Dodaj do ulubionych

Feliks Nowowiejski dla najmłodszych

25.10.11, 14:21
O Feliksie Nowowiejskim przystępnie dla najmłodszych

Marta Bełza

Książeczka "Mały Feluś wyrusza w świat" w przystępny sposób ma przybliżyć dzieciom postać wybitnego kompozytora. Nie brakuje tu wierszyków i obrazków do kolorowania

https://bi.im-g.pl/im/8/10497/z10497818X.jpg
okładka książeczki

Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie, gdzie urodził się Feliks Nowowiejski i olsztyńskiego Urzędu Miasta. Feliks Nowowiejski to twórca niezwykle ważny dla stolicy regionu. Napisał bowiem nie tylko melodię do "Roty", która przyniosła mu największą sławę, ale także do hymnu Olsztyna "O Warmio moja miła". Dorośli mieszkańcy mogli przypomnieć sobie fakty z życia kompozytora i lepiej poznać jego twórczość w 2010 roku, kiedy obchodziliśmy Rok Nowowiejskiego.

Pomysłodawcy książeczki uznali, że warto przybliżyć tę historię również najmłodszym. Jej autorkami są Alicja Żygadło i Iwa Wilga. W przystępny sposób opowiadają o życiu wybitnego kompozytora. W czasie lektury dzieciaki na pewno nie będą się nudzić. Są tu nie tylko wesołe wierszyki, ale również obrazki, które można pokolorować. - Hej, to ja - Feluś mały! Chcę by dzieci mnie poznały - wita się z czytelnikami bohater.

Nowowiejski nie jest tu poważnym dyrygentem, pedagogiem, organistą, o jakim można przeczytać w szkolnych podręcznikach czy przewodnikach. Kompozytor został pokazany jako mały, wesoły chłopiec odziany we frak i muszkę, który przemierza świat w poszukiwaniu przygód. Odwiedza, m.in. Świętą Lipkę, gdzie uczy się grać na organach, Kraków, Poznań. Wybiera się też na dalsze wyprawy: do Londynu, Belgii, Francji, a nawet do Afryki. We wszystkich podróżach towarzyszy mu przyjazna wróżka Barczewiuszka, która przepowiada mu świetlaną przyszłość.

Książeczka zawiera słowniczek terminów muzycznych, z którego czytelnicy mogą się dowiedzieć, m.in. co to jest symfonia, oratorium czy chór, a na końcu są nuty do Roty i "Hymnu Warmińskiego".

Wszystkie olsztyńskie szkoły podstawowe i przedszkola otrzymały już darmowe egzemplarze książeczki. Mają być wykorzystywane podczas zajęć poświeconych historii regionu.

Publikacja cieszy się takim powodzeniem wśród najmłodszych, że Urząd Miasta zastanawia się nad dodrukiem "Felusia".

Pomysłodawcy publikacji zachęceni sukcesem, chcieliby stworzyć całą serię dla dzieci poświęconą wybitnym mieszkańcom regionu. - Planujemy w przyszłym roku zainteresować wydaniem podobnej książeczki o Erichu Mendelsohnie - informuje Gabriela Konarzewska z ratuszowego wydziału kultury, promocji i turystyki. - Byłby to ciekawy cykl wydawniczy popularyzujący znane postaci związane z Olsztynem.

Inicjatywa ratusza i stowarzyszenia z Barczewa to kolejny projekt skierowany do najmłodszych, który ma im przybliżyć historię regionu. W 2010 roku olsztyńskie starostwo powiatowe wydało komiks pt. "Mikołaj Kopernik na Warmii".

https://bi.im-g.pl/im/7/4089/m4089857.gif

cały artykuł w GW

Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka