Dodaj do ulubionych

Co się kolekcjonowało?

13.08.09, 13:57
Ja pamiętam kolekcjonowałem naklejki do albumu o wojowniczych żółwiach Ninja.Naklejki kupowało się w specjalnych kopertach-po sześć sztuk,często one się dublowały.Do wygrania były rowery BMX.
Do tej pory pamiętam ten album (wyglądał jak duża książka z miejscami
na naklejki).
Do tego wiadomo-auta z gum Turbo (czy ktoś w końcu wie dlaczego były rakotwórcze czy to tylko Urban Legends?).Miałem specjalny plastikowy album na nie.Pamiętam,że zebrałem całą kolekcję 52 sztuk,szkoda,że już jej nie mam (nie pamiętam co się z nią stało),zbiłbym teraz majątek na Allegro.
Laski kolekcjonowały naklejki lalek ze wstrętnych różowych gum Chanel.
Co jeszcze?
Zdaje się,że zwyczaj kolekcjonowania kolorowych puszek czy opakowań po słodyczach zaczął być już obciachem i był już wycofywany.
Pamiętam też plakaty Sabriny (bez biustonosza wink i Samanty Fox w siatkowym biustonoszu dla odmiany.
Też niektórzy kolekcjonowali.
I niektórzy (miałem takiego sąsiada,ale to obciach uprzedzam) kolekcjonowali mini alkohole (takie co czasem są w hotelach w barku)-w mini buteleczkach i stawiali rzędem na kredensie lub szafie.
Może nie do końca na temat: ale u nas na plastyce trzeba było raz na pół roku zrobić album z zeszytu A4.
W skład tego albumu wchodziły rozdziały:

-architektura (raz z prawdziwego eleganckiego albumu z biblioteczki wyciąłem co bardziej interesującą architekturę Krakowa,oberwałem za to od matki,mimo,że z "mojego" albumu dostałem szóstkę wtedy)
-sztuka użytkowa
-grafika
W grafice trzeba było wklejać opakowania po kawie/czekoladzie/batonikach,więc w tym celu je kolekcjonowałem.

Wtedy też zaczęła się moda na zbieranie kodów kreskowych różnych artykułów po to aby potem je wysłać i zdaje się coś tam można było wygrać.
Dziewczyny kolekcjonowały kartki do segregatorów i badziewne plakaty z Bravo Girl (oprócz zespołów były tam zdjęcia zakochanych par-niektóre dość odważne).
Obserwuj wątek
    • donmari-2 Re: Co się kolekcjonowało? 14.08.09, 15:21
      oniec lat 90-to była moda na lalki porcelanowe! Spotkać je można
      było w witrynie każdego sklepu! No i była gazetka""Cudowny świat
      lalek z porcelany"-do każdfego numeru dołączona była lalka lub
      ręcznie malowane akcesoria. Ja akurat lalki kolekcjonować zaczęłam
      nieco później, bo na początku lat 2000(dokładnie 2002-2003) i nie
      mogłam kupować ich non stop, bo to tanie nie jest, zresztą wtedy
      lalki zaczęły już znikać.Rezultat taki, że lalek mam 23 i większość
      musiałam "sprowadzać" albo z Zakopca, albo z zagranicy.
      --
      Uwaga!

www.suwaczek.pl/cache/9c891f9eec.png[/img][/url]
    • aiczka Re: Co się kolekcjonowało? 16.08.09, 15:28
      Wygląda jakby to w latach dziewięćdziesiątych zaczęły się u nas komercyjnie
      sterowane kolekcje - mam na myśli wszystkie te wydawnictwa, tzw. gazetki którym
      towarzyszą obiekty do zbierania, ewentualnie - towary z takimi gadżetami (typu
      jogurty z magnesami na lodówkę czy napoje ze szklankami).

Albumy takie jak ten o żółwiach Ninja był też o zwierzętach, zwierzętach
      domowych, lalkach Barbie i pewnie jeszcze rozmaite.

Kolekcjonowac można było także wycinane z gazet zdjęcia wybranej ulubionej
      modelki, piosenkarza czy aktorów.
      • lady_agacia Re: Co się kolekcjonowało? 19.08.09, 15:42
        Ja pamietam, ze zbieralo sie takie male karteczki z notesikow z nadrukami
        roznymi i wymienialo sie ze znajomymi smile Ponadto byly tez kartki do
        segregatorow, albumy z naklejkami (zolwie ninja, transformers, psy, zwierzeta).
        Zbieralam tez gazete dizozaury z czesciami szkieletu co swiecil w ciemnosciach i
        pamietam tez, ze niektorzy zbierali karty telefoniczne i bilety autobusowe.
      • gazeta_mi_placi Re: Co się kolekcjonowało? 19.08.09, 16:28
        jg46889 napisał:

> Kukuruku

Jadłem,a nawet raz wygrałem,ale ich regulamin był beznadziejny!
        Na naklejce,która była w środku było info że wygrałem kangurka.
        Ale zamiast podać konkretny adres pod który można by odesłać "wygraną" naklejkę
        trzeba było "zadzwonić do Marka" i dowiedzieć się wszystkiego.
        Szkopuł w tym,że byłem spoza Warszawy (nr był warszawski) a wtedy rozmowy poza
        miastowe trochę jeszcze kosztowały...
    • maciejka_04 Re: Co się kolekcjonowało? 21.08.09, 10:54
      w 96 roku przed i w trakcie olimpiady w Atlancie zbierałem kapsle coca-coli. Po
      dopasowaniu 2 kapsli z rokiem i miejscem olimpiady można było wygrać nagrody
      pieniężne lub darmowa puszkę coli. Kasy nie wygrałem uncertain
      • arcadios1987 Re: Co się kolekcjonowało? 26.10.09, 19:36
        A puszki po piwie? smile Sporo osób miało na meblościance ustawiony aluminiowy, kolorowy rządek. Często zdarzały się puszki w edycjach limitowanych (pamiętam, że coś takiego było w ofercie 10,5) i na te polowali kolekcjonerzy. W mojej okolicy sposób na zdobywanie rzadkich okazów z całej Polski był prosty: chadzało się na tory i tam łowiło puchy wyrzucone "jako odpad". Dobrym źródłem były też okolice dworca w okresach wychodzenia do cywila rezerwistów, którzy zaopatrywali się jeszcze przed wyjazdem.
        • es_zet_pe Puszki po piwie 31.10.09, 17:02
          Zbieranie puszek po piwie było charakterystyczne już dla lat 80-tych kiedy w
          Polsce jeszcze nie było piwa w puszkach wobec czego było ono "kawałkiem Zachodu"
          - zbierało się egzemplarze przywożone przez krewnych z wyjazdu do Berlina
          Zachodniego itd. potem w 1990 puszkowe piwa gł. niemieckie pojawiły się też w
          Polsce w sklepach. Sam miałem cały regał zastawiony puszkami, w tym marki
          których dziś się uświadczy w hipermarketach - pamiętam Steffl, Paderborner,
          Germania... Zbierałem jeszcze krótko po pojawieniu się polskich piw puszkowych,
          na pewno włączyłem jeszcze do kolekcji pierwsze puszki Okocimia i Leżajska. Ale
          po jakimś czasie uznałem że to śmieciarsko wygląda i całą kolekcję szurnąłem na
          śmietnik...
    • buzim Re: Co się kolekcjonowało? 02.12.10, 17:50
      Pamiętam na początku lat 90tych (89/90) kolekcjonowało się puszki po piwie i po napojach. Stawiało się taką kolekcje na szafki.

Później były gumy TURBO tzw historyjki od nr 51 do 120 i dalej. Wiem że te dwie serie zrobiły karierę natomiast dalsze serie od 180nr już nie cieszyły się takim zainteresowaniem.

Pamietam bodajże gumy LAZER (tureckie) z historyjkami militarnymi. Pamiętam ten smak trampka w ustach jak się żuło smile

Były jeszcze ok 1991 jakieś wafle DRAGOLAND. Do uzbierania było 77 naklejek ze smokami.

Przypominam sobie że była jakaś guma do żucia z historyjkami dinozaurów w świecie fantasy. Wklejało się do takiego szablonu i można było wysłać na jakś loterie gdzie do wygrania był walkman. Nie pamiętam jak była nazwa tej guma do żucia
      • chomiczkami Re: Co się kolekcjonowało? 05.12.10, 09:14
        Ciekawa rzecz, bo ja pamiętam głównie jakieś naklejki z Power Rangers, żółwiami ninja i potworami (wiszą w kolumnach już fafnasty rok na drzwiach od szafek w kuchni mojej babci/z tego powodu babcia nie wymienia szafek kuchennych). Żuliśmy tego na potęgę, więc i kolekcja była niczego sobie.

Zbierałam też naklejki w albumach z Pocahontas (potem z Pokemonami). Kupowało się album, gdzie było mnóstwo pustych pól... a potem całe kieszonkowe szło na naklejki wink strasznie drogi interes, ktoś na tym musiał zrobić prawdziwe pieniądze.

I karrrteczki! Najpierw takie bez dziurek, to w przedszkolu, a potem szał na segregatory.

--
        Mój syn został punkiem!
    • miss_paradox Re: Co się kolekcjonowało? 28.12.10, 20:15
      Pamiętam jeszcze kolekcję DJ'ów, z gum do żucia. Dj'je to byly takie okrągłe tekturki przedstawiające wizerunki piosenkarzy. Było to, o ile mnie pamięć nie myli, na samym początku lat 90tych.

Zbierałam naklejki z Alfami (dużo tego miałam) i rzadziej Donaldy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka