Dodaj do ulubionych

House extension- oplaca sie czy nie?

25.11.19, 17:42
Minal dobry rok od kupienia pierwszego domu i generalnie jestesmy zadowoleni. Dom jest cieply i suchy, lokalizacja super, ale troche malo miejsca, tzn salon moglby byc wiekszy, no i mamy tylko 2 sypialnie, ok nam starcza, ale czasami mama nas odwiedza i wtedy jest problem, no i ....suszarke do prania mam w sypialni🤨
Caly czas zalozenie bylo takie, ze pomieszkamy dwa lata i kupimy cos lepszego. Ale widze, ze na to cos lepszego nie ma co liczyc🤨, a ten dom od biedy moze byc.
No i teraz mysle sobie, czy by nie zrobic malej jednopoziomowej dobudowki z tylu domu tzn powiekszyc troche salon, plus zrobic maly utility room 🤔? Jestesmy minimalistami, wiec mowie o max 15mkw. Zakladam, ze £20k wystarczy. Ale czy warto? Dom jest terrace house, maly, ma tylko 2 sypialnie. Jesli kiedys bedziemy chcieli go sprzedac, to taka inwestycja moze sie kiepsko zwrocic. Co myslicie? Warto sie w ogole za cos takiego brac?

--
Simplicity is the ultimate sophistication. Leonardo da Vinci
Obserwuj wątek
    • glasscraft Re: House extension- oplaca sie czy nie? 25.11.19, 17:53
      Warto, jezeli ta dobudowka jest Ci potrzebna i ulatwi Ci zycie. Czy przy sprzedazy odzyskasz kazdego £, ktorego w dobudowke wlozylas, pewnie nie ale jednoczesnie - jezeli beda dwa podobne domy na sprzedaz, jeden z dobudowka i jeden bez, to wydaje mi sie, ze ten z dobudowka sprzeda sie szybciej/za wyzsza cene.

--
      Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
      • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 25.11.19, 18:56
        Teoretycznie tak, ale dobudowka nie wniesie dodatkowego pokoju, jedynie powiekszy nieco juz istniejacy. 2 bed houses nie sa az tak popularne, eh....chyba odpowiedzialam sobie juz sama: jesli mam nie sprzedac tego domu w ciagu najblizszych 10 lat, to tak, podniesie moj komfort i nieznacznie wartosc domu. jesli mam zamiar sprzedac w ciagu 5-9 lat, to sie nie oplaca:-)

--
      • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 25.11.19, 19:33
        Wydaje mi sie ze znaczenie zawyzylas koszty. Wg mnie koszt powiekszenia pokoju to tak z £10k max £13 z calkowitym wykonczeniem ale to naprawde juz max. Biorac pod uwage ile zbieraliscie sie do zakupu to do sprzedaxy moze byc podobnie 🤣pod wiatr 🤣 wiec warto ta przybudowke rozwazyc. A przede wszystkim zrobic wycene, nie strzelac. 5-9lat to kawal czasu a I gwarancji ze zechcecie sprzedawal nie ma...
      • aniaheasley Re: House extension- oplaca sie czy nie? 25.11.19, 20:07
        Mnie sie wydaje, ze £20k to realistyczna cena, no chyba ze w NI koszty remontow sa o wiele tansze niz w Londynie. Tym bardziej ze wspominasz cos tez o utility room.
        Ja bym radzila powiekszac. W poprzednim domu zrobilismy kilka prac 'nieznacznie powiekszajacych' przestrzen zyciowa, w tym conservatory za kuchnia, i nigdy tego nie zalowalismy, ta odrobina wygody wiecej duzo znaczyla.

--
        Ania's Poland
    • yuka12 Re: House extension- oplaca sie czy nie? 25.11.19, 20:47
      Nasz dom ma dobudówkę i jak ją w całości wyremontujemy, mamy szansę orzymać przy sprzedaży 10-20"% więcej niż podobne domy ale bez dobudówek w okolicy.
      Właśnie ze względu na większą powierzchnię użytkową (salon i kuchnię). Nie mówiąc o większym komforcie 😀.

--
      "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
      • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 09:14
        Najwiekszym problemem jest fakt, ze nawet jak wydam £15, to wartosc tego domu wzrosnie max tylko 5k. Tego typu domy akurat, nie przebija pewnej granicy cenowej tj jak jest to z domami semi-/detached. Stad ta rozterka. Cena £20 moim zdaniem nie jest zawyzona, ppniewaz trzeba by w zwiazku z tym jeszcze ogrod przekopac (teraz jest 3-poziomowy😏). Gdyby to byl semi, albo detached to bym sie tak nie zastanawiala.
        Z drugiej strony mysle sobie, ze wiekszy salon by sie przydal, dodatkowy bedroom tez, plus jakis utility i ogrod przekopac....hmm nie latwiej inny dom kupic?
        Tylko mortgage ciezko bedzie dostac nowy😏 Domy ktore by mi odpowiadaly kosztuja ok £160k (wiem, wiem NI!), nasz kupilismy za £120, jak dobudowke za £20 dodamy, to wart bedzie max £125k. Czyli wtopa ok £15k😏 Z drugiej strony nowy mortgage dostaniemy na max £140k 🤔 i co tu madrego wymyslec.

--
        • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 11:27
          Doprawdy trudno mu wyobrazic sobie poziomowanie ogrodu w przedziale 7-10k... No ale niech Ci bedzie. Nie wiadomo ile dom bedzie wart w chwili kiedy wystawicie go na sprzedaz I jesli go wystawicie. Za to z pewnoscia sprzeda sie szybciej niz pozostale w okolicy wlasnie przez prace. Przestrzeni zyciowa tez sie poprawi. A tak za 9lat bedziesz sie zastanawiam, dlaczego ja tej przybudowke nie zrobilam, mialabym z glowy a nie gniotlam sie a teraz tu bede umierac I tak. No chyba ze syn sie wyprowadzi to wtedy odzyskasz pokoj i na jedno wyjdzie, gorzej jak sie nie wyprowadzi a jeszcze synowa przyprowadzi-myslac dlugoterminowo.
        • alannda Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 14:22
          cherrie napisała:

> Najwiekszym problemem jest fakt, ze nawet jak wydam £15, to wartosc tego domu w
          > zrosnie max tylko 5k. Tego typu domy akurat, nie przebija pewnej granicy cenowe
          > j tj jak jest to z domami semi-/detached. Stad ta rozterka. Cena £20 moim zdani
          > em nie jest zawyzona, ppniewaz trzeba by w zwiazku z tym jeszcze ogrod przekopa
          > c (teraz jest 3-poziomowy😏). Gdyby to byl semi, albo detached to bym sie tak n
          > ie zastanawiala.
          > Z drugiej strony mysle sobie, ze wiekszy salon by sie przydal, dodatkowy bedroo
          > m tez, plus jakis utility i ogrod przekopac....hmm nie latwiej inny dom kupic?
          > Tylko mortgage ciezko bedzie dostac nowy😏 Domy ktore by mi odpowiadaly kosztuj
          > a ok £160k (wiem, wiem NI!), nasz kupilismy za £120, jak dobudowke za £20 dodam
          > y, to wart bedzie max £125k. Czyli wtopa ok £15k😏 Z drugiej strony nowy mortga
          > ge dostaniemy na max £140k 🤔 i co tu madrego wymyslec.
          >

Ale kupno nowego domu (i sprzedaz starego) tez bedzie kosztowac, koszty agencji, prawnika, prowizja od sprzedazy, wynajem czegos pomiedzy jesli sie dwie transakcje nie zgraja w czasie, stamp duty, firma przeprowadzkowa i sie spokojnie uzbiera te £15k co ich nie chcesz wydac;-) I jesli nie zamierzasz sie wyprowadzic w ciagu najblizszego roku to nie bylabym taka pewna jak ta przybudowka wplynie na wartosc twojego domu. Ja bym sie nie zastanawiala.
          • yuka12 Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 17:01
            Ja też nie. Sami myślimy nad przebudową naszej dobudówki. Znaleźliśmy w starej szafce stare pozwolenie na 2 piętra (parter i pierwsze), a mamy w tej chwili tylko kawałek parteru. Albo rozbudujemy jeszcze parter, bo też nam bardzo brakuje utility room.

--
            "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
        • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 19:31
          Cherrie no cycki wiedna! Podalam Ci zrodlo, przyklad ceny I zdjecie. Napisz do czlowieka, pogadaj, niech Ci zrobi wycene. A nie znalazlas on ma taka cene to wszyscy taka maja. Czy Ty szukasz wszystkiego od najdrozszego do najtanszego, bo ja owszem ale tylko jak chce poogladac a nie kupic.
          • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 26.11.19, 19:34
            Z ogloszenia mozna wnioskowac ze pan jest otwarty na dyskusje, maja oferte - 10% aktualne. Dodatkowo jesli chodzi o koszt to moglbys ubiegac sie o granta na rozszezenie dzialalnosci lub zaadaptowanie miejsca pracy-nazewnictwo wg tego jaka scheme jest dostepna zeby dostac ta dotacje.
            • panixx Re: House extension- oplaca sie czy nie? 27.11.19, 01:16
              Jesli kupujesz lokale jako inwestycje, to pewnie nie oplaca sie. Ale jak to Twoj wlasny do mieszkania, to przeciez chodzi o twoja wygode i codzienne zycie.
              Ja mam rozbudowany dom na dole. 1) uwielbiam duze przestrzenie do codziennego zycia rodzinnego, 2) specjalnie stworzylismy tzw utility room, zeby miec tam pralke, suszarnie, skladzik, spizarnie. Strzal w dziesiatke! Nie wiem gdzie ja bym to wszystko pomiescila, nie mamy garazu. A najwazniejsze dla mnie to jest miejsce na suszenie prania zima. polecam z calego serca
    • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 29.11.19, 14:41
      Cenowo masakra! Rozmaialam z dwoma “majstrami”, dostalam mailem kosztorys: jeden chce za 16mkw £19k, drugi £23k🙈 Moge zapomniec, bo tej kasy ani nie mam, ani nie zwroci sie przy ewentualnej sprzedazy. Co smieszniejsze za utility room 6mkw chca : jeden £7.5k, drugi £9k. Szok! Az tyle kasy za miejsce na suszarke do prania🤨 Ma przyjsc jeszcze jenen tubylczy “chlopek roztropek”, ktory dzisla solo. Moze bedzie tanszy, ale boje sie, bo nie ma zadnych papierow ani ubezpieczenia. Nie znam go, wiec hmm🤔 Myslalam, ze tu u nas na prowincji taniej bedzie.

--
          • alannda Re: House extension- oplaca sie czy nie? 29.11.19, 18:53
            Nie mieszkam w Londynie, ale tez nie uwazam zeby te ceny byly zawyzone. Taka przybudowka to jest duzy projekt, oczywiscoe zakladajac ze ma to byc faktyczne powiekszenie domu a nie dobudowka bez kaloryfera i porzadnego dachu. Popros o dokladne wyliczenie materialow i robocizny to zobaczysz ile to jest pracy i dlaczego tak duzo kosztuje.
            • yuka12 Re: House extension- oplaca sie czy nie? 29.11.19, 20:03
              Zgadzam się. My jakieś 3 lata temu rozmawialiśmy luźno ze znajomym budowlańcem w sprawie naszej dobudówku i przebudowa istniejącej już części to było od 10 k w górę. Zresztą same okna i drzwi (duże, przesuwane) kosztowały min. 2 k. My liczymy się z tym, że przebudowa i urządzenie całości (razem z kuchnią) może wynieść nawet 20 tys. funtów przy wykorzystaniu lokalnych materiałów i lokalnej firmy. Więc na razie wykorzystujemy półśrodki odwlekając remont generalny 😀.

--
          • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 29.11.19, 20:57
            Niyaa, nie wiem czemu uwazasz, ze to nierealne ceny. Ja na poczatku szczelilam, ale wyglada na to, ze takie ceny sa w Belfascie. Byc moze w innych czesciach NI, ceny sa inne. W Belfascie sa takie i nie inne. Dzisiaj napisalam nawet dontego goscia od drewnianych bud, no i nie ma sie zmiluj. Ceny drozsze niz za dobudowke. Takie sa fakty.

--
            • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 29.11.19, 21:59
              Wygrzebalam cennik I najdrozszy domek w najwyzszym standardzie 28,12 m2 byl za £19600 z vatem. Od tego odjac - 10%oferty swiatecznej. Albo Ty poprostu tu piszesz ze chcesz prosta dobudowke a majstrowi opowiadasz cuda wianki I on Ci to wycenia. Albo prowadzisz rozmowe tak ze on sobie strzela dodajac w nadziei ze sie polasisz.Serio. Ceny w Belfascie nie sa bardziej zawyzone niz w pozostalych czesciach choc wierze ze jakbys mieszkalaa w Helen's Bay to wycena by poszybowala. Powodzenia!
                • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 30.11.19, 10:14
                  No I gdzie tu masz drozej niz dobudowa wg wycen swoich? Ze juz nie wpomne ze od tych cen mozna odjac - 10%, zaden dodatkowo koszt Ci nie wyskoczy bo jest to cena ostateczna, no I moglabys sie ubiegac o grant pod dzialalnosci. A te domki sa wykonczony w wysokim standardzie. To nie takie Wendy's House.
                  • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 30.11.19, 10:49
                    No, jest drozej bo za murowany 6mkw gosciu chce 7.5k, a drewniany (abstrahujac, ze naniejszy jest mi za duzy, bo sie nie zmiesci) kosztuje 9k. Grantow zadnych nie dostane ( bo one sa tylko dla nowych a nie istniejacych juz biznesow). Poza tym, gdybym nawet dostala, to potem business rates za ten kawalek by mi dowalili takie, ze szybko bym zalowala.

--
                    • niyaa Re: House extension- oplaca sie czy nie? 30.11.19, 12:46
                      Tyle ze czym wiekszy tym tanszy, wiec za £19600 wuchodzi ponad 28m2. Sa grant dla nowy ale tez na rozwoj, na zorganizowanie miejsca do pracy. W zaleznosci jak nazywa sie aktualne scheme gdzie sa jeszcze pieniadze do przyznania, lub jaka schame sie pojawi w nadchodzacym roku I zostawie podany termin kiedy mozna skladac biznes plan I papiery zeby aplikowac. Jakie rates moga Ci dowalic za samozatrudninienie w domu??co Ty opowiadasz?! Cherrie wiesz zakoncze ta dyskusje bo zacxynam sie irytowac. Baba swoje a chlop swoje jak to ujelas. Ja lubie szukac rozwiazanie a Ty lubisz narzekac i szukac tak zeby nie znalezc.
                      • cherrie Re: House extension- oplaca sie czy nie? 30.11.19, 16:10
                        Tez mysle, ze czas zakonczyc dyskusje. Widze, ze masz zero pojecia min. O business rates, ale jak to z Toba bywa myslisz, ze wsztstko wiesz najlepiej. Jeszcze mi powiedz z kim w councilu rozmawialas w sprawie rates. W domu teraz nie place business rates tylko dlatego, ze nue mam wyznaczonego konkretnego miejsca. Jesli na cel biznesowy przeznacze jeden konkretny pokoj, garaz lub dobudowke, to tak rates trzeba placic biznesowe. Ale co ja tam bede Ci tlumaczyc, przeciez Ty wiesz lepiej🤣

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka