• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

przedawnienie Dodaj do ulubionych

  • IP: *.man.ats.pl 28.06.04, 13:42
    czy ktoś może mi powiedzieć , kiedy przedawnia się kredyt.
    czy napewno po 3 latach, czy po 10 ? jak to jest
    kredyt był prawie wogóle nie spłacany , umowa została wypowiedziana juz 3
    lata temu , żadnych powiadomień o zaległościach , co jest w tym wszystkim
    grane? na co czeka bank.
    Zaawansowany formularz
    • 28.06.04, 14:33
      Optymistycznie: najpilniej strzeżoną tajemnicą bankową jest to, jaki burdel
      panuje w danym banku. Mogło się coś zgubić.
      Realistycznie: bank się nie spieszy. Na razie nalicza odsetki podwyższone, np.:
      30% p.a. za zaległości, a na pół roku przed terminem przedawnienia wystawi BTE
      i skieruje go do sądu - bieg przedawnienia zostanie przerwany.
      • Gość: xx4 IP: *.man.ats.pl 02.07.04, 11:37
        ale po ilu latach kredyt konsubcyjny sie przedawnia po 3 czy po 10 latach ?
        proszę o odpowiedź to dość pilne , gdyż bank wogóle nie odpowiada na moje listy
        • Gość: aiiiii IP: *.acn.waw.pl 04.07.04, 23:06
          3 lata od momentu postawienia zobowiązania w stan wymagalności. Jeśli Bank
          skieruje tytuł egzekucyjny do sądu celem uzyskania klauzuli wykonalności, co
          razem stanowi tytuł wykonawczy, to czas ten ulega przerwaniu, a od momentu
          uzyskania tegoż tytułu roszczenie przedawni się po upływie lat 10. Należy
          podkreślić, ze po 10 latach można skierować do komornika kolejny wniosek o
          wszczęcie egzekucji na podstawie tego samego tytułu i w ten oto sposób kolejne
          10 latek....i tak dookoła Wojtek. Powodzenia:)
          • Gość: wojtas IP: *.brzesko.net.pl 05.07.04, 22:03
            nie mogę sie zgodzić że po 10 bez odzewu bank może wystawić nowy tytuł egzekucyjny,dług jest wtedy przedawniony, co innego jesli bieg przedawnienia był przerywany przez ten okres
          • Gość: wojtas IP: *.brzesko.net.pl 05.07.04, 22:04
            nie mogę sie zgodzić że po 10 bez odzewu bank może wystawić nowy tytuł egzekucyjny,dług jest wtedy przedawniony, co innego jesli bieg przedawnienia był przerywany przez ten okres.

            PS jeśli prowadzisz korespondencje z bankiem to na pewno nie masz przedawnionego kredytu
            • 06.07.04, 15:11
              Okres przedawnienia roszczeń z umowy kredytowej zawartej z konsumentem wynosi
              10 lat.
              Podstawa prawna
              Art. 118. (59) Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin
              przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz
              roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
              • Gość: wojtas IP: *.brzesko.net.pl 06.07.04, 22:51
                wkradł sie mały błąd - 10 lat po wyroku sądowym , 3 lata od okresu wymagalności bez sądowego nakazu zapłaty.
                bieg przedawnienia przerywają jakiekolwiek czynności typu wpłaty,korespondencja(polecona) , uznanie długu.
                • Gość: Gość IP: *.man.ats.pl 07.07.04, 07:59
                  W/g przepisów k.c art.119 "terminy przedawnienia nie moga być skracane ani
                  przedłuzane przez czynnosc prawną"
                  art123 "Bieg przedawnienia przerywa sie przez czynnosc przed sądem lub innym
                  organem powołanym do rozpoznawania..."
                  wiec to co napiałeś nie jest zgodne z k.c (?!)
                  • 07.07.04, 13:12
                    Tzn okres przedawnienia Twoich roszczeń w stosunku do banku wynosi 10 lat (np.
                    o wypłatę kwoty kredytu) natomiast roszczenie banku o zwrot przedawnia się
                    rzeczywiście po 3 latach od wymagalności, gdyż jest to roszczenie z tytułu
                    prowadzenia przez bank działalności gospodarczej. Twoja korespondencja nie
                    zawsze może przerywaś przedawnienie, musi z niej wyraónie wynikać, że uznajesz
                    dług w określonej wysokości. Przerywa przedawnienie już samo złożenie przez
                    bank wniosku o nadanie klauzuli wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego
                    zgodnie z ostatnią uchwałą SN z 16 stycznia tego roku. Jeżeli te terminy minęły
                    to możesz spać spokojnie.
                    • Gość: xx4 IP: *.man.ats.pl 07.07.04, 13:27
                      tzn.,że jeżeli bank wypowiedział umowę (bez nadania klauzuli wykonalności)
                      dnia np.12.06.01r. dając 30 dniowy termin spłaty kredytu od otrzymania
                      wypowiedzenia, to termin przedawnienia przypada np.na 17.07.04r? ( 12.06.01 +
                      5 dni poczta + 30 dni termin spłaty?). czy dobrze myślę.
                      • 07.07.04, 13:38
                        Dobrze myślisz. Może się zdarzyć, że za jakiś czas zgłosi się do Ciebie Bank
                        albo firma windykacyjna z żądaniem zapłaty. Wtedy musisz się bronić korzystając
                        właśnie z zarzutu przedawnienia.
                        • Gość: xx4 IP: *.man.ats.pl 07.07.04, 13:58
                          dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi
                          a tak na marginesie ja nie brałam tego kredytu ja jestem tylko poręczycielem,
                          ale i tak odpowiadam za "głupote".
                          pozdrawiam i jeszcze raz dzięki może dożyje jakoś to tego "przedawnionego" dnia.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.