Dodaj do ulubionych

"Przyszły dzieci z lasu"

07.12.14, 15:54
Tytuł z głównej:
"Przyszły dzieci z lasu. Ziemniaki, co stały dla świń, zjadły. Potem mi mama powiedziała: Polacy je zabili".

Czy tylko ja nie rozumiem w jakim języku jest to napisane czy się czepiam?
Świnie zjadły te ziemniaki, tak? A Polacy zabili świnie? Mama przecież o tym powiedziała dzieciom, tak?

--
"Reszta artykułu dostępna dla naszych prenumeratorów."
Edytor zaawansowany
  • sclavus 07.12.14, 15:57
    ... chyba przydałyby ci się ostre kursy języka polskiego...
    --
    uFielbiam tÓmaństFo!!
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:03
    sclavus napisał:

> ... chyba przydałyby ci się ostre kursy języka polskiego...

Języka polskiego uczyłem się w szkole (a właściwie w kilku szkołach).
    Kursy to chyba nie dla mnie :)
    Coś odpowiesz w temacie czy będziesz najmądrzejszy i pouczający tylko? )

--
    "W tym miesiącu wyczerpałeś już limit artykułów dostępnych bezpłatnie."
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:09
    To był cytat.
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:16
    mietowe_loczki napisała:

> To był cytat.

Tak myślałem, że to mógł być cytat, ale po kliknięciu ze strony głównej ów cytat brzmi już bardziej po polsku: "Przyszły do nas dzieci z lasu. Zjadły ziemniaki, co stały dla świń." :)

Pewno się czepiam, ale nie jest mi wszystko jedno jak się pisze w moim ojczystym jezyku :)

--
    "Przeczytaj cały artykuł dołączając do Prenumeratorów cyfrowej Wyborczej"
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:17
    Oczywiście, że się czepiasz. Na dodatek mam jakieś przeczucie graniczące z pewnością, że to nie jest twój jedyny problem z tym tekstem.
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:23
    mietowe_loczki napisała:

> Oczywiście, że się czepiasz. Na dodatek mam jakieś przeczucie graniczące z pewn
    > ością, że to nie jest twój jedyny problem z tym tekstem.

Tekstu jeszcze nie czytałem, także przeczucie masz kiepskie. Zawsze tak miałaś :)

--
    "Mamy jeszcze więcej świetnych tekstów!"
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:24
    *tak że, polonisto
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:28
    mietowe_loczki napisała:

> *tak że, polonisto

Nie jestem polonistą pani mądralińska :) Naprawdę nie znasz słowa "także" ???

--
  • yoma 07.12.14, 16:30
    A tu już żeś się Jacenty rąbnął.
    --
    Poczucie szczęścia to kwestia dobrze dobranych leków antydepresyjnych.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:31
    O mój boże :(

sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Tak-ze;12462.html
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:34
    Znasz internetowy słownik! Brawo! Co jeszcze wyczytałaś w necie?

--
  • yoma 07.12.14, 17:11
    Daj spokój Loczki. Po przeczytaniu paru forów człowiek faktycznie sam nie wie, jak się pisze "tak że". Na wszelki wypadek piszę "a zatem".
    --
    Najdłuższy miesiąc w roku to trzeci.
  • sclavus 07.12.14, 17:29
    ... a widzisz, że przydałby ci się ostry kurs języka polskiego, twojego ojczystego???
    Żebyś się nie silił na ślinienie, podpowiadam: istnieje "także" i "tak, że" - zależy co się chce przekazać... W twoim przypadku - perdelolnołeś się - powinieneś użyć "tak, że", ale też by było raczej gramotnie tylko: Tekstu jeszcze nie czytałem zatem, przeczucie masz kiepskie - a na pewno(!!), to powinno wyglądać tak właśnie... :D:D:D
    --
    uFielbiam tÓmaństFo!!
  • bew-is 07.12.14, 16:41
    Ten tekst , jakze typowy dla wybiorczej, wpisuje sie w caly szereg podobnych artykulow potepiajacych Polakow, ktorzy w czasie wojny mordowali Zydow. Zastanawia mnie jedno. Dlaczego przez tyle lat wydawania GW nie ukazal sie ani jeden artykul ukazujacy Polakow, ktorzy tych Zydow w czasie wojny ratowali, a jak wiemy byly to przypadki nader czeste. Dodajmy ratowali ich narazajac swe wlasne zycie i zycie swoich bliskich, rowniez dzieci. Jak to sie ma do deklarowanego prze dziennikarzy tej gazety obiektywizmu? Jak wiemy jedynie w Polsce za ukrywanie Zyda w czasie II wojny swiatowej grozila kara smierci. Mimo tego znajdowali sie Polacy ratujacy tych ludzi. Czy dzisiaj zamiast jatrzyc nie nalezaloby oddac im sprawiedliwosc i podziekowac za ogromne poswiecenie i odwage, jaka sie wykazali? I z drugiej strony - czy w analogicznej sytuacji zanalezli by sie Zydzi gotowi oddac swe zycie, by ratowac Polaka?

mietowe_loczki napisała:

> Oczywiście, że się czepiasz. Na dodatek mam jakieś przeczucie graniczące z pewn
    > ością, że to nie jest twój jedyny problem z tym tekstem.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:55
    wyborcza.pl/1,76842,16475403,Odznaczenia_dla_Sprawiedliwych_wsrod_Narodow_Swiata_.html
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5202609.html
    wyborcza.pl/1,75475,15575948,Nowa_wystawa_o_Polakach_ratujacych_Zydow__Dramatyczne.html
    wyborcza.pl/1,75475,6100242.html
    wyborcza.pl/1,97737,6096106,Katoliczka__patriotka__antysemitka.html
    edu.gazeta.pl/edu/h/Alfreda+i+Boles%C5%82aw+Pietraszek
  • bew-is 07.12.14, 17:10
    No tak, kuriozalne wrecz, zwlaszcza to o Zofii Kossak Szczuckiej - katoliczka, patriotka, antysemitka. Tylko Zydzi maja prawo do antypolonizmu, wszyscy Polacy maja obowiazek Zydow kochac, nawet gdy ci wylewaja na nich pomyje.

> wyborcza.pl/1,76842,16475403,Odznaczenia_dla_Sprawiedliwych_wsrod_Narodow_Swiata_.html
    > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5202609.html
    > wyborcza.pl/1,75475,15575948,Nowa_wystawa_o_Polakach_ratujacych_Zydow__Dramatyczne.html
    > wyborcza.pl/1,75475,6100242.html
    > wyborcza.pl/1,97737,6096106,Katoliczka__patriotka__antysemitka.html
    > edu.gazeta.pl/edu/h/Alfreda+i+Boles%C5%82aw+Pietraszek
  • mietowe_loczki 07.12.14, 17:14
  • bew-is 07.12.14, 17:31
    Nie rozsmieszaj mnie. No i co mi zrobisz? Cala ta twoja gazeta to jedno wielkie klamstwo. Juz malo kto daje sie na to nabierac, na to zawstydzanie Polakow i rozliczanie ich na kazdym kroku. Czas zaczac rozliczac wybiorcza jako antypolska, napastliwa i nierzetelna gadzinowke.
  • sclavus 07.12.14, 17:35
    paranoja cię ogarnęła???
    Zapewne!!!
    --
    make peace - not PiS (choć wymawia się tak samo)
  • bew-is 07.12.14, 17:41
    Paranoje to ty masz od dawna, nie podejrzewaj wiec o nia innych. Wypowiadam swoje zdanie i mam do tego prawo. Nie podoba ci sie, to trudno

sclavus napisał:

> paranoja cię ogarnęła???
    > Zapewne!!!
  • sclavus 07.12.14, 17:43
    mam równe prawo skomentować twoje zdanie!!! - nie lubisz, kiedy się komentuje twoje zdania - zachowaj je w pamiętniczku :D
    --
    uFielbiam tÓmaństFo!!
  • mietowe_loczki 07.12.14, 17:57
    bew-is napisał(a):

> Nie rozsmieszaj mnie. No i co mi zrobisz? Cala ta twoja gazeta to jedno wielkie
    > klamstwo. Juz malo kto daje sie na to nabierac, na to zawstydzanie Polakow i r
    > ozliczanie ich na kazdym kroku. Czas zaczac rozliczac wybiorcza jako antypolska
    > , napastliwa i nierzetelna gadzinowke.

Każdy widzi, że skłamałaś.
  • sclavus 07.12.14, 17:33
    ... jesteś, jako ten Hofman, zaprzeczający bezsprzecznym faktom - o samej Sendlerowej(opluwanej przez takich, jak ty), było ze sto...
    --
    uFielbiam tÓmaństFo!!
  • bew-is 07.12.14, 17:43
    Pieprzysz biedaku, jak potluczony, widze ze to nie tylko paranoja ale i omamy. skad ty wyciagasz takie idiotyczne insynuacje?

sclavus napisał:

> ... jesteś, jako ten Hofman, zaprzeczający bezsprzecznym faktom - o samej Sendl
    > erowej(opluwanej przez takich, jak ty), było ze sto...
  • sclavus 07.12.14, 17:45
    O przepraszam!!!
    A co tu jest insynuacją????
    --
    wersja podstawowa:
    Piekła nie ma! - Wystarczy, że jest kościół...(katolicki!)
    wersja 2.0:
    Piekła nie ma! - Wystarczy, że jest Jarosław...(Kaczyński!)
  • bew-is 07.12.14, 17:49
    Przypisywanie mi opluwania Ireny Sendlerowej. Jestem pelen podziwu dla tej pani. To chyba twoja chora wyobraznia podpowiada ci podobne wymysly. inaczej nie potrafie tego wytlumaczyc.

sclavus napisał:

> O przepraszam!!!
    > A co tu jest insynuacją????
  • sclavus 07.12.14, 17:58
    ... teraz zaś, jesteś jako ten jacenty - o samej Sendlerowej (opluwanej przez takich, jak ty) - jeśli to wziąłeś za insynuacje, skierowaną do ciebie, to ... naucz się czytać!!!
    Ze zrozumieniem, qrva!!
    podpowiadam: nie mam o tobie najlepszego zdania, po tym co wypisujesz więc, "opluwanej, przez takich jak ty" nie znaczy, że bezpośrednio przez ciebie a przez różnych takich, z twojej półki...
    teraz to już tylko: EOT
    --
  • aniechto.only 07.12.14, 18:25
    bew-is napisał(a):

> Ten tekst , jakze typowy dla wybiorczej, wpisuje sie w caly szereg podobnych ar
    > tykulow potepiajacych Polakow, ktorzy w czasie wojny mordowali Zydow.

A powinni chwalić, no nie bew...

• bew-is 07.12.14, 18:33
    Znaj proporcje mocium panie. Nie twierdze, ze takie wypadki nie mialy miejsca, ale skupianie sie glownie na tym aspekcie jest chore. Dlaczego nie pisza w wybiorczej o morderstwach na Polakach, ktorych dokonywal aparat SB w duzej mierze zydowski, dlaczego nie mowi sie o donosach zydowskich w trakcie powstan narodowych, gdy cale rodziny byly wywozone na Sybir, gdzie umieraly a ich majatki czesto przejmowali wlasnie Zydzi. Skoro przedstawiane sa przewiny Polakow, nalezaloby znalezc jakas geneze tego zjawiska i uczciwie przedstawic lajdactwa, jakich dopuszczal sie tez narod zydowski na Polakach. A tego typu opisywanie rzeczywistosci, jak to czyni gazeta, jest bardzo jednostronne i nie wyjasnia przyczyny tych zjawisk.

aniechto.only napisała:

> bew-is napisał(a):
    >
    > > Ten tekst , jakze typowy dla wybiorczej, wpisuje sie w caly szereg podobn
    > ych ar
    > > tykulow potepiajacych Polakow, ktorzy w czasie wojny mordowali Zyd
    > ow.
    >
    > A powinni chwalić, no nie bew...
    >
  • mietowe_loczki 07.12.14, 19:08
    bew-is napisał(a):

aparat SB w duzej mierze
    > zydowski,
  • bew-is 07.12.14, 19:11
    To ty lzesz. udowodnij, ze nie byl zydowski.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 19:18
    Napisałaś "w dużej mierze żydowski". Masz jakieś linki, z których to "w dużej mierze wynika"? Robisz z siebie pajaca, wszyscy to widzą.
  • bew-is 07.12.14, 19:27
    Niestety, ale moja rodzina poznala to z autopsji. Moi dziadkowie bardzo ucierpieli, dziadek byl wieziony przez SB i cudem uszedl z tego z zyciem. Nie wmawiaj mi kitu, wystarczy siegnac po podstawowe podreczniki historii z tego okresu, czy po pamietniki ludzi, ktorzy przezyli to osobiscie. Masz mnie za idiote, ze idziesz w zaparte i kwestionujesz rzeczy oczywiste?

mietowe_loczki
    > Napisałaś "w dużej mierze żydowski".
  • mietowe_loczki 07.12.14, 19:40
    Niestety, w dalszym ciągu nie podajesz żadnych konkretów.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:20
    jacek-jacenty napisał:

> mietowe_loczki napisała:
    >
    > > To był cytat.
    >
    > Tak myślałem, że to mógł być cytat, ale po kliknięciu ze strony głównej ów cyta
    > t brzmi
    już bardziej po polsku: "Przyszły do nas dzieci z lasu. Zjadły ziemn
    > iaki, co stały dla świń.
    " :)

Naprawdę uważasz, że masz prawo poprawiać czyjąś polszczyznę?
  • yoma 07.12.14, 16:25
    Popieram Jacentego. Mnie z zacytowanego tekstu wynika, że dzieci, które przyszły z lasu, zostały według mamy zabite przez Polaków, a w rzeczywistości pożarte przez ziemniaki, które stały dla świń.
    --
    Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:26
    Ale to był cytat.
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:32
    Dzięki za poparcie :)

Bałem się do końca napisać o tym pożarciu przez ziemniaki (przez absurdalność stwierdzenia), co też wynikało z tytułu, który był ponoć jedynie cytatem :)

--
  • yoma 07.12.14, 17:09
    Jak powiadał wieszcz, z tego, że milion razy człowiek pożerał kartofle, nie wynika, że raz kartofel nie pożre człowieka...
    --
    Oszołomy z Greenpeace i tym podobnych organizacji, proszę natychmiast przywrócić globalne ocieplenie, bo w ryja.
  • sclavus 07.12.14, 17:41
    ... a ja ci polecam, gorąco, czytanie przecinków ... także!!
    A nie jak leci, tchem jednym... :D:D:D
    --
    uFielbiam tÓmaństFo!!
  • sclavus 07.12.14, 17:37
    ... nonieno...
    Naprawdę uważasz, że dwa kartofle mogłyby zjeść i dzieci z lasu, i świnie z obory... na surowo?? ;)
    --
    Kaczyński?... Jarosław??...
    ... to jest człowiek, który widzi i słyszy nie tylko to, co chce widzieć i słyszeć, ale i jak chce to widzieć i słyszeć... Na domiar złego, jest nikczemnej postury...
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:26
    mietowe_loczki napisała:

> Naprawdę uważasz, że masz prawo poprawiać czyjąś polszczyznę?

Jak na razie to Ty nieudolnie starasz mnie pouczać i poprawiać.
    A skoro sama stwierdzasz, że owa polszczyzna jest ułomna to o co chodzi? :)

--
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:29
    > Jak na razie to Ty nieudolnie starasz mnie pouczać i poprawiać.

Nieudolnie?

> A skoro sama stwierdzasz, że owa polszczyzna jest ułomna to o co chodzi? :)

Masz to wytłuszczone.
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:36
    Słowa "nieudolnie" też nie znasz? Gdzie kończyłaś podstawówkę?

Yhm, wytłuszczone :)))

--
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:42
    Nie kompromituj się.

po kliknięciu ze strony głównej ów cyta
    > t brzmi

Masz niezgodność imiesłowu "kliknięciu" z podmiotem "cytat".
  • jacek-jacenty 07.12.14, 16:47
    mietowe_loczki napisała:

> Masz niezgodność imiesłowu "kliknięciu" z podmiotem "cytat".

Jesteś najmądrzejsza (szczególnie w niezgodnościach imiesłowów), masz we wszystkim rację.
    Skończyło Ci się pouczanie na czacie gazetowym, to spełniasz się pouczaniem szaraków na forum.
    Wszystkiego najlepszego życzę. Dużo radości :)
    EOT

--
  • spokojny.zenek 07.12.14, 16:55
    Nareszcie.
  • mietowe_loczki 07.12.14, 16:57
    Już nie płacz :) Trzeba się było nie podkładać.

> EOT

Trzymam za słowo.
  • erte2 07.12.14, 18:00
    jacek-jacenty napisał:
    Języka polskiego uczyłem się w szkole (a właściwie w kilku szkołach).
    Problem w tym że się nie nauczyłeś. W żadnej ze szkół. Zmarnowałeś czas swój i nauczycieli.
  • mr.duke 07.12.14, 18:06
    erte2 napisał:

> Problem w tym że się nie nauczyłeś. W żadnej ze szkół. Zmarnowałeś czas swój i
    > nauczycieli.

Myślę, że się lepiej nauczył od ciebie. Wygląda, że ty zmarnowałeś swój i nauczycieli czas :)
    Z gramatyki miałeś mierny zapewne :)
  • damakier1 07.12.14, 18:41
    A gdzie w przytoczonym tekście znalazłeś błąd gramatyczny?

--
    "Dama ma - jak zwykle rację. I nie może być inaczej, skoro jest Damą."
    (aut.: ToJaJurek)

Wrona i inne zwierzaki
  • wariant_b 07.12.14, 17:44
    Wydaje mi się, że ten fragment jest jakby mało ważny i esej Anny Bikont
    prowokuje do bardziej istotnych rozważań. Moją uwagę przykuł ten fragment:

Władysław Janowski, ten, który jednym strzałem zabił Zelka i jego siostrę Pelę,
    a też miał na sumieniu inne morderstwa przeciwko Żydom, po wojnie zapisał się
    do partii i pracował w kieleckim Urzędzie Bezpieczeństwa. W wolnej Polsce wystąpił
    o 40 tysięcy złotych jako zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, powołując się
    na ustawę z 1991 r. "o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób
    represjonowanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego".

Sąd Rzeczypospolitej Polskiej przychylił się do jego prośby i w 1997 roku
    przyznał mu odszkodowanie, o jakie wystąpił.

"Dowody wskazują, że wyrok wydano z powodu działalności niepodległościowej
    Władysława Janowskiego" - napisał w uzasadnieniu Sąd Najwyższy.
    Sędziowie mieli w aktach te same dokumenty, które tu cytowałam.

Koło historii zatoczyło krąg.
  • sclavus 07.12.14, 17:49
    ... był żołnierzem wyklętym... qrva!!
    --
  • bew-is 07.12.14, 17:55
    I o to chodzilo w tym klamliwym, obrzydliwym artykule szmatlawca. Wykazac, ze zolnierze wykleci mordowali Zydow. Jakim cudem zolnierz wyklety mogl zostac po wojnie przyjety do aparatu bezpieczenstwa ? Esbecja morowala zolnierzy podziemia i na pewno nie przyjelaby ich w swoje szeregi, nie mowiac juz o tym, ze zaden zolnierz wyklety nie ponizylby sie do tego stopnia, by wstapic do SB.

sclavus napisał:

> ... był żołnierzem wyklętym... qrva!!
  • sclavus 07.12.14, 17:59
    a jednak paranoja!!!
    --
    Czy tylko(!) pod krzyżem, tylko pod tym znakiem,
    będzie Polak mógł z Polką a Polka z Polakiem????
  • taniarada 07.12.14, 18:19
    Żydoman to osoba przesadnie zainteresowana Żydami.To nasza narodowa specjalność.Pozdrawiam serdecznie wszystkim manów .
  • wariant_b 07.12.14, 19:21
    > Jakim cudem zolnierz wyklety mogl zostac po wojnie przyjety do aparatu bezpieczenstwa ?
    > Esbecja morowala zolnierzy podziemia i na pewno nie przyjelaby ich w swoje szeregi...

pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kura%C5%9B
    i.wp.pl/a/f/jpeg/10227/prezydent_kuras_momot_450.jpeg
  • bew-is 07.12.14, 19:31
    I co, potwierdza to moja wersje. Zginal w wyniku dzialan sil bezpieczenstwa. Jak widac do sb go ostatecznie nie przyjeto.

wariant_b napisał:

> > Jakim cudem zolnierz wyklety mogl zostac po wojnie przyjety do aparatu be
    > zpieczenstwa ?
    > > Esbecja morowala zolnierzy podziemia i na pewno nie przyjelaby ich w swoj
    > e szeregi...
    >
    > pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kura%C5%9B
    > i.wp.pl/a/f/jpeg/10227/prezydent_kuras_momot_450.jpeg
  • mietowe_loczki 07.12.14, 19:47
    Ciekawe, dlaczego rodzina nie umieściła tej informacji na nagrobku. Przecież prawda jest najważniejsza.
  • mr.duke 07.12.14, 19:57
    To jest dyskusja o języku polskim? Dziwna jakaś :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka