Szkoła/studia/kursy w Polsce - KRYMINOLOGIA Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Gdzie w Polsce można zdobyć wiedzę / wykształcenie z dziedziny kryminologii?
    Zachęcam wszystkich zorientowanych do podzielenia się swoją wiedzą :)
    • czesc nie słyszlem zeby w Polsce mozna studiowac kryminlogie. wiem za to na
      pewno ze na prawie kazdym uniwersytecie w anglii takie kursy sa dostepne. sam
      kiedys byłem zaintersowany takim kierunkiem ale z przyczyn do dzisiejszego dnia
      blizej nie okreslonych nie zdecydowałem sie na takie studia. Pozdro
    • Najlepiej chyba mozna zgłębiać wiedzę z tej dziedziny na wydziałach prawa, a już
      na pewno na WPiA UJ, gdzie jest chyba najlepsza katedra w Polsce. Jednak z
      pewnością nie jest to porównywalne z oddzielnym kierunkiem-kryminologia.
    • Witam pierwszych forumowiczow :)Ciesze sie, ze tu zajrzeliscie.

Sa studia podyplomowe w Czestochowie,ale oddzielnego kierunku faktycznie chyba
      nie ma. A kolejnych lat na studia prawnicze nie poswiece. Wyjezdzam zreszta do
      Wloch gdzie tak jak w Anglii kryminologia funkcjonuje jako osobny kierunek.
      Ciekawe kiedy zrobia cos takiego w Polsce?
      --
      Moje forum forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=42215 Zapraszam
      wszystkich :)
    • Ja się uważam za kryminologa:) Niestety, dyscyplina ta nie jest samodzielna (w
      Europie podchodzi bardziej pod prawo, w USA - pod socjologię), także w Polsce
      nie znajdziesz studiów po których masz "magistra kryminologii". Jeżeli chodzi o
      mnie, to studiowałam na Uniwerku Warszawskim w Instytucie Profilaktyki
      Społecznej i Resocjalizacji. Tam po trzecim roku wybiera się specjalizację - ja
      wybrałam właśnie "prawno - kryminologiczną". W instytucie tym funkcjonuje
      Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej i właśnie z wykładowcami z tej
      katedry mieliśmy zajęcia.
    • W Poznaniu też jest kryminologia dostępna na WPiA UAM. Ja studiuję biologię i w
      trybie międzywydziałowym mogę nieodpłatnie chodzić na kryminologię, a potem na
      medycynę sądową.
    • "NAZWA STUDIÓW (kierunek): Kryminalistyka i metody zwalczania przestępczości
      KIEROWNIK STUDIÓW: Mgr Dariusz KOWALSKI
      CZAS TRWANIA (ilość godzin): Dwa semestry (252 godziny)
      CEL STUDIÓW (uzasadnienie potrzeby):
      Wraz z transformacją ustrojową w Polsce nastąpił znaczny wzrost przestępczości.
      Oprócz istniejących już form przestępczości powszechnej pojawiły się nowe, takie
      jak przestępczość zorgani-zowana czy mafijna. Równocześnie z nasileniem się tego
      zjawiska, przy jednoczesnym zmniejsze-niu się poczucia bezpieczeństwa obywateli,
      nie nastąpiły stosowne, skuteczne zmiany w polskich organach ścigania. Nowe
      instytucje prawne takie jak „świadek koronny ”, „świadek incognito” oraz
      policyjne operacje specjalne nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Nawet próba
      przeniesienia „zakupu kontrolowanego” na grunt komend wojewódzkich policji
      zakończyła się niepowodzeniem. Głównym powodem tego stanu rzeczy był brak
      właściwego przeszkolenia, zajmujących się tymi zagadnieniami funkcjonariuszy
      Policji, ale także brak właściwych tradycji w tej dziedzinie stosowa-nia
      obowiązującego prawa.
      W każdym funkcjonującym obecnie społeczeństwie, jak pokazuje codzienność,
      poczucie bez-pieczeństwa jest niezbędną potrzebą, gwarantującą stabilizację.
      Poczucie to mogą zapewnić dobrze przeszkoleni funkcjonariusze publiczni. W tym
      kontekście absolwenci różnych uczelni mogą uzyskać dodatkowe umiejętności oraz
      wiedzę, ułatwiającą im zdobycie pracy w strukturach MSWiA. Już teraz zaczynają
      obowiązywać nowe kryteria przyjęć tegorocznych kandydatów do służby w Policji.
      Kryteria te w znaczny sposób utrudniają pozytywne złożenie egzaminów. Głów-nym
      celem studiów jest, zatem przygotowanie zarówno merytoryczne jak i fizyczne
      kandydatów.
      STUDENCI (do kogo adresowane są studia):
      Studia w pierwszej kolejności adresowane są do absolwentów wyższych uczelni,
      pracujących (lub zamierzających podjąć pracę) w strukturach MSWiA (Policja, ABW,
      Straż Graniczna) oraz firmach zajmujących się organizowaniem, zabezpieczaniem
      życia, pracy i służby (prywatne firmy ochrony, agencje detektywistyczne). Studia
      podyplomowe „Kryminalistyka i metody zwalczania przestępczości” mogą być szansą
      na zdobycie dodatkowego zawodu oraz kwalifikacji gwarantujących zatrudnienie dla
      tych absolwentów uczelni wyższych, których wykształcenie nie zapewnia
      za-trudnienia w posiadanym zawodzie ze względu na ograniczone potrzeby rynku pracy.
      KADRA DYDAKTYCZNA:
      Zajęcia będą prowadzić wysokiej klasy specjaliści z zakresu teorii i praktyki
      kryminalistyki i kryminologii, prawa karnego oraz prawa karnego procesowego,
      pracy operacyjnej, psychologii oraz medycyny sądowej, teorii pracy wykrywczej
      oraz taktyki zwalczania przestępczości, wywo-dzący się z Uniwersytetu im. Adama
      Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen.
      Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Akademii Medycznej w Poznaniu, człon-kowie
      Palestry Poznańskiej, doświadczeni funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej, Komendy
      Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Ośrodka Szkolenia Policji w Poznaniu.
      Współprowadzącymi zajęcia praktyczne (ćwiczenia, warsztaty) będą doświadczeni
      oficerowie Policji oraz wieloletni trenerzy psychopedagogicznych zajęć
      warsztatowych, rozwijających umiejętności intra- i interpersonalne, myślenie
      innowacyjne i działania twórcze.
      KORZYŚCI ZE STUDIÓW:
      Ukończenie studiów pozwoli na twórcze rozwijanie swoich zdolności i umiejętności
      analitycznych oraz przywódczych w celu bardziej efektywnego funkcjonowania w
      roli osób dbających o bezpieczeństwo osób fizycznych, osób prawnych oraz w
      organach państwowych i samorządowych. Absolwenci studiów wyróżniać się będą
      kompetencjami obejmującymi rzetelną wiedzę i umiejętności z zakresu działań
      mających na celu udaremnienie przestępstw przeciwko życiu i mieniu oraz działań
      wykrywczych. Poznają podstawy prawa karnego i prawa karnego procesowego oraz ich
      praktyczne zastosowanie. Znacząco poszerzą wiedzę z zakresu psychologii sądowej
      oraz psychologii zachowań przestępczych. Wzbogacą swoje kwalifikacje, co pozwoli
      im na nowoczesne podej-ście do problemów związanych z bezpieczeństwem.
      Ukształtowana podczas studiów świadomość oraz wiedza w obszarze taktyki
      zwalczania przestępczości pozwoli stać się osobami atrakcyjnymi i poszukiwanymi
      do pracy w strukturach MSWiA. Ponadto ukończenie studiów automatycznie zapewni
      zdobycie większej ilość punktów podczas egzaminów do Policji".

Źródło: www.wsb.net.pl/postgraduate-major.php

Wiecej informacji znajdziecie na stronce
      --
      "Jesteście bowiem żołnierzami z wyboru, jako najlepsi z najlepszych. Wasza
      służba łączy się z największym ryzykiem."
      tiny.pl/74k9
      • Na Uniwersytecie Warszawskiem w IPSIR (wybieram sie tam po licencjacie z
        socjologii) mozna zrobic specjalizacje prwano-kryminologiczna

Specjalizacja kryminologiczna jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Wśród służb
        zajmujących się kontrolą przestępczości, takich jak Policja, Służba Więzienna,
        czy kuratorzy istnieje zapotrzebowanie na kryminologów. Profil specjalizacji
        upoważnia do przyjęcia założenia, że absolwent IPSiR, który ją ukończył jest
        przygotowany do wykonywania rutynowych czynności w tych formacjach. Ponadto,
        specjalizacja kryminologiczna daje podstawy zarówno do gromadzenia danych,
        analizy zjawisk kryminalnych, jak i do oceny efektywności prawa i instytucji
        zajmujących się kontrolą przestępczości. Istotną sprawą jest zagadnienie
        podejmowania działań na rzecz konkretnych osób będących w potrzebie. W równym
        stopniu dotyczy to osób zarówno zagrożonych przestępstwem oraz patologią
        społeczną, ofiar, jak i sprawców przestępstw odbywających karę pozbawienia
        wolności, czyli „klientów” instytucji izolujących.

Absolwent specjalizacji kryminologicznej rozumie procesy społeczne, które
        wpływają na kształt i rozmiary przestępczości, a z drugiej strony dostrzega
        zjawiska, które determinują jakość społecznej reakcji (formalnej i
        nieformalnej) na zjawiska kryminalne. Tak rozległy obszar kompetencji wymaga
        sporego nakładu pracy i zaangażowania ze strony studentów oraz pracowników
        naukowych.

Studenci specjalizacji kryminologicznej mają okazję spotkać się z wybitnymi
        specjalistami z różnych dziedzin szeroko rozumianej kryminologii i nauk
        prawnych, a także z praktykami, specjalistami w zakresie przeciwdziałania
        przestępczości zorganizowanej, narkotykowej, handlu ludźmi itd.

W ramach zajęć dydaktycznych – teoretycznych i praktycznych – studenci
        zapoznają się z trudnościami i zagrożeniami w pracy funkcjonariuszy porządku
        prawnego oraz sposobami ich przezwyciężania. Specjalizacja kryminologiczna
        umożliwia również zapoznanie się z trendami przestępczości w Europie oraz
        programami zapobiegania przestępczości w krajach europejskich.

Specjalizacja kryminologiczna jest silnie zorientowana na praktykę. To właśnie,
        dlatego studenci IV roku zaliczają roczny przedmiot, który nazywa się Klinika
        kryminologiczna, a na V roku odbywają praktyki dyplomowe. Oprócz tego, w ramach
        przedmiotu Socjologia przestępczości w Polsce, studenci badają różne zjawiska
        kryminalne, na zajęciach z Metod i technik badawczych w kryminologii
        przygotowują projekty badań i narzędzi badawczych, a w ramach Socjologii
        instytucji totalnej, odbywają zajęcia terenowe w więzieniu. Poza tym, studenci
        biorą udział we wszystkich spotkaniach i projektach badawczych realizowanych
        przez pracowników naukowych Katedry Kryminologii i Polityki Karnej.

Zwieńczeniem studiów oraz przedmiotem poważnej troski studenta jest praca
        magisterska. Prace pisane pod kierunkiem profesorów specjalizacji
        kryminologicznej są zawsze wyzwaniami dla intelektu studenta i jego wyobraźni.
        Są to niemal zawsze prace empiryczne, które pozwalają adeptowi poznać wybrany
        przez niego fragment rzeczywistości kryminalnej i rozwiązać problem, który
        znajduje się w sferze jego zainteresowań.

Studia na specjalizacji kryminologicznej są trudne, ale przyjemne i bardzo
        interesujące.
    • Ja w tym roku wybieram sie na studia podyplomowe na Uniwersytecie na
      Wydziale Prawa i Administracji w Szczecinie na kierunek Ekspertyza
      kryminalistyczna i kryminologiczna, wcześniej kończyłam Inżynierię
      chemiczną i procesową a chciałabym się rozwijać w kierunku właśnie
      kryminologii, kryminalistyki...
      Jeśli ktoś byłby zainteresowany to przesyłam tu linka z programem
      studiów:
      www.us.szc.pl/ked/?xml=load_page&st=2914
      Czytałam we wcześniejszych wypowiedziach,że podobno za granicą np. w
      Anglii można studiować kryminologię, czy orientuje się ktoś jakie
      trzeba spełnić wymagania żeby tam studiować???

Pozdrawiam :)
      • Witaj, przypadkowo natknęłam sie na to forum.Chcetnie podzielę się w
        Tobą informacjami na temat studiow z zakresu kryminologii. Ja
        studiowalam kryminologie w zeszlym roku w Angli (University of
        Leicester). W styczniu odebralam dyplom magistra kryminologii (MSc
        in Criminology). Jesli chcialabys dowiedziec sie czegos konkretnego
        to pisz. Chetnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczace studiow w
        UK z zakresu kryminologii i nie tylko,
        Pozdrawiam
    • od niedawna w pedagogium w Warszawie istnieje kierunek pedagogika
      kryminologiczna może ktoś z was wie więcej na temat tego kierunku? nie chodzi mi
      o informacje jakie można wyczytać z ich strony internetowe ale raczej o to
      wiedza przekazywana jest rzetelna i faktycznie czegoś warta
      • Witam,
        ja od września zaczynam studia na kierunku Prawa człowieka i Kryminologia w
        Anglii. Nie ma żadnych specjalnych wymagań, poza ogólnymi wymaganiami uczelni
        czyli zdana w miarę dobrze matura i jaki certyfikat z jęz, ang (ja akurat zdałam
        na 100% maturę rozszerzoną, więc nie musiałam). Wszystkie uczelnie, na których
        mają kryminologię znajdziecie na www.ucas.co.uk - tam można przeszukać wszystkie
        kierunki w Anglii i też tam się aplikuje na studia.
        Pozdrawiam!

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.