W ogóle czy wogóle? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • W ogóle, prawda?

To dlaczego na oko 80% polskich internautów piszą to razem? :D Rozumiem błedy
    w słowach, których używa się bardzo rzadko, ale takie coś?

• Gość: question IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.06, 19:57
      a po prostu ,na pewno ile razy???
      • z kąd? skąd to biorą???
        --
        Do you wnat to know my dreams?
        • Gość: EWa IP: *.CNet2.Gawex.PL 23.08.06, 21:59
          A rekordzista:napewno, kiedy powinno być NA PEWNO?
          • pisze się wogóle, na pewno, ale zarówno dzień dobry jak i dzieńdobry, do
            widzenia ale i do widzenia, skąd, z tamtąd- ludzie po co macie w domach
            słowniki ortograficzne? Nie rozumiem po co zakładacie bzdurne wątki i kłócicie
            się o to, kto nie ma racji!
            • slowniki.pwn.pl/zasady/629475_1.html

Zabawne. Zarzucasz ludziom, że nie używają słowników orograficznych, a sama nie
              potrafisz z nich korzystać.

Oczywiście 'w ogóle', co widać pod załączonym linkiem.
              • Gość: bub IP: *.pptp.stw-bonn.de 07.09.06, 12:09
                i jeszcze NAPRAWDE a nie >na prawde<!
                • Gość: Radzio IP: 62.233.251.* 07.09.06, 13:37
                  a tak w ogóle to "wogóle" to sa takie male zwierzatka zyjaze gromadnie w lesie,
                  nie widzieliscie programu na Discovery:P:P:P

---------------
                  I korzystac ze slowników, nie tylko do podstawiania pod regal zeby sie nie kiwal!!!
            • Gość: zołza IP: *.skranetcan.pl 24.08.06, 07:41
              To nie jest bzdurny wątek, tylko wątek dla tych, których wkurzają idiotyczne
              błędy nagminnie spotykane na każdym forum. Może jestem starej daty, ale uczono
              mnie, że kultura polega także na szacunku dla słowa pisanego, a błędy to wielki
              wstyd! Poprawnej polszczyzny uczą w szkole podstawowej. Uff, ulżyło mi.
            • Gość: ;)) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.08.06, 10:56
              toop.toop napisała:

z tamtąd- ludzie po co macie w domach
              > słowniki ortograficzne?

???? Nowość Z tamtąd? To ty powiedz po co masz słownik? Chyba, że nie masz...
              • u mnie na stałe, na ścianie wisi kartka z dupnym napisem NAPRAWDĘ , NA PEWNO
                no, nie jestem w stanie zapamiętać!

woooogóle nie wiem o co spór?
                w ogóle zdarza się,ze komuś coś się nie spodoba, niewiedząc cemu...?Widać różnicę
                WOGÓLE?
                • nie przeczę, że się mylę,jednakże staram się pisać bezbłędnie. Aczkolwiek błędy
                  wogóle mnie nie rażą i w ogóle rzecz ujmując jest mi to co najmniej obojętne,że
                  ktoś raczy robić błędy a ktoś inny robi błędy, bo nie chce mu się mysleć. Skąd
                  u mnie taki pomysł pisania w ten spoób? Z przekory. Nauczycielka od j.polskiego
                  przysłała mojego syna z "czerwonym zeeszytem", w którym to wielimi literami
                  poprawione były błędy, które po sprawdzeniu w słowniku ortograficznym błędami
                  okazały się nie być. Dziecko oczywiście otrzymało "lufę", ja się mocno
                  zdenerwowałam,poszlam do szkoły i narobiłam rumoru. Pani skwitowała: " iwe
                  pani, ja się tyle na te błędy napatrzę, że już mi się w głowie wszystko miesza
                  i sama czasem nie jestem pewna, jak się pisze"!!!! ZGROZA ale od tamtej
                  pory wszeelkie wywody na temat ortografii mnie drażnią i prowokują do
                  wywoływania sporów ( taka już jestem- i co?).
                  A słownik mam...
                  • Gość: cabron IP: *.toya.net.pl 07.09.06, 01:37
                    Tyle że straciłaś argument w tej walce i nie masz racji , ot co.
                    Dla niektórych na tym forum jak i dla mnie nie są obojętne błędy innych
                    forumowiczów.
                    Każdy z nas się myli i to jest normalne, tylko po co brnąć w przegraną walkę;
                    skoro żywisz urazę do nauczycielki to może nie warto wrzucać wszystkich do
                    jednego worka i strofować kogoś komu zależy na czystości języka polskiego.
                    • cabron, tooptoop się lekko uniosła, bo pewnie sprawdziła, że w ogóle i wogóle
                      to nie to samo, i także dzień dobry i dzieńdobry...Dla niej to było wszystko
                      jedno, a jednak nie jest wszystko jedno. Cenię ludzi mówiących i piszących
                      poprawnie po polsku.Pozdrawiam
                  • Co za bzdurna motywacja! Jeśli ktoś nie potrafi pisać ortograficznie, to jest
                    niedorozwinięty. A błędy z przekory? Dziecinada. "Cze, z kond klikash?" - Oto
                    jeden z klasycznych przykładów zidiocenia wtórnego.

Inna kategoria - bełkot logiczny: "nie przeczę, że się mylę,jednakże staram się
                    pisać bezbłędnie. Aczkolwiek błędy wogóle mnie nie rażą i w ogóle rzecz ujmując
                    jest mi to co najmniej obojętne,że ktoś raczy robić błędy a ktoś inny robi
                    błędy, bo nie chce mu się mysleć"

Dlatego unikam forów, czatów, komentarzy, blogów itp. Poziom błędów w
                    portalowych artykułach jest jeszcze do zaakceptowania.

Adios!
                    • Gość: titta IP: *.botany.gu.se 07.09.06, 11:48
                      Swietnie, rownie dobrze moge stwierdzic, ze jesli ktos nie umie wyprowadzic
                      wzoru na pochodna funkcji, wytlumaczyc mechanizmow roznych reakcji chemicznych,
                      przewidziec zachowania przedniotow w roznych warunkch po przylozeniu do nich
                      sily jest niedorozwiniety. Bo jest- tez bylo to w szkole i jest to proste i
                      logiczne.
                      Problem w tym, ze ludzie maja rozne ulomnosci - jedni takie drudzy inne. Ok 10
                      % populacji ma rozne zaburzenia na tle dyslektycznym. I wcale nie sa to gorsze
                      zaburzenia niz np. brak zdolnosci (nazwijmy to eufemicznie) w kierunkach
                      scislych, plastycznych, czy tym bardziej zwyklych zdolnosci spolecznych,
                      ktorych przejawem jest opanowanie zasad kultury.
                      • Gość: jood IP: *.p.lodz.pl 07.09.06, 11:53
                        Chemii czy fizyki nie każdy Polak używa na co dzień i przez całe życie. Języka
                        polskiego - każdy.
                      • Gość: jood IP: *.p.lodz.pl 07.09.06, 11:56
                        A dysleksja to dla mnie wymówka dla lenistwa - znam jednego dyslektyka, któy
                        ortografii się nauczył, po latach ciężkiej pracy, jego samego i jego rodziców.
                        A te różne dyskalkulie i inne takie wynalazki, to już są oczywistymi bredniami.
                        Ciekawe, kiedy pojawią się zaświadczenia o dyschemizmie czy dysfizyce.
                  • Ja to bym z przekory gołym tyłkiem na ulicy świeciła...
                    No ale nie jestem przekorna. Język polski staram się znać, bo jakoś mi wstyd,
                    gdy obcokrajowiec zna go lepiej. Zaglądam do słownika wielokrotnie, bezwstydnie.
                    W ogóle, bo ogół a nie wogół.
                    Włączać (a nie włańczać) bo włącznik i wyłącza się analogicznie tym samym
                    urządzeniem.
                    I "niewyjazd" i " niedoróbka" i "nieprzepracowany czas" jak i "niezapłacenie".
                    I obiad ;-)
                • Gość: -hlen IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 09:56
                  to proste;) "napRawdę" piszesz Razem, bo ma "R" w środku, a na pewno osobno, bo
                  nie ma...
                  wpadłem na to (a może ktoś mi powiedział) w okolicach 3 klasy podstawowej, ale
                  działa do dziś. Bo naprawde też nie wiem nigdy na pewno jak to się pisze:)
                • drzejms-buond napisał:

> u mnie na stałe, na ścianie wisi kartka z dupnym napisem NAPRAWDĘ , NA PEWNO
                  > no, nie jestem w stanie zapamiętać!

Też miałam z tym problem. Zapamiętałam od kiedy ktoś podpowiedział:
                  napRawdę Razem, bo ma "R" w środku
                  na pewnO Osobno, bo ma "O"

zapamiętałam raz a dobrze :)
        • Gość: hmmm IP: 212.122.214.* 07.09.06, 16:02
          bo i tak nie pokazują :P :D
    • moj kumpel pisze 'wogóle' bo mowi ze tak mu sie pisze szybciej (na klawiaturze,
      jest bogatszy o jedna spacje:D)
      tez nei lubie jak ktos wali bledy no ale co zrobic?

bykomstop

--
      przygarnij kropka ;)
      • Gość: jk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 10:06
        he, kiedyś (dawno temu) na lekcjach Polskiego, gdy ktoś wytknął błąd w wierszu,
        to nauczycielka powiedziała, że to nie błąd bo to pisał poeta.
        Może Ci wszyscy obecnie piszący inaczej to tacy współcześni poeci, których nasi
        potomkowie będą uważali za wybitnych :)))) ?
    • A co powiecie na komiczne koncowki wyrazow? Mnostwo ludzi pisze "sąsiadą"
      zamiast "sąsiadom", "rodzicą" zamiast "rodzicom" itp. kwiatki :)
      • Gość: on IP: *.smstv.pl 06.09.06, 23:20
        arieska napisała:

> A co powiecie na komiczne koncowki wyrazow? Mnostwo ludzi pisze "sąsiadą"
        > zamiast "sąsiadom", "rodzicą" zamiast "rodzicom" itp. kwiatki :)

Te jeszcze bardziej rażą, ale zwykłem nie wypominać ich komuś kto:

a) pisze merytorycznie na temat, więc nie ma to większego znaczenia;
        b) nie czepia się pisowni tekstów in. ludzi (o belce i źdźble w oku);
        c) lubię tę osobę i przez wzgląd na szacunek doń nie mam odwagi.
      • Gość: marianek IP: *.devs.futuro.pl 07.09.06, 01:43
        dla wieśniaków - zauważyłem to dopiero niedawno
        • Gość: adrian IP: *.resetnet.pl 07.09.06, 03:06
          Chcecie pisać "wogóle" - piszcie, chcecie pisać "kfiatek" - piszcie, chcecie
          pisać "przczułka" - piszcie! Ale dlaczego zawracacie d..ę wszystkim zdrowym
          ludziom? Ja rozumiem, że ostatnio w modzie jest być w jakiejś mniejszości, ale
          trochę trudno mi się przyzwyczaić, że ułomni intelektualnie czynią ze swej
          głupoty atut i walczą o prawa dla debili.
          • Gość: gekrepten IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.09.06, 13:48
            Dla mnie znajomość ortografii jest jak papierek lakmusowy - gdy ktoś nie czyta książek, to żadne zaglądanie do słownika nic nie da, i tak wcześniej czy później ignorancja wyjdzie na wierzch.
      • Tak piszą dzieci, które nie chodzą do szkoły. To nie jest zwyczajny błąd, to jest analfabetyzm. Karać natychmiastową dekapitacją.
        • Gość: niki IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.09.06, 06:51
          naprawdę razem na pewno osobno :) zapamiętałam to zdanie z podstawówki
          • Gość: street IP: *.u.mcnet.pl 07.09.06, 10:09
            Gość portalu: niki napisał(a):
            > naprawdę razem na pewno osobno :) zapamiętałam to zdanie z podstawówki

Ja znam to jeszcze inaczej: Na pewno "naprawdę" pisze się razem, naprawdę "na
            pewno" piszę się osobno. Ale to raczej jako żart, bo ze słuchu połapać się w
            tym nie sposób :-) Ja zapamiętałam tak, że w
            "naprawdę" jest "r" - więc razem, a "na pewno" brzmi miękko, jako "o", więc
            osobno.. :-)
            • Gość: zizi IP: *.chello.pl 07.09.06, 15:59
              Jesteście kochani!!!
              ciągle mam z tym problem, teraz już chyba zapamiętam: naprawdę-r-razem, na
              pewno-o-osobno! ale co z tym wogóle?
              Może macie jakiś klucz do pamięci?
      • arieska, a jak wiele osób pisze "blądynka" albo "dekold", głównie niestety
        kobiety...Po prostu szok
        • jarkoni napisał:

> arieska, a jak wiele osób pisze "blądynka" albo "dekold", głównie niestety
          > kobiety...Po prostu szok

To najwyrazniej sa "bladynki" ;) A pisownia "dekold" byla kiedys nawet na
          polskiej stronie Sephory przy opisie jakiegos pudru-bylo nawet o tym na forum o
          urodzie. Oficjalna strona wielkiej scieci...A osoby robiace mnostwo bledow nawet
          w tym nie widzialy problemu, bo to niby szczegol. No nie wiem :)
      • Też zauważyłam, że coraz więcej osób pisze w ten sposób, wyglada to naprawdę
        beznadziejnie. Zamiast "powiedziałem dziewczynom" - "powiedziałem dziewczyną" -
        co to do cholerki znaczy! ;-)
    • Gość: Basia IP: *.cm.umk.pl 07.09.06, 07:27
      W-ogóle można pisać na dwa sposoby:- łącznie WOGÓLE, kiedy mamy na myśli WCALE
      oraz W OGÓLE, kiedy mamy na myśli W CAŁOŚCI, OGÓLNIE!!!
      • Gość: Tom IP: 195.190.143.* 07.09.06, 07:37
        poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=11
        Mam pytanie dotyczące słowa "wogóle" lub "w ogóle" ,którą wersję , kiedy się
        stosuje?

Nie ma żadnych dwóch wersji. Jest tylko "w ogóle" pisane rozłącznie. - prof.dr
        hab. Mirosław Skarżyński
        • Gość: EWa IP: *.CNet2.Gawex.PL 07.09.06, 07:47
          Tak jest,profesorze!
          • Gość: Tom IP: 195.190.143.* 07.09.06, 07:55
            Ja tylko zacytowalem:)

Mam na monitorze przyklejona liste ze wszystkimi wyrazami, ktore sprawiaja mi
            trudnosc. Lista zawiera juz:
            naprawdę
            po prostu
            dzień dobry!
            urządzać
            w końcu
            przezroczysty
            żaden
            rzadki
            z powrotem
            zdążę
            • Gość: tomek IP: *.acn.waw.pl 07.09.06, 08:21
              dopisz jeszcze: mama ;)
            • W życiu na oficjalnych papierach, typu sprawdziany, dyktanda itp. zrobiłem
              dosłownie kilka błędów: w III klasie podstawówki "bochaterom", w IV
              klasie "żułty", a w VI klasie podstawówki "żołnież" i więcej grzechów z tego
              czasu nie pamiętam. Co ciekawe, do pewnego momentu nigdy nie byłem pewien, jak
              się pisze "świeży", bo "świerzy" dla mnie wyglądało równie dobrze...
              No ale do rzeczy. W liceum na jednej pracy napisałem "spowrotem". Dostało mi
              się za to zdrowo. A ja do końca nie mogłem uwierzyć, że to jest błąd. Dopiero
              słownik ortograficzny mnie przekonał. Dobrze, że się nie kłóciłem... Zapadło mi
              to "z powrotem" tak w pamięć, że parę miesięcy później na kolejnej pracy
              wypaliłem "z tamtąd"...
              Pozdrowionka,
              AO
      • Gość portalu: Basia napisał(a):

> W-ogóle można pisać na dwa sposoby:- łącznie WOGÓLE, kiedy mamy na myśli WCALE
        >
        > oraz W OGÓLE, kiedy mamy na myśli W CAŁOŚCI, OGÓLNIE!!!

Przypomina mi to poniższą rozmowę:

- Na przykład herbata, jeżeli z cukrem, to pisałbym przez "ch", a jak bez cukru,
        to samo "h".
        - A jak byś napisał na przykład "herbaciane róże"?
        - Przez samo "h" - przecież nikt cukrem róż nie posypuje.
        - A takie zdanie "ciotka poczęstowała nas herbatą"?
        - Naturalnie przez "ch" - przecież nie częstuje się gości herbatą bez cukru.
        (Hanna Ożogowska, Tajemnica zielonej pieczęci)

--
        õ
      • Gość: engplayer IP: 195.136.109.* 07.09.06, 09:56
        chyba zwariowałaś! a maturę to ty masz?
      • Basiu droga, a podasz jakiś źródłosłów, w jakim słowniku znalazłaś to, że
        poprawna może być pisownia "wogóle" pisane razem...Czekam..Pewnie to tylko
        Twoje "wydaje mi się, że można tak pisać"...Ech szkoda słów. Na 100% Basia nie
        odpowie
    • taka wymowa;o) "wogóle"
    • formy. A to przecież takie łatwe: "w ogóle" osobno, "zresztą" razem, "na pewno"
      osobno, "naprawdę" razem. Ot i cała filozofia ;)Wiedza z IV klasy podstawówki.
    • Gość: Monika IP: 195.189.33.* 07.09.06, 09:54
      Zapamiętałam tę pisownię dzięki mojej pani od angielskiego, która uczyła mnie
      wieki temu :-)
      Ponieważ wszyscy pisali "wogóle" pani ksiedyś się zdenerwowała i kazała nam
      zapamiętać, że po polsku ten zwrot pisze się tak samo jak po angielsku:
      W OGÓLE (dwa wyrazy) = AT ALL (dwa wyrazy)
    • 80% pisze, skoro już się czepiamy....
      JA nie rozumiem dekoldów i tranzakcji :)
    • Gość: Nauczyciel IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 11:48
      Podobnie jest ze znajomoscia matematyki. Jedynie 25% potrafi zrozumiec dane
      liczbowe, pozostale 85% to zupelna ciemnota.
    • JA PISZE WOGOLE BO NIE CHCE MI SIE WCISKAC SPACJI, ALE WY PISZCIE OSOBNO :)
      • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 12:49
        ale CAPS LOCK'a to już chce Ci się wciskać?
        • Gość: on IP: *.smstv.pl 07.09.06, 13:42
          Gość portalu: ja napisał(a):

> ale CAPS LOCK'a to już chce Ci się wciskać?

Aż alt z wrażenia odpadł.

Zasady są proste, jeśli ktoś nie przestrzega zasad pisowni, niech się nie
          zdziwi, że kiedyś wyjdzie to na jaw a szanse na prace zmaleją, bo małostkowych
          szefów dziś na rynku ci dostatek. Nawet autokorekcja wordowska nie zbawi.
    • Moze chodzi o normalne przemiany w jezyku? Pewnie kiedys oburzano sie
      na "naprawde" pisane razem.
      Jezyk jest zywy i jesli wiekszosc bedzie mowila np kakał a nie kakao to wlasnie
      to bedzie norma.
      Wiec wogole, napewno, przedewszystkim za kilka dziesiatek lat...
    • Gość: Mistrz IP: *.77.udn.pl 07.09.06, 14:54
      Bo na oko 80% internautów to niewykształcone matoły,które zamiast czytać
      ksiązki grają w ogłupiające,ociekające krwią gry komputerowe, bądź też gapią
      się w telewizor i oglądają teleturnieje a'la "Idź na całość".
    • Gość: evita IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.09.06, 15:28
      Tak naprawdę to " w ogóle". Ale w ogóle,to internauci robią sporo błędów
      ortograficznych ( nie mówię o tzw 'literówkach),stylistycznych,nie mówiąc
      o obelgach pod adresem niektórych forumowiczów.Ale to jest tzw "kinder sztube",
      jaką się posiada albo nie ;)))
    • Gość: myszka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 17:23
      nie chce mi sie czytac calosci,dlatego pewnie sie po kims powtorze,ale w ogole
      jest kiedys cos jest generalnie,a wogole,kiedy czegos nie ma wcale
      • w ogóle, na pewno, naprawdę, skąd... czasem błędy wynikają z pośpiechu, innym
        razem z braku wiedzy.
      • Gość portalu: myszka napisał(a):

> nie chce mi sie czytac calosci,dlatego pewnie sie po kims powtorze,ale w ogole
        > jest kiedys cos jest generalnie,a wogole,kiedy czegos nie ma wcale

To moze jednak przeczytaj calosc razem z linkami do slownika i wypowiedzia
        jezykoznawcy, bo jestes druga osoba piszaca takie bzdury. "W ogóle" ma tylko
        jedna, rozdzielna, pisownie.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.