Dodaj do ulubionych

czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic do P

14.05.07, 17:37
czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic do Polski. Bardzo prosze o
Wasze rady i opinie. Wynajem mieszkania jest bardzo drogi, wziecie kredytu
okazuje sie w naszym wypadku ok 200-300 funtow miesiecznie tansze. Planujemy
tu zostac na 5 lat, wiec nie wiemy co robic, czy ktos kto troche sie
orientuje w tej tematyce moglby cos nam podpowiedziec. Wydaje sie, ze
rozsadniejsze byloby jednak wziecie kredytu na te 5 lat bo przynajmniej 1/5
mieszkania bedzie nasza. ceny mieszkan ida w gore wiec nie tylko to co
przeznaczalibysmy na wynajem bedzie nasze ale takze ewentualna roznica
(wiekszosc z osob z ktorymi rozmawialam mowi ze ok 10000-20000 rocznie rosna
ceny mieszkan w Londynie) wiec dodatkowo bylyby to duze oszczednosci (choc
nie pewne wcale bop ceny moga sie zatrzymac, a nawet spasc). Jestem w
totalnej rozterce, a na decyzje mam 2 tygodnie. Bardzo prosze doradzcie.
bardzo dziekuje
Obserwuj wątek
    • wyspowamatka Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 15.05.07, 21:13
      Temat jest zlozony wiec niema jednoznacznej odpowiedzi ale z pozytywnych opini
      to moja jest taka ze nawet jak za 5 lat wyjedziecie do polski to mieszkanie
      takowe mozna wynajac przez agencje i wcale nie sprzedawac a na splate kredytu
      przeznaczc przychod z wynajmu.

Ale jakos takos niebardzo mi sie to kalkuluje ze rata kredytu mniejsza niz
      wynajem. My wynajmujemy dom poniewaz wlasnie wynajem jest tanszy niz splata
      kredytu. A dzieje sie to dlatego ze wlasciciel kupil dom lat kilka wstecz i
      splaca mniejszy kredyt wlasnie z naszego przychodu. Tak wiec jezeli teraz by
      kupil ten sam dom i chcial wynajac musial by wziasc trzy stowki wiecej.

Ps. No chyba ze wasz wklad poczatkowy bedzie dosc duzy to rata mniejsza, itd...

--
      Klub Matki Polki w UK
    • kingaolsz Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 15.05.07, 21:55
      Na Waszym miejscu bym kupila.

Ja na przyklad kupujac mieszkanie zakladam, ze po 2 latach i tak bede
      sprzedawac i kupowac wieksze/lepsze itp. i piac sie w gore po szczeblach tzw.
      property lader. 5 lat to duzo czasu i szkoda wyrzucac pieniadze w bloto
      napychajac komus kieszen. Policz sobie ile przez te 60 miesiecy podarujesz
      pieniedzy landlordowi swojemu :)
      Jesli macie fundusze i mozliwosci to radze kupowac - na nieruchomosciach w
      Londynie ciezko stracic ( no chyba, ze bylby ogromny krach, ale sie na to nie
      zanosi).

Pozdrawiam
      Kinga
    • basiak6 Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 15.05.07, 22:50
      Nielatwa decyzja. Scenariusze sa dwa:
      -stopy procentowe w tej chwili ida w gore, od sierpnia poszly w gore z 4.50% do
      5.50% na dzien dzisiejszy. Jesli ktos ma mortgage 200,000 oznacza to roznice
      ponad 100 funtow w splatach miesiecznych (chyba ze ma super deal z fixed rate,
      ale w tej chwili o taka ciezko w zwiazku z rosnacymi stopami procentowymi).
      Jesli dalej pojda w gore, postepowac bedzie hamowanie inflacji cen nieruchomosci
      (zwalnia wlasnie), jesli pojda w gore za bardzo, ceny moga stanac w miejscu a
      nawet spadac.
      -stopy procentowe spadna w przyszlym roku (wielu analitykow tak przewiduje) i
      wszystko bedzie ok i zyskacie na tej nieruchomosci.
      Wliczcie tez sobie koszty bo wiadomo ze troche ich bedzie. I wtedy podliczcie
      czy wam sie oplaca.

Co do wspinania sie po property ladder, my w tej chwili od 3 lat mieszkamy w
      drugim domu ktory kupilismy tutaj i niestety to wspinanie polega na tym ze
      konczy sie z coraz wyzsza mortgage.
      Bo nawet jesli cena naszego domu idzie w gore, to inne tez:)
      --
      Nasze nr 2;-)
      • natina0 Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 16.05.07, 20:59
        na jakiej zasadzie policzyłas ewentulane miesięczne spłaty?czy wziełaś pod uwage
        oprocentowanie,z tego co sie orientuje nie ma szans aby placic mniejszy mortgage
        niz rent(ale moze sie mylę),czy rozmawiałas juz wstepnie z mortgage adviser aby
        zorientowac sie w kosztach?My jestesmy w trakcie kupna i tez planujemy tu
        zabawic kolejne 5 lat,szlak mnie trafia kiedy co miesiac spłacam czyjąś
        inwestycję zamiast swoją,ja uwazam ze warto!
        • vercueil Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 17.05.07, 16:48
          Mysle, ze warto, chociaz trzeba zrobic DOKLADNA kalkulacje. Nam wydawalo sie, ze przy kupnie rata
          bedzie nizsza niz czynsz, ktory placimy, a okazalo sie, ze ze wszystkimi dodatkowymi kosztami wychodzi
          o 200 funtow wiecej. Ale to zawsze wlasny kacik, a nie placenie landlordowi.
          Zastanowcie sie nad dzielnica - czy tam, gdzie chcecie byc jest potencjal na wzrost cen? W londynie na
          razie wszystko idzie w gory, pytanie tylko na jak dlugo.
          --
          O tym jak zatrzymalismy nasze wlasne zyciorysy i zaczelismy pisac nowy...moje szczescia - Zosia
          06.02.2005, Ania i Derik 05.01.2007
        • basiak6 Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 17.05.07, 17:33
          Co do splat to pewnie ze lepiej za swoje placic, niz landlordowi.
          Tyle ze trzeba pamietac ze przez pierwsze lata splacania kredytu za
          nieruchomosc, glowne splaca sie te czesc 'interest'dla banku a w mniejszej
          czesci 'capital' czyli sama pozyczke.
          Jesli ceny domow nadal beda zwalnialy (i jesli stopy procentowe znow pojda w
          gore) moze byc tak ze za te 2-3 lata niewiele sie na tym zarobi, a trzeba
          doliczyc koszty dodatkowe jakie zawsze pochlania dom.
          Taka okazja jak my mielismy, kiedy kupilismy dom w 1999 i sprzedalismy 4 lata
          pozniej za dwa razy tyle na razie nie ma szans sie powtorzyc bo stopy procentowe
          sa dosc wysokie.
          --
          Nasze nr 2;-)
          • kingaolsz Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 17.05.07, 17:51
            Basiu, w Lodnynie na dzien dzisiejszy jeszcze dobrze rosna ceny ( ale ja jestem
            laikiem i pisze tylko z wlasnych obserwacji i doswiadczen). Np. mysmy kupili
            mieszkanie 2 lata temu i mieszkanie w tym czasie zyskalo na wartosci ponad 40%.
            Po odliczeniu kosztow i tak zysk jest duzy :)))
            Z drugiej strony zdaje sobie sprawe, ze wszystko bedzie zwalniac stopniowo. A z
            trzeciej strony - tyle ludzi przybywa na Wyspy ( a w szczegolnosci do Londynu),
            ze powoli robi sie wiecej ludzi niz nieruchomosci i to nakreca rynek. Bardzo
            prezna grupa kupujaca domy i mieszkania sa Polacy, ktorzy maja wbrew pozorom
            niemale pieniadze. Plus ( z uwagi, ze duzo "builderow") odremontowuja wszystko
            i sprzedaja jeszcze z wiekszym zyskiem. No i wszystko sie nakreca ...

Tyle tylko ze spostrzezen kury domowej ;)

Kinga
            • basiak6 Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 17.05.07, 19:20
              Kinga, wierze ci, moj maz ma sporo do czynienia z developerami w Londynie i
              faktycznie rynek nadal kwitnie.
              Ale obojetnie jak to wyglada z boku, inflacja cen nieruchomosci w UK zwalnia i
              bedzie na dzien dzisiejszy zwalniac.
              Londynskie nieruchomosci rosna glownie dzieki zastrzykowi gotowki jaki przynosza
              coroczne bonusy w City, a to dotyczy domow od 1m wzwyz. I tutaj rzeczywiscie
              wychodzi ze ceny nadal rosna.
              Co do Polakow, to akurat ciezko powiedziec ilu zarabia az tyle aby te londynskie
              posiadlosci kupowac..
              W tej chwili rzeczywiscie popyt przewyzsza podaz, ale to jest sprawa regionalna
              a nie ogolno-krajowa.
              Nie mozna sie nastawiac na to ze nieruchomosc zawsze przyniesie nam zysk,
              przekonali sie o tym ludzie pod koniec lat 90tych w UK kiedy rynek ujrzal
              negative equity.
              Trzeba zawsze miec na uwadze ze wartosc domu moze rosnac ale moze i spasc jesli
              warunki ekonomiczne do tego doprowadza. A Bank of England musi zbic inflacje i
              jak widac robi co moze bo ostatnia podwyzka stop to juz czwarta od sierpnia.

Ja jestem jak najbardziej za inwestowaniem we wlasne ale trzeba miec na uwadze
              wszystkie czynniki.
              Drugi dom ktory kupilismy 4 lata temu zyskal na wartosci o prawie 50% po
              rozbudowce, no ale ostatnie lata mimo ze nie tak super jak rok 2001, tez byly
              dobre, stopy byly na granicy 4.00-4.50%.
              Teraz zblizaja sie do 6.00% i wedlug ostatnich doniesien, nie wiadomo czy na tym
              sie skonczy. Moze a nie musi, taka troche loteria:)

No i jakby nie bylo ostatnio wzrasta znow liczba tzw reposessions czyli domow
              zabranych przez niesplacanie i tutaj tez mowi sie o dalszym wzroscie. Banki
              chetnie pozyczaja a ludzie czasem sie przeliczaja:)
              --
              Nasze nr 2;-)
              • kingaolsz Re: Do Kingi:) 17.05.07, 22:52
                Basiu, alez ja bardzo chetnie czytam to co piszesz, bo wiem, ze znasz sie na
                tym zawodowo. Ja podkreslalam, ze moje spostrzezenia sa bardzo
                nieprofesjonalne, lokalne i z doswiadczen :)

Jeszcze nie gratulowalam z okazji ciazy, wiec spiesze nadrobic :) zycze bardzo
                spokojnej ciazy i rozwiazania :)

Kinga
    • 101krotka Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 17.05.07, 23:31
      Ja uwazam,ze kosztykupna wlasnego mieszkania + deposyt sa tak wysokie,ze raczej
      nie oplaca sie brac kredytu tylko na 5 lat.No,chyba,ze zostawisz ten dom potem
      tutaj i go wynajmiesz,ale nawet to wiaze sie z kosztami,ktore niekoniecznie
      bedziesz w stanie pokryc z pieniazkow,ktore wplaca tenants,chyba,zebedziecie
      zarabiac duzo w Polsce.Ceny mieszkan wprawdzie stale rosna,ale czy to wkoncu
      nie "peknie" w ktoryms momencie?A wtedy nie chcialabym byc w twojej skorze,miec
      kredyt na cos,co nie jest warte tyle.No zdrugiej strony mozna przeczekac ten
      okres,w koncu na pewno z powrotem ruszy.

Nie wiem jaka ci oferte zaoferowano,prawdopodobnie checie wziac
      capital+interests,a przy tym trudno mi wyobrazic sobie,ze macie miesieczne
      splaty nizsze niz czynsz,ktory teraz placicie.No chyba,ze macie fixed rate,ale
      i ona tylko na pare lat,a potem remortgage was czeka i znowu koszty.Nie
      wiem,moz emoje poprzedniczki maja racje,moze jestem za ostrozna,ale kupno
      mieszkania to powazna sprawa i jesli nie jestescie pewni ile tu zostajecieto
      obliczylabym dokladnie wszystkie koszta.Pamietajcie,ze jesli cos sie
      zepsuje,trzeba cos wyremontowac to niestety wzystko trzeba juz wyklada z
      wlasnej kieszeni.pozdrawiam.
      • agarem Re: czy brac kredyt jezeli chcemy za 5 lat wrocic 18.05.07, 00:47
        tez mi sie wydaje raczej niemozliwe, ze splata kredytu jest nizsza niz wynajem,
        chyba ze ktos ma solidny wklad do calosci kredytu a to inna sprawa.
        Ja bym sie zastanowila, nad inna opcja. Czy skoro zakladasz, ze wracasz do PL
        za 5 lat, nie kupic teraz czegos w PL bo z tego co sie zapewnie orientujecie
        wlasnie teraz w PL ceny ida (od ponad roku) jak szalone w gore. moze lepiej
        zainwestowac w cos trwalego na przyszlosc w PL.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka