-crawley-as-chagos-islanders-told-go-back

Nikt nam nie zagwarantuje, że po (zwłaszcza twardym) Brexicie naturalizowani obywatele EU nie zaczną być traktowani w podobny sposób...
  • boo-boo 29.07.19, 21:13
    Zanim zaczniesz straszyć na forum doinformuj się czym się różni "British passport holder" od "British citizen".
    Polacy żeby dostać paszport brytyjski musieli się naturalizować więc są "British citizen" i z tego powodu mają inne prawa niż tylko "British passport holder".

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "
  • andgie 29.07.19, 23:12
    Moze to naiwne, ale czym sie rozni "British citizen" od "British passport holder"? Zawsze myslalam, ze to to samo, bo , zeby miec brytyjski passport, trzeba byc najpierw brytyjskim obywatelem.
  • boo-boo 29.07.19, 23:27
    www.fragomen.com/insights/blog/uk-citizenship-vs-uk-nationalities-%E2%80%93-know-your-status

--
  • botu 06.08.19, 13:49
    boo-boo napisała:

> Zanim zaczniesz straszyć na forum

Aż popatrzyłam czy to nie ten sam nick, który 15 miesięcy temu zarzucał mi (zalinkowanemu przeze mnie artykułowi) straszenie - twierdząc, że ostrzeżenia są nieco nieświeże albowiem

> raport opiera się na założeniu "no deal", a to zostalo juz, w zasadzie rozwiązane.
    forum.gazeta.pl/forum/w,37418,165821957,165821957,Ostrzezenie_dla_unijnych_rodzicow_w_UK.html?p=165822360
    No cóż - i wtedy i teraz mogę tylko pozazdrościć nieskalanego optymizmu...

> doinformuj się czym się różni "British passpo
    > rt holder" od "British citizen".
    > Polacy żeby dostać paszport brytyjski musieli się naturalizować więc są "Britis
    > h citizen" i z tego powodu mają inne prawa niż tylko "British passport holder".

Wiem czym się różni.
    Naturalizowani mają obecnie więcej praw niż posiadacze poszportów.
    Ale po - zwłaszcza twardym - Brexicie nic nie stoi na przeszkodzie żeby do grup BOTC, BN(O), BPP, BOC i BS dodać coś w rodzaju EQJ (European Queue Jampers...) i zacząć ich negatywnie odróżniać od Brytyjczyków z dziada pradziada.

Całkiem świeżutkie doniesienia potwiedzają, że już się to dzieje z Europejczykami bez obywatelstwa - mimo posiadania stałej rezydentury ludzie dostają automatyczne odmowy przyznania zasiłków.

"senior welfare benefits advisor at the East European Resource Centre, said: “In my experience it looks like the default decision for EU nationals [regarding universal credit] is ‘no’."
    www.theguardian.com/society/2019/aug/05/surge-in-eu-citizens-unfairly-refused-access-to-universal-credit
  • boo-boo 06.08.19, 15:58
    Napiszę jeszcze raz- doinformuj się w kilku kwestiach bo piszesz bzdury i straszysz.
    "Naturalizowani mają obecnie więcej praw niż posiadacze poszportów. "
    W UK prawo nie działa wstecz- to tak na koniec.

--
  • plain-vanilla 06.08.19, 16:49
    Ja miałam nieprzyjemność walczyć o wyrobienie paszportu synowi, więc zaufanie do systemu się skończyło. Skoro raz został uznany za obywatela i wszystkie dokumenty dostarczone (nabycie obywatelstwa automatyczne) to nie powinno być problemu z wyrobieniem drugiego paszportu. Mam wątpliwości, co do twojego stwierdzenia, że prawo nie działa wstecz. Status mojego syna pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Bo przy każdym odnowieniu paszportu może się pojawić pytania i wątpliwości. Obywatelem został na podstawie prawa unijnego (rezydentura rodziców 5 lat). Starszy chociaż ma papier, że jest obywatelem, bo był oficjalnie rejestrowany w HO. Ile lat mam trzymać payslipy męża i papier wrs bo idzie 14 rok. Po tym co zrobili w windrush generation to już mnie mało co zdziwi.
  • boo-boo 06.08.19, 20:59
    Widocznie za pierwszym razem jak wyrabiałaś mu paszport były jakieś uchybienia w procedurze, których wtedy nie wychwycono.

--
  • princesswhitewolf 13.08.19, 14:51
    >Ile lat mam trzymać payslipy męża i papier wrs bo idzie 14 rok.

jesc nie wolaja. trzymaj
  • botu 06.08.19, 17:09
    > doinformuj się w kilku kwestiach

A jakies szczegolowe zalecenia?
    Bo chyba nie w kwestii mojego zacytowanego zdania?
    Jesli to zdanie jest niejasne - przyznaje, chyba za bardzo uproscilam polska wersje - chodzilo mi o to, ze naturalizowani obywatele maja obecnie wiecej praw niz posiadacze paszportow nie bedacy obywatelami.

> W UK prawo nie działa wstecz- to tak na koniec.

Juz plain to napisala.
    Wytlumacz to rodzicom patrzacym na odmowe odnowienia paszportu ich dziecka - bo 5 lat temu nie przedstawili (wtedy nie wymaganego) WRS. Dziecko bylo sobie obywatelem przez cale 5 lat - po czym przestalo byc I trzeba bylo je naturalizowac. Na szczescie chyba w wielu przypadkach za darmo.
  • boo-boo 06.08.19, 21:12
    "Wytlumacz to rodzicom patrzacym na odmowe odnowienia paszportu ich dziecka - bo 5 lat temu nie przedstawili (wtedy nie wymaganego) WRS. Dziecko bylo sobie obywatelem przez cale 5 lat - po czym przestalo byc I trzeba bylo je naturalizowac. "
    To nie jest zwykłe działanie prawa wstecz i HO odbiera komuś obywatelstwo na podstawie widzi-mi-się urzędnika.
    Przypomnę tylko, że obywatelstwo zdobyte w sposób niezgodny z prawem może zostać odebrane/cofnięte. I tak jest w tym przypadku. Doszło do uchybień proceduralnych ( jak brak wymaganych wszystkich dokumentów w czasie składania papierów o pierwszy paszport) czego skutkiem jest cofnięcie obywatelstwa. Mylisz więc pojęcia.

"chodzilo mi o to, ze naturalizowani obywatele maja obecnie wiecej praw niz posiadacze paszportow nie bedacy obywatelami."
    No i czemu się dziwisz ?

Po drugie w postach wyżej sugerujesz, że naturalizowani posiadacze paszportów brytyjskich i w dodatku posiadający obywatelstwo brytyjskie mogą być wkrótce traktowani gorzej niż ci urodzeni jako Anglicy/Brytyjczycy z dziada pradziada.
    W paszporcie brytyjskim w polu "obywatelstwo" masz wpisane "British" i nie ma rozróżnienia czy jesteś naturalizowana czy urodzona jako Brytyjka.
    Posiadacze paszportów mających obywatelstwo zawsze mieli więcej praw. Generacja "windrush" nigdy obywatelstwa nie miała- zasadnicza różnica. Poczytaj sobie na stronach rządowych jakie były rodzaje paszportów w UK i wyciągnij wnioski.

--
  • niyaa 06.08.19, 22:05
    widze plus mieszkania w Ni 😂 zawsze mozna aplikowac o irlandzkie obywatelstwo 😂
  • plain-vanilla 06.08.19, 23:47
    Piszesz bzdury. Obywatelstwo zdobyte niezgodnie z prawem? Mówimy o dziecku i przepisy w tym czasie obowiązujące zawierały wykaz dokumentów potrzebnych do aplikacji. Wszystko było zgodnie z prawem. Wiem, bo śledziłam temat kilka lat. Nie było żadnych uchybień proceduralnych, bo dokumenty zostały dostarczone wszystkie (!). Aplikowalam w 2012 roku i miałam wydrukowana listę dokumentów. W 2014 roku Home Office zmienił listę wymaganych dokumentów po czym zastosował to wstecz do wcześniej wydanych paszportów. Więc jak najbardziej zadziałało prawo wstecz. Nie ma mowy o uchybieniach proceduralnych ani o nabyciu obywatelstwa niezgodnie z prawem.
    Co do windrush to nikt nie twierdzi, że byli obywatelami. Mieli ILR to prawie jak obywatelstwo, tylko paszportu nie ma i nie można głosować.
  • botu 07.08.19, 09:09
    Plain-vanilla napisala:
    > Więc jak najbardziej zadziałało prawo wstecz.

Dokładnie to miałam na myśli, nie będę już się (i Ciebie Plain) powtarzać.

Ale tu

> Co do windrush to nikt nie twierdzi, że byli obywatelami.

już można polemizować. Zobacz chociażby tutaj

www.channel4.com/news/factcheck/21000-windrushers-from-the-commonwealth-didnt-have-passports-in-2011
    "The case revolves around people invited to the UK from the Commonwealth (especially Caribbean countries) between 1948 and 1971.
    New arrivals had been granted full British citizenship, with hundreds coming over on the ship MV Empire Windrush in 1948.
    But it emerged that some members of this “Windrush generation” have been threatened with deportation because they don’t have enough documentation to prove their citizenship."

boo-boo napisala:
    > Poczytaj sobie na stronach rządowych

Na tym kończę swój udział w tym wątku - argumenty typu "a weź sobie poszukaj w internecie że to ja mam rację" raczej średnio do mnie trafiają...
  • boo-boo 07.08.19, 10:58
    "New arrivals had been granted full British citizenship, with hundreds coming over on the ship MV Empire Windrush in 1948.
    But it emerged that some members of this “Windrush generation” have been threatened with deportation because they don’t have enough documentation to prove their citizenship.""

Przeczytaj ze zrozumieniem i wyciągnij wnioski.

--
  • boo-boo 07.08.19, 10:56
    To, że ty dostarczyłaś wszystkie dokumenty nie znaczy jeszcze, że ktoś kto je przyjmował dochował wszystkich procedur - i tylko to będzie podstawą do tego, że obywatelstwo było wydane niezgodnie z prawem. Wystarczy, że kolejna osoba rozpatrująca wniosek o paszport wykryła uchybienia. Zdarzyła mi się taka sytuacja- nie odnośnie paszportu ale jednak.

"W 2014 roku Home Office zmienił listę wymaganych dokumentów po czym zastosował to wstecz do wcześniej wydanych paszportów. Więc jak najbardziej zadziałało prawo wstecz. Nie ma mowy o uchybieniach proceduralnych ani o nabyciu obywatelstwa niezgodnie z prawem."
    Podaj linka.

--
  • plain-vanilla 07.08.19, 12:29
    Napisałam przewodnik dotyczący obywatelstwa i dla dorosłych i dla dzieci. Lista dokumentów była wymieniona na stronach rządowych. Dokumenty były sprawdzane według wymagań i zgodnie z procedurami, więc nie ma mowy o widzimisię urzędnika. Dokument dotyczący procedury aplikacji o paszporty dzieci urodzonych po 5 latach rezydentury rodziców został opublikowany w listopadzie 2014 roku i od tamtego czasu zaczęto wymagać dokumentów wymienionych jako wymagane w 2014 roku do odnowienia paszportów wydanych przed tym czasem, więc owszem zastosowano wstecz przepisy. Linków nie muszę podawać, było głośno o tym we wszystkich serwisach informacyjnych i prasie. Bo to był skandal może nie na skalę windrush, ale ciągle skandal. Wszystko szybko zostało zmienione pod dywan, bo dzieciom zaoferowano darmową rejestrację, więc rodzice się cieszyli.
    Ja również kończę z tobą dyskusje, bo jesteś jak beton, nie przyjmujesz niczego do wiadomości. Akurat w temacie naturalizacji siedziałam przez kilka lat, więc wiem bardzo dobrze, co piszę, bo przeczytałam dziesiątki dokumentów nie tylko dla ludzi, ale również guidance notes dla pracowników HO.
  • illegal.alien 07.08.19, 11:06
    'Przypomnę tylko, że obywatelstwo zdobyte w sposób niezgodny z prawem może zostać odebrane/cofnięte.'

Nie, ono nie jest odebrane. Ktos, kto dostal brytyjski paszport na podstawie (np) piecioletniej rezydentury swoich rodzicow, a potem mu odmowia odnowienia paszportu, bo dojda do wniosku, ze rodzice nie dostarczyli (np) WRSu z prawnego punktu widzenia obywatelem brytyjskim nigdy nie byl (przerabialam rowniez, akurat u nas chodzilo o CSI w czasie kiedy bylam studentka - koniec koncow dostalam od HMPO list w ktorym czarno na bialym napisali, ze dostarczylam wszystkich niezbednych dokumentow i przy kolejnych odnowieniach paszportu nie beda juz nic ode mnie chcieli - ile jest to warte dowiem sie w 2023 roku ;)).

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • plain-vanilla 07.08.19, 12:32
    A jak udało ci się dostać taki list z HMPO???
    Bo ja też chciałam coś takiego i nie udało mi się nic uzyskać. Myślałam nawet, żeby aplikować o potwierdzenie obywatelstwa na specjalnym formularzu, ale w końcu zrezygnowałam z tego pomysłu.
  • illegal.alien 07.08.19, 14:00
    W moim ostatnim liscie do nich napisalam:
    4. Could HMPO confirm that they are now satisfied they have seen all
    necessary documentation to issue my daughter with any future passport
    she may apply for either as a child or as an adult?
    Both me and my daughter would benefit from an assurance that HMPO is now
    indeed satisfied that I exercised my treaty rights in the 5 years prior to my daughter’s
    birth and that it will not require my daughter to furnish HMPO with any documents in
    the future – whether it has seen them or not – relating to her mother’s residence
    status prior to her birth.

(oczywiscie poza tym jeszcze pare innych rzeczy tez napisalam - wystosowalam oficjalna skarge na ich sposob dzialania, ktora podalam do wiadomosci paru osob i instytucji).

W odpowiedzi dostalam list, w ktorym pisza (miedzy innymi) tak:

I can confirm that the Treaty Rights claim made by yourself for a United Kingdom passport for your daughter, has satisfied all the qualifying criteria required at the time of the initial application.

Tyle, ze to juz teoretycznie powinno byc potwierdzone tym, ze jej ten pierwszy paszport wydali. Wiec nie robie sobie nadzieji, ze kiedys nie zazadaja od nas jakiegos idiotycznego papierka, ktorego nikt nie trzyma przez 17 lat ;) Ale teczuszke z dokumentami juz mam na stale w domu, zeby znowu nie latac i nie szukac - bo generalnie to oni by chcieli kary EKUZ za okres 2005-2009 ode mnie, a nie wiem, kto takie rzeczy trzyma jak skoncza waznosc? Na szczescie mialam swistki z ZUSu, ze bylam podpieta pod ubezpieczenie moich rodzicow (a na tej podstawie byly wystawiane EKUZy), wiec dali mi spokoj. Nie znaczy to, ze kiedys nie zdecyduja, ze to jednak za malo. Dzieki Bogu syneczek raczyl sie urodzic pare miesiecy po tym jak sie jego ojciec naturalizowal ;)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • boo-boo 07.08.19, 18:46
    "Nie, ono nie jest odebrane. Ktos, kto dostal brytyjski paszport na podstawie (np) piecioletniej rezydentury swoich rodzicow, a potem mu odmowia odnowienia paszportu, bo dojda do wniosku, ze rodzice nie dostarczyli (np) WRSu z prawnego punktu widzenia obywatelem brytyjskim nigdy nie byl"
    No ale ja się z tym zgadzam.
    Napisałam "odebrane" żeby było jaśniej. Jak ktoś komuś paszport przyznał, a potem ktoś inny się doszukał takiego "kwiatka" jak brak określonego dokumentu to taki jest potem efekt w przypadku odnawiania paszportu - odmowa.

--
  • illegal.alien 07.08.19, 23:23
    Tak, ale ta osoba de facto nigdy Brytyjczykiem nie była, a pierwszy paszport był wydany w wyniku pomyłki urzędniczej. (Dla mnie to jest skandal, ze do tych ‚pomylek’ (nie wierze, ze to pomyłki, ale to osobna kwestia) dochodziło na taka skale i ze w wyniku pomylki urzędu ludzie nagle się dowiadują, ze nie są Brytyjczykami - sorry, ale konsekwencje powinien ponieść urząd, a nie obywatel).

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • boo-boo 08.08.19, 14:53
    Miałam nieprzyjemność zetknąć się z taką niekompetencją urzędniczą więc wierzę, że jest to możliwe- niestety.

--
  • princesswhitewolf 13.08.19, 14:48
    >Ale po - zwłaszcza twardym - Brexicie nic nie stoi na przeszkodzie żeby do grup BOTC, BN(O), BPP, BOC i BS dodać coś w rodzaju EQJ (European Queue Jampers...) i zacząć ich negatywnie odróżniać od Brytyjczyków z dziada pradziada

a znajdz tu takiego z dziada pradziada. Good luck lol

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka