Dodaj do ulubionych

Can't pay? We'll take it away! O komorniku bedzie

20.09.19, 14:49
Czy komus sie udalo wyegzekwowac w UK dlug na podstawie polskiego wyroku? Dlug alimentacyjny, na razie nie duzo ale co miesiac rosnie bo szanowny tatus "ja-mam-prawa-i-jak-mi-nie-dasz-dziecka-to-cie-pozwe-do-sadu" przestal placic. Mial ktos do czynienia z komornikiem w UK? Mieszkam w Szkocji ale historie z Anglii tez mnie ciekawia. Pikanterii dodaje fakt ze Brexit tuz, tuz i ten polski wyrok to sobie bedzie moze zaraz w ramce na scianie powiesic, bo juz nie bedzie automatycznie uznany i dopiero zaczna sie schody. Na stronach szkockich komornikow informacji niewiele, przynajmniej na temat uslug dla osob fizycznych. Wyslalam maile do wszystkich, jeden odpisal poprosil o skan dokumentow i mysli. Do prawnikow od spraw rodzinnych niestety nie mam zufania, wszyscy jak jeden maz odradzaja pojscie do sadu w kazdej sprawie, a jesli juz to chca tysiac funtow na dzien dobry. I tylko listy by pisali, za setki funtow, ktore moj byly tylko ignoruje wiec szkoda tylko moich pieniedzy. Co robic, drogie bravo?;-)
Edytor zaawansowany
  • aniaheasley 20.09.19, 16:19
    Moge tylko sie wypowiedziec od strony zawodowej. Mialam w ciagu ostatniej dziesieciolatki dwie, slownie dwie takie sprawy, gzie ojciec trafil do sadu w UK na sprawe karna za nieplacenie polskich alimentow zasadzonych przez sad w Polsce. To byly w obu przypadkach jakies ogromne sumy, i w obu przypadkach sad tutaj w UK mu ustalil nakaz splacania jakos w ratach. Tylko niestety ale ja widze tylko wycinek sprawy, nie znam calego podloza. Wiem, ze w jednej sprawie matka wynajela tutaj adwokatow, i to oni pomogli jej te sprawe zglosic do sadu.
    Mysle, ze zaczynanie od komornika do niczego nie doprowadzi, to jest budowanie domu od dachu troche. Komornik musi miec zlecenie z sadu w UK, zeby miec podstawe prawna dzialania.

--
    Ania's Poland
  • alannda 20.09.19, 17:27
    aniaheasley napisała:

> Komornik musi miec zlecenie z sadu w UK, zeby miec podsta
    > we prawna dzialania.
    >

Obawiam sie ze nie masz racji. Prawo Uni Europejskiej stanowi wyraznie ze wyrok wydany w jednym z krajow czlonkowskich jest automatycznie wazny we wszystkich pozostalych.

Once you have obtained a judgment in your favour, that judgment is automatically recognised in every EU country. The judgment may be refused only in exceptional cases.

Cytat ze strony komisji europejskiej ponizej:

To enforce a judgment in another EU country, the applicant can go directly to the enforcement authorities in another EU country. For example, if a person is owed money they can have the judgment recognised and enforced in the country where the debtor has assets without any intermediary procedure ('exequatur').

Dzwonilam kiedys do sadu, zaraz po tym jak wyrok dostalam zeby zapytac jak mam go "zarejestrowac" w UK i tez mi powiedzieli ze nie musze. Kwestia tylko teraz jak go wyegzekwowac.
  • aniaheasley 20.09.19, 18:06
    Aaaa, no jak Ty sie chcesz powolywac na 'prawo Uni Europejskiej', to faktycznie moze lepiej bedzie jak sobie ten polski wyrok w ramke oprawisz, tak jak Ci Niyaa radzi ;)

--
    Ania's Poland
  • alannda 20.09.19, 18:14
    Poki co to jeszcze w Unii jestesmy;-) Moze Boris jakiegos deala wytrzesie z rekawa w ostatniej chwili i jakis okres przejsciowy bedzie.
  • niyaa 20.09.19, 16:26
    Mozesz sobie oprawic w ramki. W pl mozesz zlozyc do komornika ktory bedzie naliczal oraz jak jak dlug urosnie I bedzie mozna za rzucic celowe uchylanie sie od placenia mozesz zlozyc do prokuratury zawiadomienie o popelnieniu przestepstwa.
  • niyaa 20.09.19, 16:29
    W uk pl wyrokiem nic nie zrobisz zreszta zbrytyjskim tez bo wystarczy ze pan zaplaci £5 I ma z glowy. Bo o ile w pl nie placenia alimentow to przestepstwa I tyle w uk nie ma takiego obowiazku.
  • alannda 20.09.19, 17:30
    niyaa napisał(a):

> W uk pl wyrokiem nic nie zrobisz zreszta zbrytyjskim tez bo wystarczy ze pan za
    > placi £5 I ma z glowy. Bo o ile w pl nie placenia alimentow to przestepstwa I t
    > yle w uk nie ma takiego obowiazku.

Co przez to rozumiesz?

Cytat ze strony rzadowej:

A paying parent can be taken to court over unpaid child maintenance. Things the courts can do include:

sending bailiffs (Sheriff Officers in Scotland) to a paying parent’s home to take and sell their belongings to get the child maintenance owed
    sending a paying parent to prison
    collecting money that’s owed to the paying parent by someone else and using this to pay the child maintenance owed
    forcing the sale of a property and using the money to pay the child maintenance owed

• niyaa 20.09.19, 19:52
    Rozumiem przez to ze... Wyrok z pl mozesz sobie oprawic w ramki :) enjoy 🤣 jesliojciec zdeklaruje ze jest tyle w stanie placic I bedzie placil regular ie chocby £5 tyg to tyle wlasnie bedzie placil I nic mu nie zrobisz nawet w pl bo wtedy nie kwalifikujesz sie ze sie uchyla bo placi a ze to smiechna sali... Coz...
    Rozumiem ze jestes rozgoryczona faktami ktore nie sa po Twojej mysli ale pozostale Ci zaakceptowac. Dlug a alimenty to w uk dwie rozne kwestie.
    Nie masz mozliwosci wyegzekwowania w uk zasadzonych alimentow w pl. Jedyne Co mozesz zrobic to wyslac Wyrok do komornika w polsce a ten bedzie naliczal alimenty, odsetki I oaty za swoje uslugi.
  • alannda 20.09.19, 22:20
    A co ten komornik w Polsce z tym zrobi? Wysmieje mnie bo ani ja, ani dluznik w Polsce nie mieszkamy. I tak, jestem rozgoryczona, bo wyglada na to ze ojciec w tym kraju ma tylko prawa a zadnych obowiazkow.
  • niyaa 20.09.19, 22:24
    Komornika bedzie naliczal a dluznik jesli nie bedzie placil do stanie wezwanie do prokuratury/bedzie poszukiwany ogolnie jego zycie bedzie utrudnione I to na tyle. Mam na papierze na ta chwile ponad 100 tys zl...
  • niyaa 20.09.19, 22:28
    Nie musisz mieszka w pl zeby polski wyrok sadu wyslac do komornika w pl. Ogolnie ta droga moze bardziej zachecic do placenia tych alimentow bo w pl nie placenia to przestepstwo...
  • alannda 20.09.19, 22:38
    Ale do ktorego komornika? Nie ma rejonizacji jak z sadem?
  • niyaa 20.09.19, 22:44
    Nie ma rejonizacji z tego co pamietam, ja wskaxalam tez moja make jako pelnomocnika na wypadek gdyby jakas korespondencja do mnie nie dotarla to pelnomocnik tezja otrzyma, przy czym ja sie nie spodziewam info ze sa pieniadze a raczej jest update odnosnie kwoty.
  • alannda 20.09.19, 22:47
    Ja sie zadnych pieniedzy tez nie spodziewam. Chodzi mi bardziej o dowody na to ze sie uchyla od placenia. Na wypadek jakby mu kiedys do glowy przyszlo pozwac syna o alimenty dla siebie.
  • niyaa 20.09.19, 22:50
    Jesli chcesz uniknac takiej sytuacje to musisz pozbawic go wladzy rodzicielskiej tylko w tym przypadku nie bedzie mogl wystapic do syna o alimenty
  • alannda 20.09.19, 22:52
    Nie mam podstaw do pozbawienia go wladzy rodzicielskiej. Bycie idiota sie raczej nie kwalifikuje;-)
  • niyaa 20.09.19, 22:55
    W takim razie bedzie bedzie mogl wystapic o aliment do syna, uchylanie sie od placenia alimentow nie ma nic do rzeczy.
  • alannda 20.09.19, 22:51
    Wygooglalam komornika i pisze ze rewirem komorniczym jest obszar wlasciwosci sadu rejonowego wiec raczej nic tam nie zdzialam bo jak mowilam mieszkamy oboje w UK
  • niyaa 20.09.19, 22:53
    Chodzi o sad ktory wydal orzeczenie
  • niyaa 20.09.19, 22:57
    W pl. Nie ma znaczenia gdzie mieszkacie. Masz prawo mieszka wszedzie a adres dluznik a mozesz wskazac jesli znasz jesli nie to komornika wystapi zeby policja ustalila... Widzisz mine pana taty na granicy 😂
  • alannda 20.09.19, 23:02
    I wpisalas adres dluznika w UK? Na stronie komornika wyraznie jest napisane jakie miejscowosci obejmuje. Dla mnie to troche dziwne ze zajmowalby sie czlowiekiem ktory w Polsce nie mieszka od kilkunastu lat.
  • niyaa 20.09.19, 23:03
    Obejmuje sady chodzi o miejsce wydania wyroku a nie zamieszania dluznika.
  • alannda 20.09.19, 22:58
    Masz jakas podstawe prawna do tego?
  • niyaa 20.09.19, 23:02
    Do czego?
  • alannda 20.09.19, 23:07
    Ze rejonizacja dotyczy miejsca wydania wyroku a nie zamieszkania dluznika
  • niyaa 20.09.19, 23:10
    Nie bo nigdy nie potrzebowalam podstawy prawnej. Zanioslam wyrok do komornika podalam swoj adres I jego w uk I wskazalam moja make jako pelnomocnima zeby dostawala listy a I do sadu tu potrzebowalam papiery to poszla I odebrala. Komornika sobie liczy.
  • niyaa 20.09.19, 23:11
    Moze masz opcje pozwac dziadkow o aliment zeby zmotywowac ojca?
  • niyaa 20.09.19, 23:29
    Jesli ktos sie bedzie upieral to wyslij do komornika wlasciwego dla ostatniego miejsca zamieszkania w pl I tyle. To jedyne Co mozesz zrobic
  • niyaa 20.09.19, 20:03
    Wiec Co robic? Pogodzic sie z faktami a na odreagowanie moze ramki diy??
  • aniaheasley 20.09.19, 21:39
    No dobra, sprobuje jeszcze raz. Tylko mam wrazenie, ze pytasz o rade, ale i tak 'wiesz lepiej' ;)

Po pierwsze wynajmij adwokata, ktory Cie przez ten labirynt przeprowadzi. Uzyj sily perswazji, to moze sie zgodzi na no win no fee basis.
    Zloz wniosek do brytyjskiego sadu o egzekwowanie nakazu alimentacyjnego z Polski. Do sadu, nie do komornika. Trust me.
    Po zatwierdzeniu (endorsement) nakazu polskiego sadu przez sad brytyjski powstanie podstawa prawna sciagania alimentow, poprzez attachment of earnings, itp.

www.gov.uk/government/publications/mla-guidelines-for-foreign-authorities-2012

expatriatelaw.com/enforcing-foreign-maintenance-orders-england/?utm_source=Mondaq&utm_medium=syndication&utm_campaign=View-Original

--
    Ania's Poland
  • niyaa 20.09.19, 22:11
    Taaa a teraz z teorii przeniesmy sie do realiow....
  • alannda 20.09.19, 22:16
    aniaheasley napisała:

> No dobra, sprobuje jeszcze raz. Tylko mam wrazenie, ze pytasz o rade, ale i tak
    > 'wiesz lepiej' ;)

No wlasnie nie wiem, dlatego pytam. Teorie znam, ale co z tego jak nikt nie wie jak to w praktyce zastosowac.

> Po pierwsze wynajmij adwokata, ktory Cie przez ten labirynt przeprowadzi. Uzyj
    > sily perswazji, to moze sie zgodzi na no win no fee basis.

Gdzie tacy sa? To chyba jak noge zlamiesz na chodniku;-) Jeszcze nie znalazlam adwokata, ktory by wiedzial co zrobic z tym moim polskim wyrokiem.

> Zloz wniosek do brytyjskiego sadu o egzekwowanie nakazu alimentacyjnego z Polsk
    > i. Do sadu, nie do komornika. Trust me.

Toz mowie ze do sadu dzwonilam to mi powoedzieli ze nie trzeba. Moze w Szkocji jest inaczej niz w Anglii.

> Po zatwierdzeniu (endorsement) nakazu polskiego sadu przez sad brytyjski powsta
    > nie podstawa prawna sciagania alimentow, poprzez attachment of earnings, itp.
    >
    > www.gov.uk/government/publications/mla-guidelines-for-foreign-authorities-2012
    >
    > expatriatelaw.com/enforcing-foreign-maintenance-orders-england/?utm_source=Mondaq&utm_medium=syndication&utm_campaign=View-Original
    >

Dzieki za linki, poczytam.
  • niyaa 20.09.19, 22:32
    Aha a Co do tego pozywania to iowszem tatus ma racje ze Cie moze pozwac I prxeciagnac po sadach nawet jesli w pl jest pozbawiony wladzy rodzicielskiej... Sad zbada sprawe chocby w efekcie koncowy przegral z kretesem. Nie placenia alimentow nie jest brane pod uwage w sprawe o ustalenie kontaktow
  • niyaa 20.09.19, 22:34
    Wiem ze nie to chcialas uslyszec I zapewne cala sie gotujesz az dymisz, wiem, rozumiem. Ale takie sa fakty.
  • alannda 20.09.19, 22:43
    Wiem ze alimenty i kontakt to sa dwie odrebne sprawy. Chodzilo mi bardziej o fakt ze ojciec ma prawa, ale nie ma zadnych obowiazkow. Co dla mnie konkretnie od paru lat oznacza ze nie moge sobie nic zaplanowac na czas kiedy dziecko powinno byc z nim, bo on ma prawo ze swojego prawa nie skorzystac. Co wiecej musze oplacac opieke dla dziecka w jego terminach bo nigdy nie wiem czy sie pojawi czy nie, a ze mna nie gada.
  • niyaa 20.09.19, 22:49
    To chyba jeszcze nie jest ekstremalna sytuacje bo dziecko nie deklaruje ze nie chce widywac ojca... Niestety to wszystko to sa konsekwencje zlych wyborow ktore trzeba poniesc. Rozumiem Cie serio I wiem ze to walkaz wiatrakami szkoda nerwow

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka