Dodaj do ulubionych

lutowanie srebra

05.02.09, 15:50
Zeby zlutowac srebro potrzebujesz min 3 rzeczy:

1)Palnik gazowy. Moze byc taki maly ladowany jak zapalniczka albo z glowica do
ktorej przykreca sie butelke z gazem np campingas (ale taka smuklejsza co by w
rece sie miescila, nie taka jak do kuchenek turystycznych)

2)Lut srebrny. Wystepuje w trzech rodzajach: twardy, sredni, lub miekki.
okreslenia te odnosza sie do temperatury ich topnienia.

3)Lutowka (inaczej flux) czyli plyn ktory umozliwia plyniecie lutu.

Bez tych trzech rzeczy ani rusz. No i przydalyby sie jakiesz szczypce co by
sobie palcow nie sparzyc i drut (moze byc taki zwykly od robutek tylko
cienki)zeby w razie czego pomanipulowac lutowanymi elementami. Potrzebne
materiały mozesz znalezc np na szafir.pl albo alco.com.pl. Jak znasz angielski
to proponuje poszperac na youtubie i wpisac silver soldering kupe tego jest.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • darecki.pl Re: lutowanie srebra 01.03.09, 18:54
      Witam
      Mam do zlutowania kilka kolczyków,przywieszek i łańcuszków.Dlatego mam prośbę o
      podanie kilku wskazówek jak do tego się zabrać i od czego zacząć (mam palnik,lut
      srebrny i jakiś płyn).Jeżeli chodzi o płyn to muszę dokładnie doczytać czy to
      jest faktycznie lutówka .Dlatego jeszcze raz proszę o napisanie krok po kroku
      to polutować.Mam na myśli kiedy użyć flux i czy srebro ma być wyczyszczone itp.
      Dzięki z góry za odpowiedź.
      • dd-4 Re: lutowanie srebra 30.03.09, 21:09
        lutówki używasz przed lutowaniem. niewielka ilość nałóż na miejsce lutowania (na przykład pędzelkiem albo drutem) podgrzej to miejsce palnikiem tak aby z cieczy utworzyła się biała skorupka. w pencetę weź kawałek lutu (nie za dużo) i podgrzej aż stopi się w kulkę. cały czas podgrzewany lut nałóż na miejsce które chcesz zlutowac. gdy lut będzie się trzymał ostrożnie podgrzej resztę biżuterii tak żeby temperatura się rozniosła ( chyba ze jest to lańcuszek wtedy ogrzewasz tylko miejsce lutu). gdy biżuteria będzie rozgrzana ( nie przesadź z temperaturą )jeszcze raz podgrzej lut. powinien sie sam rozpłynąc w miejscu w którym jest lutówka. pamiętaj żeby lut się nie zagotował bo wtedy za bardzo się rozpłynie i cala robota na nic. trochę wparawy i to stanie się łatwe. powodzenia (aa i srebro nie musi być wyczyszczone).
        • sp1gau Re: lutowanie srebra 21.04.09, 18:50
          dd-4 napisał:

> lutówki używasz przed lutowaniem. niewielka ilość nałóż na miejsce
          lutowania (n
          > a przykład pędzelkiem albo drutem) podgrzej to miejsce palnikiem
          tak aby z ciec
          > zy utworzyła się biała skorupka. w pencetę weź kawałek lutu (nie
          za dużo) i pod
          > grzej aż stopi się w kulkę. cały czas podgrzewany lut nałóż na
          miejsce które ch
          > cesz zlutowac. gdy lut będzie się trzymał ostrożnie podgrzej
          resztę biżuterii t
          > ak żeby temperatura się rozniosła ( chyba ze jest to lańcuszek
          wtedy ogrzewasz
          > tylko miejsce lutu). gdy biżuteria będzie rozgrzana ( nie przesadź
          z temperatur
          > ą )jeszcze raz podgrzej lut. powinien sie sam rozpłynąc w miejscu
          w którym jest
          > lutówka. pamiętaj żeby lut się nie zagotował bo wtedy za bardzo
          się rozpłynie
          > i cala robota na nic. trochę wparawy i to stanie się łatwe.
          powodzenia (aa i sr
          > ebro nie musi być wyczyszczone).
          Witam.
          Jestem nowicjuszką w lutowani. Zakupiłam palnik gazowy, lutówkę i
          lut w paście, ale moje lutowanie kompletnie nie udane. Wszystko
          robię według instrukcji wyczytanej na forum i nic, chyba jestem
          wyjątkowym antytalentem, czy to naprawdę jest tak skomplikowane.
          RATUNKU !!!
    • kaszabe12 Re: lutowanie srebra 31.07.09, 12:25
      Nie wiem czy wszyscy już wiedzą jak lutować. Dla tych co jeszcze nie są pewni,
      albo ciągle im nie wychodzi powiem jak ja to robię. Lutujemy np pierścionek
      wycięty ze srebrnej blachy. Srebro w miejscu lutowania powinno być jako tako
      czyste. Przede wszystkim nie powinno być oksydy (czarny nalot który powstaje gdy
      srebro ogrzejemy). Ale ważniejsze od czystości srebra jest czystość lutu. Jak
      lut jest zabrudzony to choć wszystko inne jest cacy to będziesz się męczyć długo
      a lut nie popłynie. Dlatego zawsze przed pocięciem lutu na małe kawałeczki (ok
      1, 2 mm długości) przeciągam po nim drobnym papierem ściernym. Po tym staram się
      nie dotykać go palcami. Lutowane elementy muszą do siebie idealnie pasować, bo
      lut nie wypełnia szpar. Lutowane końcówki blaszki zbliżamy do siebie maksymalnie
      i smarujemy lutówką. Ogrzewamy palnikiem pierścionek równomiernie tzn. palnik
      cały czas jest w ruchu okrężnym. Ogrzewamy do momentu aż lutówka przestanie
      bąblować. Zdejmujemy płomień i pincetą nakładamy lut twardy. Ponownie ogrzewamy
      do momentu aż lut popłynie i rozejdzie się po szwie. Gdy lut zaczyna płynąć
      można troszkę zmniejszyć płomień żeby nie stopić pierścionka. Bardzo ważna jest
      równa temperatura po obu stronach szwu. Jeśli jedna strona będzie bardziej
      rozgrzana to lut pójdzie tylko na jedną stronę i nie będzie połączenia. Mama
      nadzieję, że komuś pomogłam:) W razie co pytajcie. Postaram się sprawdzać wątek
      regularnie.

Mój blog
      artzynier.blog.onet.pl/
      • agdar.srebro Re: lutowanie srebra 07.09.09, 18:37
        Aby odtluscic lut należy go zaboraksowac,czyli podgrzac i wlózyc do lutówki.Lepiej plynie.Wazne jest jakiego lutu uzywamy.Ogólnie przy produkcji srebra uzywa sie 3 lutów jak poprzednik wspomnial.Twardy lut do napraw,i lutowania łancuszków a takze do lutowania carg .sredni do tzw podkładu a miekii do dolutowywania obraczek ,nakladania wzorów itp.Mozna stosowac jeden lut ,jesli dojdziecie do wprawy.Lutówek jest wiele rodzai.w pascie ,lutówka w plynie.flour do rozpuszczenia.flornix itp.Najlepsza jest w pascie.Wszystkie lutówki zawieraja boraks i amoniak takze nie radze tego wdychac.Amoniak powoduje oczyszczenie srebra a boraks jego łaczenie.Przed zakupem palnika gazowego a raczej pojemnika z gazem nalezy sie upewnic czy łatwo go napelnic .Na rynku jest problem z napelnianiem takich pojemników.Nawet z butlami turystycznymi jest problem.Sam stosuje w masowej produkcji duża butlę do topienia srebra a mala turystyczą do lutowania.Jest to o wiele tansze niz inne pojemniki.Pamietajcie tez o tym aby po lutowaniu wykwasic srebro w kwasku cytrynowym lub na szybko w akumulatorowym i oplukac.
        • kleopathra Re: lutowanie srebra 29.09.09, 20:49
          mam pytanie dotyczące ostatniego etapu...kiedy oczyszczam srebro w roztworze
          wody z kwaskiem, po tym zabiegu jest matowe. Czy jest jakis *domowy* sposob na
          to, aby srebro nabrało pierowtnego połysku?
          • kaszabe12 Re: lutowanie srebra 16.10.09, 21:51
            Najlepiej użyć szczotki drucianej, mosiężnej albo stalowej. jeśli zostaną jakieś
            zadrapania to można je łatwo zlikwidować papierem ściernym. W zależności od
            głębokości rysy zaczynasz tym o grubszym ścierniwie i "schodzisz" do coraz
            drobniejszego, w zależności jaki efekt chcesz uzyskać.
            • handmade4sale Re: lutowanie srebra 26.10.09, 17:50
              skoro srebro było czyszczone przed lutowaniem to czym sie brudzi podczas tego
              procesu?Czy chodzi o usunięcie tlenków (oksydy) z powierzchni czy o coś innego?
              czy ma bys to kwasek cytrynowy w takim stezeniu w jakim jest dostępny w sklepach
              spożywczych (produkty dodawane do herbaty) czy bardziej stężony? czy takim
              kwaskiem można oczyscic srebro przed lutowaniem czy to nie ma sensu?
              • agdar.srebro Re: lutowanie srebra 04.11.09, 23:44
                Ogólnie kwasek słuzy do tzw zabielenia srebra i pozbycia się boraksu.Kazdy rodzaj lutówki zawiera boraks i cięzko go usunąc.Są to takie plamki na srebrze z kamienia. Wypilowujac go niszczymy pilnik więc nie radze a i tak go nie usuniemy.Przy polerowani wszystko wyjdzie.W zupelnosci kwasek taki wystarczy ale trzeba go zagotowac.Proporcja torebka na litr wody. Mozna na szybko kwasic w roztworze kwasu akumulatorowego bezposrednio po lutowaniu ale jest bardzo szkodliwy,więc nie polecam.Po kwaszeniu dobrze oplukac.Czesc wyrobów tzw korpysy gotuje się jeszcze w roztworze amoniaku.celem calkowitej neutralizacji kwasu.Przy odlewaniu kwasu uwazac na spodnie spodnice itp chlapnie i beda dziurki. Radze więc w starych ciuszkach brac sie do lutowania.
    • rafaldobrarada Re: lutowanie srebra 04.03.15, 11:13
      Lutowanie aluminium jest nieco trudniejsze. Podstawowy problem stanowią tlenki, które tworzą się na powierzchni aluminium przy kontakcie z powietrzem. Ten proces przy ogrzewaniu lutowanych elementów następuje błyskawicznie. Rozwiązaniem jest zastosowanie smaru lub oleju, jako bariery. Łączone elementy trzeba najpierw pobielić, ponieważ aluminium ma bardzo dobrą przewodność i najczęściej lutuje się większe elementy to trzeba użyć lutownic kolbowych o mocy 250W lub więcej.
      ---------------------------------------
      Lutowanie twarde i miękkie poradnik
    • rafaldobrarada Re: lutowanie srebra 28.06.16, 09:13
      Ad 2 dokładnie chodzi o zawartość srebra.
      Ad3 może być pasta lub proszek jest tego sporo, większość opiera się na boraxie i różnych dodatkach.
      domtechniczny24.pl/druty-do-lutowania-twardego.html
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka