Dodaj do ulubionych

Europejska Karta Ubezpieczenia Medycznego

14.08.19, 17:30
Europejska Karta Ubezpieczenia Medycznego. Wraz z wyjsciem z UE nasze brytyjskie wydanie tychze kart nie bedzie wazne. Wg punktu 4.2 ponizszej formy nasze dzieci o ile posiadaja obywatelstwo polskie moga wystapic o ta karte w Polsce. Czy juz sie ktos staral?

www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/zalatw_sprawe_krok_po_kroku/ekuz/nowe_po_tekst_jedn._581/2018/wniosek_ekuz_pobyt.pdf
Edytor zaawansowany
  • plain-vanilla 14.08.19, 19:01
    Ale to karta do innych państw członkowskich. Jeśli wystąpisz o wydanie w Polsce, to używać jej w Polsce nie można. A tutaj przecież masz dostęp do świadczeń medycznych. Czy raczej planujesz o wystąpienie o kartę w Polsce, żeby używać na wakacjach w Europie? Bo nie nadążam.
  • plain-vanilla 14.08.19, 19:05
    Ja myślałam o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Myślę, że zrobię to w Polsce, bo zdecydowanie większy wybór i ceny niższe. Jakoś nie pasuje mi aplikowanie o kartę w kraju, w którym dziecko nie mieszka i w którym się nie urodziło, żeby zaoszczędzić. Podatków też żadnych nie płacimy w Polsce, więc nie wiem, czemu NFZ miałby finansować leczenie mojego dziecka na wakacjach w Hiszpanii czy Portugalii.
  • princesswhitewolf 14.08.19, 19:52
    >Jakoś nie pasuje mi aplikowanie o kartę w kraju, w którym dziecko nie mieszka i w którym się nie urodziło, żeby zaoszczędzić

Jest to w pelni legalne i nie ma wymogu urodzenia w PL czy zamieszkania na stale. Samo obywatelstwo jest wymogiem. Zawsze to ubezpieczenie w innych krajach EU
  • plain-vanilla 14.08.19, 20:08
    Gdzie napisałam, że jest taki wymóg?
    Napisałam, co myślę o fakcie aplikowania o kartę EKUZ w Polsce. Ty sama zrobisz, co będziesz chciała. Polscy podatnicy będą finansowali koszty leczenia twojego dziecka za granicą na wakacjach, bo w końcu ktoś będzie musiał za to zapłacić.
  • princesswhitewolf 14.08.19, 20:12
    Wszyscy obywatele UK( nie tylko dzieci) czy mieszkaja w UK na stale czy nie tez maja prawo do leczenia w UK. Takie sa przywileje z racji bycia obywatelem.
    Po co ci obywatelstwo skoro nie mieszkasz w Polsce zatem lol?
  • plain-vanilla 14.08.19, 20:24
    Proszę:
    The NHS does not normally provide free hospital treatment for
    people who do not reside in the UK even if they are UK nationals

A pytanie o moje polskie obywatelstwo? Co to ma do rzeczy w tym wątku? Pamiętam jatki na tym forum, bo ktoś się pytał o benefity. Zawsze miałaś mocne zdanie na ten temat. Chcesz naciągać system, to twój wybór. W końcu skoro to legalne, to możesz zaoszczędzić kilka groszy.
  • princesswhitewolf 14.08.19, 21:30
    A skad to? Bo widzisz mam przyjaciela, obywatela UK, ktory mieszka w USA.Regularnie sie leczy od lat w UK.

Naciagac system mozna TYLKO gdy sie robi cos nielegalnie

>Pamiętam jatki na tym forum, bo ktoś się pytał o benefity. Zawsze miałaś mocne zdanie na ten temat.

Oczywiście bo nielegalne siedzenie na benefitach i oklamywanie systemu jest fuj.

Nie widzisz roznicy, a ja widze i to duza. Prawo obywatelskie to nie naciagactwo na benefity pt. Maz niby nie pracuje ale zaiwania na budowie a pobiera benefity w UK i nad Wisłą.

Ja uwazam ze kazdy obywatel powinien miec prawo do leczenia w swoim kraju.

Szanuje ze masz inny poglad ale wiesz...to twoj poglad
  • plain-vanilla 14.08.19, 23:23
    To się zgadzamy w tym, że mamy inne poglądy. Więcej nie będę na ten temat pisać, bo szczerze to szkoda mi czasu.
  • illegal.alien 15.08.19, 08:34
    Princess, polecam Ci lekturę: www.gov.uk/guidance/nhs-entitlements-migrant-health-guide
    W tekście jest link do ustawy, gdybys chciała źródeł pierwotnych.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 15.08.19, 10:07
    ambiguous jak zwykle tego typu teksty

Individuals who are not ordinarily resident in the UK may be required to pay for their care when they are in England. However, some services and some individuals are exempt from payment.

nie ma zreszta to znaczenia dla mojej rodziny bo wszyscy obatele zyjacy w UK
  • princesswhitewolf 15.08.19, 11:00
    mam na mysli ze dziwnie niejasne jest to co jest kursywa. Faktem jest ze moj przyjaciel nie placi
  • illegal.alien 15.08.19, 15:29
    Wyjatki sa tam rowniez wymienione - dla mnie jest to dosc jasne.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 15.08.19, 15:58
    no ale moj znajomy jakby nie podlegal tymze wyjatkom... I badz tu madry. Normalnie facet wiekszosc czasu zyje w USA(muzyk) gdzie placi podatki i wpada co jakis czas do UK i tu sie leczy ( tu sie urodzil)
  • princesswhitewolf 15.08.19, 16:02
    jest podczepiony na moim fbooku i pewno go widzisz
  • illegal.alien 15.08.19, 16:23
    Princess, jezeli on wchodzi do lekarza I nie chwali sie na dzien dobry, ze mieszka w Stanach, to po prostu nikt go nie sprawdza - co nie znaczy, ze to jest legalne.
    Ja sie w lutym przeprowadzilam, a jestem zarejestrowana nadal w starej przychodni - on mogl sie nie wyrejestrowac ze swojej lokalnej przychodni I nikt tego nie sprawdzil/zauwazyl ze facet sie przeprowadzil I tyle.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 15.08.19, 16:33
    mozliwe ze to tak z nim jest wlasnie, ze sie nie chwali.
  • glasscraft 14.08.19, 20:25
    Polskiego obywatelstwa tak latwo pozbyc sie nie mozna niestety. Wydawaloby sie, ze wystarczy oswiadczenie ze mieszka sie w XYZ od ilus tam lat i nie zwiazkow z PL - tak jak nabywa sie polskie obywatelstwo bez pytania, czy sie je chce tak samo trzeba prezydenta PL poprosic, a on/ona moze albo nie stwierdzic, ze to ok. Za spora kaske, bo jako ze Polska papierem stoi, trzeba na wszystko dostarczyc swistek.

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • princesswhitewolf 14.08.19, 20:27
    To byl przekorny zart. Nie kaze sie jej pozbywac:)

W Polsce rownie trudno sie wypisac z parafii. Pamietam ze od 15 rz na religie nie chodzilam a ksiądz mi wysylal.swiadectwo do konca ogolniaka poczta...lol
  • glasscraft 14.08.19, 20:30
    No jak mowie - Polska papierem stoi :-)

--
    Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
  • illegal.alien 15.08.19, 08:04
    Większość ubezpieczeń wymaga, żebyś w dniu wykupienia była w kraju, w którym wykupujesz (czesto podróżuje z moimi rodzicami i wykupujemy ubezpieczenia osobno, właśnie dlatego).

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 14.08.19, 19:51
    >Ale to karta do innych państw członkowskich

Nie wiem gdzie ty spedzasz wakacje ale my jeszcze w tym roku bedziemy we Francji dwa razy i raz w Hiszpanii....
  • princesswhitewolf 14.08.19, 19:54
    >to używać jej w Polsce nie można.

Obywatele do roku 18 maja prawo do leczenia za darmo w PL bez karty jakiejkolwiek a tylko na podst obywatelstwa nawet jesli ich rodzice takiego prawa nie maja bo nie placa ubezpieczenia w PL. Na tej samej podst wydaja Europejska karte dzieciom
  • steph13 15.08.19, 00:24
    Nie wiedzialam ze as tak kiepsko tzw progesjonalnym ludziom sie powodzi, ze musza naciągać inny kraj na ubezpieczenie dla dzieci zamieszkałych w UK. Jaki jest sens takiej emigracji? Następny przypadek siedzenia okrakiem na płocie aż drzazgi. zaczną uwierać, zeby tylko zaoszczędzić. Ale mentalność.
  • princesswhitewolf 15.08.19, 11:02
    naciaganie jest w momencie gdy sie oszukuje i robi cos nielegalnie. Tutaj to jest legalne jak najbardziej i nie ma NIC wspolnego z naciaganiem. Tak samo jakbys twierdzila, ze nie mam prawa obywatelskiego glosowac w Polsce- a mam.
  • princesswhitewolf 15.08.19, 11:04
    panstwo z pewnoscia by zastrzeglo ze dziecko musi byc dzieckiem pracujacego rodzica na terenie Polski gdyby mialo byc inaczej. Dokladnie tak samo jak zastrzeglo ze dorosli musza placic ubezpieczenie w PL i rezydowac w PL. Co do dzieci objelo dzieci obywateli mieszkajacych gdzie chca.
  • sylwus34 15.08.19, 14:00
    Poziom pogardy do drugiego człowieka, u ciebie Steph nieprawdopodobny. Czyżby ta, osławiona już tutaj " kultura angielska" cię tego nauczyła?
  • sylwus34 15.08.19, 14:10
    Biedna Steph, oj dużo mógłbyś jeszcze nauczyć z mentalności z Grójca rodem.
  • princesswhitewolf 15.08.19, 14:53
    po prostu sa ludzie ktorzy nie potrafia przebolec ze 100 lat temu ktos mial inna opinie o czymstam. Do konca zycia trzymaja uraze.
    Podczas gdy ze mna jest tak ze raz sie zgadzam a raz nie, w zaleznosci co tam uwazam a nie w zaleznosci od osoby ktora pisze.
  • ilonka45 16.08.19, 14:22
    "tzw progesjonalnym ludziom"
    Princess nie jest tzw profesjonalna, tylko JEST profesjonalna osoba, ktora skonczyla studia I pracuje, wychowujac sama synka, w przeciwienstwie do kogos kto cale zycie "przy mezu" nigdy profesjonalnie nie pracowal...
    "Następny przypadek siedzenia okrakiem na płocie aż drzazgi."
    Wiem, ze to do mnie przytyczka, mnie jakos brak angielskiego paszportu nie powstrzymal przed skonczeniem studiow, wychowaniem syna na porzadnego obywatela I osiagenicia pewnego recognition (dwie nagrody za design)
    "Ale mentalnosc"
    Twoja akurat sie nie zmienila, ta sama pogarda, szczegolnie w stosunku do rodakow (sorry, zapomnialm, ze z dziada pradziada Angielka) jak u kogos za czasow PRL...
  • illegal.alien 15.08.19, 08:06
    Wykupiłam całej naszej rodzinie ubezpieczenie podróżne na cały świat za £85 funtow - obejmuje również sporty zimowe, bo uprawiamy. Nie wiem, po co mi EKUZ/ehic w takiej sytuacji :)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 15.08.19, 09:29
    powiedz wiecej o tym ubezpieczeniu. Na jaki okres czasu?
  • illegal.alien 15.08.19, 15:24
    Na rok. Potrzebowalismy takie, ktore obejmuje rowniez Afryke, bo jedziemy w grudniu do Zim. Mialo wszystko, czego mi bylo potrzeba, lacznie z rekompensata za odwolanie wycieczki (a potrzebowalam dosc wysokiej rekompensaty za to, bo do Zim same bilety kosztuja ponad 3K). Wybrane przez comparethemarket.com.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • wiwi1 15.08.19, 09:39
    illegan.alien, tak z ciekawosci to ubezpieczenie to jest ubezpieczenie medyczne czy obejmuje jeszcze cos innego i jest tylko na czas podrozy ( w konkretnym teminie) czy na jakis dluzszy okres czasu?, pytam z ciekawosci, bo £ 85 za cala rodzine to sie wydaje dosyc tanio, oczywiscie w zaleznosci co obejmuje.
    Pozdrawiam:)

--
    Eco Forum UK
  • illegal.alien 15.08.19, 15:27
    Jak wyzej :) polisa na rok, typowe travel insurance obejmuje medyczne (chyba piec milionow limit?), odwolane loty, sporty zimowe, zgubiony bagaz I cala reszte. Kupione przez wyszukiwarke - zalezalo mi na tym, zeby obejmowalo caly swiat. Wykupilam glownie pod katem dzieci, ktore sa teraz z moimi rodzicami w Polsce, ale lecimy tez w grudniu do Zimbabwe na pare tygodni I w lutym na narty - stad odwolanie wakacji I sporty zimowe tez musialy byc w cenie :)

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • illegal.alien 15.08.19, 15:28
    Aha, dopoki EHIC/EKUZ jeszcze nas dotyczy to medyczny excess jest 0 funtow, jak nie masz EHIC/EKUZ to £99.

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • princesswhitewolf 15.08.19, 16:03
    no to trzeba to zrobic do konca nastepnego miesiaca...
  • princesswhitewolf 15.08.19, 16:07
    najlepiej wybierac polaczenia bezposrednie i nie przez Europe az sie sytuacja z lotami ureguluje www.gov.uk/guidance/air-services-from-the-eu-to-the-uk-in-the-event-of-no-deal
  • illegal.alien 15.08.19, 16:21
    Nie widze z drzewka do kogo to, ale jezeli do mnie w kontekscie odwolanych wyjazdow to akurat Brexit mnie tu najmniej martwi ;) Zimbabwe jest na tyle niestabilnym krajem, ze moze sie okazac, ze po prostu bedziemy musieli zrezygnowac z wyjazdu I bez Brexitu (a lecimy przez Etiopie, wiec raczej ok ;)).

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • wiwi1 15.08.19, 17:55
    O kurcze, to cena rzeczywiscie niezla. Ja pare lat temu wykupilam ubezpieczenie na wycieczke krajowa (UK), chcialam, zeby byla mozliwosc zwrotu pieniedzy w razie gdybym zmienila zdanie i nie pojechala miedzy innymi, na 16 dni, za 4 lub 5 osob nie pamietam teraz zaplacilam £ 25 i wydawalo mi sie wtedy, ze cena jest niezla...

--
    Eco Forum UK
  • szczepka75 16.08.19, 07:07
    Ja co roku wykupuje Travel insurance
    Wykupuje tylko na Europę, bez sportów zimowych
    Płacę ok £ 50-60 za 4 osoby .
  • illegal.alien 16.08.19, 08:17
    Wiwi, jak my wykupujemy pojedyncze polisy to tez taka cena wychodzi - dlatego tym razem kupiłam roczna :) (my się zawsze ubezpieczamy, bo mamy różne doświadczenia - szczególnie ze sportów zimowych właśnie. Rekord pobił mój brat łamiąc jednocześnie rękę i nogę ;))

--
    M. - grudzień 2010
    M. - marzec 2014
  • wiwi1 16.08.19, 09:27
    Niezle:)
    dobrze wiedziec w takim razie z tym rocznym ubezpieczeniem...
    Pozdrawiam:)

--
    Eco Forum UK
  • sylaluk1 17.08.19, 00:57
    Hej, my w tym roku w kwietniu zrobiliśmy to samo, polisa na cały świat na rok wyszła nam ok 80 funtów na rodzine. Potrzebowaliśmy na wyjazd do Meksyku lecz ze względu na loty z przesiadka w USA musieliśmy kupić na cały świat. Wyszło nam tylko ok 12 funtów drozej niż na 2 tygodniowy wyjazd. Na szczęście nie korzystaliśmy z ubezpieczenia narazie ale głowa zawsze spokojniejsza jakby co ;).

--
    Pozdrawiam
  • nannyjo32 23.08.19, 14:27
    ja tez zawsze wykupuje polise pred wyjazdem

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka