Dodaj do ulubionych

Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał

• lelo58 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 14.12.08, 21:50
        "Geografia polskiej Warmii" to wznowiona pierwszy raz od 90 lat publikacja ks.
        Walentego Barczewskiego. Pięknie wydana i bogata w zdjęcia książka opowiada o
        regionalnej historii, geografii i obyczajach
        Niemal 100 lat temu proboszcz z Brąswałdu Walenty Barczewski postanowił zebrać w
        jednej księdze wszystkie nazwy geograficzne używane na terenie południowej
        Warmii. Praca była ogromna, bo każda miejscowość funkcjonowała pod kilkoma
        mianami (zwykle niemieckim i polskim), a każde z nich miało kilka pisowni.
        Walenty Barczewski nie ograniczył się tylko do miast i wsi, ale pozbierał nawet
        nazwy pól, łąk, gór czy bagien istniejące w ludzkiej pamięci, choć nigdzie
        niespisane.
        • rita100 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 14.12.08, 23:05
          To je nowa pozycja ?
          W "Kiermasach warnijski" ło tam wspomniano.
          A w galeriji mowam fotki z koscioła w Brąswałdzie dzie proboszczem buł autor
          Kiermasów, Walenty Barczewski.

Te nazwy pól, łąk czy bagien już só pewnie nieaktualne, czy só ?
          --
          **.¸¸.•**¨`•»Natura do mnie sia śnieje¸¸.•*¨`•»
          ¸¸.•*¨`•»skowronek, aj to nolepszy mój kamrot"¸¸.•*¨`•»
          • lelo58 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 14.12.08, 23:14
            Tygo nie ziam czy só aktualne czy nie,brok sprawdzić,tlo jek kupsić ta
            ksiojzka.Brąswałd to je psiankna warnijska zioska,a może buła,jek łostatnio am
            jo ziydzioł to buła psiankno,tero łuż gwołt pałacow
            postazili ji łuż by swoji zioski nie poznoła Poni Zientara-Malewska
            kiej by eszcze żuła.
            • gajowy555 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 15.12.08, 10:42
              "Geografię polskiej Warmii" można kupić w księgarni Książnica (pl. Jana Pawła
              II). Można będzie się w nią zaopatrzyć także podczas promocji książki, która
              odbędzie w poniedziałek o godz. 18 w Muzeum Warmii i Mazur. Wstęp wolny.

--
              ..............
              Jo pon i ty pon, a kto bandzie świnie pas?
              • rita100 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 15.12.08, 22:28
                Jo musza posznupać ło nazwach w dodatku do 'Kiermaszów Warmińskich i zaglundne
                tyż do ksiójżki Marychny Zientary-Malewskiej. Dzisioj mnioła am gwołt pracy,
                jutro łobacze.

Lepi bi buło take mapke zrobzić z tymi mnianami kedajszymi. Mnie sia zdaje co
                takie nazwy mogó do dzis łazić w godce ludzi tyj zioski. Choć jek powstajo nowe
                łobiekty to nazwy zanikają , só wyparte stare bez te nowe nazwy.
                Lelo, nie dziwuj sia, nowe ciasy, nowa tychnika budowy, nowa moda, bez to
                dzisioj jinsze chałupy sia na wsi rychtuje. Mamy wolnośc. Dawni eszcze gorzej
                buło, bo budownictwo bylo komunistyczne, tak zwany prostokąty, tyż szpetne. Tero
                na szczajście je moda budowania dworków. To juz lepsi wyglunda. Tero zioski to
                take pańskie só.
                --
                • rita100 Re: Jak ksiądz z Brąswałdu nazwy łąk spisał 16.12.08, 12:27
                  Mom kele siebzie tó ksiójzke "Kiermasy na Warmii" i je tam rychtycznie Geografia
                  Polskiej Warmii - ciykawy kunsek.

"Ryb też dostatek, prawie dobrej wody
                  Rodzą jeziora, stawy, rzeki, brody."

Zajmniemy sia tym, a łobrazecki mowata z tyj geografii ?
                  --
                      • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 16.12.08, 23:19
                        Geografia Polskiej Warmii
                        Walenty Barczewski ją spisał.
                        To naczynowam smile

"Polska Warmia zawiera powiat olsztyński z miastami Olsztyn i Wartembork i część
                        powiatu reszelskiego z miastem Biskupcem i 27 parafiami. Polscy biskupi
                        mieszkali swego czasu na zamki w Licperku.

Ziamnia na polskiej Warniji jest barzo urodzajna, hojnie wydaje pszenice, żyto,
                        jeczmień, owies, len, groch, kartofle, warzywo, ponikąd pieszczysta i bagnista
                        zdatna chyba dla łubinu (lubyny), saradeli, torfu, to znów urozmaicona
                        pagorkami, lasami, łakami, jeziorami."

Taki poczontek je z Kiermasów
                        cdn
                        --
                        • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 17.12.08, 21:56
                          Banda mnioła ksiójzke

" Trzy strugi: Pasaria pod Gietrzwałdem, Łyna pod Olsztynem, Wadąg, u starych
                          Prusaków Szczulik czyli Pisa, pod Wartemborgiem pobierają wody zdrojów, jezior i
                          bagien, unosząc je przez Zatokę Fryjską do Bałtyku.

Lasy i gaje ogromne i małe, królewskie nadleśnictwa: Kudypy, Smolniki (Piecki),
                          Ramuk, Purda, Sadłowo, miejskie: dwa olsztyńskie, jeden wartenborski, trzy
                          biskupieckie, niezliczone wiejskie, gburskie i szlacheckie wydają nieoszacowane
                          bogactwa drzewa, torfu i zwierza."
                          --
                          • rita100 Re:Jeziora na polskiej Warmii 17.12.08, 21:58
                            " Jeziora na polskiej Warmii wprawdzie nie tak wielkich rozmiarów i nie takiej
                            ilości, jak na pogranichnych Mazurach, ale jednak mnóstwo ich ukrywa w sobie
                            coraz to nowe skarby ryb i raków.

Oto znaczniejsze: Śledynek, Mosąg pod Brąswałdem, Buchwałdzkie, Stymbarskie,
                            Pupkowskie, Gamerskie, Łabędź pod Wołownem, Balęskie, Rentyńskie, czyli Gilbink
                            pod Gietrzwałdem, Linówko i Giedajskie pod Sząbarkiem, Szelągowskie,
                            Redykajnskie, Dywickie, Ukiel pod Gietkowem, Długie, Kort i Szkanda pod
                            Olsztynem, Bartężkowe, Kielarskie, Gągławskie, Mały i Duży Kiepik i Jagielek pod
                            Bartęgiem, także w parafii bartęskiej i sząbruckiej wielkie Jezioro
                            Tomaszkowskie, czyli Wulpink z siedmiu wyspami, z których największe Urbanka i
                            Herta, ostatnia połaczona promem z brzegiem w Dorotowie."

"W bitwie pod Dorotowem w końcu sierpnia 1914 roku utonęło tu wielu Rusków, tak
                            samo i w następnych większych jeziorach Pluskowskim i Łańsku. Pograniczna
                            Pasaria przechodzi przez jeziora Wymojskie i Sarąg.
                            W Ramuckich Borach jeziora Ustrych i Jełguńskie, w nadleśnictwie purdzkim Mała i
                            Duża Czerwonka, Mendryńskie, Kośno, Purdzkie, Kamy czyli Kiemny, Serwent i
                            Wardąg. Pod Klewkami są jeziora Linowskie i Klebarskie, pod Wartemborkiem Wadąg
                            czyli Starowartemborskie, Umląg, Szwentajn, Kiermas, Arysz, Pisa, Ar, Dłużek,
                            Tumiańskie, Bartółtowskie, Dobręskie (Debrong), Ramsowskie, nareszcie pod
                            Biskupcem wielki Dadaj z czterema wyspami, Rochlawskie, Raszęskie, Nalcz, Kraks,
                            Pudlęskie, Stanslewskie (Jemuń), Stryjewskie, Węgojskie i Biesowskie i inne
                            pomniejsze."
                            --
                            • gajowy555 Re:Jeziora na polskiej Warmii 18.12.08, 10:15
                              Jół, tak zidzita jekie tutaj mowam bogactwo, a to je tlo konsek ze wciórkich jyzior i lasów smile

To sia Lelo lejdować bandzie, co eśta gwołt tych mnianów przybaczyli. Na zycher na mapie, co jó skleja, tyż takie só...

smile

--
                              ..............
                              Jo pon i ty pon, a kto bandzie świnie pas?
                              • rita100 Re:Jeziora na polskiej Warmii 18.12.08, 15:30
                                Jedno zauwaz Gajowy, te wszistkie mniana só polskie. Przecie to kedajsze nazwy,
                                nie - dzisiejsze. Nawet za Mniemców używane i przechowywane w gwarze .
                                --
                                • lelo58 Re:Jeziora na polskiej Warmii 18.12.08, 21:43
                                  Jo,łobacz co Barczewski psisze polska Warnija,no niego to buł tylko łobszar
                                  gdzie godali po naszamu dali na północny-zachód łuz godali po mniamniecku.Z
                                  mnianowaniem na Warniji ji w całech Prusach to je łosobna geszychta.Po wojnie
                                  przy Ministerstwie Ziem Odzyskanych buła szpecyjalna komisyja do łustalinia nazw
                                  miejscowych,szefam tamój buł prof.Srokowski,chtóren bół przed wojnom konsulam w
                                  Królewcu,łon znoł
                                  fejn temat a ji Barczewskiego tyż pewno znoł ji to co Barczewski robził.W ty
                                  komisyji buł eszcze łod woju z Krakozia prof.Taszycki,buł ze Ślojńska
                                  prof.Rospond ji eszcze buło siła językoznawców ji historyków.Łoni ciajzko
                                  pracowali aż do lat 50 -tych.Datemu łu noju so nojpsiankniejsze nazwy
                                  mniejscowości,Bo zidziysz to co buło na tzw Ziemniach Łodzyskanych to buło
                                  wydarzenie bez precedensu,coby w tak krótkim czasie przeprowadzic na taką skale
                                  akcje przesiedlenczą,zawdy to buło rozciągniete w czasie a tu bez 2 roki sia
                                  wciórko dokonało,datemu buło siła problemów.
                                  • rita100 Re:Jeziora na polskiej Warmii 18.12.08, 22:45
                                    No jó ! Zauważuła am jek prawie zady Barczewski psisze polska Warmji.
                                    To zmniana to buła ciajżka praca.
                                    Mnielim szczajście co taka komisyja fejnista buło, tlo nie moga zmniarkowac
                                    daczemu Gizycko nie je Leck, daczemu Kętrzyn nie je jinszo nazwo, no i wyjątkowo
                                    je w nazwach najwięce 'ą', 'ę'.

Frenszkowski troch dotyka tego tymatu, jek to szlo z tym nowym łosadnictwem.
                                    Tralala fejnisty kuntek wyrychtowała kedajś. Pocytoj, bo ciykawy.
                                    --
                        • lelo58 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 20:00
                          Fejn psisze tyn falorz z Brunswałdu,aż mniło co łón sia w ty samy ziosce
                          łurodziół w chtórnej am mnieszkoł bez 16 roków.Eszcze ziancy brok poziedziyć
                          moja chałpa tera stoi na ziamni co kedajś buła łojczulka stary Ruchowej,jo łóny
                          kedajś na Jomendorfie gburzyli.
                          • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 20:49
                            Lelo, a mosz jeki fotki z tygo ciasu ?
                            Jo to sia, mniarkujesz gubzia w tam, bo siuła tam jyzior, pół, łónk, bagn,
                            torfowisk, ale gubzie sia nazwami , nie wyobraźnią. Zidza pola, zidza łónki,
                            jyziora, chatki - ale to nie wszistko co pisze ks. Walenty Barczewski, bo po nam
                            psisze Marychna tyz przepsianknie. Jek to sia goda : Niedaleczko spada jepko łod
                            jebłonki. Czytom na przemian Barczewskiebo z Marychno i tan Brunswałd je tero
                            jek mój. A ten kościół Brunswałski to godny mniasta , a nie zioski, tak jygo
                            wyrychtowali.

Lelo, toś łurodzon w Bizkupcu, a mnieszkołes w Brąswałdzie ?
                            --
                            • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 21:00
                              A niemiecką nazwę miasta Wartembork zmieniono na Barczewo
                              http://schlesien.nwgw.de/foto/albums/userpics/normal_Barczewo%20041.jpg
                              --
                              • rita100 Re:Nazwy pól, łąk, gór, gajów 18.12.08, 21:15
                                "Nazwy pól, łąk, gór, gajów, bagien, oparczysk.
                                Przed seperacją około roku 1830 były pola wspolne w stukach podzielone na
                                sztuki, przecze, dłuże, działy, były wspólne lasy wiejskie, wspolne pastwiska
                                (paśniki), wspólne wygananie, paszenie bydła, obrabianie lnu w rusztabach za
                                wsią. Ludzie mieszkali we wsi, na polach nie było żadnych mieszkań. Stąd
                                potrzeba było dla łatwiejszego porozumienia się, dalekie pola, łąki, lasy
                                należące do jednej wsi osobnymi obdarzyć nazwami, które i po seperacji pozostały
                                w ustach ludu. Wiele takich nazw sięga czasów staropruskich."
                                --
                                • rita100 Re:Nazwy pól, łąk, gór, gajów 18.12.08, 21:25
                                  "Niektóre się powtarzają niemal w każdej osadzie, jak Przecze, Dłuże, Na
                                  Sztukach, Na Działach, W Gaju, Na Rogatkach, W Bukowinie. Na Zapowiedzi (laski,
                                  oparczyska w niedostępnych grzępach), Gielek (duże torfisko z małym laskiem),
                                  Dwórznice, Kujawy, Daba (wąska, długa łąka), Szyja, Zamkowa Góra, Pod Rasztubą
                                  (przysłowie: mieszka licho jak w rasztubzie), Złotocka, Ptasia Góra, Jeziórko,
                                  Karaśnik, Wilcza Parowa itp."

(przysłowie: mieszka licho jak w rasztubzie - ciekawe skund to je ?)
                                  --
                                  • rita100 Re:Nazwy pól, łąk, gór, gajów 19.12.08, 21:14
                                    "Inne zaś właściwe, jak: Bażęgi (oparczyska zawierające torf i margiel), Lipniak
                                    w Brąswałdzie; Orzołek i dąb Napoleona w Barkwedzie: borek Zapowiedź w
                                    Spręcowie; Bajków Dół, Galeria, Dąbrowa w Buchwałdzie; Gielduba, Prompel,
                                    Orzołki, Berbery (las, góry, doły, bagno) w Kajnach; Korpela, Niesławy, Domna
                                    Łąka w Redykajnach; Krumzy (łąki jeziora) pod Starym Dworem; Polko (Schlachtfeld
                                    za Napoleona) i torfaki miedzy Jonkowem a Warkałami; Rasztuby: dwie w Wołownie,
                                    jedna po Pelnik, druga pod Stękiny; Kapuśniaki w Gietrzwałdzie koło Gilbinka;
                                    Księża Gora, Mec, Kujawy, Glinki, Plebańskie Łąki, Plebańskie Olszaki, Egipt
                                    (las) w Bartągu: Gaj (pola) Dębniak, Upajny, Klasztuki, Osiny, Chuda Łąka,
                                    Piniwisła, Separantka, Barbuta, Brzozówki, Chojniak (górna), Choinowe Bagno,
                                    Kipsija (torfowe bagno), Rokoczak, Nacpele, Kosmacz, Świnie Bagno w Dorotowie;
                                    Ostrów (wyspa) na Wulpinku. Kiezów Róg, Świński Kąt, Duby, Diabla Góra, Oliwna
                                    Góra, Majdowskie Góry (czyli górzyste pole w Majdanach); Księże Pole, Działy,
                                    Duże Łąki, Chuda Łąka, Rozgard, Daba, Szyja, jeziorko Gieleki w Jondorfie;
                                    jezioro Wulpink z półwyspem Recz Kępa i brzegami: Wiejski Kąt, Komityja,
                                    Bielniki, Szylów Róg, Rów Ziejski, Jaśków Rów, Wilcza Parowa; pola: Mazur,
                                    Biele, Polakowizna, Kadyki, Gaj, Olszak, Gielek, Gruda, Nawęgle, Kowalnia,
                                    Mergle w Tomaszkowie. Na Pluskowskie Jezioro pomiędzy Gryźlinami, Pluskami,
                                    Orzechowem mówią okoliczni Pluszne."
                                    --
                            • lelo58 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 22:07
                              Jo am je łurodzon w Pruskiej Holandyji/to musisz łodgadnóńć,kaj to je/
                              we Bziskupcu do szuli am łaziuł ,a w Jomendorfie am mnieszkoł bez 16
                              roków.Jomendorf to Jaroty a w Jarotach sia łurodziuł Barczewski.
                              • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 22:33
                                W Pruskiej Holandji łurodzon..... ło tam poczutałam chiba w "Prusach, krainie
                                nieograniczonej możliwości" - czyli zioske zalozyli emigranci Holandii.
                                To je mniasto Pasłęk.

Jomdorf-Jaroty i stamtąd Braczewski pochodzi. A zisz jek pomerł Barczewski i
                                jekie zdanie poziedzioł na łostatku ?
                                --
                                    • rita100 Re:Geografia Polskiej Warmii 18.12.08, 23:16
                                      Prowda, Holendrzy fejn technike ze sobo ciungli. Łóni tyż dobrze i nowocześnie
                                      gospodarzyli, to buli rychtyczni fachmoni.

A co poziedzioł Barczewski, jek poszedł na zieczny śpsik ?
                                      - Komu w droge tamu cias.

Jo jutro do pracy lece, ale eszcze musza sia wysopoć wink
                                      Do jutra smile
                                      --
                                      • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 19.12.08, 21:16
                                        "Przechodzimy do parafii butryńskiej, najrozleglejszej na Warmii, dla licznych
                                        jezior i ogromnych lasów - poprzednio znaych - wzdłuż od Mendryn do Łańska pięć
                                        mil, dlatego odłączono w roku 1903 orzechowski kąt pomiędzy Plusznym a Łańskim,
                                        skąd mieli ludzie przeszło dwie mile do kościoła i utworzono nową parafię
                                        orzechowską. Dla ewangelików założono przed dwudziestu laty osobny kościół w
                                        Nowej Wsi."
                                        --
                                        • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 19.12.08, 21:17
                                          "Nowa Wieś założona w 1820 roku razem z Łabuchą pod Biskupcem, dokąd ewangelików
                                          kolonistów sprowadzono w czysto katolickich okolicach. Nowa Wieś zalana została
                                          wodą w 1855 roku, tak że przez dwa lata tylko łódką do domów przedostać się
                                          można było. Ludzie w ten czas dużo biedy wycierpieli, choć ryby przede drzwiami
                                          łowić mogli. Dopiero po dwóch latach wykończono kanał do Łajsu przez Przykopskie
                                          Pole. Na Przykopskim Polu dawniej biskupi warmnijscy stawali ze swą świtą, jadąc
                                          z Warszawy do Licberka. Wielkie moczary i torfiska pomiędzy Nową Wsią, Jaśniewem
                                          i Przykopem, zalane dawniej, obecnie osuszone kanałem do Łajsu, jeziora już za
                                          warmijską granicą."
                                          --
                                        • lelo58 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 19.12.08, 22:27
                                          Zidzisz Rita jek ty potrasisz z człozieka wycióngnoć informacyje,jo chcioł Woju
                                          poziedowac ło Orzechowie,a ty łuz wciórko ziysz.To je najpsiankniejszy kónteczek
                                          Warniji Ząbie ji Orzechowo,coby tamój nikt nie postaziył chałpy podłóg łostatniy
                                          mody.Ji to je rychtycznie kónteczek łobacz na karcie.Pójdziewa na sewskim kuniu
                                          ze Szwaderek
                                          steckom pomniandzy dwa jyziora ji Woju z Prus na Warnije przeprowadze,ziysz jek
                                          tam je psianknie,jek po psiasku wyńdziesz z lasa łod Szwaderek ji łobaczysz
                                          kościółek w Orzechowie to sia Tobzie kośla łod razu ługnom.Łobaczysz,jo ziam.
                                          • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 19.12.08, 22:43
                                            Ziam, jo to ziam i lo Orzechowie i lo kościółku tyz am cytała. Tlo ciajzko cos
                                            je pojuńc jek nie zidać. Jo wziem, co żodne łobrazecki tygo nie łoddadzo.
                                            Tylko trza to zidzieć i puchac. Datemu jo nie chca jychać na Warnije cugam, bo
                                            juz bez łokno tom zidzioła, ale tak oftem pomniandzy alejami ze szczepów.

Poziam Ci, jo sia gubzie w nazewnictwie. Jo musza to dotykać coby pamnientać.
                                            Mom karte i jo ciajsto układam sobzie plan rejzy smile Jak Bóg do ! - mówzie zawdy
                                            sobzie.
                                            --
                                              • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 19.12.08, 22:49
                                                "Ponieważ tu pomiędzy mazursko-polskimi ewangelikami dużo warmińskich katolików
                                                mieszka, dodamy niektóre nazwy tamtejszego pogranicza na Mazurach.
                                                Góry: Zawady, Zaskwierki; lasy: Łajsowski, Bałdzki, nadleśnictwo Hartigwałd;
                                                jeziora: Małsewskie, Dłużnica (Dłużek), Kośno, Łajs (Łajskie), Bałdzkie
                                                Jeziorka, Jachty, Konopno, Zdręczno, Gim pod Zgniłochą, Gimek, Łabuń, Sembruch,
                                                Czarne, Priam, Kuchnia, Kalbruch, Krzywek Mały i Duży, Dębie Piecki i pod
                                                Kurkami Mały i Duży Sarąg i Mały i Duży Kiernoz". (kiernoz po warnijsku - to wieprz)
                                                --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 20.12.08, 21:56
                                                    "Na Warmii przed Kurkami, w kącie pod Ząbiem są Ząbskie Bagna i opodal Ząbia
                                                    Chudek i Orzechowskie Jezioro, w borach: Dzierzguńskie, Galek, Oczko, Kaletskie
                                                    i Młyńskie bagna przy Mendrynach.
                                                    Aby mieć robotników leśnych dla tych wielkich lasów, sprzedał fiskus w 1825 roku
                                                    kawał lasu nad traktatem z Butryn do Olsztyna dla założenia wsi Pokrzyw.
                                                    W 1830 roku podzielono w tym samym zamiarze Kaletkę na dwie wsie: Starą Kaletkę
                                                    i Nową Kaletkę i zamieniono dla wygody z fiskusem niektore pola tak, że powstały
                                                    w 1848 roku pod lasem Nowe Butryny dla miernej ziemi Chabrowem, Chabrówkiem,
                                                    Chaberkowem zwane."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 20.12.08, 21:57
                                                    "Butryny nad granicą mazurską otrzymały przy seperacji w roku 1847 dwie trzecie
                                                    pól i jedną trzecią lasu, ktory obecnie po większej części wycięty. Wielkie
                                                    oparczysko Biel, laski: Borek, Właski, Wiejski na pola zmieniono; Księży Las
                                                    około 200 morgów i pola: Włazy, Kożuchy, Olszyny, W Pólku; we wsi są trzy
                                                    stawki: stawek na Księżym Polu, Melcuch, Kręgielnia, Duże i Małe Stawy i Olszyny
                                                    (obecnie łąki) i zdrój: Kazuby i Gradowy. Za wsią Ptasia Góra i Złotocka na
                                                    Bałudzkim Polu za Butrynami."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 21.12.08, 21:30
                                                    " W lesie opodal Rusi znajdziesz Więdugę, pod lasem Muchorowo, nad Łyną Sojkę i
                                                    śluzę Ustrych. Dalej w borze pod Mazuchami łąki Dziubiele i Wilczą Jamę, za
                                                    Wygodą "Obiad" - miejsce pod wielką choiną, pod którą jakiś król (Napoleon)
                                                    obiadować miał. W Kabornie: Stuki, Przecze (wysokie i nieskie), Dwórznice,
                                                    Łazówki, Kujawy (teraz do Klewek), Storzyski, Zdrojów, Marchwiaki, Ogrodawki,
                                                    Gazówki, Bagnówki, Zapowiedź; w Linowie: Kołowrót, Piaskowe Wądoły (dla
                                                    zachowania kartofli), Pólko, Żuławski, Siedliska, Kierz (lasek), Chełstowo,
                                                    Mostkowe Pole; łąki: Biele, Zameczek, Żabieńce, Siedliska, Jeziórka, Lipniaki,
                                                    Czarne Bagno, Porbadnik; w Klewkach Pólko."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 21.12.08, 21:31
                                                    W Klebarku masz: Pupstramy, Borek, Kurwik (dawniej jezioro teraz łąki),
                                                    Zdrojówki, Bocianek, Złotą Łaczkę, Biele, Bielowe Bagno, Skrzynkę, Orleszki
                                                    (Olszyny), górę Kropelkę i wyspy Lipniak Mały i Duży, Karpę w Klebarskim
                                                    Jeziorze; Kiestrój (spuszczone jezioro, obecnie wspaniałe łąki z kanałem
                                                    pomiędzy Silicami i Skajbotami), pola Linówko i Wysmukłe i lasek Dębniak; w
                                                    Wojtowie: Pupki, Marchwiaki, Rogostki (pola) i bagno Kociołek. W tej okolicy
                                                    dokonano róznych melioracji przez wysuszenie jeziora Kiestrój i zniżenie
                                                    Klebarskiego Jeziora Kanałem Klebarskim i wprowadzenia strugi Kośno do kanału
                                                    Kiermas przez jezioro Umleg Kanałem Elżbiety na Kapityny do Wadąga.
                                                    Dawniejsza struga Umląg jest teraz tylko rowem, jezioro Wadąg ma półwysep
                                                    Pelnogę. Las Kaplityniak obecnie po większej części wycięty i zamieniony na pola
                                                    i łąki.
                                                    W roku 1807 kaplityniacy zmuszeni byli dla odpłacenia długów wojskowych las ten
                                                    dać w zastaw miastu Wartenbork. Nadto w Kaplitynach było bagno Pelka (teraz
                                                    Sucha Rola) i gora Brzeźniak."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 29.12.08, 21:11
                                                    Lęgajny dostały niedawno osobny dworzec przy torze toruńsko-wystruckim. W
                                                    Jeziorku Lęgajskim są dwie wyspy, z których druga powstała przy sypaniu wysokiej
                                                    tamy pod tor kolei żelaznej. Góry (pod Kaplityny) Pisakowa i Szubienica. Przy
                                                    Zapowiedzi w polu stoi Maćkowa Kruszka (grusza).
                                                    Lasy: Zapowiedź (pod majątek czyli Małe Lęgajny) Mała i Duża, Stuczki, Dodatki
                                                    (tam od wielu lat mieszka pustelnik w pięknym domku), Ciemiak Kupny i Pański
                                                    (pod Szypry).
                                                    Pola: Gajowe, Rasztubne, Frajty ( nad drogą do Małych Lęgajn), Piaski, Jeglijne,
                                                    Polko, Karczmarka, Ryki, Dwórznice.
                                                    Bagna: Żelazne, Żydowe (pod Małe Lęgajny), gdzie Żyd w dawnych czasach zbłądził
                                                    z drogi, zerwał się z końmi i utonął, teraz są tam łąki, Kociołek pod Kaplityny
                                                    (tu się woda zbiera z pól i ginie w piasku), Olszowe Bagno i Karczma (gdzie
                                                    niegdyś wołarze woły poili w środku wsi).
                                                    Łaki: Pod Szubienicą, Duże, Długa, Torfowa, Kąty: Mały, Średni, Duży, Byczy Kąt
                                                    (dla tego, ktory wiejskiego byka chował), Artwesy (Małe i Duże), Sewesy, Mechacz
                                                    na jeziorku.
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 29.12.08, 21:12
                                                    Pastwiska są miejscami wyborne.

Tu zwierza dosyć, tu bydło rogate,
                                                    Tu woły tuczone i owce kosmate
                                                    Pasą się w łąkach jałowice tłuste
                                                    I kozy puste.

Stąd ma gospodarz i sprzężą do pługa
                                                    Stąd ma odzieżą pan i dobry sługa
                                                    Stąd mięso świeże, nabiału dostatek
                                                    W mieszek ostatek.

Od Lęgajn na północ wejdziesz na Małe czyli Nowe Maruny, żartobliwe Biedowem,
                                                    Muchorowem zwane - dawniej może słusznie, ale obecnie przeciwnie, bo i tu

gęsi moc wielka w łęgu szczebiotliwych,
                                                    Kaczek łakomych, gulanów krzykliwych.
                                                    W domu obfitość sadowi się wszędzie
                                                    Kurów po grzędzie.....
                                                    Połcie też w domu z niemałą pociechą
                                                    Wiszą pod strzechą.
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 10.01.09, 19:58
                                                    "Małe Maruny w pogańskim ziemstwie Gunlawki założone miały wał obronny, który
                                                    dziś ma nazwę "Zamek". Nad drogą pod Wartembork stała szubienica, tam gdzie dziś
                                                    krzyż z figurą Pana Jezusa. W polach są: Przecze (Pierwsze i Drugie), Stuki,
                                                    Rozgarty, w łąkach także: Rozgarty, Szaty, Zdroje, Stuki, Długie Bagno,
                                                    Brzozowe, Pijawki, Smugi, Torfowe Tylne, koło wsi struga Pisa, czyli Szczulik."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Jesteśwa w parafii butryńskiej 10.01.09, 19:59
                                                    "Majątek czyli Duże Maruny - pięć kilometrów od od miasta Wartemborka - niegdyś
                                                    zamek wycerski, w którym się chronili chrześcijanie przed pogańskimi Prusakami i
                                                    Litwinami, zniszczony przez ostatnich.
                                                    Duże Maruny tworzyły dawniej ogromny majątek, do którego Szynowo, Tęguty i
                                                    Kunckajny należały. Duże Maruny mają 99 włók;
                                                    pola: Duże Pole, Pod Łapką, Nowiny, Biele, Igły, Nowe Pole, Borek: duże łąki:
                                                    Rozgarty, Smarzowy Piec (gdzie smołę palili), Pogorzela, Stawy, Duży Las, Nowy
                                                    Lasek; Zamkowa Góra, Bieża Góra, Mała i Duża Parowa; zdrojowe bagna: Łapka,
                                                    Smygi, Kępowe, Duży i Mały Kanał, Łapa i Okrągłe Jeziorko pod Lęgajny."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Karta 15.01.09, 19:59
                                                    Prosta ta karta i taka no prościutkich ludzi. Barzo mi sia lejduje.
                                                    Dzianki Gajowy smile
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Wartembork 26.01.09, 20:30
                                                    "Wartembork, miasto od Olsztyna 16 kilometrów oddalone, pomiędzy strugami Pisą i
                                                    Kiermasem nad Stawkiem, który założyli mnisi na dawnych Kapuśniakach.
                                                    Jeziora: Szyja, Pudomek, Jeziórko.
                                                    Góry: Szubienica (gdzieś niegdyś skazanych wieszano), Okrągła Góra, Zazdrość,
                                                    Święta Góra, Wysoka Gora - dwa kilometry od miasta.
                                                    Pola: Pod Maruny, Pod Dabrówką, Pod Łapką, Pólko, Za Rakra, Pod Folwark, Szyja,
                                                    Pod Gaj.
                                                    Za Mnichami, ktore dawniej należały do klasztoru, dziś do domu karnego: Fałęgi,
                                                    Różańcowa Włóka - niegdyś należała do kapelanii.
                                                    Łąki: Zazdrość, Krzywiertle, Załawki, Nowe Stawy, Rytych, Tryfta (pomiędzy
                                                    miastem a miejską cegielnią, przedtem bagno), Bycze Łąki, Szyje, Piaseczne,
                                                    Perwinkle, Nad Umlągiem, Chude Łaki, Kizelwiza, Rozgarty, Jeziorki, Parówki,
                                                    Gajowe Łąki, Mokier.
                                                    Lasy i bagna: Gaj, Siedem Włók - po części wycięty - Folwarski, Łąki Strużne
                                                    (Komorskie), Leśnicze, Olszowe, Pod Terkę, Bryteczek, Pod Ujście, Czapeleniec,
                                                    Czarne Jeziórko, Brzozowe Bagno, Mały Oryciek. W Folwarskim Lesie mieszka leśnik
                                                    miejski i jest tam miejsce dla zabaw. W Czerwonym Lesie łąki: Nad Strugą, Kąty
                                                    Szołtyskie, Miejskie, Gulów Kąt, Włóczne Łaki, Kolackie Łąki, Wilcze Bagno, Małe
                                                    i Duże Biele; tu mieszka drugi leśnik. Bór Wielki Las, Przebród, Trzcinki,
                                                    Parowa, Torfowe Bagno, Leśnicze Łaki, gdzie trzeci mieszka leśnik. Łapka - las
                                                    po większej części wyciety i parcelowany; na czterdziestu kilku miejscach
                                                    założono mniejsze gospodarstwa i utworzono wioskę z osobną szkołą. Przez środek
                                                    Łapki leci rów, niegdyś Strużką zwany."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Wartembork 27.01.09, 20:15
                                                    "W mieście Wartemborku jest sześć mostów, na jednym figury św. Rozalii i św.
                                                    Agaty, drugi Most Piaseczny, Krowi Most do cegielni, Trzywiertlowy do Marun,
                                                    Czerwony Most do Ramsowa, Gipsowski, Zupuński (połowa należy do do miasta,
                                                    połowa do Zupun).
                                                    Mokiny i Krupoliny: jezioro Umlęczyk; pola: Bolęgi, Onstuki, Magasty, Oberlofy,
                                                    Sampłatki, Noziny Płostaki, Dołki, Drzewne Rózgi, Stare Pole, Cztery Włóki
                                                    (należały niegdyś do klasztoru wrtemborskiego); łąki: Okrągłe, Borowe,
                                                    Seperackie, Dziadkowe, Głębokie, Nabzina, Gielek, Upałtek pod Krupolinami;
                                                    bagna: Karaśnik, Stękałowie, Kozie, Sampłatkowe; góry: Kozia Góra, Babilońska,
                                                    Kasarowa (Koszary), na której w wojnie Krzyżaków z Polakami legowisko dla
                                                    żołnierzy być miało; pod Krupolinami między jeziorem Kiermas i Kierzlińskim
                                                    (czyli Mały Arysz, czyli Ar) są ślady dwóch wielkich nasypów, wałów z czasów
                                                    wspomnianych wojen. Na wałach stali zbrojni żołnierze, strzegąc ukrytych tam
                                                    starców, dzieci, niewiast i inwentarza żywego i martwego."
                                                    --
                                                    Wisi wisielec, siedzi siedzielec i prosi Boga, żeby tamten spadł.
                                                    *·.¸*.¸*.¸*.¸*.¸*`'·.¸*słonina i kot*.¸*.¸*.¸*.¸*`'·.¸*
                                                  • rita100 Re:Kierzliny i Kucbory 28.01.09, 20:09
                                                    "Kierzliny i Kucbory nad jeziorem Kiełdynek. Wedle starych dokumentów za czasów
                                                    biskupa Szembeka nazywały się Kierzliny - Duże Kierzniny a Kuchpry - Małe
                                                    Kierzniny. Jeziora pod Bartółty: Omłónek i Masakojtek, Strużki Ar i Kiełdynek
                                                    wchodzą do Pisy.
                                                    Pola: Polaki, Lisie Jamy, Arynkowe Stuki, Górne Stuki, Cztery Włóki, Pasterska
                                                    Łąka, Grodzie, Kątowe Łąki, Torfowe Bagno, Szalonkowe Bagno (szalonki są
                                                    ciemnomodre jagody podobne do czarnych jagód, ale większe i sprawiają zawrót
                                                    głowy); Sztukowe Lasy, Kierszliniak, Cztery Włóczne Lasy."
                                                  • rita100 Re:Tumiany 29.01.09, 20:26
                                                    "Tumiany.
                                                    Nad drogą do Bartółt Diable Bagno (około pięć mórg).
                                                    Góry: nad gościńcem pod Wartembork po prawej ręce jest pagórek, na którym
                                                    znaleziono cmentarzysko pogańskie, jak naprzeciw Zazdrosci pod Kielarami. Przy
                                                    owym pagórku znajduje się Wilczy Dół, gdzie niegdyś wilki chwytano. Między
                                                    Jeziorem Tumańskim i jeziorem Pisa jest pięć włók kucborskich należących teraz
                                                    do Tumian. W tych włókach znajdowalo sie dawniej jeziorko Mały Świniec. Kiedy
                                                    spuszczono na Kucborach jezioro Duży Świniec, zginęła woda i z Małego Świńca. I
                                                    są tam teraz wyborne pola i łąki."
                                                    --
                                                    ¸¸.•*¨`•»gźizdam na gźistce¸¸.•*¨`•»
                                                  • rita100 Re:Jecpark (Jedzbark) 30.01.09, 20:29
                                                    "Jecpark (Jedzbark).
                                                    Osiem kilometrów od Wartemborka. Na środku wsi przy kuźni kamienna chrzestnica
                                                    (chrzcielnica) od zaginionego tu kościoła. Na zachód od wioski Zamkowa Gora, na
                                                    której stał piękny zamek zburzony przez Litwinów w 1364 roku, którego ruiny
                                                    odmalowano w 1824 roku. Na dwóch innych górach są wykopane kamienie służące
                                                    celom wojskowym, jedna pod Prajłowo, druga pod Bartółty.
                                                    Jezioro Omłunek, Bagno Olszowe i Arskie Łąki.
                                                    W Odrytach: Dwórznice, Dumnowe, Dłużkowe Pole; jeziora: Dłużek Mały i Duży;
                                                    bagna: Niedźwiedziak, Delek i Kępina, Klucznik - jedenaście kilometrów, Podlasy
                                                    trzynaście kilometrów od Wartemborka; dla tej odległości przyłączono je do nowej
                                                    parafii giławskiej. Miechowski Łąki nad jeziorem Ordą należały kiedyś do
                                                    klasztoru w Wartemborku. Klucznik przed trzydziestu laty rozparcelowano, małą
                                                    wioskę Raks zaś przed czterdziestu laty niemal całą wykupiono dla majątku
                                                    Podlasów. Niegdyś Raks należał także do klasztoru wrtemborskiego, teraz do Giław."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W ramsowskiej parafii 31.01.09, 20:31
                                                    "W ramsowskiej parafii dokonano wielkich melioracji przez spuszczenie trzech
                                                    jezior i różnych oparczysk jako też przez karczowanie wielu zalesień. Mianowicie
                                                    wysuszono Ramsowskie Jezioro na żyzne łąki kanałem podziemnym i dwa inne
                                                    Dobręskie i Zaginek pod Dobręgiem. We wspomnianym kanale kryli się nasi ludzie
                                                    podczas ostatniego napadu Rusków. Na dalsze melioracje czekają jeszcze folwarki
                                                    Niedźwiedziak i Zimnowo między dwoma jeziorami i Zimnym Bagnem.
                                                    Nad wiekim Dadajem pod Sząflisem jest półwysep Ostry Kąt z Kręgową Górą. Lasy:
                                                    Borek pomiędzy Kramarowem a Ramsowem i Bynda pomiędzy Ramsowem a Wilimsem; za
                                                    Gipsowem: Ryczybałdy. Od majątku Kiersztanowa (ma 1400 mórg) odłączono w
                                                    nowszych czasach folwark Dębno."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W Starym Wartemborku 01.02.09, 21:30
                                                    "W Starym Wartemborku znajdziesz znaki dawnych wojen pod Orzechowem nad jeziorem
                                                    Wadąg, czyli Starowrtemborskim, podwyższony plac, na którym stary zamek zburzony
                                                    przez Litwinów stał i szwedzki szaniec. Wielki las darowany do wsi przez króla
                                                    Fryderyka nazywają Królestwem. I w Tuławkach znajdują się Zamkowa Góra i bogate
                                                    niegdyś lasy pod Otendorf, Tęguty i Gady. W Dąbrówce: Kociołek, Jeziorko, łąki
                                                    Sfarki, torfaki; las Dąbrowa z wielu dębami; w Sętalu spuszczone i wysuszone na
                                                    łąki jeziora pod Nowy Wierckub i pod Górne Kapki."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W parafii dywickiej 02.02.09, 21:25
                                                    "W parafii dywickiej w Ugwałdzie: bagno Helga, Jezioro Ugwałdzkie, jeziorko
                                                    Ciark, Lasikowa Łąka, pole Dzialiki, las Zapowiedź, Bukowina; w Róznowie: łąki
                                                    Stawy pod Spręcowo, Jezioro Róznowskie wysuszone na łąki, Spławy, Chrapy, Doły,
                                                    Grabowska Łąka, Głębok, pole Wezgłowie, Kotlina, lasy: Borki, Leszczynowy;
                                                    Spławy w Dągach przed kilku laty spuszczone, Dywickie Jezioro zniżone; w
                                                    Dywitach: Leśne Plany, Stuki, Pasternia (dawniej przed seperacją mieszkanie
                                                    wspólnego pasterza). Nad Helgą, Dębniak, Lipniak, Kiele Maćkowy Kruszki.

W Mykach: Balęgi, Przecze, Kotły; w Zalpkach: Pelnoga, Pólko, Borek, Zdrojowe
                                                    Łąki; w Sztołpach: Nozina, las Purchel.

W Kieźlinach las: Borek, Grabina, Na Galiku, Pod Ciarkami (tj. szeroka granica
                                                    cierniem, ciarkami zarosła); brzeg jeziora na Likuzach; w Raszągu pod Biskupcem:
                                                    Gębory, Kalikowskie Sztuki, Złota Góra, Zamkowa Gora, Zapowiedź.

Tak widzimy jedne nazwy właściwe okolicom raz i raz tylko zachodzące, drugie
                                                    często powtarzające się niemal w każdej wsi zwłaszcza przed separacją."
                                                    --
                                                    ¸¸.•*¨`•»Czasem szarpnie w sercu bunt
                                                    Czasem dusza,gdzieś się rwie¸¸.•*¨`•»
                                                  • rita100 Re:W parafii dywickiej 03.02.09, 20:50
                                                    "Wyliczyć nam jeszcze wypada w nowej w roku 1898 powstałej parafii giławskiej
                                                    góry, parowy, doły i łąki pod Żaburowem i Gąsiorowem, spuszczone jezioro Krzywek
                                                    pod Giławkami. Na drodze od Giław do Wartemborka leży nieurodzajne pole
                                                    Biedoszki zwane i dalej pod Wały oparczysko Olsztyniak i Kaczocha.
                                                    Na Wałach łąki: Pieczysko, Biela, Duża i Mała Zalewka, Księżak; brzozak i lasy:
                                                    Polejk, Duża i Mała Kopania.
                                                    W Grasku pola: Rasztubnica, Lasek ; bagna: Olszanka, Sokolanka, Kalbruch,
                                                    Zarazowe i Białe Bagno.
                                                    W Giławach pola: Szerokie, Przecze, Krzeziny, Dwórznice, Miejskie, Piwnice,
                                                    Wąskie, Dziesiątnice, Dabrowne, Iły, Przednie, Zdrojówki, Karaśnice,
                                                    Rasztubisko; bagna: Głównik, Olszonka, Chojowe, Kaczocha, Czarne, Karaśnik,
                                                    Kiejkutka, Biele, Brzozóg, Szymazichy, Stawiska; góry: Odrapana, Lisia, Grodza,
                                                    Lisionka Mała i Duża, Grobla.
                                                    Giławy siedzą nad dużym jeziorem Serwentem jakby gliniana oaza w piaskach
                                                    okolicznych pod Graśkiem, Wesołowem i Prajłówkiem."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W parafii purdzkiej 04.02.09, 21:24
                                                    "W parafii purdzkiej pola w Purdzie : Serwentki, Kawały, Spławy, Gaje,
                                                    Zastrużki, Warzyce, Okrąg, Barwękle (Barwinkel czy Parwęgiel - parowy węgieł);
                                                    łaki: Melcuch, Dzikie Łaki, Paterek; bagno: Jeglijak; góry: Dorobisz, Żal.
                                                    W Prajłowie: łąka Chmielnik; wybudowanie Wysmykłe.
                                                    W Starym Marcinkowie łąki: Sękacz, Kopańki, Żółte Bagno, Ostrów, Gogólnik,
                                                    Melcuch, Dzionki, Pogorzałki; las Parki; góra Wieża.
                                                    W Purdzie pole Wykówka; łąki: Zatoka, Długie Bagno, Biel, Kołowrot; las Kościółek."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W parafii biesowskiej 05.02.09, 20:21
                                                    "W parafii biesowskiej, w Biesowie pola: Tramki, Morgowe, Przymiarki, Dębowe,
                                                    Dwórznice, Lisie Jamy, Kowalski Plac, Wądoły, Polko, Krzyż, Kozia Góra, Kozie
                                                    Łaki, Kozi Raj, Ślepy Ostrów, Biel; lasy: Pogorzałki, Szewcówki, Wajny; w
                                                    Biesówku: Kamienica, Dabrowy.

W Zerbuniu: Robacznik, Stóżesz, Niedźwiedzieniec, Tadarówki, Purzyczki, Osiny,
                                                    Piecówki, Krypówki, Kalkówki, Podlasek, Perłówki, Parchan, Kołowrót, Brzozowe
                                                    Bagno, Wielkie Bagno, Zdrojówki.

W Wilimsie: Rozgart, Gasa, Gościńskie, Ziolyna, Zdrojak, Nogawicowe, Dalek,
                                                    Kłódkowe, Piaseczne, Mostkowe, Mósy, Zapłociowe, Kozia Gora, Bieda; jeziora:
                                                    Małaś, Blaszczyk.

W Rotflisie: Kowalskie, Mósowe, Wajny, Myszy Grunt; gaik: Zapowiednik,
                                                    Klejzackie Pola.

W Klejzaku: pola Wajnowe, Stałęgi, Merglak, Lisie Bagno, Strużki, Duże Bagno.

Pomiędzy Łabuchą, Klejzakiem i Rejewem są także torfowe moczary na 250 mórg
                                                    obszaru i poniekąd spuszczone pastwiska dla bydła.

W Stańslewie pod Biskupcem gdzie także od kilku lat jest osobny duszpasterz,
                                                    melioracja wysuszyła torfowe bagno Mojtynek, gdzie dawniej ustąpić nie można
                                                    było. Tak samo pod Bredynkiem w Lesie Zawadzkim są łąki fiskalne, które
                                                    zaopatrują najlepszym sianem wioski Bredynek, Stańslewo, Stryjewo. Przy
                                                    Stańslewie las Stary Lustych. Zachodnia część wsi Bredynka nazywa się Wyłuda, w
                                                    Stryjewie pole na wschód: Zazdrość."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W powiecie olszyńskim 06.02.09, 20:16
                                                    "W powiecie olszyńskim sprzedaje fiskus trawę na jeziornych łąkach na Pelnodze
                                                    pod Sząfałdem, na Pęglitach, nad Maręgiem, na Przykopskich, na Sętalskich
                                                    Łakach, na Dobręgu i Zaginku, na Świętajnie, pod Sabiną, na Bogdajnskich, na
                                                    Kiestroju i Patryckich Łąkach, na Krumzach, na Buchwałdzkich nad Łyną i na
                                                    innych. Oprócz fiskalnych melioracji są liczne prywatne, jak w Róznowie i w
                                                    Ramsowie, w Dągach itd., tak że gdzie dawniej były jeziora lub moczary
                                                    niedostępne lub zalane bagna i torfaki, na których szalonki, żórazie, jeżyny lub
                                                    inne dzikie jagody i chrzęśle rosły, obecnie najżyźniejsze powstały łaki i rola."
                                                    --
                                                  • rita100 Re:W powiecie olszyńskim 07.02.09, 19:25
                                                    "Szalonki - ciemnomodre, podłużne, duże jagody na suchych torfakach i bagnach,
                                                    na większych krzakach rosną zielono jak czarne jagody. Można je jeść, ale
                                                    niezbyt wiele, bo sprawiają ból głowy i wymioty. Ruski je zowią gonobobel.

Żórazie - żurawina, duże, czarne okrągłe jagody, rosną na oparczyskach,
                                                    trzęsawiskach w mchu, u dołu bialo, u góry od słonka czerwono. Dojrzałe
                                                    zaupełnie czarne (po rusku: klukwa). Lubią je żurawie.

Jeżyny - ciemnoczerwone w zakazach po rowach i lepszej roli (po rusku: brusnika).

Borówki (po rusku: zemlannika) - czerwone, mniejsze i delikatniejsze od jeżyn.

Maliny i czerwone jagody. Lud je zna, wszystkie zbiera, zaprawia lub znosi do
                                                    miasta na targ.

I to wsio z geografii Barczewskiego.
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Geografia polskiej Warmii 09.02.09, 22:30
                                                    A teroz dzianki "Geografia polskiej Warmii" Barczewskiego i wydawców możem
                                                    poznać nazwy miejscowości na Warniji. Alfabetycznie podajo.
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Allenstein - Olsztyn 09.02.09, 22:34
                                                    Abstich, Abstych alias Upstych - Łubstych
                                                    Adamsgut, Jedaminy - Jadaminy
                                                    Adamshof - Adamowo
                                                    Alle - Łyna
                                                    Allenstein - Olsztyn
                                                    Alt-Allenstein (Frosztant) - Stary Olsztyn
                                                    Althof - Stary dwór
                                                    Alt-Preussen al.Masuren - Stare Prusy al. Mazury
                                                    Allmoyen, Jemuń - Jełmuń
                                                    Angerburg, Węgobork - Węgorzewo
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Bischofsburg - Biskupiec 09.02.09, 22:35
                                                    Balden - Bałdy, Muhle - Bełdzki młyn, Ofen - Bełdzkie piecki (Bełdzki Piec)
                                                    Ballingen, Baląg - Bałąg
                                                    Bansen, Bęś - Bęsia
                                                    Bardongen - Barduby
                                                    Bartelsdorf Gr. - Duże Bartółty, Bartołty Wielkie
                                                    Bartelsdorf Kl. - Małe Bartółty, Bartołty Małe
                                                    Bartelsdorf Neu, Nowawieś - Nowa Wieś
                                                    Bartenstein, Barsztyn - Bartoszyce
                                                    Bergfriede - Barkweda
                                                    Bertung Gr. - Bartąg
                                                    Bertung Kl. - Bartężek, Bartążek
                                                    Bertung Neu, Owczarnia (włączona do Bartążka)
                                                    Biesellen - Biesal
                                                    Bischofsburg - Biskupiec
                                                    Blankenberg - Blanki
                                                    Boessau Gr. - Biesowo
                                                    Boessau Kl. - Biesówko
                                                    Bogdainen - Bogdajny
                                                    Braunsberg, Brunsberk, Bruniewo - Braniewo
                                                    Braunswalde, Brunswałd - Brąswałd
                                                    Bredinken, Bredynek - Bredynki
                                                    Bruckendorf - Mostkowo
                                                    Bruchwalde - Bruchwałd
                                                    Buchwalde Gr. - Buchawałd - Bukwałd
                                                    Buchwalde Kl. Buchwałdzik (włączony do Bukwałdu)
                                                    Bukowagora - Bukowa Góra
                                                    Burdongen - Burdąg
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Culm - Chełmno 09.02.09, 22:37
                                                    Choszczewo
                                                    Choszczowo Gut, Grabniak (włączony do wsi Grabowo k. Mrągowa)
                                                    Chorzellen - Chorzele
                                                    Czerwonka Gr.- Duża (jezioro Duża Czerwonka)
                                                    Czerwonka Kl. - Mała Czerwonka (jezioro)
                                                    Culm - Chełmno
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Dietrichswalde - Gietrzwałd 09.02.09, 22:39
                                                    Daday - Dadaj
                                                    Damerau Gr. - Duża Dąbrówka - Dąbrówka
                                                    Damerau Kl. - Mała Dąbrówka (włączona do Dąbrówki)
                                                    Darethen - Dorotowo
                                                    Daumen - Tumiany
                                                    Debrong - Dobrąg
                                                    Dembenofen - Dąb
                                                    Derz - Derc
                                                    Deuthen - Dajtki (obec. dzielnica Olsztyna)
                                                    Dimmern - Dymry - Dymer
                                                    Dietrichswalde - Gietrzwałd
                                                    Diwitten - Dywity
                                                    Dlusken - Dłużki
                                                    Dluszek - Dłużek
                                                    Dubeningken - Dubniki - Dubeninki
                                                    Durwangen - Wola
                                                    Dziubiellen - Dziubiele (łaki pod leśnictwem Mazuchy niedaleczko Marcinkowa
                                                    Dzuchen - Dziuchy (obec. włączone do Przykopu)
                                                    Dzierzgunka - (leśnictwo nad Jeziorem Łańskim)
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Elbing - Elbląg 09.02.09, 22:41
                                                    Eichenstein - Dębno
                                                    Eising - Isąg (jezioro)
                                                    Elbing - Elbląg
                                                    Elisenhof - Liznowy - Ostrzeszewo
                                                    Eylau Dt. - Iława
                                                    Eylau Pr. - Iławka (ob. Bagrationowsk w obw. Kaliningradzkim
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Freuenburg - Frombork 09.02.09, 22:42
                                                    Fittigsdorf - Wójtowo
                                                    Flammberg - Opaleniec
                                                    Freuenburg - Frombork
                                                    Friedrichstadt (Kreis Allenst.) - Pokrzywy
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Glottau, Glotowo, Głotowo 10.02.09, 20:54
                                                    Ganglau - Gągławki
                                                    Garschen Alt - Stare Garsze - Garzewo
                                                    Garschen Neu - Nowe Garsze włąnczone do Garzewa
                                                    Gayhof - Gaj
                                                    Gedaithen - Giedajty
                                                    Gelguhnen - Jełguń
                                                    Gehland Neu - Nowy Geląd - Nowy Gieląd
                                                    Gehland Alt - Stary Geląd - Stary Gieląd
                                                    Gehland Klein - Gielądy - Gieląd Mały
                                                    Gemmern Gr. - Giemry - Gamerki Wielkie
                                                    Gemmern Kl. - Gamerki - Giemerki - Gamerki Małe
                                                    Gilbing - Gilbynk - rzeka Giłwa
                                                    Gillau - Giławy
                                                    Gillau Kl. - Giławki włączone do Giław
                                                    Gimmendorf - Gim al. Zgniłocha
                                                    Glottau - Glotowo - Głotowo
                                                    Goettkendorf - Gietkowo - Gutkowo
                                                    Goldap - Gołdap
                                                    Goniondz - Goniądz
                                                    Gonschorrowen - Gąsiorowo
                                                    Gottken - Gotki - Godki
                                                    Grabowo
                                                    Gradda - Grada - lesniczówka niedaleczko Gągławek
                                                    Gradtken - Gradki
                                                    Graskau - Graśk - Groszkowo
                                                    Grasnitz - Grazymy
                                                    Grieslienen - Gryźliny
                                                    Gronitten - Gronity
                                                    Grunau - Grynał - Zielonowo
                                                    Grunmuhle - Grynal
                                                    Grunmuhle b. Groeslienen, Gromel - dawny młyn pod Zielonowem
                                                    Gusenofen - Guzowe piece - Guzowy Piec
                                                    Guttstadt - Gutsztat - Dobre Miasto
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Heilsberg - Lidzbark Warmiński 10.02.09, 20:55
                                                    Haff Frisches - Zatoka fryjzka - Zalew Wiślany
                                                    Haff Kurisches - Zatoka kurońska
                                                    Heiligelinde - Świętolipka - Święta Lipka
                                                    Heilsberg - Licperk - Licpark - Lidzbark Warmiński
                                                    Herms - Zamensdorf - Cegłowo
                                                    Herth-Insel - Herta - wyspa na Jeziorze Wulpińskim
                                                    Hirschberg - Jedzbark - Jecpark
                                                    Hochwalde - Ugwałd - Ługwałd
                                                    Hohenstein - Olsztynek
                                                    Honigswalde - Miodówko
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Johannisburg, Jańsbork, Pisz 10.02.09, 20:56
                                                    Jablonken - Jabłonka
                                                    Jacobsberg - Jakubowo
                                                    Jadden - Gady
                                                    Johannisburg - Jańsbork - Pisz
                                                    Johannisthal - Janistal
                                                    Jomendorf - Jondorf - Jaroty
                                                    Jonkendorf - Jonkowo
                                                    Josefshof - Józefowo
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Konigsberg - Królewiec 11.02.09, 20:10
                                                    Kaemmersdorf - Kamajzy - Komorowo
                                                    Kadmedien - Katmedy - Kocibórz k. Reszla
                                                    Kainen - Kajny
                                                    Kalborno - Kaborno
                                                    Kalborno Muhle - Kaborno Młyn
                                                    Kaletka Alt. - Stara Kaletka
                                                    Kaletka Neu - Nowa Kaletka
                                                    Kapkeim Ober - Górne Kapki - Kabikiejmy Górne
                                                    Kapkeim Unter - Dolne Kapki - Kapikiejmy Dolne
                                                    Kaplitainen - Kaplityny
                                                    Kathreinen - Katrejny - Kojtryny
                                                    Kellaren - Kielary
                                                    Kernos See Gr. - Duży Kiernoz (jezioro)
                                                    Kernos Kl. - Mały Kiernoz (jezioro)
                                                    Kestroi - Kiestrój
                                                    Kirmass - Kiermas (rzeka)
                                                    Kirschbaum - Kierzbuń
                                                    Kirschdorf - Kierztanowo
                                                    Kirschlainen - Kierzliny
                                                    Klaukendorf - Klewki
                                                    Kleeberg Gr. - Klebark Duży - Klebark Wielki
                                                    Kleeberg Kl. - Klebark Mały
                                                    K.Kleisack - Klejzak (Zarębiec)
                                                    Klimkowo
                                                    Klutznik - Klucznik
                                                    Kubulten - Kobułty
                                                    Kockendorf Alt - Stary Kokendorf - Stare Kawkowo
                                                    Kockendorf Neu - Nowy Kokendorf - Nowe Kawkowo
                                                    Kolno
                                                    Koeslienen - Kieźliny
                                                    Kolacken - Kołaki
                                                    Kolpacken - Kołpaki
                                                    Konigsberg - Królewiec
                                                    Kortau - Kortowo
                                                    Kosarken Gr. - Duży Kozark - Kozarek Wielki
                                                    Kosarken Kl. - Mały Kozark - Kozarek Mały
                                                    Kosno - Kośno
                                                    Krakotin - Krakotyn (łąki)
                                                    Kramarka - Kramarki
                                                    Kraemersdorf - Kramerowo - Kromerowo
                                                    Krokau - Krokowo
                                                    Kronau Gr. - Kronowo
                                                    Kronau Kl. - Kronówko
                                                    Kroplainen - Krupoliny
                                                    Krummsee - Krumzy (łąki)
                                                    Kudippen - Kudypy
                                                    Kuntzkeim - Kunckajny - Droszewo
                                                    Kurken - Kurki
                                                    Kutzborn - Kucbory - Studzianek
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Loetzen - Lec - Giżycko 12.02.09, 19:51
                                                    Labens - Łabędź
                                                    Labuch - Łabucha - Łabuchy
                                                    Langsee - Długie jezioro (na terenie Olsztyna)
                                                    Languth - Lęguty - Languty
                                                    Lansk See und Dorf - Łańsk, wieś Rybaki
                                                    Lanskerofen - Smolniki - Łański Piec
                                                    Lapka - Łapka
                                                    Layss - Łays - Łajsk k. Butryn
                                                    Legienen - Leginy
                                                    Leissen - Lejsy - Lajsy - Łajsy
                                                    Lemkendorf Gr. - Lamkowo
                                                    Lemkendorf Kl. - Lamkówko
                                                    Lengainen - Lęgajny - Łęgajny
                                                    Lengainen Gut - majątek L
                                                    Leschienen Gr. - Lesiny
                                                    Leschno Gr. - Leśno - Leszno
                                                    Leschno Kl. - leśnictwo L
                                                    Leynau - Linowo
                                                    Liebenberg - Klon
                                                    Lindenwalde - Lipowo
                                                    Lipowietz - Lipowiec
                                                    Locken - Łukta
                                                    Loebau - Lubawa
                                                    Loetzen - Lec - Giżycko
                                                    Loszainen - Lężajny - Łężany
                                                    Lomza - Łomża
                                                    Lonk - Łąki - Łączki
                                                    Luebeck - Lubeka
                                                    Lykusen - Likuzy - Likusy
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Marienburg - Malbork 12.02.09, 19:53
                                                    Mahrong - Marąg - Morąg
                                                    Marong - Marąg (łąki miedzy Unieszewem a Pęglitami)
                                                    Makrauten - Makruty
                                                    Mallschowen - Małszewo
                                                    Manchengut - Mańki
                                                    Maransen Kl. - Maróżek - Marózek
                                                    Margrabowa - Olecko
                                                    Marienburg - Malbork
                                                    Marienwerder - Kwidzyn
                                                    Maraunen Gr. Kl. - Maruny Duże, Małe
                                                    Masuchen - Mazuchy
                                                    Mauden - Majdy
                                                    Mendrienen - Mendryny - Mędryny
                                                    Mensguth - Dźwierzuty
                                                    Mertinsdorf Alt - Stare Marcinkowo
                                                    Mertinsdorf Neu - Nowe Marcinkowo
                                                    Micken - Myki
                                                    Mittelgut - Mytelki - Śródka
                                                    Morken - Mierki
                                                    Mohrungen - Morąg
                                                    Mokainen - Mokiny
                                                    Mondtken - Montki - Mątki
                                                    Mossong-See - Mosąg (jezioro)
                                                    Munsterberg - Nisztembark ( Cerkiewnik )

zauważcie , dwa razy jest Morąg
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Neidenburg - Nibork - Nidzica 12.02.09, 19:54
                                                    Nagladen - Naglady
                                                    Nassen - Nasy
                                                    Nattern - Naterki
                                                    Nautsch - Nałcz jezioro
                                                    Neberg - Niborg - Nibork
                                                    Neidenburg - Nibork - Nidzica
                                                    Nerwigk - Nerwiki
                                                    Neu-Bartelsdorf - Nowawieś - Nowa Wieś
                                                    Neudims - Najdymowo
                                                    Neumuhle - Nowymłyn - Nowy Młyn
                                                    Nickelsdorf - Nikielkowo
                                                    Nussdorf - Orzechowo
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Osterode - Ostróda 12.02.09, 19:56
                                                    Obiad - miejsce w lesie niedaleko Wygody
                                                    Odritten - Odryty
                                                    Okull-See - Ukiel (jezioro)
                                                    Ortelsburg - Szczytno
                                                    Osterode - Ostród - Ostróda
                                                    Ostsee - Bałtyk
                                                    Ottendorf - Otendorf - Radosty
                                                    Ottern Gr. - Otry
                                                    Ottern Kl. - Oterki (włączone do wsi Otry)
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Passenhein - Pasym 12.02.09, 19:57
                                                    Parlosen Gr. - Duża Parleza - Parleza Wielka
                                                    Passarge - Pasarya - rzeka Pasłęka
                                                    Passenhein - Pasym
                                                    Pathaunen - Pajtuny
                                                    Patricken - Patryki
                                                    Patricken Neu - Nowe P. (włączone)
                                                    Paudlung - Pudląg
                                                    Paulsgut - Południewo (majątek w pobliżu Nerwiku)
                                                    Pelnoga (półwysep na Jez. Wulpińskim)
                                                    Penglitten - Pęglity
                                                    Persing - Brzeźno - Brzeźno Łyńskie
                                                    Piestkeim - Pistki
                                                    Pirk - Perk - Pirki - Kierzbunek
                                                    Plautzig - Pluski
                                                    Plautzig-See - Pluszne jezioro
                                                    Plutken - Płotki - Plutki
                                                    Podlassen - Podlasy - Podlasen- Podlaza -Podlazy
                                                    Podleiken - Podlejki - Polejki - Podlejki
                                                    Polleiken - Polejki - Pulejki
                                                    Polen - Polska
                                                    Pomesanien - Pomezania
                                                    Posorten - Pozorty
                                                    Preussen Ost - Wschodnie Prusy (książęce)
                                                    Preussen West - Zachodnie Prusy (królewskie)
                                                    Prawdzisken - Prawdziska
                                                    Preylowen - Prajłowo - Prejłowo
                                                    Preylowen Muhle - Prajłówko (włączone do Prejłowa)
                                                    Prohlen - Prole - Próle
                                                    Przykop - Przykop
                                                    Przykop Kl. - Jaśniewo
                                                    Pulfnick - Pelnik
                                                    Pupkeim - Pupki
                                                    Purden Gr. - Purda
                                                    Purden Klein - Purdka
                                                    Purden Muhle - Zapurdka
                                                    Pustnik - Pustniki
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Rastenburg-Rastembork-Kętrzyn 13.02.09, 21:10
                                                    Ramsau Gr. - Ramsowo
                                                    Ramsau Kl. - Ramsówko
                                                    Ramuck - Ramuk - Ramuki
                                                    Rapatten - Rapaty
                                                    Ramten - Rasząg
                                                    Rastenburg - Rastembork - Kętrzyn
                                                    Rax - Raks (łąki w poblizu Jedzbarka)
                                                    Redigkainen - Redykajny
                                                    Rehberg - Rejewo
                                                    Rentienen - Rentyny
                                                    Reuschhagen - Ruszajny
                                                    Reussen - Ruś
                                                    Rykowitz - Rykowiec
                                                    Rittebalde - Ryczybałdy - Rycybałt
                                                    Rochlack - Ruchławki, Rochlawki - Rukławki
                                                    Roessel - Reszel
                                                    Rosgitten - Roźgity - Różgity
                                                    Rothfliess - Rotflis - Czerwonka
                                                    Rudzisken - Rudziska
                                                    Ridbach - Rydbach - Rzecki
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Sensburg-Ządzbork-Mrągowo 13.02.09, 21:11
                                                    Saborowen - Zaborawo - Żaborowo - Zaborowo
                                                    Sadlowo - Sadłowo
                                                    Salbken - Zalpki - Zalbki
                                                    Samland - Sambia
                                                    Sarong - Sarąg (jezioro)
                                                    Samlack - Sąpławki - Zamlówki - Samławki
                                                    Samplatten - Sąpłata - Sapłaty
                                                    Schattens - Szatanki
                                                    Schaustern - Siostry - Szałstry
                                                    Schiemanowen - Szymanówka
                                                    Schilla - Sila - Szyla (Siła, część wsi Sząbruk)
                                                    Scheufelsdorf - Tylkowo
                                                    Scheufelsdorf Muhle - Tylkówko
                                                    Schillings - Szelągowo
                                                    Schippern - Szypry
                                                    Schedinnek - Śledynek (jezioro)
                                                    Schlesien - Ślązk - Śląsk
                                                    Schoelitt - Szelity - Skolity
                                                    Schmolainen - Smolany - Szmolajny - Smolajny
                                                    Schoenau - Szynowo
                                                    Schoenbruch - Sząbrucha
                                                    Schoenbruck - Sząbruk
                                                    Schoeneberg Alt - Sząbarg - Wrzesina
                                                    Schoeneberg Neu - Porbady
                                                    Schoentelde - Sząfald - Unieszewo
                                                    Schoenfliess - Sząflis - Dadaj
                                                    Schoenwalde - Sząwałd - Szczęsne
                                                    Seeburg - Zyborg - Jeziorany
                                                    Sensburg - Ządzbork - Mrągowo
                                                    Skaibotten - Skajwoty - Skajboty
                                                    Soika-Muhle - Sojka - Sojka
                                                    Schwedrich - Świaderki - Swaderki
                                                    Schwentysee - Święte (jezioro)
                                                    Sellwa - Sełwa - Selwa
                                                    Soldau - Działdowo
                                                    Sombien - Ząbie
                                                    Sooben - Coby - Zajączkowo
                                                    Sophienhof - Zofijówka
                                                    Sorquitten - Sorkwity
                                                    Spiegelberg - Spręcowo
                                                    Stabigotten - Stawiguda
                                                    Stabigotten Neu - Ćwikielnia (Nowa Stawiguda, włączona do Stawigudy)
                                                    Stabigotten Kl. - Zarośle (włączone do Stawigudy)
                                                    Stanislewo - Stańslewo - Stanclewo
                                                    Steinberg - Sztembark - Łomy
                                                    Steinkienen - Stękiny
                                                    Stolpen - Sztolpy - Słupy
                                                    Striewen - Stryjewo
                                                    Suessenthal - Sętal
                                                    Surmowen - Surmówka
                                                    Surmowen Kl. - Mała Surmówka włączona do Surmówki
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Tannenberg-Sztymbak-Grunwald-S tębarki 13.02.09, 21:12
                                                    Tafelbude - Tafelbuda - Kątno
                                                    Tannenberg - Sztymbak - Grunwald - Stębarki
                                                    Tengutten - Tęguty
                                                    Tenkitten - Tękity (w obwodzie kaliningradzkim)
                                                    Thomareinen - Tomaryny
                                                    Thomsdorf - Tomaszkowo
                                                    Thorn - Toruń
                                                    Tollak - Tuławki
                                                    Trinkhaus Gr. - Trękus
                                                    Trinkhaus Kl. - Trękusek
                                                    Trautzig - Track
                                                    Trojan
                                                    Turnitz - Turnic
                                                    Tykocin
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Ukta 13.02.09, 21:14
                                                    Ukta (Kr.Johannisbrg) - pow. Pisz
                                                    Urbanka (wyspa)
                                                    Ustrych (jezioro)
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Wartenburg-Wartembork-Barczewo 16.02.09, 21:14
                                                    Wadang - Wadąg
                                                    Wallen - Wały
                                                    Warkallen - Warkały
                                                    Warschau - Warszawa
                                                    Wartenburg - Wartembork - Barczewo
                                                    Wartemburg Alt - Stary Wartembork - Barczewko
                                                    Wehlau - Welawa - Iława nad Preglem - Znamieńsk nad Pręgołą w ob. kaliningrackim
                                                    Weichsel - Wisła
                                                    Wemitten - Wymój
                                                    Wengaithen - Węgajty
                                                    Wengojen - Węgoje - Węgój
                                                    Wessolowen - Wesołowo
                                                    Wienduga - Binduga, lesnictwo koło Rusi
                                                    Wieps - Gipsowo - Wipsowo
                                                    Wilims - Wylims - Wilimy
                                                    Wilhelmsthal - Wylimowo - Wilimowo
                                                    Willenberg - Wielbark
                                                    Wolka Gr. - Duża Wolka
                                                    Wolka Kl. - Mała Wolka
                                                    Woppen - Wopy (włączone do Brąswałdu)
                                                    Woritten - Woryty
                                                    Wormditt - Orneta
                                                    Wulping - Wulpynk - Jezioro Wulpińskie
                                                    Wuttrienen - Butryny
                                                    Wuttrienen Neu - Nowe Butryny - Chaberkowo
                                                    Wygoda
                                                    Wyranden - Wyrandy
                                                    --
                                                  • rita100 Re:Zazdeosz - Zazdrość 16.02.09, 21:16
                                                    Zabrodzin - Zabrodzie
                                                    Zawadden - Zawady
                                                    Zazdeosz - Zazdrość
                                                    Ziegenberg - Koziagóra - Kozia Góra
                                                    --
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka